Şimdi Ara

YERDEN ISITMA (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: santakunta Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 4 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
1.815
Cevap
73
Favori
261.417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: azazel_666

quote:

Orijinalden alıntı: mac14

quote:

Orijinalden alıntı: asab07

Evim 120 m2 3+1 orta kat, dış cephede mantolama var, cepheler güneydoğu ve güneybatı yanlar bitişik nizamdır. Şap altında 1 cm keçe artı yerden ısıtma straforu mevcut, Her odada ısıcamlı fransız balkon cam var, Kombi BUDERUS GB-042 yoğuşmalı kombi, kollektör 7 li ve eşit boru dağılımı yapıldı. Bina sıfırdır. Alt kat petekli aynı m3 harcama ile sıfırda yakıyorlar alev alev ben de hoş veya boş bir sıcaklık var.

Mutfak, koridor, banyo seramik diğer odalar çamsan laminat parkedir. Laminat parke altına (şerifoğlu parkenin tavsiyesi) alüminyum folyolu şilte serildi.(hatta parkeciler normal şilte sermişlerdi, hepsini söktürüp yeniden alüminyum folyolu şilte serildi).

Salonda RC 25 oda kumandası mevcut, termostadı 25 C ye ayarlıyoruz, 22 nin üstüne çıkmıyor. Üst katta daha kimse oturmuyor.

İstanbul dayız. Aşırı soğuk olmamasına rağmen Anormal bir şekilde evi ısıtamıyoruz. Kombi çıkış suyu 50 C idi. en son çare 55 C ye çıkardım.

Kollektöre sıcak su gidiyor,dönüşlerde ılık ama ısınma konforu yok. Salon ilk etapta önce ısınıyor diye düşündük vanasını kıstık diğer odalar sıcak kalsın diye ama nafile konfor yok.

Kombi sıfır, ev sıfır, tesisat sıfır ve ne yazık ki konfor da sıfır.

Sorun tesisatta mı?, termostat da mı, kombide mi?

Termostadı farklı bir termostad ile test ettim ikiside oda sıcaklığını aynı gösteriyor.

Bir çıkış lütfen...

Dostum merhaba ben de senin gibi yerden ısıtma kullanıyorum ve çok memnunum yazdıklarından anladım şey şu bir kere 120 m2 alan için yaklaşık 1000 metre boru gider bu da 7 li kolektör kaldırmaz sisteminiz baştan yanlış yapılmış benim evde net ısıtılan alan 75 m2 dikat edin net alandan bahsediyorum nedeni ise m2 ye 8 ile 10 metre boru kullanılıyor olması ve her kolektörde 80 metre boru var benim kolektör 8 li yani 640 metre boru var.Senin her kolektörde kaç metre boru var eğer 80 metreden fazla ise sürtünme fazla olduğu için ilave kolektöre pompa takman gerekiyor sistemini kim yaptı şirket mi şahıs mı bilemem fakat yerden ısıtmanın kuralları var şakaya gelmez nedeni ise sonradan ekleme yapamıyor olasılığı yok ciddi hesaplama ve en önemlisi ciddi firma yaptığı işin arkasında duracak.Bir de yerden ısıtmada lamine parke kullanılıyor oda yerden ısıtmaya uygun olanı yani yapıştırabilir olması gerekiyor ve Şerifoğlu parke ye gelince benim gözünde kalitesiz bir parke lamine parkeden bahsediyorum dikkat edin ilk önce onlar sizi uyarmaları gerekiyordu laminat parke kullanmayın diye ben kendi dükanlarına gittim ve benim kadar bilgileri yok bu ayrı bir konu,siz ciddi bir şekilde ilave pompa düşünün benim görüşüm bu.
    bu linkteki kolektörü inceleyin www.yerdenisi.com/urun.asp?cat=1&id=24
    Saygılar

hocam sıcaklıkların nasıl odalarda birde aylık faturaların nasıl geliyor(sürekli açık mı kullanıyorsun )

Alıntıları Göster
    Gebze-Kocaeli 21.12.2012-23.01.2013 arası 270 m2 277 lira 23.01.2013-19.02.2013 arası 187 m2 196 lira fatura tutarı ısıtılan alan net 80 m2 yerden ısıtma sürekli gündüz 23 c gece 22.5 c ev yalıtımlı kombi ariston genus premium yoğuşmalı termostat ariston rc w klima manager isıtma su sıcaklığı 45c bu verilere memnumum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mac14 -- 25 Şubat 2013; 13:09:03 >
  • quote:

Gebze-Kocaeli 21.12.2012-23.01.2013 arası 270 m2 277 lira 23.01.2013-19.02.2013 arası 187 m2 196 lira fatura tutarı ısıtılan alan net 80 m2 yerden ısıtma sürekli gündüz 23 c gece 22.5 c ev yalıtımlı kombi ariston genus premium yoğuşmalı termostat ariston rc w klima manager isıtma su sıcaklığı 45c bu verilere memnumum

Alıntıları Göster
    Benim Net ısıtılan alan 85 m2 civarında, 470 m döşendi. Şu an gidiş sıcaklığını 55 c aldım. gündüz 25, gece 22 c yapıyorum. konforlu bir ısıtmaya döndük. Kollketör 7 li yani ortalama her vanadan 65 mt dolaşım oluyor. Zannımca Bina yeni olduğu için ve camlar yere kadar fransız balkon olduğu için sorun yaşadım. Buderusun GB042 yoğşmalısında pompa değeri 12 lt/dak, sistemde 90-100 lt su var, pompa 7-9 dakka da tüm suyu devir daim yapmış oluyor. Herhalde yeterli seviye diye düşünüyorum. istanbul da şu an günlük tüketim hava +3 ile +10 C arasında iken 7-10 m3, +10 c üzerinde 3-7 arası gibi(genel gözlem).
    Bakalım Ay sonunda cezamız belli olur. tesisat suyunu max 60 c çıkarma şanşım varsa düşük derecelerde Gündüz 23 gece 21 yapsam belki verim alrım diye düşünüyorum.

Ama 60 C yerden ısıtmaya zarar verir mi? (borular kalde 16 lık oksijen bariyerli)
  • quote:

Benim Net ısıtılan alan 85 m2 civarında, 470 m döşendi. Şu an gidiş sıcaklığını 55 c aldım. gündüz 25, gece 22 c yapıyorum. konforlu bir ısıtmaya döndük. Kollketör 7 li yani ortalama her vanadan 65 mt dolaşım oluyor. Zannımca Bina yeni olduğu için ve camlar yere kadar fransız balkon olduğu için sorun yaşadım. Buderusun GB042 yoğşmalısında pompa değeri 12 lt/dak, sistemde 90-100 lt su var, pompa 7-9 dakka da tüm suyu devir daim yapmış oluyor. Herhalde yeterli seviye diye düşünüyorum. istanbul da şu an günlük tüketim hava +3 ile +10 C arasında iken 7-10 m3, +10 c üzerinde 3-7 arası gibi(genel gözlem).
    Bakalım Ay sonunda cezamız belli olur. tesisat suyunu max 60 c çıkarma şanşım varsa düşük derecelerde Gündüz 23 gece 21 yapsam belki verim alrım diye düşünüyorum.

Ama 60 C yerden ısıtmaya zarar verir mi? (borular kalde 16 lık oksijen bariyerli)

az döşenmiş standart m2 8 ile 10 metre boru en az 680 metre boru olmalıydı o zaman 40c suyla ısınabilirdin
  • quote:

quote:

az döşenmiş standart m2 8 ile 10 metre boru en az 680 metre boru olmalıydı o zaman 40c suyla ısınabilirdin

Alıntıları Göster
    Eve kalde pex-b ve berke boru döşedim tahminim oksijen bariyersiz, hava yapması dışında başka sorun çıkartırmı acaba? döşediğim alan tahmini 50m kare civarı her hatta 60-max 100m boru var 5li kollektöre bağlı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dsilence

Eve kalde pex-b ve berke boru döşedim tahminim oksijen bariyersiz, hava yapması dışında başka sorun çıkartırmı acaba? döşediğim alan tahmini 50m kare civarı her hatta 60-max 100m boru var 5li kollektöre bağlı.

