Şimdi Ara

Yeni müfredatta 'Milli Mücadele'nin anlatıldığı bölümden 'Atatürk' çıkarıldı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
1.301
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni müfredatta 'Milli Mücadele'nin anlatıldığı bölümden 'Atatürk' çıkarıldı!

Eski müfredatta “Milli Mücadele’nin kazanılmasında Atatürk’ün rolü” ifadesi yer alırken yeni taslakta Atatürk’ün adı geçmedi.

Yeni müfredat taslağında 4 ve 5’inci sınıf sosyal bilgilerde ‘Milli Mücadele’ başlığı altındaki konuların işlenişinde değişiklik yapıldı. Eski müfredatta “Milli Mücadele’nin kazanılmasında Atatürk’ün rolü” ifadesi yer alırken yeni taslakta Atatürk’ün adı geçmedi. Konu “Milli Mücadele kahramanlarının hayatlarından hareketle” anlatılacak.

Hürriyet'ten Gamze Kolcu'nun haberine göre, Ortaokul sosyal bilgiler taslak programında, 4 ve 5’inci sınıflardaki ünitelerde anlatılan konuların kazanım (dersin sonunda öğrencinin elde edeceği bilgi) bölümlerinden Atatürkçülükle ilgili vurgular çıkarıldı. Talim ve Terbiye Kurulu’nun sosyal bilgiler 4’üncü ve 5’inci sınıflar için hazırladığı programda, ‘Atatürkçülükle ilgili konu ve kazanımlar’ başlığı yer alıyordu.

ATATÜRK’ÜN HAYATI VARDI

ESKİ HALİ
    : 4’üncü sınıfta ‘Geçmişimi Öğreniyorum’ ünitesinde, Milli Mücadele’deki birlik ve beraberliğin temelinde dayanışmanın olduğu anlatılıyor, Atatürk’ün sözleri veriliyordu. Mevcut programda kazanım “Milli Mücadele’nin kazanılmasında ve Cumhuriyet’in ilanında Atatürk’ün rolünü fark eder” diye tanımlanıyordu. “Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda Türk milletini aynı amaçta birleştirdiği açıklanır. Türk büyüğü olduğu vurgulanarak vatan, millet ve insan sevgisiyle ilgili örnekler anlatılır” gibi kazanımlar okutuluyordu.

YENİ TASLAK: Taslakta ise ‘Kültür ve Miras’ ünitesinde “Milli Mücadele kahramanlarının hayatlarından hareketle Milli Mücadele’nin önemini kavrar. Kazanım, biyografi öğretimi bağlamında ele alınacak. Millî Mücadele’deki çocuk ve öğrenci kahramanları üzerinde de durulacak” denildi, Atatürk vurgusu yapılmadı.

ESKİ HALİ: 5’inci sınıf sosyal bilgilerde Atatürk’ün inkılapçılıkla ilgili görüşleri örneklerle açıklanarak Türk toplumuna sağladığı fayda vurgulanıyordu. Cumhuriyet’in Atatürk ilkelerine dayandığı belirtiliyordu. ‘Atatürk’ün barışçıl bir devlet adamı olması’, ‘Milli eğitim düşünceleri/uygulamaları’ başlığı vardı.

YENİ TASLAK: Taslakta Atatürk ile ilgili kazanımlara yer verilmedi.

Ayrıca 5. sınıf sosyal bilgilerde Atatürk'ün inkılapçılıkla ilgili görüşleri örneklerle açıklanırken, yeni müfredatta bu bölüm de yer almadı.

Haber kaynakları:
    http://odatv.com/milli-mucadeleden-ataturkun-adini-cikardilar-2001171200.html

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201701201026854166-milli-mucadele-ataturk-mufredat/

http://www.abcgazetesi.com/yeni-mufredatta-milli-mucadelenin-anlatildigi-bolumden-ataturk-cikarildi-40721h.htm

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• O zaman İstabul'u da Fatih Sultan Mehmet tek başına fetih etmedi,İstanbul'un fethinden de FSM çıkarılıp Fetih kahramanları diye bölüm koyulsun,nasıl fikir?
  • Turkiyede islamci osmanlici zibille onlar destekliyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bakın görün.akp kendi uydurduğu sahte tarihi millete aşılayacak.önce tv dizileri ile başladı.şimdi müfredata soktular.aynı amerikanın yaptığı taktiği uyguluyorlar.iş velilere düşüyor artık.benim çocuğum olsa azılı bir kemalist olarak yetiştirirdim.
  • thawne kullanıcısına yanıt
    ben bu kelimeyi sevmiyorum. kemalist. kemalist diyince sanki taparcasına gibi geliyor ve sonradan uydurulduğu için bana çok itici geliyor. Ben Atatürkçü demeyi daha doğru buluyorum. Hem Atatürk ismi dünyada tek ve kim olduğu belli.
  • Hayırlı olsun vatana millete.

• İnterner cagindayiz,isterseniz hain olarak anlatin.Elbet yeni nesiller Mustafa Kemalin kim oldugunu bilecek ve anlayacaktir.Yeni nesilden cok korkuyorsunuz,bu yuzden hertarafa imamhatip dikiyorsunuz.Korkmakta haklisinizda.

