Yarbay
06 Ağustos 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
15 üye
Görüntülenme
Toplam: 368 (Bu ay: 12)
Gönderileri
Merhaba, kolay gelsin. Konuyu açacak yeri gözüme kestiremedim, daha doğrusu yeri bulamadım. Elektronik bölümü ile burası arasında kararsız kaldım. Burada en azından tecrübeli arkadaşlar vardır diyerek burada açayım dedim. Yanlış yerse taşınabilir.

Kendi aracımda (seat ibiza) uzunlar h1, kısalar h7 tungsram marka led kullanıyorum. iki setim de 6000k ve gayet memnunum. bendekiler galiba megalight led gen 2 olan versiyon. kutusu yeşilliydi diye hatırlıyorum. offroad ampul olarak yazıyor üzerinde ama hafif kusur olarak muayeneden geçirdim. Farlarımın ufuk çizgisi merceksiz olmasına rağmen gayet iyi.

Arkadaşımda fiat maria var. kısaları h1, normal halojen takılıydı. kısa farların çok loş olmasından aydınlatmamasında şikayetçi. kendi aracımda kullandığım uzun led ampulleri ona taktığımızda canavar gibi bunlar, bana bunlardan al dedi. Şuan onda takılı, Ama sorun şu ki piyasada bulamıyoruz aynısını, hb, n11, trendyolda yok 😀 ben geçen sene her bir seti 700 liradan almıştım. şuan tahminim 1800 civarıdır.

1600-1800 lira civarı H1, kaliteli, csp ya da cree led ampul arıyoruz. kesinlikle cob aramıyoruz.
Benim kafamda photon milestone h1 2plus ya da philips h1 led var.

4300k bulabilirsek daha iyi olur ama 6000k da olur.

Ne önerirsiniz?
Sarı ile işaretlediğim ızgaraları parlak piyano siyaha boyamak istiyorum.

üstler zaten siyah ama altları da siyah yaparsam muayene sorunu falan yaşar mıyım, ayrıca immobiliser çıkışından bu ızgaralara su geçirmez led takacağım. sökmem gerek, internette ön davlumbazı falan da sökmek gerek diyor, plastikler birbirine kaynaklıymış diye okudum. ön tamponu komple indiriyorlarmış sanırım. bilen varsa bakabilir mi.

araba seat ibiza signo 2000

Merhaba. Samsung 990 PRO 1TB ve Hp EX950 1TB m2 ssd sahibiyim.


Crystal disk sonuçları aşağıda, hp diskimde okuma hızı biraz düşük çıkıyor. Soğutucu takılı değil, bu sebepten olabilir mi? Emin olamadığımdan konu açma gereği duydum. bilgisayara yeni format attım daha program falan yüklü değil. sadece güncelleme yapıp resetledim.


Samsung normal gibi, ikiye böldüğümden 499 gözüküyor programda. D sürücüsü boş şuan
Hp yazma hızı iyi ama okuma düşük;


Merhaba. Aoc marka 27'' kavisli monitör sahibiyim. Bu ürün için ekran koruyucu mevcut mudur? Önerebileceğiniz ürün tavsiyelerine açığım.
Monitörün tam modeli şu:

Aoc 27" C27G2ZE 0.5ms 240hz HDMI,DisplayPort FreeSync Curved Gaming Monitör

Arkadaşlar merhaba. birkaç gündür dikkatimi çeken bir konu hakkında yardım gerekiyor. Telefonda instagramda gezinirken bir anda ekranın ortasında böyle bir kare belirdi ve ss aldım. başka uygulamada dikkatimi çekmedi. resimde görüldüğü gibi bir saniye kadar durup yok oluyor. bu nedir ki? Telefon redmi note 9 pro, Ekranı kırılmıştı kendim değiştirdim, sanırım yarım ekran denen muhabbetlerden orjinal değil, pil ise deji bataryadan alınma. harici değişen yok. üç sene oluyor alınalı.İleriki süreçte gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Lütfen süreci göz önünde bulundurunuz.Merhabalar.

Sıfırdan başlattığım projede sizlere elimden geldiğince adım adım güç kaynağımın yapım aşamalarını paylaşacağım. Kullandığım program Proteus. Yazıcı toner çıktılı HP1102w, ütü ile baskı uygulanacak (evet hala ütü ile ). Ürün 0-30V 0-10A ayarlı güç kaynağı, dijital led gösterge ile çıkış akım ve gerilimi gösterecek, aşırı akım koruması mevcut, ayar bölümü ise ileride geliştirmeye açık olması amacıyla 0-5 volt arasındaki voltaj aralığına göre akımı ve gerilimi ayarlamakta. Bu sayede ileride pic-atmel yada raspberry-arduino gibi sistemlere kolay adapte edilebilecektir. Aslında bunu özellikle istedim ve internette buldum. Kullanılan malzemelere ait oranlar ve değerler ileriki süreçte paylaşılacaktır. Önceliğim çalıştırmaktır.