Alıntıları Göster
    Merhaba,

Boruların oksijen bariyersiz olması zamanla borularınızın içerisinde tortu/çamur birikimine sebep olur. Bu 1 sezonda da gerçekleşebilir, 3 sezonda da, kesin bir şey söylenemez.
    Oksijen bariyerinin kullanımının sebebi ısıtma sisteminin kapalı devre bir sistem olmasıdır, yani aynı su kazan ve yerden ısıtma/radyatör boruları arasında sürekli dolaşır.
    Suyun içerisinde çözünmüş oksijen mevcuttur, bu oksijen sistemdeki metal parçalar (radyatör, vanalar, kazan vb.) tarafından kullanılır. Boru plastik ve gözenekli bir yapıya sahip olduğu için oksijenin yoğun olduğu dış ortamdan borunun içerisine oksijen geçişi olur ve bu oksijen suda çözünerek tekrar yukarıda bahsettiğim şekilde metaller tarafından kullanılır. Metallere tekrarlı şekile bağlanan oksijen korozyona/paslanmaya sebep olur, bu yüzden de sistemde çamur oluşumu / tortu oluşumu meydana gelir ve borular tıkanabilir. Oksijen bariyerinin görevi dışarıdan içeriye tekrar tekrar oksijen difüze etmesini engellemektir.

Bu yüzden Avrupa, dolayısıyla da TSE standartlarına göre uygulanan ısıtma sistemlerinde daima oksijen bariyerli boru kullanılması gereklidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Yerden ısıtma düşük sıcaklık işletmesi olup üst düzey konfor sağlar, ama tüm sıcak sulu ısıtma sistemlerinde olduğu gibi, zeminaltı borulamanın düzgün ve yeterli yapılmış olması gerekir. Ayrıca ilk çalıştırmada servis/tesisatçı sistemin sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol etmiş olmalı. Sizin yapabileceğiniz önce kollektör hava alma purjörlerinden hava kontrolü olabilir. Sabit kalibrede sıcak ve soğuk su çıkışını görene dek her purjör için bu işlemi 3-5 dakika yapmanızı öneririm. Sonra gerekirse sisteme kombiden su eklersiniz. Kombi çalışmazken su basıncı en az 1 en çok 2, ideal 1,5 olmalı, su eklemeyi kalorifer ve kullanım suyu devresini kapatarak yapmalısınız.
    Sorun devam ederse öncelikle iyi bir tesisatçıya baktırmanız isabetli olur. Kolay gelsin...

Alıntıları Göster
    Merhaba,

Isının sıcak yerden soğuk yere doğru transfer olması temeli gereki yerden ısıtmada da ısı transferi sıcak zemin ile görece daha soğuk olan mahal arasında gerçekleşir.
    TS EN 1264 standartı yerden ısıtmada sık basılan alanlarda (örneğin salonun ortası) zemin sıcaklığını 29 derece ile sınırlamıştır. Nadir basılan alanlarda (dış duvarlardan 1 m içeriye kadar olan ve günlük hayatımızda nadir bulunduğumuz alanlar) bu sınır sıcaklık 35 derecedir. Bu sıcaklıkların üzerine çıkılmasına konfor ve sağlık sebeplerinden ötürü müsaade edilmez.

Örneğin sık basılan bir alanda 29 derecelik sıcaklık olduğu ve odanın 20 derece olduğu düşünülürse aradaki fark olan 9 dereceye göre bir ısı transferi gerçekleşir. Odanın sıcaklığının 22 dereceye yükseltildiğini düşünelim, zemin sıcaklığında sınır olan 29 derece değerini arttırmamamız gerektiği için ısı transferi yapılabilecek sıcaklık farkı 7 dereceye düşer, yani mahale %22 kadar daha az ısı transfer edebiliriz.

TS EN 1264 standartı yerden ısıtma sistemini 29 derece zemin 20 derece mahal sıcaklığında transfer edebileceği ısıl gücü 100 W/m2 ile sınırlamıştır, cam kenarlarında 35 derecenin yakalanması durumunda ise bu sınır ısı gücü 175 W/m2'dir. Ama cam kenarlarındaki alanın büyüklüğü daha az olduğu için odanın toplam ısı kaybının karşılanması üzerindeki etkisi kalan alan kadar fazla değildir.

