Şimdi Ara

12 Volt 7 Amper Kuru Akü Hakkında...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
131
Cevap
7
Favori
97.979
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Merhaba arkadaşlar bu kuru akülerin üzerinde yazan değerin anlamı nedir ben şöyle anladım.Akü de şu yazıyor. 12V 7 Ah/20 Hr... Bunun anlamı 12 volt ile beslenen 7 Amper lik güç 20 saat çalışır mı demek istiyor? • Merhabalar; 12V kuru akülerin max şarj gerilimi 14.4Volttur ve bu noktaya ulaştığında şarjı keserseniz yavaş yavaş 13.20V civarına düşecektir ve uzun süre kullanmasanız bile bu seviyede bekler. Boşta ölçtüğünüz bir akü 12.8V ve yukarısı gösteriyorsa doludur. Çok dikkat edilmesi gereken bir diğer konu akünün max şarj gerilimi kadar max deşarj gerilimidir. Kuru aküler 10.50Volt altına kesinlikle düşürülmemelidir.Kullanmaya başladığınızda dolu akü yükün durumuna göre yavaş yavaş düşmeye başlar ve en fazla 10.50V düştüğünde yükten çıkarılması ve şarj edilmesi gerekir.Aksi taktirde kapasitesinin çok büyük kısmını kaybeder.Alıyorlar sıfır aküyü bağlıyorlar yükü ve unutup 8 Voltlara kadar düşürüyorlar sonra şarj edip kullanmaya kalkıyorlar sonrada aküyü yeni aldım 2 ayda bozuldu deniyor.Ben orta kalite bir kurşun asit bataryayı en az 4 sene çok iyi performans ile kullanıyorum.Bunun için çok basit bir opamplı kontrol devresi ile max şarj gerilimini ve max deşarj gerilimini kontrol etmeniz yeterlidir. Ayrıca akünün üzerinde yazan max şarj akımı aşılmamalı ve akü ısısı 30 derece üzerine çıkmamalıdır. Yük bağlayıp deşarj ederkende benim nacizane tavsiyem akü kapasitesinin yarısından fazlasının çekilmemesi yönündedir. Mesela ucuz ups yapmışlar bir pc 15dk götürür diyorlar ve ups içerisinde 12V 7Ah akü var. En dandik pc 12/220 inverter ile beslendiğinde aküden 15A çeker ve bu akım ups aküsünün kapasitesinin 2 katından fazladır. ups birkaç döngü sonra ilk performansını verememeye başlar süre 1 dk lara düşer :) Kısaca akünün dilinden anlayıp ihtiyaca göre uygun değerlerde kullanır ve şarj ederseniz inanın yıllarca işinizi görür. 12V 7Ah aküye hızlı dolsun diye 5A vermeyeceksin.Sabit akım 700mA ver 11 saat dolsun gerilim 14.40V oluncada kes şarjı kullan bütün olay budur.Selamlar...
  Selamlar; Hiçbir akü çeşidi üzerinde yazan kapasiteyi bir saat boyunca veremez.Üzerinde yazan 20H kapasitesinin 20 de birini 20 saat verebilir demek yalnız çok önemli bir nokta var. 7Ah lik akü 20 de biri 350mA dir ve bunu sonuna kadar alabilirsin bu durumdada 700mA 10saat alabilirsin anlamı çıkmıyor.Olay lineer değil yani.Çekilen akım yükseldikçe süre daha fazla düşüyor.Sıfır bir akü ile yük/süre testini onlarca kez tekrarlayarak formül çıkarabilirsiniz.Benim tecrübem kaliteli bir akü kapasitesinin 2/3ünü bir saat verebiliyor. Kapasitesinin yarısınıda yaklaşık bir saat 20dk verebiliyor.Son notlarıma baktım 7Ah yuasa marka baba akü 1 amperi 5 saat verebilmiş.
 • 12V demek akü 12V verir demek.7 Ah ise saatte 7 Amper verebilir yani sen bu aküden 7 Amper güç çekersen 1 saat gider.1A güç çekersen 7 Saat gider demek.
 • sepkov kullanıcısına yanıt
  o 20 HR nin anlamı ne peki
 • O optimum şarj süresidir.Akü 7A yani 12V 70mA ile 20 saatte dolması en optimum süredir.Ama 700mA ile 10 saatte doldurulabilir.Kullanıma bağlıdır.
 • sepkov kullanıcısına yanıt
  hımm anladım teşekkürler
 • Selamlar; Hiçbir akü çeşidi üzerinde yazan kapasiteyi bir saat boyunca veremez.Üzerinde yazan 20H kapasitesinin 20 de birini 20 saat verebilir demek yalnız çok önemli bir nokta var. 7Ah lik akü 20 de biri 350mA dir ve bunu sonuna kadar alabilirsin bu durumdada 700mA 10saat alabilirsin anlamı çıkmıyor.Olay lineer değil yani.Çekilen akım yükseldikçe süre daha fazla düşüyor.Sıfır bir akü ile yük/süre testini onlarca kez tekrarlayarak formül çıkarabilirsiniz.Benim tecrübem kaliteli bir akü kapasitesinin 2/3ünü bir saat verebiliyor. Kapasitesinin yarısınıda yaklaşık bir saat 20dk verebiliyor.Son notlarıma baktım 7Ah yuasa marka baba akü 1 amperi 5 saat verebilmiş.
 • sencer76 kullanıcısına yanıt
  hımmm teşekkürler hocam bilgi için
 • sencer76 kullanıcısına yanıt
  hocam size bir soru sormak istiyorum.Bu akü şarj göstergeleri volta göre dolu veya boş olduğunu ledler ile gösteriyor bize bunu nasıl anlayacağız akünün tam dolu veya tam boş olduğunu akü voltajı kaç volt olursa tam boş kaç volt olursa tam dolu demek?
 • dfk24 kullanıcısına yanıt
  voltajından başka ölçme tekniği varmı bu kuru akülerin ne kadar dolu ne kadar boş olduğunu?
 • edison3838 kullanıcısına yanıt
  Merhabalar; 12V kuru akülerin max şarj gerilimi 14.4Volttur ve bu noktaya ulaştığında şarjı keserseniz yavaş yavaş 13.20V civarına düşecektir ve uzun süre kullanmasanız bile bu seviyede bekler. Boşta ölçtüğünüz bir akü 12.8V ve yukarısı gösteriyorsa doludur. Çok dikkat edilmesi gereken bir diğer konu akünün max şarj gerilimi kadar max deşarj gerilimidir. Kuru aküler 10.50Volt altına kesinlikle düşürülmemelidir.Kullanmaya başladığınızda dolu akü yükün durumuna göre yavaş yavaş düşmeye başlar ve en fazla 10.50V düştüğünde yükten çıkarılması ve şarj edilmesi gerekir.Aksi taktirde kapasitesinin çok büyük kısmını kaybeder.Alıyorlar sıfır aküyü bağlıyorlar yükü ve unutup 8 Voltlara kadar düşürüyorlar sonra şarj edip kullanmaya kalkıyorlar sonrada aküyü yeni aldım 2 ayda bozuldu deniyor.Ben orta kalite bir kurşun asit bataryayı en az 4 sene çok iyi performans ile kullanıyorum.Bunun için çok basit bir opamplı kontrol devresi ile max şarj gerilimini ve max deşarj gerilimini kontrol etmeniz yeterlidir. Ayrıca akünün üzerinde yazan max şarj akımı aşılmamalı ve akü ısısı 30 derece üzerine çıkmamalıdır. Yük bağlayıp deşarj ederkende benim nacizane tavsiyem akü kapasitesinin yarısından fazlasının çekilmemesi yönündedir. Mesela ucuz ups yapmışlar bir pc 15dk götürür diyorlar ve ups içerisinde 12V 7Ah akü var. En dandik pc 12/220 inverter ile beslendiğinde aküden 15A çeker ve bu akım ups aküsünün kapasitesinin 2 katından fazladır. ups birkaç döngü sonra ilk performansını verememeye başlar süre 1 dk lara düşer :) Kısaca akünün dilinden anlayıp ihtiyaca göre uygun değerlerde kullanır ve şarj ederseniz inanın yıllarca işinizi görür. 12V 7Ah aküye hızlı dolsun diye 5A vermeyeceksin.Sabit akım 700mA ver 11 saat dolsun gerilim 14.40V oluncada kes şarjı kullan bütün olay budur.Selamlar...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sencer76 -- 28 Ağustos 2014; 2:29:03 >
 • sencer76 kullanıcısına yanıt
  Eline sağlık hocam güzel yazı olmuş
 • Tam doluyken 14.4V verir.
  5/6 doluyken 13.8V verir.
  4/6 doluyken 13.2V verir.
  3/6 doluyken 12.6V verir.
  2/6 doluyken 12.0V verir.
  1/6 doluyken 11.4V verir.
  Boşken 10.8V verir.
 • edison3838 kullanıcısına yanıt
  ayni sistemi bende yapacagim,, sarj kontrolu olarak 10A solar sarj cihazi kullanacagim, girise istersem 12v guc kaynagi veya solar panel kullanacagim, hemde 12v 10a ya kadar sagbit cikisim olacak, diger durumlarda aku cikisi 14v olacagindan, bu sorunda ortadan kalkmis olacak

