Şimdi Ara

12 Volt Dc yi 12 Volt AC ye çevirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
22
Cevap
0
Favori
22.009
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba benim 12 v dc yi 12 v acye çevirmeye ihtiyacım var bunun inverter lerle yapılabildiğini duymuştum ancak biraz araştırdım 12 v dc yi 220 volt ac ye çeviriyorlarmış bu konu hakkında bilgi, kaynak, herhangibir devre verirseniz sevinirim iyi forumlar.

• Merhaba;bunun için değişik yollar var tabi.
    Öncelikle,bilmemiz gereken;1=12VAC akımda frekans kaç isteniyor?
    2=Akım(amper)kaç olacak?
    3=Sinüs şekli önemlimi?
    Bu soruların cevabını bilinirse daha açık ve net cevaplar verilir.

Ör;50 Hz,10amper,modifiye sinüs yapmak istiyorsunuz.
    Bu durumda en kısa yol,hemen 120W bir saç trafoyu,primer=2x6,5V sekonder 12VAC sarıp SG3524,TL494 vb.entegre devreleriyle bu trafoyu sürüp sonuç almak.
    Ya da 2.yol;
    yüksek frekansla(40-50 Khz.ferrit nüveli trafo ile)12 Voltu 17Volta çevirip kıyıcı devre ile 12 VAC şeklinde kıyarak 12V elde edebilirsiniz.

Vel hasıl,önce soruları cevaplayın sonra SMPS yada saç trafo modeli tercihinize göre bir devre paylaşalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Merhaba;bunun için değişik yollar var tabi.
    2=Akım(amper)kaç olacak?
    3=Sinüs şekli önemlimi?

Bu durumda en kısa yol,hemen 120W bir saç trafoyu,primer=2x6,5V sekonder 12VAC sarıp SG3524,TL494 vb.entegre devreleriyle bu trafoyu sürüp sonuç almak.
    Ya da 2.yol;
    yüksek frekansla(40-50 Khz.ferrit nüveli trafo ile)12 Voltu 17Volta çevirip kıyıcı devre ile 12 VAC şeklinde kıyarak 12V elde edebilirsiniz.

Vel hasıl,önce soruları cevaplayın sonra SMPS yada saç trafo modeli tercihinize göre bir devre paylaşalım.

öncelikle teşekkür ederim ancak bukadr uzun yollu bi yol istemiyorum şöyle açıklıyım ozmn arabanın aküsü biliyorsunuz dc gerilim vermektedir akünün verdiği doğru gerilimi alternatif gerilime dönüştürmek istiyorum cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: kskli237

quote:

Merhaba;bunun için değişik yollar var tabi.
    2=Akım(amper)kaç olacak?
    3=Sinüs şekli önemlimi?

Ya da 2.yol;

öncelikle teşekkür ederim ancak bukadr uzun yollu bi yol istemiyorum şöyle açıklıyım ozmn arabanın aküsü biliyorsunuz dc gerilim vermektedir akünün verdiği doğru gerilimi alternatif gerilime dönüştürmek istiyorum cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Alıntıları Göster
    Tam olarak kullanım amacınız nedir,, yani ne için istiyorsunuz. belki çözümü daha basittir yada zaten bir yolu vardır.. yada gerek yoktur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Fırtına

Tam olarak kullanım amacınız nedir,, yani ne için istiyorsunuz. belki çözümü daha basittir yada zaten bir yolu vardır.. yada gerek yoktur.

5+1 i arabama bağlamak istiyorum içindeki trafoyu iptal edip aküden gelen 12 voltu bağlamayı düşünüyorum ancak aküden gelen gerilim doğru bana alternatif gerilim lazım
  • quote:

quote:

5+1 i arabama bağlamak istiyorum içindeki trafoyu iptal edip aküden gelen 12 voltu bağlamayı düşünüyorum ancak aküden gelen gerilim doğru bana alternatif gerilim lazım

içindeki diyotu iptal etmek daha kolay olmazmı ?
  • quote:

quote:

Peki.. o trafonun çıkışında diyotlar yok mu ?
    Var diyorsan hem trafoyu hem de diyotları devre dışı bırakıp, diyot çıkışlarının bağlandığı yere aküyü bağlayabilirsin.
    Tabii trafo çıkışı 12 v. ise.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ŞEF34 -- 10 Mayıs 2013; 0:01:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ŞEF34

quote:

quote:

Var diyorsan hem trafoyu hem de diyotları devre dışı bırakıp, diyot çıkışlarının bağlandığı yere aküyü bağlayabilirsin.

