Şimdi Ara

Ortodontik elastik kullananlar bakabilir mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
12.585
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ortodontik tedavi görüyorum uzun zamandır ve doktorum lastik verdi . 5 gün oldu takalı.Sol taraftan 2 tane takıyorum . Ve 2.günü benim takdığım tarafta yüzümün sol tarafı uyuştu.Sol çene kasım da ağrı,gerginlik,karıncalanma var ve sol kulağıma da atıyor ağrı..

Çenemi tam açamıyorum bu yüzden.20 saat takıyorum sadece yemekler de ve fırçalarken çıkarıyorum.Ama yemeklerde lastiği çıkarınca ağzımı tam açamıyorum o çene kası ağrısı yüzünden resmen donmuş gibi oluyo . Benim sorum bu şekilde sorun yaşıyan varmı arkadaşlar ... Alışır dedim ama yok . Diş ağrım geçti ama bu çene kası ağrısı uyuşukluğu geçmedi bide çenemi tam açamıyorum..

Doktoruma söyledim geçer dedi 18 saate düşür dedi alışmak için ama bu şekilde çene kasına etki ettiği için içim rahat değil ..Bende eğer kullanan varsa sorayım dedim..Cevaplarsanız sevirim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bar0n. -- 18 Aralık 2017; 12:34:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Diş hekimiyim, trol değilim. o elastikler diş hekimliğinde çok tartışılır hangi hayvanı verdi bilmiyorum elastiğinin türünü ama eklemlerde denenerasyon , kalıcı eklem problemleri çok sık yaşanıyor ortodontide, malesef ki. Ben de gördüm ortodontik tedavi okurken, ağrılar geçer ama zorlu süreç bence

• hebsan H kullanıcısına yanıt
    Öncelikle cevap için sağolun.Elastiğin türü üstünde yazdığı 3/8" 9,5 mm . Kalın ve baya güçlü bi elastik . Takdığım da güçlü basıncını hissedebiliyorum.

Şimdi aklım karıştı yani bu elastikler fonksiyonel olarak üst çene ile atl çenenin uyumunu sağlıyor tam kapanması için . Efektif çiğneme için vs. ama siz zarar verdiğini söylüyorsunuz tırsmadım değil.Bugün takmayı bıraktım elastiği sınavlar vs olduğu için hala sol çene kası sanki kilitlenmiş gibi çenemi tam açamıyorum ağrı devam ediyor.Ama illa ki kullanıcam düzelmesi için kalıtsal bişi olur mu ? 1-1.5 ay kullanıcaksın dedi.

Şimdi tedavinin fonksiyonel tarafına geçtik.Doktorum elastik kesinlikle kullanman gerek dedi.Yoksa ust ve alt çene ilişkisi tam sağlanamayıp eklemleri mahvediyormuş.Kendisi de ortodonti tedavisi görmüş ve elastikleri doğru düzgün kullanmamış ve şuan eklemlerim sorunlu çiğnerken katır kutur ediyor diyor.

Birde hocam bişeye takıldım "hangi hayvan vermiş" derken şikayetimin ciddi oluşundan mı söylediniz onu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bar0n. -- 18 Aralık 2017; 22:1:14 >

• Bar0n. kullanıcısına yanıt
    Hocam hayvanlı dediğim şeyin linkini atıyorum bakarsın 😊 Hekimin senin dişlerini vaka olarak sunacağı için tam olsun istiyordur herşeyi, kullanmazsan olmaz düzelmiş olmaz dişlerin yani, ama ki ortodontik tedavi bende gördüm bende de ufak da olsa sıkıntılar mevcut , farklı ankraj teknikleri kullandırdım ben elastik kullanmadım özellikle.. ama senin hekiminin uğraşmak istemeyip yapmak istememesi çok muhtemel çünkü ortodonti lastiksiz olmaz genel kanı bu. Tüm dünya ortodonti de lastik kullanıyor. Ama ekleme zarar vermiyor diyemeyiz.. çenende çıtırtı ya da ona benzer ses ( biz krepitasyon sesi deriz ) gelmiyorsa kullanman daha faydalı olabilir . Link buradahttps://m.turkish.alibaba.com/p-detail/zoo-pack-animal-orthodontic-dental-rubber-60034726861.html?subject=zoo--pack--animal--orthodontic--dental--rubber&language=turkish&detailId=60034726861&redirect=1

• Ben de takıyorum omlardan daha doğrusu düzensiz takıyorum :D 1 hafta falan takmadım geçen gün tekrar takayım dedim kısa bi süre sonra çenem istemsiz bi şekilde titremeye başladı korkup çıkardım ben de demek ki biraz riskli bi tedaviymiş üstteki diş hekiminin de dediğine göre

Hocam lastik ile alt çene ileri alınabiliyor mu?

