Şimdi Ara

Zen3'te Curve Optimizer Nasıl Ayarlanır? (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: gmyo31 Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 2 Misafir - 2 Masaüstü1 Mobil1 Android
5 sn
752
Cevap
65
Favori
47.089
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok güzel bir konu emeği geçenlere teşekkürler.

Bende 3500x ten 5600x e telfi ettim.

War Zone oynarken 3500x ye 60-65 te gezen sıcaklık 5600x ile 90 a çıktı hemen CPB yi kapattım. Artık Max 70 derece ama işlemciye yazık ediyorum şimdi. Bu arada 2 işlemci de stok soğutucu. Oyunları fullhd 144 Hz de GTX 1080 ile oynuyorum.

İnce ayara geçmeden evel bu işlemci ile kullanabileceğim güzel ve en önemlisi ekonomik bir kule tipi soğutucuyu geçmeliyim.

Tavsiye ediceğiniz bir soğutucu varmı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Scythe Fuma 2 tercih edebilirsiniz, en iyi hava soğutuculardan biri. eSports DUO ile aralarında yaklaşık 100 lira var ama aradaki fark azımsanmayacak kadar önemli.

• Benchmark umrumda değil açıkçası hocam. Günlük kullanım ve oyun derdindeyim ama tek çekirdek ağırlıklı oyunlar oynuyorum. 50-100 Mhz farklar bize kaç FPS katar bilmiyorum. Rog 3070 ile 2k kullanıyorum, FPS'ler gayet yeterli olduğundan uğraşmayı bırakmıştım. CTR konusunda şüphelerim var benim bilmiyorum bana mı öyle denk geldi çöp silikona silver, mükemmel bir silikona bronze dediğine şahit oldum. Uğraşlarım sonucunda söylediği değerlerin çok üstüne çıkmıştı çöp dediği silikon.

• Dreadfrost kullanıcısına yanıt

Çok ekonomik bir tercih değil ama parasını sonuna kadar hakediyor. Daha uygun alternatifler önerebiliriz, yine de bütçe varsa Fuma'yı yapıştırın gitsin.

• Cevaplar için teşekkürler ama söylemeyi unutmuşum benim kasa için Max 150 mm yükseklik uyuyor.

Fuma 154.5 ile kurtarmıyor malesef ☹️
    Overall Dimensions (WxHxD)
    137 x 154,5 x 131 mm (including fan)

Mevcut kasam da bu

https://www.everest-global.eu/tr/urun/everest-rampage-torpedo-siyah-4-led-fan-oyuncu-kasasi

CPU Soğutucu Yükseklik Desteği 150mm

• Erreguay kullanıcısına yanıt

fuma2 değil de fuma1 oluyor iyi soğutucu bakıyorsak yoksa iyi soğutmayanlardan 92mm fanlı falan doludur.

137 x 139 x 149 mm

fuma1 de kim satar ikinci el 6 senelik soğutucu.kasayı değiştirmek daha ucuza gelebilir.bu tipte dark guardian önerebilirim.

Akşam bir araştırma yapıp atacağım size mantıklı önerileri hocam.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Arkadaşlar 5600x ile 3090 suprim kullanıyorum. Fakat darboğaz yapıyor işlemci. OC işinden de hiç anlamıyorum. Yardımcı olabilecek var mı direkt olarak ayarlar noktasında?

• Zerathull kullanıcısına yanıt

hangi oyun hangi çözünürlük ayarda ve ne oluyor da darboğaz olduğunu anladın?

Bence ilk yapılması gerek şey o kasayı değiştirmek olmalı.

150mm maksimum cpu yüksekliği standardın altında bir destek.

Ona doğru düzgün hava soğutma takamazsınız. u12a gibi kule tipi olarak ufak bir soğutucu bile sığmıyor yani.

bütçe varsa p500a yoksa p400a öneririm. Ya da corsair tarafında 4000d,5000d de fena seçenekler değiller.

lian li tarafında lancool 2 mesh ile lancool 215 de f/p çok iyi kasalardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 8 Temmuz 2021; 10:18:43 >
  • Burdan sonra şunu sorgulama gerekicek.
    Kasa + hava soğutma mı
    Yoksa kasaya uygun sıvı soğutma mı

500-800 arasına bir kapalı devre sıvı soğutma işimi görmesi açısından daha avantajlı olurmu

Cooler Master MasterLiquid Lite 240
    Gibi

işlemci soğutmaya döndü konu ama curve zaten işlemciyi ısıtan bir şey bu durumda sürekli turbo konuşup yakıtını hiç konuşmamak olmaz.zen3 ile curve denemek/yapmak isteyen olur işlemcisi ısınıyorsa atış serbest yani soğutma kasa fan vs

şu soğutuculara da bakmadan geçme karşim baya popüler ikisi.

https://www.teknobiyotik.com/silverstone-pf240-argb-2x12cm-fan-intel-amd-uyumlu-sivi-sogutucu-sst-pf240-argb.html

https://www.teknobiyotik.com/arctic-liquid-freezer-ii-240-intel-amd-uyumlu-240mm-radyatorlu-2x12cm-p12-fanli-sivi-islemci-sogutucu-ar-acfre00046a.html

ikisi de gösterdiğinden iyi soğutur silverstone olan var bende 10600kf'ye takılı ben memnunum ama ışık kabloları baya karışık ama uğraşırsan görüntüsü güzel burada bir arkadaş yapmıştı benim tavsiyemle alıp.utanmadık yani öyle diyim.

