Şimdi Ara

1 yıl araba almayın satmayın.. (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
208
Cevap
1
Favori
16.541
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
111 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben sero B kullanıcısına yanıt

Dostum ne iş yapıyon bilmiyorum mail geldi diosın teknikçiyim diyosun aç yönetmeliği birdaha oku arkadaş haklı talep halinde alınıyor resen işlemler buna dahil değil yanlış yorum yapıyorsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jakuboo kullanıcısına yanıt
    1 yıl sonra Euro 5,00TL’ye düşüp ÖTV %0’mı olacak da almayalım?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: x2yk

Ya buradaki Z kuşakları mı kandırmaya çalışıyorsunuz, siz nedir sizin derdiniz. 2001 de iyi hatırlarım aynı sokakta yaşıyorum hala neden sadece bir tane Şahin i olan biri vardı başka da kimse de yoktu, kalkmış bana ne yazıyor.

Madem bugün kötü neden yazar kasa atmıyor insanlar ya da eylem yapmıyor tabi akp den bu millet korkuyor dersiniz neden madem o günler iyiydi de akp yi neden seçti bu insanlar ve de üstüne neden bu insanlar hatta yarısı akp yi yaklaşık 20 yıldır iktidar bak koalisyon olarak başbakan değil tam tersi neden iktidar yapıyor? Sallayın da destekli sallayın ya Tempra dediğiniz araç bile üst seviye olarak görülüyordu bu ülke de Toroslar reno 9 lar Şahin lerden doğanlardan geçilmiyordu bu ülke.

Araba üretim maliyetleri düştü. Bursa'daki fabrikada aynı çalışanla günde diyelim 100 araç üretilirken şimdi 1000 araç üretilebiliyor. 90a kadar Doğu ülkeleri komünistken kapitalizme geçti ve burdaki Toyota fabrikası Polonya Macaristan gibi ülkelere otomobil satabiliyor... Talep çok olunca birim başına üretim maliyetide düşecektir

1970'lerde yerli otomobil yollardaydı simdi o kadar tantana ile temeli atılabildi ancak... 70lerde çatışmalar,grevler olmasa muhtemelen hâlâ üretime devam ederdi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: hasanmerto

Şimdi Türkiye yakın tarihlerinden en kötü dönem 99-2001
    Yılları arasindaydi, deprem olmuş ve ekonomi göçmüştü, bitik durumdaydık.

Merhaba ben 2000 yılina örnek vereyim: biz 16bin dolara 2000 model Opel Astra g kasa sedan aldık. Fiyat tam 10.200.000.000TL idi ve o zaman 16.000 dolar yapıyordu çünkü babam dolar bozup peşin almışti.

Ilk sifir arabamiz oldugu için unutmuyorum.

Ertesi sene develüasyon oldu, dolar 2 katına çıktı ama araba fiyatları iki katı olmadi, böylece arkadaşım 12.000.000.000 gibi bir paraya makyajlı kasa aldı. Daha donanımliydi vs.

Ve maliyeti 10.000 dolar artına geliyordu.

2000 yili temmuz ayinda asgari ucret kac paraydi , simdi kac para, buna bakarak anlayin ne zaman faha kolaydi.

Simdi o araç 35-40bin dolar civari.

Yani TR yakin tarihinin en kötü dönemiyle bugünu karşılaştırdığımızda fark bu.

Hocam dolar denen parada enflasyon yokmu?

2000 senesinde ki 100 doların bugün karşılığı 155 dolar bu burda dursun

Örnek verdigin aracın güncel fiyatı 35-40 bin dolar değil

2000 de ÖTV kaçtı şimdi kaç nerden tutsan elinde kalır

• Forumda bir arkadaş konu açmış yeni bmw 4 serisi 800 küsür bin tl ye ikinci araç olarak bakmaya gitmişler.

Allah çok daha fazlasını versin, gözü olanın gözü çıksın. Benim milyar tl lerim olsa piyasa bu durumdayken bu hükümete vs para kazandırmazdım. Kendimce protestomu yapardım. Hala peynir ekmek gibi satılıyor arabalar. Nasıl iş ben anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0FD1540C7 -- 6 Ekim 2020; 0:13:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AcetoBalsamico

Yil 1990 OYAK `ta alinan emeklilik ikramiyesi ile merkezi yerde bir 3+1 sifir ev arti Reanult 9 Spring alinmistir...