Devre aslen:
36volt 15amper güç kaynağı (EDT59; ana güç çıkışı, EE16 +TL494 izolasyonlu sürücü, EE19; Dahili 5V ve 12V güç kaynağı)
TL494 smps sürücü katı,
Ayarlı güç kontrol kartı (Mosfet-bjt)
Gösterge paneli,
Ayar (pot) mekanizma katı içermekte.

Elimde mevcut olan kutuya göre proje hazırladığımdan yer kazanmam gerekiyordu. Sıkış tepiş malzeme yerleştirmektense bölümlere ayırdım. Bu yüzden ana güç kontrol, ana güç osilatör ünitesi, Stand-by güç kaynağı ünitesi ayrı modül olarak kısım kısım ayırdım. Osilatör ve dahili güç kaynağı anakarta dik pozisyonda monte edilecek. Aynı şekilde Ayarlı çıkış katına ait güç transistörleri- kondansatör ve filtre bobini, beyz akım sürücü direnç vs de ayrı bir kart üzerinde olacak.

Aşağıdaki resimde 36V 15A sabit çıkışlı güç kaynağına ait güç kontrol ünitesinin şeması mevcut.

İlk şemamız anakart üzerinde. Kendisi ana güç kaynağımız. Kullanacağım Q1 ve Q2 transistörleri 20N60, BR1 köprü diyot RBV-1506j kullanacağım. Şema üzerindeki isimlerine pek takılmayın. Proteus kütüphanemde olmadığı için uyumlu kılıf kullandım. AC1 ve AC2 ; sigortadan geçtikten sonra 220V hattımızın bağlandığı pinlerdir. AC1A ve AC2A ise dahili güç kaynağımızın güç giriş pinleridir.


Ana güç kartımızın çalışması için gerekli olan pwm akım ve gerilim kontrollü osilatör kartına ait devre şeması. Kendisi TL494 üzerine kurulu çok da karışık olmayan bir devre. Çok özen göstermedim çizime.


Bu arkadaş ise dahili güç kaynağı. Kendisi 12V 1A ve 5V 2A çıkış veriyor. 12V hattı ana güç çıkışının (36V 15A) osilatör entegresini beslemekte. EE19 çıkışında 5v ve 12v hattını tamamen ayırdım. Çıkıştaki volt ve amper ölçümü için kullanacağım ölçü aleti için ayriyeten 5V ihtiyacım olursa diye. O yüzden izolasyonlu güç kaynağım bulunsun. Bu kartı bilgisayar güç kaynağının stand by çıkış sağlayan biriminden direk devre şeması çıkararak çizdim. EDT59 yeterince canıma okudu. Elimde zaten onlarca böyle atıl güç kaynakları var, birde bunun trafosunu sarmakla uğraşmıyım :D 5H0165R tümleşik entegre sayesinde ne frekans ne voltaj derdim olmadığından biraz da basit olduğundan bu devreyi kullandım. Bilgisayar güç kaynakları böyle projelerle hayat buluyorlar işte :) Bir tanesi de bisikletimin far bataryasını şarj etmekte kullanıyorum.Buraya kadar 36V 15A ana güç kartını paylaştım. Yarın bu kartları basıp çalıştıracağım. Yalnız anakart üzerinde ayarlı güç kaynağının sürücü osilatörünü de yerleştirdim. Yer kazanacam diye karman çorman birşey çıkıyor ortaya, kırk takla atıyorum

Bu da üzerinde biraz daha oynayacağım voltaj ve akım ayarlı çıkış katına ait şimdiki şeması. Bunda da aynı şekilde muadil transistör kullandım. U1 TL494. R24 direnci akım sınırlama için kullanılacak. IP+/IP+/VP-/VP+ pinleri ölçüm noktaları. Duruma göre R24 direncini devreden ayırıp elimdeki ölçü aletinin akım proplarını buraya girebilirim. Kılıfları falan değiştirebilirim. RV1-RV2 ve RV3 trimpotları ile çıkış akım ve gerilimi 5 volta göre adapte edilecek. J7 voltaj ve akım ayar potuna gidiyor. 6 ve 5 nolu pin +5V, 1 ve 2 nolu pin şase, 3 ve 4 nolu pin voltaj ve akım kontrol. 1 3 ve 5 pot1; 2 4 ve 6 pot2. İkisi de 10K. J8 ise death time svici. 2 3 4 nolu pinler kullanılacak, 3 pinli H soket kütüphanem yok o yüzden h4 kullandım :))))Aşağıda da şuanda çizilmiş durumda olan ares baskıları mevcut.
Tanıştırayım. Bunlar da malzemelerimiz :)) Yazıcıdan pafta takımına, ölçü aletinden mini osilaskoba, kullanacağım çoğu alet edevat burada.Güzel birşeye benziyecek gibi 💪

Trafomun 500x2 watt sarım hesabı. Yine de ileriye dönük olması için 1000 wat güç kaynağımız olsun (kanıma girdiniz, zehir yükleniyor)
Arkadaşlar konuyu siyasete bağlamadan mizah ya da ciddi farketmeksizin 2022 yılından beklentileriniz planlarınız vs neler?

