Şimdi Ara

3.7 Lityum İyon Pil Şarj Devresi Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
6.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi 3.7V lityum iyon pil için 320volttan bi tane devre buldum. Devre lm317 ile yapılmış. Devreyi kurduk. Devre 9-15 volt ile çalışıyormuş biz 12 v verdik. Çıkışı ölçtük 4.2v dedik tamam ama pili bağladık 1 dk sonra falan lm317 aşırı ısınmış soğutucu olmasına rağmen. Devreye baktım bişey yok 3 kere yeniden kurduk yanlış mı yapıyoruz diye bişey yok. Boşta çalışırken sıkıntı yok herşey normal. Pili bağlayınca lm317 aşırı ısınıyor. Bende isiste kurdum devreyi 1.55 amper çekiyor ama devrenın vereceği en fazla yazılana göre en fazla 600ma. İsiste lityum iyon pil varmı bilmiyom direk ekledim bi tane :D

• devre çalışıyor ama boşta . ısınma olmaması gerek. . tek sorun . devre voltaj i kesmiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet devre calisiyor ama bosta . sarj edecegim Pili baglayinca lm317 isinmaya basliyor. Isiste goruldugu gibi 1.5 amper cekiyor 600ma vericek devre icin cok fazla ama nasil duzelir hic bi fikrim yok.

• o devrenin verimnden kaynaklanıyor sanırım bu lion pil için özel üretim entegre.ler var sanırım yada dıştan telefon pili şarj eden makina yi kullanabilirsin.

• Aslinda derdimiz pili sarj etmek degil maksat ugras olsun dedik onuda beceremedik ama baya bi ugras oldu

• nokia telefondan iki uç çıkardım ben . pili bozmadan şarj ediyom hep
  • Up beyler. Lm317nin ısınmasını hala engelleyemedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jamiryuu

Up beyler. Lm317nin ısınmasını hala engelleyemedim.

En büyük hata pilin bağlantı noktasında..... Doğru bağlantı ve kalibrasyon şeklini veriyorum.

Devre boşta çıkış voltajı max. 4.2 volt olmalıdır. (Bu değer kesinlikle aşılmamalıdır.) R volt direnci ile ayarlanabilir. Burada 510R değeri 4.18 volt veriyor. R değeri dirençler paralel bağlanarak ta elde edilebilir. 1K ayarlı direnç kullanmak en rahat ve doğru yoldur.

Çıkışa yük direnci (2R2 ohm/1W lık bir direnç ve bir ampermetre seri bağlanarak) bağlanmalı ve akım ~600mA olarak okunmalıdır. R akım direnci ile ayar yapılır. Burada 1R2 değeri kullanılmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahapan -- 24 Ağustos 2013; 1:46:09 >

• ahapan kullanıcısına yanıt
    Cevap için çok saol. Hemen deneyip sonucu bildiricem.
  • kardeş devreyi 12 v ile beslemişsin ve çıkışı 4.2 v almışın. lm317nin üzerindeki voltaj farkı 8V olur.normal şartlarda bunuda 0.6 A ile çarparsan 5W güç ısınmaya gidiyor demektir.dediğine göre devre 1.55 A çekiyor.bunu 8V ile çarparsan 13W gibi yüksek bir enerji ısıya dönüşecektir.

kanaatimce uygulaman gereken şey lm317 giriş voltajını düşürmektir.ne kadar az voltaj verirsen kayıpları o kadar azaltırsın ve devren az ısınır.
  • Ayak üstü denedim ama gene sonuç aynı. Öğleden sonra detaylı bi şekilde tekrar denicem.
  • faruk_ultras F kullanıcısına yanıt
    Devreyi yapan 9-15V demiş güç kaynagında sabit 12v var diye 12v ile besledim. Senin hesaba göre 9V versem 3w güç demek bakalım bide böyle deneyeyim.
  • quote:

Ayak üstü denedim ama gene sonuç aynı. Öğleden sonra detaylı bi şekilde tekrar denicem.