Ha bak ne güzel demişsiniz, gelelim bugüne geçen sene astsubay olarak şuan görev yapan bir kardeşim sistemden yanımızda baktı ve bize dedi ki şuan on sene oldu bu meslekteyim eğer emekli olursam OYAK dahil alacağım tazminat parası 350 k olarak çıkıyor yaklaşık dedi ve bu daha da artabilir diye söyledi yani bugün bu para ile ev araba alınabiliyor geçenlerde Tekirdağ da devlet hastanesi 1. Kısım dedikleri Tekirdağ in göbeği olarak bilinen bir yer de eski komşumuz 175 k ya sıfır yeni biten bir daire almışlar kaçıncı kat bilmiyorum hadi 175 e bina bulmak zor diyelim Tekirdağ da ortalama 200 250 k ya 2+1 ev bulunabiliyor ha zorlarsan 5 senelik 3+1 de bulunur ve de reno 9 olarak muadil bir araç bakalım bugün için 60 70 k ya daha zorlayalim 120 k ya Citroen c elysse aldı geçen bir komşum 2019 model araç 350 k dan 120 k çıkar 230 k kalıyor ve bu paraya da 230 k ya iyi kötü bir ev alınabiliyor. Hala bugün için çok değişen bir şey göremiyorum. OYAK in genel de askerî personele verildiğini biliyorum ona göre de örnek sundum. Arkadaşların bilgilendirmek için yazdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0FD1540C7

Forumda bir arkadaş konu açmış yeni bmw 4 serisi 800 küsür bin tl ye ikinci araç olarak bakmaya gitmişler.

Allah çok daha fazlasını versin, gözü olanın gözü çıksın. Benim milyar tl lerim olsa piyasa bu durumdayken bu hükümete vs para kazandırmazdım. Kendimce protestomu yapardım. Hala peynir ekmek gibi satılıyor arabalar. Nasıl iş ben anlamadım.

Onu diyenlerin ve şu konuya yorum yapanların çoğunluğunun durumu iyi de ondan. Bu ülkede fakir edebiyatı her zaman satar. Maddi durumu iyi olup da kendini kötü göstermeyen görmedim bu zamana kadar. Aynı şekilde, kötü durumda olanlar da kendilerini çok iyi durumdaymış gibi gösteriyorlar. Zenginmiş gibi yapmak, zengin olmaktan daha pahalıya gelir ancak halk bunu kavramakta zorlanıyor.

Sözün özü, bu foruma girip bölümde zaman geçirenler ve ağlayanların çoğunluğunun maddi durumu ülke ortalamasının üstünde.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0FD1540C7

Forumda bir arkadaş konu açmış yeni bmw 4 serisi 800 küsür bin tl ye ikinci araç olarak bakmaya gitmişler.

O paranın nasıl geldiğini düşündün mü yada sordun mu? Konut kredisi 0,49 a düştü müteahhitler 300e mal ettiği evleri 600-700e sattı . Zaten hükümet sayesinde parayı vurdular bir kısmıyla oto ÖTV ödemişler çok mu?

Bu sistemden halkın hepsi zarar görmüyor mutlaka kazanç sağlayanlarda var

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Alacaksam sıfır araç alırım , ikinci el asla almayın , piyasa şerefsiz kayniyoe

• quote:

Orijinalden alıntı: atrix1212

Bu mesaj silindi.

Yanlış biliyorsunuz. Dört maasla tipo aldım 99' da. Ev almak herhalde 10 yıllık maaşa bedeldi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ben sero

Bir kaç hafta önce mail geldi bize. Artık arsaların değer artışlarında tüm pay devletinmiş. Mesela bir tarla aldın 100k ya. İmar geçti 500k oldu zengin oldum devri bitti. %25 ilçe bld. %25 büyükşehir bld. %25 hazine %25 çevre ve şeh. Bk.

Bizede kocaman hıyar

Belediyeler 2 farklı değerleme kuruluşundan rapor isteyecek ve bünyelerinde ki değer takdir komiyonlarından görüş alıp nihai sonuca bağlayacak. Aslında çok çok önemli konu ama bu tepkisiz halka artık bir şey anlatmaya değmez. Onlar tarla arsa almaya dursun

Alıntıları Göster

7 yıldır kredi ödeyerek aldığım evde oturuyorum, 350.000 den aldık. Ev fiyatları arttı. Vergi dairesinden bir mektup geldi, bu evi o fiyata almış olamazsınıZ rayiciniz yükseldi 600.000 üzerinden alım satım vergisi ödeyin. Müteahiti arafım, ona da gelmiş mektup. Oysa evin fiyatı neyse o parayı ödemiştik hatta eksperdeň de rica edip fiyatını yüksek göstertmiştik Osmanlı osmanlı diyorlardı, gerçekten osmanlıya döndük. VergiuyTürkler veriyor sefayı saray çekiyor. .