Kendimden başlıyayım,
Aracıma 2sc5200 lü class ab güzel bir ses sistemi tasarlamayı, odama çektiğim alçı sıvayı tekrar geçip lila rengine döndürmeyi ve 3 5 gün de tatil patlatmayı planlıyorum 😉
Bide arabayı satıp model de yükseltebilirim 😎

Arkadaşlar merhaba. 2.5 yıldır Seat Ibiza Signo 2000 model 1.6 100bg araca sahibim. 1 yıldır aracımda kaçak akım var ve 100mA civarı. akü kutup başını söktak yapmaktan bezdim. 1.5-2 hafta araç çalışmasın aküyü bitiriyor. araçta söküp kontrol etmediğim donanım kalmadı kafayı yiyeceğim. şuana kadar yapmadığım bi ön göğsü ve sigorta kutusunu sökmediğim kaldı.

Araç sigorta kutusunda 10. sigortadan geçiyor bu akım. bu sigorta gösterge panelinin, tavan aydınlatma (kapı switch ile kontrol) ve merkezi kilit ile bağlantılı. tavan aydınlatmaya 500 mikron amper civarı sızıntı vav ve normaldir. gösterge panelini göğüsten söküp ayırdım ama yine aynı durum ve sızıntı var. kapı kilidini kontrol eden röle takımını ya da kartını bulamıyorum. sıkıntının onda olduğundan neredeyse eminim artık.


1.5 sene önce kendi montajını yaptığım amerikan park modülünü ve amfi bağlantılarımı söktüm. teybi ayırdım, aracın kontağa bağlı olan merkezi akım kesicisini de ayırdım yine aynı. kendisi gösterge panelinin arkasında göğüsün tavanına montajlı.


Bu arabanın tesisatından anladığım kadarıyla kapıdan anahtarla kitlenip açılan aynı zamanda kapıdaki içten kitlenebilen merkezi kilit ünitesi var. uzaktan kontrol ünitesi buna sonradan bağlanmış hazır ünitelerden.


Bu arabanın ana kilit kontrol kartı nerede bilen var mı ?

Kafayı gerçekten sıyırmak üzereyim

Merhaba arkadaşlar. Aerocool Xpredator X2 beyaz kasaya sahibim. Kendisi pencereli, 2014 yılında topladığım sistemde kasama yaptığım modifiyeyi yaklaşık 2 sene sonrasında dağıttım. kasa egzost fanına yakın olarak koyduğum sıcaklık sensörünü programını yazdığım PIC16f2550 mikroişlemci ile okuyup rgb şerit ledlerin rengini kontrol etmek vasıtasıyla kasa içine monte etmiştim. ilk açılışta ice-blue tarzı bir renk ile karşılar, yaklaşık 30sn sonra sıcaklığa göre renk değiştiriyordu. sıcaklık düşükken mavi tonlar hakim, ısındıkça yeşil sarı turuncu kırmızı tonlara geçişli olarak değiştiriyordu. Hoşuma da gitmiyor değildi, lakin bir hışımla elimdeki crossfire r9 290ları, işlemci ve anakartı, bu yaptığım kontrolcüyü falan sattım. 6 senedir falan da uyduruk bir sistem kullanıyordum.

Şimdiki sistemde daha ekran kartım bile yok, olsa bile muhtemelen kasam eskisi gibi ısınmıyacak, bu yüzden nasıl birşey yapabiliriz ? fikirlerinize htiyacım var. Atıp tutmak serbest 😅

Merhaba arkadaşlar. wifi 6 ve bluetooth 5.2 sürümlü dahili kart arıyorum. Türkiye içinde satan var mı böyle birşeyi? özellikle güncel Bluetooth sürümlü istemekteyim. 4.0 gecikme yaratmakta. çinde 150TL civarı. şuan çin tatile girdiği için de getirtmek sorun olacak.

Anakartın soketin adının tam olarak ne geçtiğini bilmediğimden soket adını yazmadım. Aşağıya görsel ekledim.

Aradığım kart örnek olarak;

Dahili Wifi-bluetooth kart önerisiAnakartın modeli huananzhi gaming x99-tf, karta takacağım soket;

Dahili Wifi-bluetooth kart önerisi

yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Hakkında
Konum: Eskişehir
Meslek: Ücretli özel sektör + biyomedikal tekniker
Forum İmzası:
La vida es corta pero tu sonrisa es hermosa
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
desktop
Otomobil
Seat Ibiza
Mobil cihaz
Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Operatör
Vodafone
Ses Sistemi
El Yapımı 7+1 240watt
İşlemci
Intel Core i7 13700KF
Anakart
Asus Prime Z790P
Sabit Disk
HP Ex950 1TB
Sabit Disk
Samsung 990 Pro 1Tb
Sabit Disk
Western Digital 3x2TB sata
Ekran Kartı
Gainwar RTX4070 Ghost
Modem
TP-Link
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 12 sa.
Mesaj Sayısı: 2.555
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.235
İkinci El Bölümü Mesajları: 83
Konularının görüntülenme sayısı: 19.725 (Bu ay: 1.092)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 746 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.