Devreni dikkatli kontrol etmelisin.Senin verdiğin şemadaki pilin (-) bağlantı ucu, yanlış bağlı. Çekilen akım R Akım direnci (senin şemada R8 1 Ohm ) üzerinden geçmelidir. Bağlantıyı benim verdiğim şemadaki bağlantıya göre yaparsan ve verdiğim değerlere göre ayarlama yaparsan çalışması gerekir. Başka hesap yapman gerekmez. Çünki bende aynı devre var ve çalışıyor. Soğutucu en az 10cmx10cm olmalıdır. Li-On piller şarj başlangıcında fazla akım çekerler, sonra özellikle %70 civarlarında iyice azalır. Tekrar dikkat diyorum. Kullandığın malzemeyi ve bağlantılarını, iyice kontrol et, 1w 2R2 direnci test amaçlı (Pilin yerine) bağla ve çıkışta ~600mA akımı gör.

Hatalı bağlantının düzeltilmiş hali....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahapan -- 24 Ağustos 2013; 16:57:47 >

• ahapan kullanıcısına yanıt
    Evet bende şimdi fark ettim tekrar saolun.
    Yarın devreyi dikkatli bi şekilde kurayım. 2 tane lm317 var elimde eğer yanacaksada birini gözden çıkardım bakalım ne olacak.
  • Devreyi bugun delikli plakete kurduk. Daha buyuk sogutucu taktik. Suan icin sıkınti yok. Lm317 gene isiniyor ama 15 dk dir yanmadiysa daha sonrada yanmaz herhalde. Yardimlariniz icin cok tesekkurler.

• hocam devrenin son halini paylaşman mümkünmü ayriyeten ben 3,7V 6000mAh lık 13tane pili seri bağlayıp 48Vta kullanacam şarj ederkende böyle etmek istiyorum buna görede 54,6V 1A güç kaynağı ile nasıl şarj etmeliyim acaba?
  • Konu eski fakat hatayı yapacak olanlara söyliyeyim;

Bataryanın eksi ucu R1-R2-R4-R8 birleşim noktasına bağlanacak. Devrenin şasesine değil, bu devrede R8 akım duyucu amaçlı kullanıldığından devre akım sınırlaması yapmaz. Bataryanın artısı ise 317'nin 2 nolu çıkış ucuna bağlanacak. Yapacak olan arkadaşların buna dikkat etmesi gerekli, devreyi bende zamanında yapmıştım ve hala kullanırım.

Giriş voltajını batarya voltajından 3V civarı yüksek tutunuz. Isınma minimuma inecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IItwentysixII -- 15 Kasım 2014; 21:12:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahapan

quote:

Ayak üstü denedim ama gene sonuç aynı. Öğleden sonra detaylı bi şekilde tekrar denicem.

Devreni dikkatli kontrol etmelisin.Senin verdiğin şemadaki pilin (-) bağlantı ucu, yanlış bağlı. Çekilen akım R Akım direnci (senin şemada R8 1 Ohm ) üzerinden geçmelidir. Bağlantıyı benim verdiğim şemadaki bağlantıya göre yaparsan ve verdiğim değerlere göre ayarlama yaparsan çalışması gerekir. Başka hesap yapman gerekmez. Çünki bende aynı devre var ve çalışıyor. Soğutucu en az 10cmx10cm olmalıdır. Li-On piller şarj başlangıcında fazla akım çekerler, sonra özellikle %70 civarlarında iyice azalır. Tekrar dikkat diyorum. Kullandığın malzemeyi ve bağlantılarını, iyice kontrol et, 1w 2R2 direnci test amaçlı (Pilin yerine) bağla ve çıkışta ~600mA akımı gör.

Hatalı bağlantının düzeltilmiş hali....

hocam iyi akşamlar, bu girdinin üstünden epey bi zaman geçmiş farkındayım ama acaba devrenin resmi hala duruyo mu ? duruyosa tekrar postlayabilir misiniz? çünkü projem için çok önemli bende bu devreyi kurmaya çalışıyorum

• Şimdi size bir sorum olacak konu hortlatmayı hiç sevmem ama bu devreden 3 adet yapsam hepsini bir anda şarj edebilirmiyim yani şu hazır satılan kitler gibi sağlıklı şarj edebilirmiyim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.