• quote:

Orijinalden alıntı: werneke

Yanlışsın yada dikkat etmedin hatırlamıyorsun
    90 da İstanbul’a geldik
    Annem hemşire babam sağlık ocağında şofördü
    Müthiş birikim vs de yoktu
    Üsküdar’da o zaman yeni yapılan daireyi alıp oturmaya başladık borcu vs de kısa sürede bitirdiler

Dediğin gibi olsa memur kısmı ciddi sürünüyor olsa Almanya furyasına katılırdı en azından bir kısmı

Dön bak bakalım sürünüyor dediğimiz kesimden kim gitti yurt dışına ?
    Astsubay ? Hemşire ? Öğretmen ? Memur ? Kim ?
    Hiç biri gitmedi
    Hemen hemen hiç bir mesleği olmayan kişiler gitti
    O dönemde saydığım kesimin aklından bile geçmedi ya geçim zor biz de Almanya ya mı gitsek diye
    Bence biraz daha zorlayın hafızanızı , 90 kar o kadar da kötü değildi
    Çalışarak esnaflık yaparak ev araba alınabiliyordu
    Şimdi imkanı yok

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Benim meslek sahibi, ülkeme faydası olan bütün arkadaşlarım yurtdışına yerlesti. Oysa eskiden mesleksiz bilgisiz insanlar giderdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: plf

90'ların başında emekli olan öğretmen Ankara Batıkent'ten dublex-triplex villa alıyor ve kendisine de ikramiyesinden para kalıyordu.👍

Ozaman Türk parasi değerliydi. Bugün dolar karşısında 8 kat, euro karşısında 9 kat değersiz bir paramız var. Adamlarin 1000 eurosu bizim 9000 tl ye karsilik geliyor maalesef. Ve hersey ithal mal oldugu icin ülke biz maçı daha çıkmadan kaybetmişiz

• Şu anda bir Allah korusun bir döviz krizi olsa, aynen şu seçim öncesi kurdukları Tanzim mağazaları gibi mağazalar kurarlar halkta ekmek,yağ kuyruğuna girer mecburen. Sonra da kuru ekmek yedik ama vatanımızı satmadık diye caka satarlar sağda solda 80 öncesini eleştiren tayfa. Özellikle 80 öncesi o yağ, şeker kuyrukları niye vardı bir kafayı çalıştırmayı deneseler diyeceğim de kafa varda beyin yok o sıkıntı. İşte o yağ,şeker kuyruğuna girenler saatlerce kuyruklarda bekledi ama vatanını satmadı, Yüce Türk milleti asla vatanını da satmaz. Ama bunlarda onları biliyor ama bu milleti bölmeye çalışan çok hain var içimizde tabi cahil insanlarda bunlara kanıyor ayrı konu.

• Araç piyasasında balon olduğunu düşünmeyin, olması gereken fiyatlara çıkıyor.

• cnyttt kullanıcısına yanıt

Dolar enflasyonu nedir ve nerede var?

• destekliyorum...

derdim fakat insanımız herzaman uygun anı kollar ve geçirmeyi sever. Ne düşer nede almak için protesto eder.

Daha kötüsü düşeş bulsa alır 50-60 bin fazlayla gine koyar. Serbest piyasa malesef böyle.

Bunu anca biz vatandaşlar düzenleyebiliriz, almazsak mecburen düşürecekler.

• İyi diyorsunuz hoş diyorsunuz da boş diyorsunuz. Hadi bireysel almadı filo satışları zaten yıllık hedeflenen verginin dolması için yeter, onu geçtim kaza yapıp da perte çıkanlar mecbur alacak. Hadi hepsini ikna ettik kimse almadı 1 yıl sonra fiyatların düşeceğine verginin kaldırılacağına garanti ediyor musun? Dolar / euro daha fazla yükselir fiyatlar da daha da artarsa insanların oluşan zararını karşılayacak mısın? Ayrıca hadi vergi de düştü diyelim bu sefer %220 vergi ile araç alan adam benim hakkım ne olacak deyince ona nasıl bir çözüm bulanacak?

• Sokağa koyacağın çizildiğinde büzüldüğünde dert sıkıntı olucak yerine göre uykun kaçacak .elalemin 10bin 20bine aldığını burda ikiyüz-üçyüzbine aldığın ..100-200 asgari ücrete alınabilen almaklada kalmayıp aldıktan sonrada her ay bir asgari ücret yiyen bu tenekelere nasıl bu kadar para bağlıyorlar anlamış değilim değilim ..demekki bizim milletin hava atma duygusuna hiç bir şey engel olamaz ..aç kalırlar uykusuz kalırlar yine alırlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat8361 -- 6 Ekim 2020; 11:6:27 >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.