Alıntıları Göster
    5+1 sistem büyük ihtimal direk 12VDC ile çalışmaz.
    Ses sistemi kaç watt gücünde?Yani güce uygun inverter alıp kullanmak uygun diye düşünüyorum.

• quote:

5+1 sistem büyük ihtimal direk 12VDC ile çalışmaz.
    Ses sistemi kaç watt gücünde?Yani güce uygun inverter alıp kullanmak uygun diye düşünüyorum.

Evet iyi fikir,, hiç uğraşmayın.. 5+1 ler en az 2x12v ile çalışır,, buda toplam 24v eder..
    En iyisi 12Dc den, 220v Ac çevirici inverter alın ve kullanın.. ses sisteminin arkasında 230v 80w gibisinden değerler yazar,, 50w fazlasını alın.
  • quote:

quote:

quote:

ya varda diyot çıkışlarına dc 12 v verdiğimde ışıkları yanıyor ancak ses gelmiyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

ya varda diyot çıkışlarına dc 12 v verdiğimde ışıkları yanıyor ancak ses gelmiyor.

Alıntıları Göster
    Trafo çıkışında 2 kablo mu var, yoksa 3 kablo mu var ?
    Ve trafo etiketinde kaç v. yazıyor. Bir de diyot çıkışlarına artı ve eksiyi doğru bağladığınızdan eminmisiniz ?

• quote:

Ve trafo etiketinde kaç v. yazıyor. Bir de diyot çıkışlarına artı ve eksiyi doğru bağladığınızdan eminmisiniz ?

Alıntıları Göster
    http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-guc-kaynagi-tdi-500va-tam-sinus-invertor-124499565/detay

bu iş görmez mi?

• quote:

3 kablo var etikette 12 volt yazıyor artı eksiyi doğru bağladığıma eminm
  • quote:

quote:

3 kablo var etikette 12 volt yazıyor artı eksiyi doğru bağladığıma eminm

Alıntıları Göster
    Merhaba, rüzgar türbinindeki step motor ile üretilen elektriği bobin vasıtası ile hemen yanındaki bir bobine verimli bir şekilde nasıl aktrabilirim, sekonderi hareketli bir transformatör de diyebiliriz burdaki amaç elektriği iletmek

• Konvensitor galiba.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Salemunaleykum

Konvensitor galiba.
    Aleyküm Selam..
    Konvensitor mü, O ne Yaa
  • kskli237 K kullanıcısına yanıt
    Merhaba arkadaşlar... elimde 15 adet 21 volt elektirk üreten güneş paneli var... AKÜLER VAR...
    BU PANELLERLE EVE ELEKTRİK ÜRETMEK İSTİYORUM 30 KW YA KADAR YÜKSELTEBİLİRMİYİM ? YADA 50 KW YA
    SEBEP İSE BENİM EV HERSEY ELEKTRİKLİ..ENAZ 6 KW ELEKTRİK KULLANİYOR SADECE EVDE.... VE BAHCEDE DE KAYNAK MAKİNASİ AVUCTASLAMA VS GİBİ İBRCOK ALET KULLANABİLİYORUM.. BASİNCLİ SU MAKİNASİ VS. KENDİ BAHCEMDEKİ SEYLERİ TAMİR VE BAKİMİNİ YAPİYORUM.. 10KW LİK JENARATÖRÜM BUNLARİ KALDİRMİYOR AYNİ ANDA HEPSİNİ..!!
    BU ELİMDEKİ HAZİR MALZEMEYİ EN İYİ NASİL DEGERLENDİRİRSEM YÜKSEK VE GÜCLÜELEKTRİK ÜRETİMİ ALABİLİRİM ? BANA YARDİMCİ OLABİLECEK BİRKİŞİ VARMİ BURADA ??
    AYRİCA İNVERTÖR COK PAHALİ..
    . NETTEN BİRAZ BAKTİM UYGUN YOLLA DEVRELER İLE UCUZ VE GUCLÜ İNVERTÖRLER YAPİLDİGİNİ GÖRDÜM...AMA BİRCOGU TAM NET ACİKLAMALİ DEİL BAGLANTİ SEKİLLERİ VE MALZEMEDE MUHAKAK EKSİK VAR.. BİRKAC İNVERTÖR YAPİP SERİ YADA PARALEL BAGLANARAK KULLANİLABİLİRMİ?? MESELA EV İCİN AYRİ ..DİSARDA MAKİNALAR İCİN AYRİ İNVERTÖR?? BİRBİRİNE ZARARVERİR Mİ ?? AMA HERSEY TEK SEBEKE UZERİNDEN GELİYOR...EVE
    AMA EVE VE FAZLASİNİ ÜRETMEK İCİN BUNU BEN KENDİM NASİL YAPABİLİRİM ?
    GÜCLÜ KARE DALGA İNVERTÖR YAPİLABİLİRMİ BU SEKİLDE?

