Şimdi Ara

YERDEN ISITMA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.814
Cevap
73
Favori
263.907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • yaklaşık 10 yıldır aktif olarak yerden ısıtma tesisatı işiyle uğraşıyorum buradan sorunu yada sorusu olanlara yardımcı olmaya çalışacağım. yaptırmayı düşünen varsada pm atabilir bu arada şap kes uygulaması ile dairenizdeki şap ı kırmadan kaldırmadan şap a kanal açarak yerden ısıtma yapiyoruz.böylelikle şap kırma veya kaldırma ya gerek kalmadan dairenizde yerden ısıtma kullanabiliyorsunuz. 5357812212
  YERDEN ISITMA
  YERDEN ISITMA
  YERDEN ISITMA
  YERDEN ISITMA
  [simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/1397322/f6a14d7b-18ae-48e3-8578-
  YERDEN ISITMAf
  YERDEN ISITMA76739a9422b.jpeg[/simage]  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sacrifise -- 5 Temmuz 2020; 17:19:51 > • 1-özel bir parke gerektirmez. eğer mümkünse parkenin altına koyulan izolasyon şiltesinin yerine ısıyı ileten başka birşey konulması önerilir. 2-25-26 derece ortam sıcaklığı elde edilebilmesi için oda termostatı konulması gerekir oda sıcaklığının kaç derece olmasını isterseniz o dereceye geldiği zaman kombi ısıtmayı durdurur.oda ısısı düştüğü zaman tekrar çalışmaya başlar. 3-yerden ısıtma hesabı mekanın ısı kaybı olup olmadığına yani duvarlarda mantolama olup olmadığına zeminin parke mi yada fayans mı olduğuna göre hesaplanır. zeminde halı koltuk ws olması azda olsa ısınmaya etki eder. ısı hesabı zeminin son haline göre yani parke fayans ws yapıldığı varsayılarak hesaplanır. 4-insan anatomisine en uygun sağlıklı ekonomik ısıtma sistemi tüm hacim içinde homojen bir ısı dağılımı ve sıcaklık sağlanır. havanın nem dengesi bozulmaz. sıcaklık farkı az olduğu için hacim içinde aşırı hava akımı yoktur. dolayısıyla toz sirkülasyonu da önlenir. 5-piyasadaki standart kombiler yerden ısıtma sistemi için yeterli olur.yapmanız gereken mekanın kaç kilokalori ısı ihtiyacı olduğunu bilmek ve kombiyide ona göre seçmek.yoğuşmalı kombi yerden ısıtma için ideal kombilerdir tavsiye edilir.marka olarak buderus ve viessman tavsiye ederim. 6-aynı dairede hem yerden ısıtma hem radyatör sistemi kurmanın bence hiçbir mantığı olamaz.kurulmasına kurulur karmaşık olmasından ziyade masraflı bir iş olur. ama ikisi aynı anda aynı kombi ile kullanılamaz.
  ustam sen bu bariyer konusunu biraz daha araştır.bilmediğin bir konu olduğu için hırs yaptın belliki.10 yıldır ben yerden ısıtma uygulaması yaptığım yerleri sayarsam ağzınız açık kalır.türkiyenin en büyük inşaat şirketleri (ağaoğlu sinpaş toki taşyapı) yerden ısıtma tercih ederler birçok konutlarında.muhakkakki o şirketler a dan z ye bu sistemi araştırmışlardır en ince ayrıntısına kadar yoksa sizin dediğiniz gibi sorunlar olsaydı yaparlarmıydı? ve ayrıca rehau yerden ısıtma sistemleri ni ve kullandığı malzemeleri araştırmanı isterim senin dediğin gibi aç google ı araştır.
  ustam tamamen yanlış bilgilendirme yapıyorsun kusura bakma.ben bizzat evimde 6 senedir yerden ısıtma kullanıyorum. bu zaman zarfında 1 kere dahi sistemin suyunu deiştirme ihtiyacı duymadım.her sene kışa girmeden suyun temizliğini kontrol ederim.bu zamana kadar suyu deiştirme ihtiyacı duymadım ve geçen hafta kombi sıcak su filtrelerini çıkardım kontrol amaçlı ve size yemin ederim hala ilk günkü gibi tertemiz.lütfen eğer yerden ısıtma konusunda tecrübeniz yoksa yada siz petek yaptığınız için karalamaya çalışıyorsanız vaz geçin.oksijen bariyerli boru halen yok diyorsanız zaten ne kadar bilgisiz olduğunuz ortaya çıkıyor bu konuda.yaklaşık 10 senedir türkiyede oksijen bariyerli yerden ısıtma borusu kullanılıyor. lütfen ticaret amaçlı konuyu kirletmeyin.
  Yerden ısıtma sistemleri konforlu fakat ileriye dönük olarak sorunlu ve bakım maaliyetleri olarak yüksektir. yerden ısıtma sistemlerinde kollanılan borular dar kesitlidir. kullanılan borular oksijen bariyersiz olduğundan dolayı yeni yapılan tesisat bile olsa, 1-2 yıl içinde borular ve tesisat içi inanılmaz derecede çamur yapmaktadır. dar kesitli olan bu borular çamurdan dolayı çabuk tıkandığı için ısınamama problemleri başlayacak ve filtre den geçen bir miktar partiküller kombi içine de girecektir. kombinin suyla temas eden parçaları çalışamaz duruma gelecek masraf çıkaracaktır. kombi garantili olsa gelen servis elemanı arızanın tesisat kaynaklı olduğunu söyleyecek ve ücretini talep edecektir. kombiyi yaptırdıktan sonra birde tesisat temizliği için uğraşacak ve para ödeyeceksiniz. gittiğim tüm yerden ısıtma problemleri bu şekildeydi ve yerden ısıtmayı iptal ettirip sıva üstü boru döşettirip petek taktıran çok müşteri oldu.. bizzat tecrübeyle sabittir..
  quote:

