Şimdi Ara

Zen3'te Curve Optimizer Nasıl Ayarlanır? (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
752
Cevap
65
Favori
47.123
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

5950x var

Oc olaylarını daha önce yapmadım yardımcı olabilicek var mı ?

• 5blackhawk5 5 kullanıcısına yanıt

tam yük dediğin ne ve işlemcin ne?200'le gidiyorum iyi mi demişsin şahinse godlike porsche ise meh di mi böyle bir soru yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

tam yük dediğin ne ve işlemcin ne?200'le gidiyorum iyi mi demişsin şahinse godlike porsche ise meh di mi böyle bir soru yok.

Haklısın hocam atlamısım orayı 5600x c23 testinde bu arada pbo ile oc nasıl yapılırı soracaktım

5600x ile c23'te arctic 34 duo ile 70 küsür normal karşim yani ben de yapayım akşam bende de benzer bir şey çıkar 360 su soğutma var ama biz sessiz olsun diye pek çevirmiyoruz fanları yani bir kar varsa su soğutmada daha çok budur.

bir üstündeki arkadaş da sormuş 5000 serisinde oc olmuyor yani oluyor da manası yok.mesela hemen ayarı vereyim yap 5600x'te 4750 mhz 1.3v başka bir şey oynamıyorsun bu kadar.bu şekilde kullan test yap ama boşta hız voltaj düşmeyecek eskiteceksin aleti olması gerekene göre ya da bir de ilk mesajda alternatif ayar diye anlattığım curve oc işini dene 4850 olur ve 4750 elle yaptığın oc'den daha başarılı sonuç alırsın testlerde.5900x için de aynı bütün 5000 serisi için ayarlar aynı olmadı ilk mesajı komple okuyun iyice anlayıp içinize sinene kadar.yaptım bu ne lanet olsun diyen çıkmadı neredeyse bir senedir.mantığı 4650 mhz oluyor ya 5600x'te turbo hız.onu 4850 yapıyor ne voltajla oynuyorsun ne çarpanla.

• quote:

5600x ile c23'te arctic 34 duo ile 70 küsür normal karşim yani ben de yapayım akşam bende de benzer bir şey çıkar 360 su soğutma var ama biz sessiz olsun diye pek çevirmiyoruz fanları yani bir kar varsa su soğutmada daha çok budur.

bir üstündeki arkadaş da sormuş 5000 serisinde oc olmuyor yani oluyor da manası yok.mesela hemen ayarı vereyim yap 5600x'te 4750 mhz 1.3v başka bir şey oynamıyorsun bu kadar.bu şekilde kullan test yap ama boşta hız voltaj düşmeyecek eskiteceksin aleti olması gerekene göre ya da bir de ilk mesajda alternatif ayar diye anlattığım curve oc işini dene 4850 olur ve 4750 elle yaptığın oc'den daha başarılı sonuç alırsın testlerde.5900x için de aynı bütün 5000 serisi için ayarlar aynı olmadı ilk mesajı komple okuyun iyice anlayıp içinize sinene kadar.yaptım bu ne lanet olsun diyen çıkmadı neredeyse bir senedir.mantığı 4650 mhz oluyor ya 5600x'te turbo hız.onu 4850 yapıyor ne voltajla oynuyorsun ne çarpanla.

hocam teşekkür ederim guzel özetlemişsiniz ben curve le 4.7 e cıkarttım o kadar daha da ellemem :d peki curvele yaptıgın oc manuele gore daha ıyı dıye duymustum sız de onaylıyormusunz bunu ıslemcının omrune etkısı ne kadardır