• quote:

Orijinalden alıntı: fetih3434

Merhaba arkadaşlar... elimde 15 adet 21 volt elektirk üreten güneş paneli var... AKÜLER VAR...
    BU PANELLERLE EVE ELEKTRİK ÜRETMEK İSTİYORUM 30 KW YA KADAR YÜKSELTEBİLİRMİYİM ? YADA 50 KW YA
    SEBEP İSE BENİM EV HERSEY ELEKTRİKLİ..ENAZ 6 KW ELEKTRİK KULLANİYOR SADECE EVDE.... VE BAHCEDE DE KAYNAK MAKİNASİ AVUCTASLAMA VS GİBİ İBRCOK ALET KULLANABİLİYORUM.. BASİNCLİ SU MAKİNASİ VS. KENDİ BAHCEMDEKİ SEYLERİ TAMİR VE BAKİMİNİ YAPİYORUM.. 10KW LİK JENARATÖRÜM BUNLARİ KALDİRMİYOR AYNİ ANDA HEPSİNİ..!!
    BU ELİMDEKİ HAZİR MALZEMEYİ EN İYİ NASİL DEGERLENDİRİRSEM YÜKSEK VE GÜCLÜELEKTRİK ÜRETİMİ ALABİLİRİM ? BANA YARDİMCİ OLABİLECEK BİRKİŞİ VARMİ BURADA ??
    AYRİCA İNVERTÖR COK PAHALİ..
    . NETTEN BİRAZ BAKTİM UYGUN YOLLA DEVRELER İLE UCUZ VE GUCLÜ İNVERTÖRLER YAPİLDİGİNİ GÖRDÜM...AMA BİRCOGU TAM NET ACİKLAMALİ DEİL BAGLANTİ SEKİLLERİ VE MALZEMEDE MUHAKAK EKSİK VAR.. BİRKAC İNVERTÖR YAPİP SERİ YADA PARALEL BAGLANARAK KULLANİLABİLİRMİ?? MESELA EV İCİN AYRİ ..DİSARDA MAKİNALAR İCİN AYRİ İNVERTÖR?? BİRBİRİNE ZARARVERİR Mİ ?? AMA HERSEY TEK SEBEKE UZERİNDEN GELİYOR...EVE
    AMA EVE VE FAZLASİNİ ÜRETMEK İCİN BUNU BEN KENDİM NASİL YAPABİLİRİM ?
    GÜCLÜ KARE DALGA İNVERTÖR YAPİLABİLİRMİ BU SEKİLDE?
    ucuz inverteri ses siteminde deneyen varmi? Gurultu filan olmuyormu ?

• merhaba arkadaşlar bildiğim kadarı ile evimize gelen elektrik 50 ile 60 hz arasında oluyor ben tesla bobinim için bir alternatif akıma ihtiyaç duyuyorum evimize gelenler kare mi yoksa sinüs dalgası şeklinde mi oluyor? araştırmlarımda NE555 entegresi ile bu iş yapılabiliyor fakat bu entegre sadece kare dalga olanağı sunnuyor diye okumuştum.
  • wert1995 kullanıcısına yanıt
    Tam bilgim yok ama tesla bobini 50hz den daha yüksek frekans ister... Şebeke frekansı sinüs tür.

555 entegresi sinüs uretse inverter ler kalitesiz olmazdı.

Sinüs üretilmesi için daha detaylı sistem gerekir.

1 saniyede hem + hemde eksi voltajı (--_--_--_) bu şekilde üretmek kolay, bunu yatık S harfi şeklinde üretmek sinus tur.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.