Şimdi Ara

Yurtdışından Drone Getirme Rehberi (11. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
465
Cevap
26
Favori
76.448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Atrinn

Arkadaşlar merhaba,

Amerikaya gidicem haftaya bagajda DJI Mavic Pro getirmeyi düşünüyorum. Bir sıknıtı çıkar mı ? Bu tarz bir ithal teknik uygunluk yazısı almama gerek var mı ?

Mavic'i yanınızda getirebildiniz mi? Ben de aldırmayı planlıyorum bir tanıdık yanında getirecek, gümrük gerekiyor mu? Başkası getireceği için gümrük gibi şeylerle uğraşmasını istemem.

Belge almak gerekiyor mu baştan?

Sanki atom bombası sokuyoruz ülkeye he.
  • Amazon.cu.uk'dan phantom 3 aldım. gümrükte bekliyor. noter onaylı vekaletname istediler gümrükten çekebilmem için. Bu belgeyi alıp kendilerine gönderdiğimde drone bana ulaşır mı sizce ? Yoksa sivil havacılıktan alınması gereken belgeyi de isterler mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dronebey

bu konuyla ilgili mevzuata aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Yolcu beraberinde getirilen ürünlerde bu izin kapsamına alınmıştır.

http://www.igmd.org/mevzuat/gumruk-mevzuati/tasarruflu/50220-gumrukler-genel-mudurlugu-yolcu-beraberi-posta-ve-hizli-kargo-tasimaciligi-yoluyla-gelen-iha-drone.html

Buna göre mavic pro'yu ülkeye yolcu getirse bile vergi alacaklar doğru mu anlamışım, tecrübesi olan?

Dji spark ise rahatça geçiyor.

• Amazon proforma fatura vermiyor ne yapabilirim
  • Sivil havacılıktan onay alan bir arkadaş kendisine gelen belgeyi ban gönderebilir mi acaba? Kişisel bilgi içeren kısımlarını silip de gönderebilirsiniz

kargom 29 gündür gümrükte beklyor ve yarın zaman aşımına uğrayacak. Ya imha edilecekmiş ya da devlet yolu ile satılacakmış. Dji Phantom 3 Standart aldım

Eğer onay belgesi gönderebilecek olan olursa çok sevineceğim
  • sleepingawake kullanıcısına yanıt
    Bende bu konuyu merak ediyordum. Yurt dışından arkadaşım getirecek benim için. DJI SPARK (Kalkış ağırlığı 300gr.) Havaalanından sorunsuz geçiyor mu ? Tecrübe eden oldu mu ? Bir evrak hazırlayıp arkadaşıma göndermem gerekir mi yanında bulundurması için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alidarkstone -- 15 Haziran 2017; 10:22:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alidarkstone

Bende bu konuyu merak ediyordum. Yurt dışından arkadaşım getirecek benim için. DJI SPARK (Kalkış ağırlığı 300gr.) Havaalanından sorunsuz geçiyor mu ? Tecrübe eden oldu mu ? Bir evrak hazırlayıp arkadaşıma göndermem gerekir mi yanında bulundurması için.

Ben de şunu merak ediyorum.

Dji Spark Apple mağazalarında 600€ dan satışa çıkmış bizim TR sitelerinde 2600 TL çok fark yok gibi.. Ama bazı çin sitelerinde 2000 ve aşağısına bulunabiliyor.

Acaba o sitelerden sipariş versek, Hobi oyuncak kategorisinde değerlendirilip, gümrüğe hiç takılmadan geçebilir mi 300 gr olduğundan.
  • w4rLord kullanıcısına yanıt
    Yine klasik tablo. Kısayoldan köşeyi dönmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürüldü. Fiyata gel 499$ lık ürün 2600TL ayıptır. Yanlış mı düşünüyorum arkadaşlar.

Şimdi bu ürünü yanımda getirsem es kaza ürünü görüp durdursalar tuttururlar bunun belgesi nerde ? Halbuki ürün kayıt gerektirmiyor kendi sitesinde bile belirtilmiş.

Sivil Havacılığa gönderilecek form'a bakıyorum IHA0 sınıfına dahil olmak için 500gr ve üzeri olması gerekiyor. E şimdi getirdiğimiz ürünün sınıfı ne IHA-00 mı :) şaka gibi.
  • İHA Talimatında değişiklik yapılmıştır.
    15 Haziran 2017
    Türk Hava Sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İnsansız Hava Araçlarının kayıt, satış, tescil, ithal, uçuşa elverişlilik, kullanıcıların nitelikleri ve uçuşlarına ilişkin usul ve esasları belirleyen SHT-İHA talimatında değişiklik yapılmıştır. Yapılan değişiklik ile; teknik uygunluk, kapsam dışı belgesi, kategorilere göre uçuş izinleri, resmi kayıt süreleri, İHA pilotlarının sağlık raporlarına ilişkin bazı maddeler yeniden düzenlenmiştir.

Bu düzenleme kapsamında, İHA0 ve İHA1 kategorisindeki araçlardan oyuncak ve kameralı helikopter için ithal teknik uygunluk aranmayacak ve azami kalkış ağırlığı 500 gr altı olan İHA’lar için kapsam dışı belgesi düzenlenmeyecektir.