+100 mü yaptın olabilir herkes 200 yapacak diye bir şart yok 200'e kadar sağlıklı ne isterseniz yapabilirsiniz 200'den sonrası artık sakata giriyor pek stabilite falan kalmıyor yoksa yapan windows açan var 4.9 ghz'de falan.100 daha az ısıtanı olur şimdi manuel oc yaptığında elle çarpan voltaj oynuyorsun ne hız düşüyor ne çarpan zorluyorsun ısıtıyorsun ama curve ile yaparsan boşta hem hız düşüyor hem çarpan sanki hiç oynamamış stok kullanıyormuşsun gibi oluyor ama yüke girince +100 mhz veriyorsun bu da az daha ısıtır peki bu yorar zorlar mı bu kadarından bir şey olmaz sanki 600 liralık soğutucu değil 400 liralık soğutucu ile stok kullansan zaten aynı şey olur zorlama eskime yıpranma konusunda.bu işlemcilerin 20 sene ömrü var ama biz düzgün kullanalım yani gerek yok zorlamaya.+200'ün de ben bir eskitme yapacağını zannetmiyorum ama yazın sıcaklıkları arttırır.kışın yapıştırın bir şey olmaz da 5600x 3090'a bile yetiyor 2k'da hani curve ile bile olsa oc gerekli mi tartışılır işte bench yapın bazı oyunlarda para ediyor mu bakın bu da 5000 serisinin oc yöntemi denemek isteyenler için yoksa ben yaparsanız uçar kaçarsınız demedim hiç.5000 serisi zaten çağın ilerisinde çıkmış bir seri nvidia 4000 serisi çıkınca belki farkını göreceğiz 5600x diye ilk çıktığında x6 diye dalga geçtikleri aletin.

• Teşekkürler hocam dediklerinizi yaptım msi b550m pro-vdh var seçenekler hemen hemen aynıydı. Alternatif kısmında ki ilk resimdeki gibi girilen normal oc kısmında pbo yu enabled değil advanced yapınca diğer seçenekler açıldı onları da otoda bıraktım hepsini ama bende fmax enhancer yoktu.
    Sonra 2. resimdeki advanced kısmından girip uyarı çıkıp accept diyince girilen yerden de diğer gösterdiğiniz seçenekleri yaptım benim hızlı işlemciler 2 ve 4 müş onları pozitif 0 da bırakıp diğer 4 çekirdeği negative 20 yaptım. Herşey doğru değil mi?
    Bu ikinci resimdeki advanced pbo da yaptığım ayarlar ilk resimdeki dümdüz girdiğimiz pbo kısmında gözükmüyorlar orada ki seçenekler hala autoda ve curve disabled şeklinde duruyor. 2. Ve 3. resimdeki advanced pbo dakiler ise kaydedilmiş şekilde duruyor. Birde cpb yide kapatalım mı bunları yaparken?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RaiTrQ -- 30 Eylül 2021; 22:52:31 >
  • Oyunlarda stabil 3.6 ghz de tüm çekirdekler hiç yükselmiyorlar yanlış mı oldu anlamadım
  • RaiTrQ kullanıcısına yanıt

core performance boost ayarını açın.o kapalı olunca boosta oc yapmanın da anlamı olmuyor.cpb gibi ayarlar işlemci ısınmasın diye kapatılır.ya düzgün soğutucu alıp oc yapacaksınız ya da soğutucu almayıp böyle işlere girmeyeceksiniz.

• quote:

core performance boost ayarını açın.o kapalı olunca boosta oc yapmanın da anlamı olmuyor.cpb gibi ayarlar işlemci ısınmasın diye kapatılır.ya düzgün soğutucu alıp oc yapacaksınız ya da soğutucu almayıp böyle işlere girmeyeceksiniz.

Çok garip ayarları sıfırladım yine tüm çekirdekler 3.6 da kaldı   arctic freezer esports var hocam ısınmıyor zatende bozdum mu naptım ilk geldiğinde otomatik boost yapıyordu

sök anakartın pilini yarım saat beklet garanti olsun ayar yapma gir oyuna bak yükseltiyorsa biosa gir ayar yap dene.

• quote:

sök anakartın pilini yarım saat beklet garanti olsun ayar yapma gir oyuna bak yükseltiyorsa biosa gir ayar yap dene.

Hocam tekrardan merhabalar rahatsız ediyorum. Benim bilgisayar sizin ayarlarınızda, işlemci voltajı çok yükseliyordu. O yüzden +150 de 1.3v verdim. Auto da 1.37 lere kadar gidiyordu. Belki çok önemli bir detay değildir ama söylemek istedim. Şu an gta v de 4.8 ghz hızlarında 60-62 derecelerde. Cpu voltajını auto da bırakmamak lazım pbo açıkken sanırım. Sizin voltaj kaçta acaba merak ettim siz elle mi girdiniz auto da mı?

şimdi bu sorduğuna renkli resimli bir cevap vereceğim ama dipnot düşeyim oyuna göre değişebilir anakarta göre zaten değişir.makinede bundan başka oyun yok maalesef ve bu da pek sistem isteyen bir oyun değil ziyan yani bunda curve yapmak.bütün oyunlarım intel sistemimde o da senin işe yaramıyor.önce ayarları vereyim bunlar aman az çeksin kıyamam ayarları değil baya yüklendim.

