Şimdi Ara

Yurtdışından Drone Getirme Rehberi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
465
Cevap
26
Favori
76.459
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2018 Güncelleme;

Yurtdışı Drone alımlarınız da Aramex kargoyu tercih etmemeye özen gösterin şuan için süreçleri oldukça karmaşık.

Mavic Pro almayı düşünenler için gearbest şuan Singapur Post ve Belçika Postası ile gönderim yapıyor.

Mavic Pro - 839.99 USD

Ürün Linki

Tr sayfası
    https://goo.gl/kuugUS

İndirim kodu: HKDJIM

Mobil site

https://goo.gl/WjquuK

Süreç güncellendi ekleme 2 kısmını kontrol edebilirsiniz.

Şubat ayında yayınlanan İnsansız Hava Araçları yönetmeliği gereği yurtdışından drone ve benzeri hava araçlarının getirilmesinde bazı prosedürler yürürlüğe girdi.

Benim gibi bu süreçte olan ya da yurtdışından drone alacak kişilere yardımcı olması açısından süreci adım adım anlatıp süreç konusunda yaşadıklarımı paylaşmak istedim.

Öncelikle biraz uzun gibi gözükse de süreç zamanla oturdukça daha kolay olacağı kanaatindeyim. Çok taze bir süreç olduğu için ne yazik ki anlamsız ve gereksiz bir bürokrasi ile karşılaşılıyor.

Öncelikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile yaptığım görüşmeler neticesinde aşağıdaki paylaşmış olduğum 6 maddelik bir evrak listemiz olacak.

İthal Teknik Uygunluk Gerekli Belgeler
    MADDE 6 – (1) İHA0 ve İHA1 sınıfındaki İHA için ithal teknik uygunluk yazısı düzenlenebilmesi için aşağıdaki bilgi ve belgeler aranır:

Belgeler tamamlandıktan sonra "Sivil Havacılık Genel Merkezi" adına Ptt ile aşağıdaki adrese göndermeniz gerekmektedir.
    Adres : Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:128/A 06570 Maltepe / ANKARA
    Telefon :0 312 203 60 00

Yollamış olduğunuz evraklar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından incelendikten sonra "İthalat Uygunluk Belgesi" email ve posta olarak adresinize gönderilecektir.

Evrak listesinde en çok karşılaşılan problem "Mühürlü ve İmzalı" Proforma Fatura istemeleridir. Çünkü yurtışında alışveriş yapmış olduğumuz sitelerin bu gibi hizmetleri bulunmuyor ve talep edildiğinde de genelde bu evraklara ulaşılamıyor. Bu konu da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne durumu izah etmek gerekiyor.

Şuan evrakları gönderdim. Gelişmeleri paylaşacağım.

Ekleme 1;

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden İthalat Uygunluk yazım geldi ve Ukim den ürünümü teslim almak için gittim. Ukim de birkaç işlem daha yapıyorsunuz. Sivil havacılıktan verilen izin belgesinin dijital arşivlenmesi için sizi gümrük büro kısmına yönlendiriyorlar. Her devlet dairesinde olduğu gibi birkaç masa dolanıp sonunda işinizi halledebiliyorsunuz.

Memur, ödemeniz gereken vergi tutarını size söylüyor ve vezneye giderek bu ödemeyi yapıyorsunuz.

Biraz meşakatli bir süreç sinir sisteminiz ve sabrınız güçlü değilse bu işe bence hiç girişmeyin:) Yapılamaz bir şey değil ancak çok sabır gerekiyor.

Ekleme 2; Süreç güncellendi detaylara

Buradan Ulaşabilirsiniz

Uygun Fiyatlı Drone Paylaşımları:

Mavic Pro - 839.99 USD

Ürün Linki

https://goo.gl/WjquuK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dronebey -- 7 Şubat 2018; 22:40:25 >

• Eline saglik, cok yararli bir paylasim olmus

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Guzel paylasim favori konulara eklenmeli kamera incelemelerine benzememis

• Erman abi banada dıron getirt abi

Örnek Belgeler :
    https://www.dropbox.com/s/aoh42l922unh7ln/Ornek_Belgeler.rar?dl=1
    Ek dosya uygunluk belgesi :https://www.dropbox.com/s/tpb6a6uwxgpc34w/Uygunluk%20belgesi_ek_dosya.rar?dl=1

Dron bağlı bulunduğunuz ilin gümrük müdürlüğüne geldikten sonra Sivil havacılıktan belgelerin geç gelmesinden dolayı geri iade gitmemesi için bir dilekçe doldurmanız sizin için faydalı. 1 ay ek süre veriyor.

Bu mesaja eklenen görseller:

Yurtdışından Drone Getirme Rehberi Yurtdışından Drone Getirme Rehberi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OlguErhan -- 13 Temmuz 2016; 20:48:30 >

• OlguErhan kullanıcısına yanıt
    yapmadığım birşey mi abi:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: diegoforlan

yapmadığım birşey mi abi:)

Ben dahil çoğu kişi sırf böyle işlerle uğraşmamak için 1000 2000 tl fazla vererek Türkiyeden alıyor.