• İlk mesajdaki tüm adımları uyguladım. İşlemcim 5800x Hız oyunlarda 5ghz kadar çıkıyor ama Auto voltajda hep böyle yüksek voltajoluyor bende sıcaklık ve voltaj çok fazla. Ne yaparsam yapayım değişmiyor. Peki aynı adımları yapıp voltajı daha düşük manual girsem ne olur
    İşlemci soğutucu Noctua D14
    Zen3'te Curve Optimizer Nasıl Ayarlanır?

Edit: sorun aşağıdaki video ile çözüldü
    https://www.youtube.com/watch?v=VIZOFcdGp8s&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Boldrex -- 8 Temmuz 2021; 22:46:5 >

• Boldrex kullanıcısına yanıt

soruna gelirsek evet bu başlıktaki curve ayarlarını yapıp ayrıca voltajı elle düşürebilirsin ama videodan yaptım dediğin all core negatif 30 ise bi 15 dakika oyun oynamanı rica edecem.

• Teşekkür ederim cevap için. Fazla vaktim olmadı ama hata almadım hocam. Ayrıca windowsta hangi çekirdekten hata aldığımızı görebiliriz. Bilginiz olsun. İlgili videoya 18:20 itibaren bi bakın bence. Sadece log kaydına bakarken atıyorum 6. Çekirdekten hata alıyorsak biosta 3. Çekirdeğe denk geliyor gibi bi sonuç çıkardım. Sanal çekirdeği de hesapladığı için.

https://www.youtube.com/watch?v=dU5qLJqTSAc&feature=youtu.be

• Boldrex kullanıcısına yanıt

ya iyi güzel de biz en hızlı çekirdekler yöntemini spor olsun diye bulmadık all core 30 diye curve olmaz sen bi ilk mesajdaki alternatif ayar yazan kısmı oku bence çünkü oyundan attıktan sonra 1 patlamış 3 patlamış derdime deva değil ama alternatif ayarda patlamıyor oyunlarda.

• Zen3'te Curve Optimizer Nasıl Ayarlanır? 

• Çekirdeklerin tek tek testini yapmak için güzel bir Prime95 skripti yazmışlar (corecycler), ben bunun sayesinde sıkıntı çıkartan çekirdeği buldum, -15 yerine bu çekirdeğe -10 uyguladım ve çözüme ulaştım.

indirmek için:

https://github-releases.githubusercontent.com/343931850/2379ec80-b1fc-11eb-8b2b-9894c4bf5ca1?X-Amz-Algorithm=AWS4-HMAC-SHA256&X-Amz-Credential=AKIAIWNJYAX4CSVEH53A%2F20210709%2Fus-east-1%2Fs3%2Faws4_request&X-Amz-Date=20210709T103426Z&X-Amz-Expires=300&X-Amz-Signature=420f313c284b97a55c3c8a734563aaee1220c647e488b97e65027eb6387db7ce&X-Amz-SignedHeaders=host&actor_id=0&key_id=0&repo_id=343931850&response-content-disposition=attachment%3B%20filename%3DCoreCycler-v0.8.2.4.7z&response-content-type=application%2Foctet-stream

Program prime95 bulunmadı hatası verirse, config.ini içinde stressTestProgram = PRIME95 yerine küçük harfle yazın prime95 şeklinde.

"Hello,

With 0.8.2.2. I got it running by editing config.ini line:

"stressTestProgram = prime95" instead of it being all caps as in PRIME95.

It might have to do with my language being Turkish and we got lower-case "I" in our alphabet as a seperate-sounding letter."

Ana kaynak ve ilgili forum aşağıdadır:

https://www.overclock.net/threads/corecycler-tool-for-testing-curve-optimizer-settings.1777398//

• CPU-Z kullanarak 24 ve 8 thread olarak iki farklı stres testi yaptım PBO ve Stok ısı karşılaştırma için sizinle de paylaşmak istedim.

Curve PPT:185 TDC:125 EDC:170 All Core -25:

24 thread 76 derece

8 thread 66 derece

Stok ayarlar:

24 thread 64 derece

8 thread 65 derece

Curve -25 (PBO Limits Disable):

24 thread 64 derece

8 thread 66 derece

Sistem:

Ryzen 5900X

Asus Crosshair Dark Hero

Lianli PC-O11 Dynamic (Sağ ve alt kısımda intake şekilde 6 adet LL120 var.)

Gigabyte Aorus Waterforce X 360 (Kasanın üst tarafında egzoz olarak takılı. Thermal grizzly kryonaut macun.)

Pbo nun benim ısılara pek bir faydası olmadı Forza Horizon 4 de stok ayarlar ortalama 58-62 arası Pbo -25 şekilde de aynı değerler mevcut.

• Aerospace kullanıcısına yanıt

bir sayfa önce 5 haziranda bir mesaj atmışım nasıl yapıyorlar bunu diye ve YT'de de sordum ne ayak diye şimdi sen yazınca hatırladım corecycler hatta daha sonra bahsettim p95 kullanan bir program kullanıyorlar diye işte ertesi gün falan söylemişlerdi.madem bahsettin sen bu programı tanıt şöyle bir boş vaktinde 1 bu 2 bu basit bir şekilde.faydalı oldu demişsin zaten git bak önceki sayfa 5 hazirana ölem ben diye başlayan mesaja adamlar 9 11 23 acayip detaylı yapmışlar tabi serin olur tabi performanslı olur daha bile yontabilir sen de o adamlar gibi spesifik rakamlar bulabilirsin.

• 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.