  Orijinalden alıntı: instructor12345

  Baymak duo tec 33kw
  Eca confeo premix 35kw
  Eca proteus premix 35kw

  200m2 yerden ısıtmalı dubleks bina için hangi kombi en iyisidir? Bu yukarıda yazdıklarım haricinde tavsiyeniz varsa onu da belirtirseniz sevinirim.
  Merhaba kardeş,

  Yerden ısıtma konusunda kombi seçiminden çok yerden ısıtma tesisatının detaylı hesap edilerek yapılmış olması çok daha önemli.
  Böylesine büyük ölçekli bir evin doğru şekilde yerden ısıtma tesisatının yapılmış olması zorunludur.
  Aksi halde 100kw'lık kombi taksanız bile ısınamazsınız.

  Tesisatı siz mi yaptırdınız bilemiyorum ama umarım her oda detaylı hesap edilerek doğru metraj ve doğru şekilde şekilde yerden ısıtma tesisatı döşenerek yapılmıştır.

  Tesisatınızda kesinlikle ve kesinlikle alt kat ve üst kat için ayrı ayrı iki mobil sistemli kollektör olmalıdır.
  Kombi ile kollektör arasındaki sıcak su gidiş ve dönüş boruları en az 2parmak ölçülerinde olmalıdır.
  Her oda için ayrı ayrı hat çekilmeli ve mümkün ise otomatik debi ayarlı kollektörler kullanılmalıdır.
  Odalara yerden ısıtma sıcak su geliş, ilk önce pencere cephelerine gelecek şekilde dıştan içe doğru döşenmiş olmalıdır.
  Her oda için cephe ve pencere ölçülerine göre doğru metrajda boru döşenmiş olmalıdır.
  Seçeceğiniz kombinin pompasının en az 120W kapasitede olması gerekmektedir.

  Maalesef ülkemizde Kasaplık'dan Tesisatcılığa geçip bu işi yapanlar olduğundan bu formun yerden ısıtma kullanan diğer mağdurlarını da okuyabilirseniz beni daha iyi anlayabilirsiniz.