Mahalinizin sıcaklığını 25 dereceye çıkartmaya çalıştığınızda da yukarıdaki sınır ile karşılaşırsınız. Zemininiz hiç bir zaman 29 derecenin üzerine çıkmayacağı için 25 derecelik sıcaklığı yakalamanız pek zordur, çünkü 4 derecelik bir sıcaklık farkının sağlayabileceği ısı transferi oldukça kısıtlıdır. Bunun haricinde ısıtma sisteminiz mahalde 25 dereceyi karşılayacak şekilde dizayn edilmemiştir. Yapılan ısı kayıp hesapları 20 (Avrupa Standartı) veya 22 (Türkiye'deki teamül) dereceyi sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir, yani kombinizin kapasitesi de (eğer gereğinden fazla büyük boyutlandırılmadıysa) bu sıcaklığı sağlamaya yetmez. Mahali 25 dereceye getirmek isterseniz zemin sıcaklığının azami 29 derece olduğu düşünülürse yerden ısıtmanın transfer edebileceği ısıl güç 40 W/m2 mertebesinde olacaktır, bu da mahalin ısı kaybını karşılamaya yetmeyecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: azazel_666

quote:

quote:

Evim 120 m2 3+1 orta kat, dış cephede mantolama var, cepheler güneydoğu ve güneybatı yanlar bitişik nizamdır. Şap altında 1 cm keçe artı yerden ısıtma straforu mevcut, Her odada ısıcamlı fransız balkon cam var, Kombi BUDERUS GB-042 yoğuşmalı kombi, kollektör 7 li ve eşit boru dağılımı yapıldı. Bina sıfırdır. Alt kat petekli aynı m3 harcama ile sıfırda yakıyorlar alev alev ben de hoş veya boş bir sıcaklık var.

Mutfak, koridor, banyo seramik diğer odalar çamsan laminat parkedir. Laminat parke altına (şerifoğlu parkenin tavsiyesi) alüminyum folyolu şilte serildi.(hatta parkeciler normal şilte sermişlerdi, hepsini söktürüp yeniden alüminyum folyolu şilte serildi).

Salonda RC 25 oda kumandası mevcut, termostadı 25 C ye ayarlıyoruz, 22 nin üstüne çıkmıyor. Üst katta daha kimse oturmuyor.

İstanbul dayız. Aşırı soğuk olmamasına rağmen Anormal bir şekilde evi ısıtamıyoruz. Kombi çıkış suyu 50 C idi. en son çare 55 C ye çıkardım.

Kollektöre sıcak su gidiyor,dönüşlerde ılık ama ısınma konforu yok. Salon ilk etapta önce ısınıyor diye düşündük vanasını kıstık diğer odalar sıcak kalsın diye ama nafile konfor yok.

Kombi sıfır, ev sıfır, tesisat sıfır ve ne yazık ki konfor da sıfır.

Sorun tesisatta mı?, termostat da mı, kombide mi?

Termostadı farklı bir termostad ile test ettim ikiside oda sıcaklığını aynı gösteriyor.

Bir çıkış lütfen...

Dostum merhaba ben de senin gibi yerden ısıtma kullanıyorum ve çok memnunum yazdıklarından anladım şey şu bir kere 120 m2 alan için yaklaşık 1000 metre boru gider bu da 7 li kolektör kaldırmaz sisteminiz baştan yanlış yapılmış benim evde net ısıtılan alan 75 m2 dikat edin net alandan bahsediyorum nedeni ise m2 ye 8 ile 10 metre boru kullanılıyor olması ve her kolektörde 80 metre boru var benim kolektör 8 li yani 640 metre boru var.Senin her kolektörde kaç metre boru var eğer 80 metreden fazla ise sürtünme fazla olduğu için ilave kolektöre pompa takman gerekiyor sistemini kim yaptı şirket mi şahıs mı bilemem fakat yerden ısıtmanın kuralları var şakaya gelmez nedeni ise sonradan ekleme yapamıyor olasılığı yok ciddi hesaplama ve en önemlisi ciddi firma yaptığı işin arkasında duracak.Bir de yerden ısıtmada lamine parke kullanılıyor oda yerden ısıtmaya uygun olanı yani yapıştırabilir olması gerekiyor ve Şerifoğlu parke ye gelince benim gözünde kalitesiz bir parke lamine parkeden bahsediyorum dikkat edin ilk önce onlar sizi uyarmaları gerekiyordu laminat parke kullanmayın diye ben kendi dükanlarına gittim ve benim kadar bilgileri yok bu ayrı bir konu,siz ciddi bir şekilde ilave pompa düşünün benim görüşüm bu.
    bu linkteki kolektörü inceleyin www.yerdenisi.com/urun.asp?cat=1&id=24
    Saygılar

hocam sıcaklıkların nasıl odalarda birde aylık faturaların nasıl geliyor(sürekli açık mı kullanıyorsun )

Alıntıları Göster
    Anlamlı olan sistemin sürekli işletimde tutulmasıdır çünkü şartlandırılan kütle oldukça büyüktür.
    Gece işletiminde ise sıcaklığın 2 - 3 derece düşürülmesi anlamlı olabilir, böylece sabahleyin sistemin sıcaklığının tekrar yükseltilmesi mümkün olur.

