Teğmen
28 Ağustos 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 48 (Bu ay: 0)
Gönderileri
İşte Kenan Hocanın isyanının sebebi

"Kenakord08"

Değerli Arkadaşlar...
Açtığım konular kural dışı kabul edilerek Silinmekte ve sizleri konu hakkında hiçbir şekilde bilgilendirememekteyim... Emin olun bu yöntem Askeri sıkıyönetimde bile uygulanmamıştır.. hayretler içerisindeyim.. Siz değerli forum arkadaşlarıma bunları anlatamıyor olmam inanin beni çok üzüyor... Tamam Artık Pes ediyorum .. meydandan çekiliyorum... Sağlık ve selametle hoşçakalın....
____________________________
Kadisi bere - Hopuyi koçi


Ben bu kadar zamandır, eski bir dost diye hitabede bildiğim bir insanın en azından ne yapıp ne yapmayacağını anlayacak ve bunu değerlendirebilecek kadar, olgunluk ve deneyime sahibim. O nedenle de konunun ne olduğu beni hiç mi hiç bağlamıyor.
Forum bazında verilen unvanın benim nazarımda her hangi kıymeti harbiyesi yoktur. Benim için önemli olan etiketlerdeki payeler değil, kişinin kendisinin hak ettiği unvandır. Unvan şekli ne olursa olsun benim için her zaman özüne sözüne itibar ettiğim saygın bir kişidir ve daima öyle kalacaktır.
Bir şekilde elimize geçen her hangi bir ledin kaç volt olduğunu bilmiyorsak bunu öğrenmek için bu tablo bize çok yararlı olacaktır. Hemen hemen tüm standart ledler bu tabloda yer alıyor......

Arkadaşlar,
Bu konuda forumda zaman zaman farklı görüşlerin olduğunu bilerek tereddüte mahal kalmaması için bildiklerimi paylaşmak istedim.
Orta uçlu bir trafodan (AC) hem iki diyot bir orta uç ile ve hemde çift uç ve köprü diyotla elde edilen DC gerilim TAM DALGADIR.

Tam dalga premsip

 AC den tam dalga DC elde etmek


Orta uç ve iki diyot

 AC den tam dalga DC elde etmek


İki uç ve köprü

 AC den tam dalga DC elde etmek


Yarım dalga bağlantısı

 AC den tam dalga DC elde etmek


Orta uçlu bir trafodan,orta uç kullanılmadan iki uç ve köprü ile trafonun her bölümünün toplamı kadar DC voltaj elde edilir. Yani 2x12vAC trafodan 24v DC elde edilir.
Aynı trafodan, Orta uç ve iki diyot ile alınan DC gerilim ise trafonun bir bölümünden alınan voltaj kadar DC volt elde edilir. Yani 2x12v AC trafodan 12v DC elde edilir.
Orta uç ve iki diyot ile alınan DC gerilimin, orta uç kullanılmadan iki uç ve köprü ile alınan DC voltajın; yarısı kadar olması (12=24/2) bu bağlantının yarım dalga olduğu anlamına gelmez. Sadece bağlantının bir gereğidir.
Bu çıkışlar kondansatör ve diğer elemanlarla donatılarak DC güç kaynaklarıelde edilir.
Ben genel DC voltaj elde edilmesi hakkında bilinmesi gereken TEMEL BİLGİLERİ paylaşmaya çalıştım. Umarım yararlı olur.
Hakkında
Forum İmzası:
HEPSİ BURAYA KADARMIŞ. BİTTİ.
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen ay
Son Mesaj Zamanı: 10 yıl
Mesaj Sayısı: 248
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 262
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 2.146 (Bu ay: 81)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 8 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Elektronik ve Mekanik
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.