  *Kombi ile kollektör arasındaki sıcak su gidiş ve dönüş boruları en az 2parmak ölçülerinde olmalıdır dedim çünkü daha önce benim de kombi ile alt kat ve üst kat kollektörlerim 1 parmak boru ile bağlanmıştı ve ev 60dk. ancak konfor ısısına erişiyordu ki %100 yalıtımlı bir evden bahsediyoruz. İlk tadilatta kombi ile kollektörler arasındaki bağlantıyı 2parmak yaptıkdan sonra ev artık 20dk. hissedilir derecede konfor ısısına ulaşmaktadır.

  Umarım herşey gönlünüzce olur,

  Teşekkürler,


  YERDEN ISITMA
 • peki o zaman ben merak ettiklerimi sorayım,

  1. yerden ısıtma yapıldığı zaman özel bir parke türü mü gerekir, bütün parkeler uygun mudur. özel tip parke gerekiyorsa bu türkiye'de kolay bulunuyor mu, belirgin bir fiyat farkı var mı.

  2. yerden ısıtma ile 25-26 derece ortam sıcaklığı elde edilebilir mi? bir yerde zemin sıcaklığının en çok 27 derece kadar olabileceğini okumuştum, bu durumda elde edilebilecek ortam sıcaklığının bir üst sınırı var (mesela 23 derece) doğru mu?

  3. yerden ısıtma hesabında zemin çıplak mı kabul ediliyor, yani parkenin üzerine halı, koltuk vb koyduğumuz zaman ısıtma kapasitesi değişiyor mu?

  4. yerden ısıtmanın toz kaldırdığı doğru mu?

  5. piyasadaki standart kombiler yerden ısıtma için uygun mu, pompasını veya başka parçaları değiştirmek gerekiyor mu?

  6. radyatör ve yerden ısıtma beraber kurulabilir mi, çok karmaşık veya pahalı bir sistem mi olur.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: mkilinc79

  peki o zaman ben merak ettiklerimi sorayım,

  1. yerden ısıtma yapıldığı zaman özel bir parke türü mü gerekir, bütün parkeler uygun mudur. özel tip parke gerekiyorsa bu türkiye'de kolay bulunuyor mu, belirgin bir fiyat farkı var mı.

  2. yerden ısıtma ile 25-26 derece ortam sıcaklığı elde edilebilir mi? bir yerde zemin sıcaklığının en çok 27 derece kadar olabileceğini okumuştum, bu durumda elde edilebilecek ortam sıcaklığının bir üst sınırı var (mesela 23 derece) doğru mu?

  3. yerden ısıtma hesabında zemin çıplak mı kabul ediliyor, yani parkenin üzerine halı, koltuk vb koyduğumuz zaman ısıtma kapasitesi değişiyor mu?

  4. yerden ısıtmanın toz kaldırdığı doğru mu?

  5. piyasadaki standart kombiler yerden ısıtma için uygun mu, pompasını veya başka parçaları değiştirmek gerekiyor mu?

  6. radyatör ve yerden ısıtma beraber kurulabilir mi, çok karmaşık veya pahalı bir sistem mi olur.

  1-özel bir parke gerektirmez. eğer mümkünse parkenin altına koyulan izolasyon şiltesinin yerine ısıyı ileten başka birşey konulması önerilir. 2-25-26 derece ortam sıcaklığı elde edilebilmesi için oda termostatı konulması gerekir oda sıcaklığının kaç derece olmasını isterseniz o dereceye geldiği zaman kombi ısıtmayı durdurur.oda ısısı düştüğü zaman tekrar çalışmaya başlar. 3-yerden ısıtma hesabı mekanın ısı kaybı olup olmadığına yani duvarlarda mantolama olup olmadığına zeminin parke mi yada fayans mı olduğuna göre hesaplanır. zeminde halı koltuk ws olması azda olsa ısınmaya etki eder. ısı hesabı zeminin son haline göre yani parke fayans ws yapıldığı varsayılarak hesaplanır. 4-insan anatomisine en uygun sağlıklı ekonomik ısıtma sistemi tüm hacim içinde homojen bir ısı dağılımı ve sıcaklık sağlanır. havanın nem dengesi bozulmaz. sıcaklık farkı az olduğu için hacim içinde aşırı hava akımı yoktur. dolayısıyla toz sirkülasyonu da önlenir. 5-piyasadaki standart kombiler yerden ısıtma sistemi için yeterli olur.yapmanız gereken mekanın kaç kilokalori ısı ihtiyacı olduğunu bilmek ve kombiyide ona göre seçmek.yoğuşmalı kombi yerden ısıtma için ideal kombilerdir tavsiye edilir.marka olarak buderus ve viessman tavsiye ederim. 6-aynı dairede hem yerden ısıtma hem radyatör sistemi kurmanın bence hiçbir mantığı olamaz.kurulmasına kurulur karmaşık olmasından ziyade masraflı bir iş olur. ama ikisi aynı anda aynı kombi ile kullanılamaz.
 • yerden ısıtma sistemini kurmadan önce sistem altına 1 yada 1,5 cm MANTO PLATE uygulaması yaparsanız alt kata gidecek ısı kaybını %60 ve üzeri engellemiş olursunuz ısı tamamen yukarıya çıkar.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: mantolamaci