Zen3'te Curve Optimizer Nasıl Ayarlanır?

oyunun başında takip etmedim iyi oynadım alırız diyordum ama sonra gözüm voltaja takılınca saldım yenildik bensiz yapamadı krolar.kro kürtçede erkek demek bu arada.1.36 gördüm ben en fazla ve resimler abuk subuk oldu anca ölünce ss alabildim.

hwinfo'ya bakalım 1.4 falan diyor da ben görmedim hiç 1.4 belki oyun dışı olmuştur çok kısa.

not: anakart asus strix-e x570 1.2.0.3 patch c bios.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 2 Ekim 2021; 17:9:17 >

• quote:

şimdi bu sorduğuna renkli resimli bir cevap vereceğim ama dipnot düşeyim oyuna göre değişebilir anakarta göre zaten değişir.makinede bundan başka oyun yok maalesef ve bu da pek sistem isteyen bir oyun değil ziyan yani bunda curve yapmak.bütün oyunlarım intel sistemimde o da senin işe yaramıyor.önce ayarları vereyim bunlar aman az çeksin kıyamam ayarları değil baya yüklendim.

oyunun başında takip etmedim iyi oynadım alırız diyordum ama sonra gözüm voltaja takılınca saldım yenildik bensiz yapamadı krolar.kro kürtçede erkek demek bu arada.1.36 gördüm ben en fazla ve resimler abuk subuk oldu anca ölünce ss alabildim.

hwinfo'ya bakalım 1.4 falan diyor da ben görmedim hiç 1.4 belki oyun dışı olmuştur çok kısa.

not: anakart asus strix-e x570 1.2.0.3 patch c bios.

Maşallah baya detaylı olmuş sağolun. Sanırım +200 de 1.4 e kadar gidiyor bende 1.4 gördüm çünkü, anlık görüp düşüyor olabilir. Ondan dedim auto bırakmasak mı ki diye ama sizin ki baya yüklenilmiş. Scalar bende x1 de ona göre sanırım güç çekme seviyesi yükseliyormuş. Ben en iyisi şimdilik elden vereyim voltajı o zaman, stabilite sorunu yaşamazsam da 1.3 den de aşağı düşerim +150 için geçerli bu ayarlar tabi.

• Bu işlemi 5950x işlemci için de yapabilir miyiz?

• hulusi kullanıcısına yanıt

bütün 5000 serisi için yapabilirsiniz fark olarak ben tek çip gösterdim 5600x olunca hızlı çekirdekler 2 tane ama çift çip olunca 4 tane olacak ryzen master iki tane yıldız iki tane nokta gösteriyor olması lazım onlara düşük 10 falan verin uğraşmayın oldu olmadı diye gerisine 25 30 yapıştırın zaten 30'a kadar.ilk mesajda resimlerden sonra şu başlıkla başlayan yere bakın çok kolay.

ALTERNATİF AYAR(TAVSİYE EDİLİR)(En hızlı Çekirdekler 15'e kadar verilebiliyor işlemcisine göre)

• Hocam dediklerinizi aynen yaptım. çok değişik olasılıklar denedim olmadı bende.

• hulusi kullanıcısına yanıt

olmadı derken ne oldu ne olmadı mesela?makine mi açılmadı yoksa oyun denediniz aynı fps mi çıktı olup olmadığını anlayabilmek için msi afterburner programı lazım ve oyun içi işlemci değerlerini göstermesi için ayarlı olması lazım.bu işlem max boostu 200 mhz arttırıyor başka bir şey değil.4650 ise 4850, 4850 ise 5050 olmalı teoride ama anakarta ayara göre farketmemiş de olabilir.5950x'ten memnun değil misiniz neden oc yapmak istiyorsunuz ben 5600x'e bile yapmıyorum benchmarklar haricinde oyunlarda bir işe yaramıyor çünkü şu anda mevcut bütün ekran kartlarına fazlasıyla yetiyor 5000 serisi hele ki 2k 4k bir çözünürlük kullanıyorsanız bu başlıktaki işlemle boşuna ısınma ve güç kullanımına sebep olursunuz.yapabilir miyiz diyince ben öyle cevap verdim bu nedir diye sorsaydınız direkt bunu yazardım.bu başlık bilenler merak edenler için ilk çıktığında açılan ayar başlığı yoksa curve nedir yaptığınıza değer mi yapmalı mısınız diye anlatmıyor.

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.