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • PVC kaplamacılar 12V 7Ah aküyü araba teybine bağlayıp seslerini duyuruyorlar.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • 12 v 7ah lik aku ile cocuk icin olan arabalarda kullanilabilir mi ve bu akuye gore nasil bir motor kullanilir?

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Richard Feynman

  12 v 7ah lik aku ile cocuk icin olan arabalarda kullanilabilir mi ve bu akuye gore nasil bir motor kullanilir?

  Biri 6V 4Ah akü ve şarjlı tornavida motoruyla onu yapmıştı.
 • Bu kuru aku ne oluyor?

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Richard Feynman

  Bu kuru aku ne oluyor?


  Arabalarda kullanılan aküler değil. Bunlar küçük, bakımsız akülerdir. UPS, ışıldak gibi cihazlarda kullanılıyor.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Richard Feynman

  Bu kuru aku ne oluyor?


  Aslında kuru değildirler fakat "kapalı tip" olduğu için ve asidini biz göremediğimiz için kuru diyoruz.

  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: tomshardware


  quote:

  Orijinalden alıntı: Richard Feynman

  Bu kuru aku ne oluyor?


  Aslında kuru değildirler fakat "kapalı tip" olduğu için ve asidini biz göremediğimiz için kuru diyoruz.

  Doğru, sulu akülere su ilavesi yapılırken akü açılır. Kuru aküler kuru olmasa da açılmaya uygun değillerdir.
 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.