  yerden ısıtma sistemini kurmadan önce sistem altına 1 yada 1,5 cm MANTO PLATE uygulaması yaparsanız alt kata gidecek ısı kaybını %60 ve üzeri engellemiş olursunuz ısı tamamen yukarıya çıkar.

  peki bu manto levhaları şap betonu ve diğer yüklerin ağırlığıyla ezilmiyor mu?
 • quote:

  Orijinalden alıntı: mantolamaci

  yerden ısıtma sistemini kurmadan önce sistem altına 1 yada 1,5 cm MANTO PLATE uygulaması yaparsanız alt kata gidecek ısı kaybını %60 ve üzeri engellemiş olursunuz ısı tamamen yukarıya çıkar.

  yerden ısıtma sisteminde standart olarak kullanılır zaten en az 2cm eps.köpük.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: mkilinc79

  quote:

  Orijinalden alıntı: mantolamaci

  yerden ısıtma sistemini kurmadan önce sistem altına 1 yada 1,5 cm MANTO PLATE uygulaması yaparsanız alt kata gidecek ısı kaybını %60 ve üzeri engellemiş olursunuz ısı tamamen yukarıya çıkar.

  peki bu manto levhaları şap betonu ve diğer yüklerin ağırlığıyla ezilmiyor mu?

  ezilir tabiki ama eps levhalar kırılma ve delinme gibi bir tahribata uğramadıkça izolasyon özelliğinden birşey kaybetmez.
 • 11 yıllık bir ar-ge çalışması bulunuyor, piyasaya henüz yeni girdi çok fazla ürünü tanıyan yok sizinde şuan bilmemeniz normal. Referanslarımız yavaş yavaş çoğalıyor yerden ısıtma sistemlerine de referanslar oluşturucaz detaylı bir döküman hazırlıycam.

  Biz bu ürünü evlerde merdiven mermerleri , fayans altları ve parke altlarına uyguladık , evde kombinin yandığı soğuk hava dönemlerinde mermerlere ve parkeye çıplak ayakla bastığınız'da oda sıcaklığını hissedebiliyorsunuz.

  Konunu fazla dağıtmayayım iiyi çalışmalar.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: mantolamaci

  11 yıllık bir ar-ge çalışması bulunuyor, piyasaya henüz yeni girdi çok fazla ürünü tanıyan yok sizinde şuan bilmemeniz normal. Referanslarımız yavaş yavaş çoğalıyor yerden ısıtma sistemlerine de referanslar oluşturucaz detaylı bir döküman hazırlıycam.

  Biz bu ürünü evlerde merdiven mermerleri , fayans altları ve parke altlarına uyguladık , evde kombinin yandığı soğuk hava dönemlerinde mermerlere ve parkeye çıplak ayakla bastığınız'da oda sıcaklığını hissedebiliyorsunuz.