• Evet ne yazik ki ülkemizde yapılan düzenlemelerin çoğu insanların hayatını zorlaştırmak üzerine kurgulanıyor. Bu da onlardan biri ama zaten hobi amaçlı uğraştığımız için ayırdığımız bütçeler genelde kısıtlı oluyor buradaki faiş vergi ve işletme karlarından dolayı yurt dışından alarak bütçemize uygun hale getirmeye çalışıyoruz.
  • quote:

Evet ne yazik ki ülkemizde yapılan düzenlemelerin çoğu insanların hayatını zorlaştırmak üzerine kurgulanıyor. Bu da onlardan biri ama zaten hobi amaçlı uğraştığımız için ayırdığımız bütçeler genelde kısıtlı oluyor buradaki faiş vergi ve işletme karlarından dolayı yurt dışından alarak bütçemize uygun hale getirmeye çalışıyoruz.

Bende yurt dışından yedek parça alıyorum 300 tllik hasarı 120 tlye kapadım üstelik modifiyeli versiyonlarını aldım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Evet ne yazik ki ülkemizde yapılan düzenlemelerin çoğu insanların hayatını zorlaştırmak üzerine kurgulanıyor. Bu da onlardan biri ama zaten hobi amaçlı uğraştığımız için ayırdığımız bütçeler genelde kısıtlı oluyor buradaki faiş vergi ve işletme karlarından dolayı yurt dışından alarak bütçemize uygun hale getirmeye çalışıyoruz.

Büyüksün Erman abi At bize bir DJI 3 resmi görelim hani bugün UKM de çektiklerinden
  • OlguErhan kullanıcısına yanıt
    Bugün Ukim de tanıştım kendisiyle dokundum bir birimize ısındık alıp göklere salıvermek istedim ama gumruk memuru amca hayır dedi önce belge dedi geri döndüm sivil havacılıktan belgeyi beklemeye başladım:)

Bu mesaja eklenen görseller:

• Motorların üzerindeki güvenlik bantları bile kalite kokuyor :)
  • Ben de bu günlerde sipariş vermeyi düşünüyordum. Ne alacağıma karar vermedim daha ama yeni yasa nedeniyle böyle bit şey olmasından korkuyordum. Böyle bir rehber hazırlamanız çok faydalı olmuş. Teşekkürler.
    Bir de bu model büyük ve profesyonel olduğu için mi böyle bir durum oldu yoksa küçük quadcopterler için de aynı şey gerekli mi? Mart ayında şöyle bir konu açmıştım ama sorun yaşadığını yazan olmamıştı, küçük ürünler aldıkları için olabilir mi acaba bilmiyorum. Konu buradahttps://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=115030345

• EFDynamics kullanıcısına yanıt
    Oyuncak kategorisinde olanların yani 500Gr altında olanların kapsam dışında kaldığını belirtmişti sivil havacılık genel müdürlüğü çağrı merkezindeki bayan.

Alacağınız model 500 Gr üstünde ise bu izni almanız gerekmektedir. Yeni bir mevzuat olduğu için ilk başlarda uygulamada sorunlar olabiliyor. Ancak evraklarınızda eksik yoksa yapılmayacak birşey değil diye düşünüyorum. Ne yazik ki ülkemizde suistimaller fazla olduğundan yönetmeliklerde katı oluyor.
  • 500 gram altı olduğunu gösterirsek belge ile uğraşmadan verecekler mi yani? öyleyse güzel olur. Yorumları bekliyorum, bi tarantula x6 gibi büyük kutulu ürünnleri getiren var mı, sorun yaşadı mı? Bir de sizin ptt ile mi geldi ürün? DHL ile alsak nasıl olur o da bir soru işareti, biraz daha beklesem iyi olacak sanırım

• EFDynamics kullanıcısına yanıt
    Benim edindiğim bilgi 500 Gr altı kapsam dışı olduğu yönünde. Ben henüz ürünümü teslim almadım Ukim de bekliyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne evraklarımı gönderdim sürecin ilerlemesini bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dewr

Motorların üzerindeki güvenlik bantları bile kalite kokuyor :)

• Selam hocam. Umarım sorunsuz teslim alırsınız. Ürünü nereden ne kadar aldınız acaba ? Gümrük masrafı vs toplamda kaça mal oldu?

• cenko1905 C kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam inşallah kavuşacağız yakında:)

Ürünü banggood dan aldım. İndirim koduyla beraber 513 Usd civarına geldi.

http://www.banggood.com/DJI-Phantom-3-Standard-FPV-With-12MP-Camera-Shoots-2_4K-Video-RC-Quadcopter-RTF-p-989969.html

Henüz gümrük vergisi hesaplama kısmına gelemedim evrakları tamamlayıp izini aldıktan sonra gümrükten ürünü alacağım sanıyorum takribi 250-300 TL arası bir vergi çıkacaktır.
  • Bende Kağıthanedeyim neresindensiniz tam olarak :)
    Keşke daha önce görebilseydim almadan önce. Gümrük ile beraber 1750 tl civarı gelecektir. Şuan Türkiye'de zaten mağazada faturalı garantili olarak 2000 tl ve nakit indirimi ile 1850 tl alınabiliyordu.

• cenko1905 C kullanıcısına yanıt
    İski genel müdürlüğünün oradayım ben:)

Ya aslında alınabilirdi belki de ne bilim heyecan aradık işte:) bakalım

birde tr deki firmalar arıza durumunda çok umursamaz davranıyorlar

en azından yurtdışından alınca yardımcı olmaya çalışıyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dronebey -- 14 Nisan 2016; 14:27:20 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.