• Bu yobazlar artık ülkeyi karanlığa sokmakta kararlı işin kötüsü seçmeni öyle bir rüyaya dalmış ki hipnotize bir şekilde gidiyor peşlerinden. İnsanları sistematik bir şekilde cahil bir dindar yaparak oy oranlarını kemikleştirdiler bu projeye de devam ediyorlar. Ama bu yapılan o kadar tehlikeli ki insanlar ayrışıyor şu haberleri okuyunca kendimi iç savaşa hazır hissediyorum. Eğer amaç da zaten buysa en fazla ölürüm ama kazanırsak bir tane siyasal islamcı bırakmayız bu ülkede bunu da böyle bilsinler
  • Bu nasıl bir kuyruk acısıdır

• O zaman okullarda değil dışarda öğreteceğiz Atatürk ve silah arkadaşlarını, o malum yaratıklara inat.

• "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır."

• Atatürkü sevmem. Milli mücadele doneminde gerekeni yapmış lider olmuştur minnettarız.

Ancak cumhuriyet kurulduktan sonra yalnız milletin kültürünü değiştirmeye çalişip bir batılı hayat tarzı getirip islama karşı hep özgürlükleri kısıtladığı için bir müslüman olarak ona sevip tüm yaptıklarından minnettar olamam.

Ayrıcı daha geçen bir belge gordum. 1936 ya ait bir mahkeme kağıdı.

Bir yaşli amca arapça tekbir getirdiği için tutuklanmış yanlışlıkla söylediğini beyan edince ve yaşliliğindan dolayı salmışlar. Yani ALLAH U EKBER demenin yasaklandığı bir dönemin liderliğini yapan şahdı bir müslüman olarak sevmem ne kadar da abes kaçardı dimi

• Atatürk ve Cumhuriyet düşmanları.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bilim Kurgu

Atatürkü sevmem. Milli mücadele doneminde gerekeni yapmış lider olmuştur minnettarız.

Ancak cumhuriyet kurulduktan sonra yalnız milletin kültürünü değiştirmeye çalişip bir batılı hayat tarzı getirip islama karşı hep özgürlükleri kısıtladığı için bir müslüman olarak ona sevip tüm yaptıklarından minnettar olamam.

Ayrıcı daha geçen bir belge gordum. 1936 ya ait bir mahkeme kağıdı.

Bir yaşli amca arapça tekbir getirdiği için tutuklanmış yanlışlıkla söylediğini beyan edince ve yaşliliğindan dolayı salmışlar. Yani ALLAH U EKBER demenin yasaklandığı bir dönemin liderliğini yapan şahdı bir müslüman olarak sevmem ne kadar da abes kaçardı dimi

Kuran'ı tefsir ettiren Atatürk değil

Diyaneti kurduran Atatürk değil

I. Tbmm de hocaya Kuran okutan Atatürk değil

Çanakkale şehitleri için her sene Kuran okutan Atatürk değil

İlkokullarda "Cumhuriyet çocuklarının din dersi" diye ders koyan Atatürk değil

Ama siz kalkmış islama karşıydı diyorsunuz. Hayatınızda kaç tane Atatürk'ün yazdığı yazılardan okudunuz? Kaç belge incelediniz Atatürk ve din üzerine? Sizin anlamak istemediğiniz şu; Atatürk İslama değil siyasal İslam'a karşıydı. Siyasal İslam'a neden karşı olduğunu etrafınıza baksanız anlarsınız. Zira bugün çok güzel görülüyor siyasal İslam'ın sonuçları.

Atatürk'ün zamanında asılan hacı hocaların hepsi vatan hainiydi. Bunu bir Müslüman olarak söylüyorum. Günümüzde fetullah ve fetocular neyse, o dönemde asılanlar da oydu.

Ayrıca batılılaşma hareketleri cumhuriyetle birlikte değil, osmanlının çöküş döneminden itibaren başlamıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeg Elsker Norge -- 20 Ocak 2017; 12:58:46 >

• ercan_wrc kullanıcısına yanıt
    Brnde öyle düşünüyorum kemalist hoş değil atatürkçü demek daha doğru sanki

• Kes tıraşıda Allah u Ekber demenin neden yasak oldugunu anlat bakalım avukat?

• quote:

Kes tıraşıda Allah u Ekber demenin neden yasak oldugunu anlat bakalım avukat?

%100 gerçek o belge. Nerden mi anladım? Çünkü sen görmüşsün. Sen görmüşsen kesin doğrudur. A haberde mi gösterdiler belgeyi?

• Yeni müfredatta 'Milli Mücadele'nin anlatıldığı bölümden 'Atatürk' çıkarıldı!

• quote:

O vakitler ibadetler Türkçeydi,
    Ayrıca doğru yapılmış Türk ülkesinde Arapça ibadetin ne işi var.Çok saçma

• ürüng ayıg toyon kullanıcısına yanıt
    Müslüman olmayan insanların müslümanların arapça ibadet edemez saçmalığını hak olarak savunmaya kargalar bile güler.

Dünyanın neresine gidersen git rabbimizim ismi Allah tır.

Tekbir dedin mi Allah u Ekber denir. Tanrı uludur denmez

Namaz türkçe kılınmaz.

Müslüman olmayanların müslümanların nasıl ibadet etmesi gerektiğini söylemeleri ne kadar saçma.

Siz atanızı düşüne verin İslam a yaklasmayın. Beyin hata verir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.