  Konunu fazla dağıtmayayım iiyi çalışmalar.

  teşekkür ederim.
 • up
 • Emre usta yerden isitma demissin ama bu petek kdar iyimi yada yakit farki ne
  Maliyet acisindan hangisi daha uygun
  Bu konuda aydinlatirsan sevinirim

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Yerden ısıtma sistemleri konforlu fakat ileriye dönük olarak sorunlu ve bakım maaliyetleri olarak yüksektir. yerden ısıtma sistemlerinde kollanılan borular dar kesitlidir. kullanılan borular oksijen bariyersiz olduğundan dolayı yeni yapılan tesisat bile olsa, 1-2 yıl içinde borular ve tesisat içi inanılmaz derecede çamur yapmaktadır. dar kesitli olan bu borular çamurdan dolayı çabuk tıkandığı için ısınamama problemleri başlayacak ve filtre den geçen bir miktar partiküller kombi içine de girecektir. kombinin suyla temas eden parçaları çalışamaz duruma gelecek masraf çıkaracaktır. kombi garantili olsa gelen servis elemanı arızanın tesisat kaynaklı olduğunu söyleyecek ve ücretini talep edecektir. kombiyi yaptırdıktan sonra birde tesisat temizliği için uğraşacak ve para ödeyeceksiniz. gittiğim tüm yerden ısıtma problemleri bu şekildeydi ve yerden ısıtmayı iptal ettirip sıva üstü boru döşettirip petek taktıran çok müşteri oldu.. bizzat tecrübeyle sabittir..
 • Bilgi icin saol ama bence yerden isitma icin yeter bilgin yok
  1. Borulari oksijen bariyerli
  2. Evimde yerden isitma 10 yildir bakim yaptirmadan kullaniyorum
  Vede yakit olarak % 20 az yakiyooo
  Bence sen yerden isitmaya yorum yapmazsan iyi olur yanlis bilgilendirme yapiyon cunku

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Ekrem1818

  Emre usta yerden isitma demissin ama bu petek kdar iyimi yada yakit farki ne
  Maliyet acisindan hangisi daha uygun
  Bu konuda aydinlatirsan sevinirim

  10 yıldır kullanıp % 20 daha az yakıyor diyen kişi bu soruyu neden sorar ?
 • quote:

  Orijinalden alıntı: USTA 61

  Yerden ısıtma sistemleri konforlu fakat ileriye dönük olarak sorunlu ve bakım maaliyetleri olarak yüksektir. yerden ısıtma sistemlerinde kollanılan borular dar kesitlidir. kullanılan borular oksijen bariyersiz olduğundan dolayı yeni yapılan tesisat bile olsa, 1-2 yıl içinde borular ve tesisat içi inanılmaz derecede çamur yapmaktadır. dar kesitli olan bu borular çamurdan dolayı çabuk tıkandığı için ısınamama problemleri başlayacak ve filtre den geçen bir miktar partiküller kombi içine de girecektir. kombinin suyla temas eden parçaları çalışamaz duruma gelecek masraf çıkaracaktır. kombi garantili olsa gelen servis elemanı arızanın tesisat kaynaklı olduğunu söyleyecek ve ücretini talep edecektir. kombiyi yaptırdıktan sonra birde tesisat temizliği için uğraşacak ve para ödeyeceksiniz. gittiğim tüm yerden ısıtma problemleri bu şekildeydi ve yerden ısıtmayı iptal ettirip sıva üstü boru döşettirip petek taktıran çok müşteri oldu.. bizzat tecrübeyle sabittir..

  ustam tamamen yanlış bilgilendirme yapıyorsun kusura bakma.ben bizzat evimde 6 senedir yerden ısıtma kullanıyorum. bu zaman zarfında 1 kere dahi sistemin suyunu deiştirme ihtiyacı duymadım.her sene kışa girmeden suyun temizliğini kontrol ederim.bu zamana kadar suyu deiştirme ihtiyacı duymadım ve geçen hafta kombi sıcak su filtrelerini çıkardım kontrol amaçlı ve size yemin ederim hala ilk günkü gibi tertemiz.lütfen eğer yerden ısıtma konusunda tecrübeniz yoksa yada siz petek yaptığınız için karalamaya çalışıyorsanız vaz geçin.oksijen bariyerli boru halen yok diyorsanız zaten ne kadar bilgisiz olduğunuz ortaya çıkıyor bu konuda.yaklaşık 10 senedir türkiyede oksijen bariyerli yerden ısıtma borusu kullanılıyor. lütfen ticaret amaçlı konuyu kirletmeyin.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: USTA 61

  quote:

  Orijinalden alıntı: Ekrem1818

  Emre usta yerden isitma demissin ama bu petek kdar iyimi yada yakit farki ne
  Maliyet acisindan hangisi daha uygun
  Bu konuda aydinlatirsan sevinirim

  10 yıldır kullanıp % 20 daha az yakıyor diyen kişi bu soruyu neden sorar ?

  o benim arkadaşım kendiside bu işi yapıyor.benimle kafa bulmak için attı o mesajı.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: USTA 61

  ve ne şimdi nede 10 yıl önce oksijen bariyerli yerden ısıtma borusu icat edilmedi..

  konu hakkındaki bilgisizliğiniz aşina buradan belli oluyor.oksijen bariyerli boru yıllardır var türkiyede sırf daha ucuza mal etmek için bariyersiz boru kullanılırsa elbetteki sorun yaşanır.bu konuda müşterilerimizi daima uyarırız.tecrübe ile sabittir
 • quote:

  Orijinalden alıntı: sacrifise

  quote:

  Orijinalden alıntı: USTA 61

  ve ne şimdi nede 10 yıl önce oksijen bariyerli yerden ısıtma borusu icat edilmedi..

  konu hakkındaki bilgisizliğiniz aşina buradan belli oluyor.oksijen bariyerli boru yıllardır var türkiyede sırf daha ucuza mal etmek için bariyersiz boru kullanılırsa elbetteki sorun yaşanır.bu konuda müşterilerimizi daima uyarırız.tecrübe ile sabittir

  oksijen bariyerli boru petek tesisatında kullanılır. yerden ısıtma tesisatlarında son sistem yapılan milyon dolarlık villalarda bile yoktur. o milyon dolarlık villalara da servis hizmeti vermiş biri olarak tecrübelerimi anlatıyorum. arkadaşın o işi yapıyor olabilir, konuyu araştır google dan yerden ısıtma problemleri diye , kulaktan dolma bilgilerle kazanç elde etmeye çalışmayın. ve tesisatçılarının bi çoğunun yapılan tesisata değilde kombide hata aradıkları benim tecrübemle sabittir
 • ustam sen bu bariyer konusunu biraz daha araştır.bilmediğin bir konu olduğu için hırs yaptın belliki.10 yıldır ben yerden ısıtma uygulaması yaptığım yerleri sayarsam ağzınız açık kalır.türkiyenin en büyük inşaat şirketleri (ağaoğlu sinpaş toki taşyapı) yerden ısıtma tercih ederler birçok konutlarında.muhakkakki o şirketler a dan z ye bu sistemi araştırmışlardır en ince ayrıntısına kadar yoksa sizin dediğiniz gibi sorunlar olsaydı yaparlarmıydı? ve ayrıca rehau yerden ısıtma sistemleri ni ve kullandığı malzemeleri araştırmanı isterim senin dediğin gibi aç google ı araştır.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: sacrifise

  ustam sen bu bariyer konusunu biraz daha araştır.bilmediğin bir konu olduğu için hırs yaptın belliki.10 yıldır ben yerden ısıtma uygulaması yaptığım yerleri sayarsam ağzınız açık kalır.türkiyenin en büyük inşaat şirketleri (ağaoğlu sinpaş toki taşyapı) yerden ısıtma tercih ederler birçok konutlarında.muhakkakki o şirketler a dan z ye bu sistemi araştırmışlardır en ince ayrıntısına kadar yoksa sizin dediğiniz gibi sorunlar olsaydı yaparlarmıydı? ve ayrıca rehau yerden ısıtma sistemleri ni ve kullandığı malzemeleri araştırmanı isterim senin dediğin gibi aç google ı araştır.

  belliki rehau adına çalışmakta yada bayiliğini yapmaktasın. 10 yıldır yerden ısıtma tesisatçılığı yapman bu sistemde sorun yoktur yada olmuyor anlamına gelmez. ben ise her türlü ısıtma sistemi arızalarına yıllarca gittiğim için aralarındaki farkları ve dezavantajları bilmem normaldir.
 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.