Gerekli ısınma sağlandıktan sonra sistemin kapatılması, belirli bir süre sonra tekrar açılması, yani örneğin radyatör gibi bir işletim gerçekleştirilmesi yakıt sarfiyatının artmasına sebep olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yonatan

Anlamlı olan sistemin sürekli işletimde tutulmasıdır çünkü şartlandırılan kütle oldukça büyüktür.
    Gece işletiminde ise sıcaklığın 2 - 3 derece düşürülmesi anlamlı olabilir, böylece sabahleyin sistemin sıcaklığının tekrar yükseltilmesi mümkün olur.

Gerekli ısınma sağlandıktan sonra sistemin kapatılması, belirli bir süre sonra tekrar açılması, yani örneğin radyatör gibi bir işletim gerçekleştirilmesi yakıt sarfiyatının artmasına sebep olacaktır.
    Yerden ısıtmada kullanılan standart kaliteli boruların ortalama metre fiyatları nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: NDT Man

Yerden ısıtmada kullanılan standart kaliteli boruların ortalama metre fiyatları nedir ?

Alıntıları Göster
    Birde arkadaşlar yerden ısıtma yapıldıktan sonra şap dökmek istemiyorum.Bunun için hangi yer döşemeleri uygun olur.

Lamine parkelerde sorun oluyor mu tam bir bilgi bulamadım.Ucuz ve güzel olan hangi döşeme tavsiye edersiniz ?
  • quote:

Birde arkadaşlar yerden ısıtma yapıldıktan sonra şap dökmek istemiyorum.Bunun için hangi yer döşemeleri uygun olur.

Lamine parkelerde sorun oluyor mu tam bir bilgi bulamadım.Ucuz ve güzel olan hangi döşeme tavsiye edersiniz ?

Alıntıları Göster
    Merhaba
    Yerden ısıtmadı hangi ürünleri kullanıyorsunuz ? Kendi anlaşmalı yeriniz mi var yoksa başka bir yerden ithal mı ediyorsunuz ?
  • Atatürk Üniversitesine yarı olimpik yüzme havuzu yapıyoruz ancak bizden havuz çevresine yerden ısıtma talep edildi.
    maksat mekanın ısıtılması değil de zeminde yalın ayak yürümenin konforlu hale getirilmesi ancak bu konuda bir deneyime sahip değilim.
    Net 640 metrekare alanın maliyetini nasıl bulabilirim ve kazanıma ne kadarlık bir yük gelir?

Emre KOŞAR
    Mak. Müh.
  • quote:

Orijinalden alıntı: childem007

Atatürk Üniversitesine yarı olimpik yüzme havuzu yapıyoruz ancak bizden havuz çevresine yerden ısıtma talep edildi.
    maksat mekanın ısıtılması değil de zeminde yalın ayak yürümenin konforlu hale getirilmesi ancak bu konuda bir deneyime sahip değilim.
    Net 640 metrekare alanın maliyetini nasıl bulabilirim ve kazanıma ne kadarlık bir yük gelir?

Emre KOŞAR
    Mak. Müh.
    Arkadaşlar,,
    Isınma maliyetimi güneş kollektörü yardımıyla hem kalorifer suyu hem de kullanım suyunu ısıtarak düşürmek için internette dolaşırken bu yararlı formu gördüm. Benim evde hem yerden ısıtma ( salon ve mutfak) hem de diğer odalar için kalorifer petekleri kullanılmış.
    Kafamdan geçen XX Lt lik çift serpantinli bir tam boyler ( güneş ve kombiden gelen suyu girişi ) kullanmak ve güneş kollektörlerinden gelen sıcak suyu hem tesisatta hem de boylerde ısı farkına göre dolaştırmak.Havanın durumuna ve oda sıcaklığına göre ( dış ve iç ünitelere göre) benim kat kaloriferi ısıyı kendi ayarlıyor ve tesisattaki derceden bu ısının zaman zaman 80 derecelere kadar çıktığını görüyorum.

