Şimdi Ara

zamlara karşı bulduğum müthiş çözüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
742
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • beyler biliyorsunuz ki zamlardan hepimiz muzdaribiz ve herhangi bir şeyin fiyatına bakınca "ohaaa böyle fiyat olmaz" tepkisini veriyoruz. her ürün "normal pahalı" değil, AŞIRI PAHALI kategorisinde şu an.

ben bu fiyat algısının aslında normalde olandan daha büyütüldüğüne inanıyorum. tamam ürünlerin ücreti yüksek, ama abi asgari ücret de minimum kaç oldu.... mühendisler 30k alıyor en az. maaşların çoğu da gayet yüksek. ama insanlar tarafından bu göz ardı ediliyor , çünkü maaşı 1 kere alıyoruz ayda, ama bir ay içinde onlarca ürün alıyoruz. bu yüzden ürünlerin "pahalılığı" daha çok gözümüze batıyor.

peki benim buldugum çözüm ne ?

sanki 2018 yılında yaşıyormuşuz gibi bir ortama döndürüyorum ben artık fiyatları. maaşımı da, herhangi bir ürün aldığımda gördüğüm ücreti de 4'e bölüyorum

Mesela maaşın 30k mı, hayır abicim gerçek maaşın 7.5k TL senin

Süt ücretini 28 TL olarak görünce ohaaaaaaaa ne oluyoruz diyorsun değil mi? hayır abicim 7 TL onun ücreti. 2 paket süt 14 lira sadece.

Ev kirası 15k mı? böl 4e 3.750 aslında kira. 2018deki bu paraya eşdeğer o yani.

Bi tavuk dürüm 70 lira mi , böl dörde 17.5 lira aslında o....

işte bu şekilde bakarsanız aslında çok da pahalı olmadıgını , gelire göre hala "idare edilebilir" bir yaşam sürdüğümüzü anlarsınız

geçmişe göre hala daha kötü durumda olabiliriz, buna okeyim.

Ama öyle geçmişe göre 8 kat daha kötüyüz yorumları vs yanlış.

siz ne diyorsunuz

@@@@

@hamza5806 @Veronicaa @şoray uzun yolda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zurnalog -- 16 Ekim 2023; 11:30:41 >

• Ben her şeyi direkt 10'a bölüyorum.

• trkgncr kullanıcısına yanıt
    Ben de 1 liralık ekmek 10 lira oldu

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Eeee asgari ücreti'i 4'e böl :)

Bütün denklemlerin çöp oluyor zaten.

• Hocam bende maaşım kaç dolardı ve örneğin 2015 te bir süt kaç dolara tekabül ediyordu diye hesap yapıyorum. Mesela Turknet seneler önce aylık 60 TL idi baya ucuz geliyordu insanlara o dönemde dolar kuruyla 12 dolara denk geliyordu o zaman ki kurla şuan 300 TL insanlara pahalı geliyor ama yine yaklaşık 12 dolar ediyor. Aslında sadece türk lirası değer kaybettiğinden sıfırlar fazla değişen bir şey yok ama tabii ki fiyatı dolar cinsinden de daha fazla artan ürünler yokmudur kesinlikle vardır

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • runeterra kullanıcısına yanıt

10'a bölünce tutuyor :) 10 sene önce ben işe başladığımda asgari ücret 900₺ falandı. Bir adım bile ileri gidememişiz gibi görünüyor 10 yılda.

• Kendini teselli edebilirsin böyle ama ben eve peynir alamiyorum..
    o nasil olacak¿

• runeterra kullanıcısına yanıt

zaten mesajda yazdım , maaşları da 4e bölüyoruz hocam.

bu yazdıklarım sizin güllük gülistanlık geçinceginizi göstermiyor. hiçbişey değişmiycem hatta.

ben sadece "fiyat algısını" değiştirmeye çalışıyorum kendimce , olan tek şey bu.

bi dönere 70 lira verirken ohaaaa demek istemiyorum. her ücreti 4e bölersek aslında o kadar da pahalı olmadıgını "hissediyorsunuz". çünkü insanlar maaşlarının da yüksek oldugunu unutuyor

isteyen 5e 10a falan da bölebilir. veya dolar bazında bakmak da bir çözüm... benim için 4e bölmek ideal geldi o yüzden 4ü seçtim

• peaceb kullanıcısına yanıt

hocam biliyorum bu durumda olan da bir sürü insan var. yazdığım şeyler insanların zengin oldugunu belirtmiyor veya daha iyi durumda oldugumuzu.. bunu belirttim zaten.

sadece 5 liralık şeye 100 lira verirken aslında fiyatın 20 kat artmadığını anlamak için bu durum. yoksa kötü durumdaki insanların sayısı tabii ki arttı haklısınız

• hocam ben bir şey anlamadım neden 4-5-3'e bölüyoruz kafam karıştı

• EnesTürkyılmaz RY2BO E kullanıcısına yanıt

aynen hocam benim yaptıgıma benzer bir mantık bu da. psikolojik olarak insanlar sadece fiyata bakıyor. 5 lirayken 100 lira olmus wooowww 20 katına çıkmış fiyat diyor. aslında böyle bi durum yok bunu zihnime kazımaya çalışıyorum. her alışveriş sonrası pişmanlık duymaktan bıktım çünkü.

bu şekilde düşününce biraz daha rahatladım. yaptığım alışveriş 250 lira tutunca 2018de yaşadığımı ve 50-60 liralık bir alışveriş yaptıgımı düşünüyorum ve rahatlıyorum.

dediğiniz gibi ürünün fiyatı 5 kat artması gerekirken 15 kat artıyorsa problem var tabi.... veya maaşınız çok düşük ise yine zorluklar yaşanacaktır. fakat en azından bişey alırken çoğu zaman daha rahat hissediyorum artık. benim maaş ve ücret algım son birkaç yılda baya bozuldu çünkü. böyle yaparak normale indirgeyebiliyorum biraz.

• Aziz Sancar kullanıcısına yanıt

bi daha okuyun hocam konuyu ve yorumlarımı, anlıycaksınızdır

olmazsa tekrar anlatırım

• Bence suan asgari ücretin 1300 lira oldugu zamanda gibiyiz
    Her seyi 10la çarptilar
    Asgariyi de 1300 yerine 11.500 veriyorlar işte
    Markete gidince bakiyorum bi urun 100 liraysa ha tamam 10 lira diyorum

• Gelirinizi artırmak ve gelir kanallarınızı çeşitlendirmek daha gerçekçi bir çözüm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • güzel yöntem. 10'a bölmek daha kolay : D

• Direk dolara bölüyorum, sayılır mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • asgari 2800 ken ekmek 1 tl idi

ayni ekmegi almak icin 22 bin 500tl kazanmak gerek

2 kata yakin yoksullastik

• Onun yerine 0 atsak daha iyi olmaz mı ?

• senin mantığın kısmen doğru ama alım gücü zorlaştı

sadece biz değil dünya da bu durumdan muzdarip eskisi gibi alım gücü yok artık

• M0meNtS kullanıcısına yanıt

knk alım gücü geçmişe göre daha kötü mü = evet bunda hemfikiriz

ama geçmişe göre alım gücü 5 kat, 10 kat mı daha kötü ? hayır. ama algı olarak markette bi suyun fiyatına falan bakınca sanki gerçekten 5 kat fakirleşmişiz gibi hissediyorum. benim yıkmaya çalıştığım şey bu algı. yoksa şu an çok iyiyiz süperiz dediğim yok ,sadece düşündüğümüz kadar kötü değil durum bunun farkına varmaya çalışıyorum

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.