Bazısı 18 yaşını geçtiğin için alınmaz diyor, bazısı da alınabilir diyor hangisi doğru?

.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-EF8F31CE3 -- 25 Şubat 2021; 16:30:33 >
  • Fiyatları nasıl hocam ?

• Swonz kullanıcısına yanıt
    Hocam yaşa bağlı, kaldı ki bu forumda gezdiğine göre geçmişsin o yaşları 😬 8-13 yaş arası muhtemel aparatlar işe yarar ama şu saatten sonra zor

• Hocam eklemden o sesler geliyorsa ciddi problemler yaşamış olman gerekir çenenle, ağız açamama , açarken ciddi hassasiyetler, çenenin bir yöne doğru kayması vs , herhangi bir diş hekimliği fakültesinin cerrahi bölümüne gitmende fayda var

Ustünde figur yok bende :) Şükür eklemde sıkıntı yok.Çene kapanışını tam yapmak için lastik kullanmamı söyledi.Ama en kuvvetlisini vermiş heralde taktıktan sonra çene kasımı mahvetti.Acayip bir kuvvet ile çekiyor.Simdilik takmıyorum bidaha ki kontrol de konuşucam bakalım neler olucak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bar0n. -- 27 Aralık 2017; 22:48:2 >
  • Redese kullanıcısına yanıt
    fiyatlar değişiyor ama min 3-4 den başlar özelde.

Anladım hocam, peki lastikle düzelme şansı hiç yok mu yoksa ileri derece gerilik yoksa öne alabilir miyiz?

Eğer alamazsak ameliyat şart sanırım başka yolu yok değil mi?

• Benimki bu en ufak boyu var ve çok acıtıyor

• sağdaki
    ağız açamama ciddi sorun falan yok sadece ağzı açıp sağa sola çenemi oynatınca kulak kısmından kıtır kıtır ses geliyor normal insanlardan da geliyordur diye tahmin ediyorum, ayrıca 2-3 doktora gittim bir sorun olsa söylerlerdi herhalde
  • zibidi gonzales kullanıcısına yanıt
    bu boyutta elastik kullandim bi sure bende.Dişler aciyor ama 2-3 gun bi surede alisabiliyorsun.Benim suan ki kullanacağım lastiğin kuvveti yaninda bunlar çok hafif direk çeneye etki ediyor..Sancılı bi durum 1.5 haftaya yakındır takmiyorum lastiği ama 3-4 gunde olusturduğu etkiyi halen hissediyorum cene kasım da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bar0n. -- 29 Aralık 2017; 0:7:20 >
  • Hekiminiz ne yapmanızı istediyse doğru olan odur 😊 Ben sadece ortodontik tedavi nin yapılan çalışmalarda eklem kapsülünü zorlayabildiği ve sonucunda geri dönüşümlü veya dönüşümsüz sonuçlar doğurabildiğini okudum ve size aktardım, burda kâr zarar hesabı yapmak gerekir, deformite ileri derecede ise veya hekiminiz bu tedaviyi uygun gördüyse başka bir hekimin söyledikleri bence sizi etkilememeli, ortodonti diş hekimliğinde en komplex, yapması kolay gibi görünen ama gerçekte çok büyük çalışmalar sonucu ortaya çıkmış hatta benim düşüncem mucizevi bir olaydır. Ama ki hastalara tedaviye başlandığında bu eklem probleminin oluşabilme ihtimalinin belirtilmesi gerektiğini düşünüyorum, Tüm Donanımhaber ailesine mutlu yıllar dilerim 😊

• Swonz kullanıcısına yanıt
    Hocam geriliğin derecesi tabi ki önemli, siz fakülteye gittiğinizde safelometrik röntgen üzerinde kafa kemiklerinizin gelişimi veya yüz profilinizdeki simetrizm ve genel görünüm ile ilgili bir problem görülmezse veya derecesi önemsenmeyecek boyutta ise o zaman kamuflaj tarzı yani gerilik var ama dişler olması gereken pozisyona teşbih ile belirtirsem hilelerle getirilip hasta memnun edilebilir, ama işini bilen birine giderseniz size en net cevabı verecektir

Hocam bu arada tedavi oldum, 6-7 ay kullanman gerekecek ve kesin sonuç yok, kemikleşmeye bağlı dedi ve seçimi bana bıraktı. Ben denemekten zarar gelmez diye kabul ettim ocak sonu takmaya başlıcam bakalım nolcak

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.