Ayrıca ticari amaçla uçurulacak İHA0 ve İHA1 kategorisindeki araçlar için özel uçuş izni kaldırılmıştır. Ancak talimatın ilgili 8.maddesinde yer alan diğer gereklilikler aranmaktadır.

Ayrıca kurum ve kuruluşların kendi bünyelerinde bulunan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bireysel olarak kaydedilmiş olan İHA’larını 01/08/2017 tarihine kadar SHGM “Kayıt Sistemi”ne kurum adına kayıt ettirmeleri gerekmektedir.

http://web.shgm.gov.tr/tr/genel-duyurular/5475-iha-talimatinda-degisiklik-yapilmistir?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Talimat için tıklayınız.
    http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/mevzuat/sektorel/talimatlar/SHT-IHA_12062017.pdf

• Şimdi burada 500gr altı cihazlar muaf görünüyor ama gelde bunu oradaki memura anlat. DJI SPARK kalkış ağırlığı 300gr. Sipariş etsem mi acaba arkadaşıma yanında getirse.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Şimdi burada 500gr altı cihazlar muaf görünüyor ama gelde bunu oradaki memura anlat. DJI SPARK kalkış ağırlığı 300gr. Sipariş etsem mi acaba arkadaşıma yanında getirse.

444 60 01 shgm çağrı merkezi arayın sorun
    burda yazıyor numarası

http://web.shgm.gov.tr/tr/genel-duyurular/5475-iha-talimatinda-degisiklik-yapilmistir?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber&utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=Yurtdışından Drone Getirme Rehberi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GEÇBATAN -- 15 Haziran 2017; 19:41:31 >

• Öncelikle numara için teşekkürler.

Şöyle hemen bilgiyi paylaşayım.

Yurt dışından beraberinde DJI SPARK getirecek kişinin yapması gerekenler. (300gr altında olduğu için)

SHGM'Ye Kapsam Dışı dilekçesi yazıyorsunuz. Dilekçe içeriğinde Drone'un özellikleri, Hangi amaçla kullanacağınız ve kişisel bilgilerinizin yer alması gerekiyormuş. Belgeyi PTT ile gönderiyorsunuz ve tarafınıza Kapsam Dışı belgesi gönderiliyor.

Bu belge ile ürünü gümrüğe takılmadan alabiliyormuşsunuz. Şimdi çağrı merkezinden aldığım güncel bilgidir.

Saygılar,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alidarkstone -- 15 Haziran 2017; 22:45:23 >
  • quote:

Öncelikle numara için teşekkürler.

Şöyle hemen bilgiyi paylaşayım.

Yurt dışından beraberinde DJI SPARK getirecek kişinin yapması gerekenler. (300gr altında olduğu için)

SHGM'Ye Kapsam Dışı dilekçesi yazıyorsunuz. Dilekçe içeriğinde Drone'un özellikleri, Hangi amaçla kullanacağınız ve kişisel bilgilerinizin yer alması gerekiyormuş. Belgeyi PTT ile gönderiyorsunuz ve tarafınıza Kapsam Dışı belgesi gönderiliyor.

Bu belge ile ürünü gümrüğe takılmadan alabiliyormuşsunuz. Şimdi çağrı merkezinden aldığım güncel bilgidir.

Saygılar,

yeterince güncel bir bilgi olmamış:

Bu düzenleme kapsamında, İHA0 ve İHA1 kategorisindeki araçlardan oyuncak ve kameralı helikopter için ithal teknik uygunluk aranmayacak ve azami kalkış ağırlığı 500 gr altı olan İHA’lar için kapsam dışı belgesi düzenlenmeyecektir.

ama yine de bu belgeyi elinizde bulundurun derim
    önceki mesajlarda geçen pdf çıktısını da alabilirsiniz ilgili maddeleri özellikle

• Yazdıklarınız doğru. Fakat bana iletildiği gibi telefonda aynı şekilde yazdım :) Müşteri temsilcisi bunu yanınızda bulundurmazsanız gümrüğe takılırsa çıkaramazsınız bilgisini paylaştı. Kapsam dışı belgesi şartmış.

İhtimaller arasında hiçbir sorgulama olmadan geçmeniz de olası bir durum. Şans yani.
  • Karar çıktı işte daha ne belgesi. Yeni olduğu için gümrüğün haberi yoktur öğrenirler. Sen artık ankaraya belgeleri yollasan da kapsam dışı belgesi alamazsın zaten

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mobilephone M kullanıcısına yanıt
    Haberim yok şahsen nedir detayları ?
  • alidarkstone kullanıcısına yanıt
    500 gram altındaki dronelar gümrüğe takılmıycak direk geçicek

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mobilephone M kullanıcısına yanıt
    Süper haber o zaman bekleyelim. SHGM ile yaptığım görüşmeyi dikkate almıyorum o halde. Teşekkürler,
  • Ben bu değişiklikten ithal uygunluk belgesinin de iptaç edildiğini anlıyorum?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.