Güneş kollektörünün yerden ısıtmalı sistemlerde sadece verimli çalıştığı bilgisi üzerine ( düşük sıcaklıklarda çalıştığı için) açıkçası yapıp yapmamak konusunda kararsız kaldım ve sizlerin görüşünü rica ediyorum. Kullandığım kat kaloriferi : demirdöküm ARTECH 48TB SERİSİ
    Selamlar,
  • quote:

Orijinalden alıntı: childem007

Atatürk Üniversitesine yarı olimpik yüzme havuzu yapıyoruz ancak bizden havuz çevresine yerden ısıtma talep edildi.

Emre KOŞAR
    Mak. Müh.
    Uzman arkadaşlar daha iyi cevap verir ama yüzme havuzu sürekli kullanılmayacağı için elektrikli yerden ısıtma daha uygun olur gibi geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-AFB8954A9

Uzman arkadaşlar daha iyi cevap verir ama yüzme havuzu sürekli kullanılmayacağı için elektrikli yerden ısıtma daha uygun olur gibi geliyor.
    Peki bu elektrikli yerden ısıtma m2 olarak düşünürsek ortalama ne kadar harcar ki ?
  • quote:

Peki bu elektrikli yerden ısıtma m2 olarak düşünürsek ortalama ne kadar harcar ki ?

Alıntıları Göster
    sayın uzmanlar: yeni aldığım villa tipi evde şap beton dökülmüş ve petek sistemi döşenmiş. bu aşamada alttan ısıtma yapmak istiyorum.
    1-zeminin fazla yükselmesini istemiyorum. tavan basık olacak hissi rahatsız ediyor. şapı kırdırmak mı? yoksa mevcut şap üzerine fazla yükseltmeden bir çözüm var mı?
    2- alt katta salon ve mutfak var burayı alttan ısıtma, üst kattaki 3 odayı ( zaten petek boruları döşenmiş, şap atılmış) petekle ısıtma aynı kombiden olabilir mi?
    3- hangi parkeyi lamine? laminat ? marka? seramik? granit? döşeyeyim..
    cevaplarsanız sevinirim...
  • quote:

Alıntıları Göster
    elektrikli ısıtmada önde gelen firmalardan biri danfoss, sitesinde malzeme seçimi konusunda bilgiler var.
    http://devi.danfoss.com/Turkey/Professional/Products/Collection+Indoor+Solutions/Indoor+Solutions+Overview.htm

bazı danfoss liste fiyatları:

http://www.halicmekanik.com.tr/pdf/danfoss%202012%20fiyat%20listesi.pdf
  • quote:

Alıntıları Göster
    Yerden ısıtma normal sisteme göre % 30 daha az enerji harcar ....
  • quote:

Orijinalden alıntı: mantolamaci

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    yerden ısıtmada oda sıcaklıkları ayarlanabilir mi? Kilerde kalorimetre var ne işe yarıyor bilmiyorum. üzerinde düğme var. oda sıcaklıkları oradan artırılabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinantalha

yerden ısıtmada oda sıcaklıkları ayarlanabilir mi? Kilerde kalorimetre var ne işe yarıyor bilmiyorum. üzerinde düğme var. oda sıcaklıkları oradan artırılabilir mi?

yerden ısıtmada oda sıcaklığını ayarlayabilmeniz için her odada ayrı oda termostatı kumandası ve kollektördede her odaya giden hatlarda ayrı ayrı termostatik vana olması gerekir.eğer bu söylediklerim dairenizde yoksa odaların ısısını ayarlayamazsınız.merkezi sistem olduğu için kalorimetre sayesinde hangi dairenin ısıtma yı ne kadar kullandığı sayaç üzerinden okunarak ona göre faturalandırılır.dolayısıyla oda ısısını ayarlayabilmeniz için kollektörünüzün oda termostatına uygun olması ve her odadan kollektöre elektrik kablosu(ısı sensörüne bağlanması için)çekilmesi gerekir.buda şuan kullanılan bir daire için çok sıkıntılı bir iş olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sacrifise

yaklaşık 10 yıldır aktif olarak yerden ısıtma tesisatı işiyle uğraşıyorum buradan sorunu yada sorusu olanlara yardımcı olmaya çalışacağım. yaptırmayı düşünen varsada pm atabilir

Merhabalar hayırlı işler 20m2 alanın maliyeti net ne olur fiyat albilirmiyiz yada m2 si nekadardır kombi var....
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.