Şimdi Ara

Yedek Subaylık İle İlgili Tecrübelerim (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
637
Cevap
36
Favori
361.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Destny

bu sene haziran ayında lisansımı tamamlıyorum, yabancı dil okudum ortalama vs de 2.70 civarlarında olur tahminim. Yeni sisteme göre yedek subayın çıkmama ihtimali var değil mi ? Yedek subay olarak gitmek istiyorum bende, meslekçi seçilmek için lisans eğitimine mi bakılıyor sadece ? Meslek lisesi elektronik çıkışlıyım bi yandanda
    Hangi lisans bölümünden mezun olacaksınız. Mühendislik- hukuk gibi bölümler öncelikli yedek subaylikta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deatless22 -- 26 Mart 2019; 12:21:43 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • unforgiven63 U kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba, verdiğin objektif ve değerli cevaplar için teşekkürler. Beden Eğitimi mezunuyum, şuanda lisansüstü yapıyorum (tez dönemi), fakat zincirlerimi kırdım ve tecili bozmak istiyorum. Meslekçi veya Komando hiç fark etmez yedek subaylık şansımı zorlamak istiyorum. Beden Eğitimi mezunlarının yedek subay olma oranları nasıl ? Bazı internet sayfaları forumlarda komando işaretlersen %90 çıkar felan gibi yorumlar aldım.

Bölüm: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği / Rekreasyon
    Ortalama: 3,70 / 3,48
    Boy: 1.86
    Kilo: 70

Fikrini alabilir miyim, çıkma ihtimali nedir (şansa bağlı olduğunu biliyorum fakat illaki beden eğitimi ve ya sporcu yedek subaya denk gelmişsindir)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Casper0674

Hocam merhaba, verdiğin objektif ve değerli cevaplar için teşekkürler. Beden Eğitimi mezunuyum, şuanda lisansüstü yapıyorum (tez dönemi), fakat zincirlerimi kırdım ve tecili bozmak istiyorum. Meslekçi veya Komando hiç fark etmez yedek subaylık şansımı zorlamak istiyorum. Beden Eğitimi mezunlarının yedek subay olma oranları nasıl ? Bazı internet sayfaları forumlarda komando işaretlersen %90 çıkar felan gibi yorumlar aldım.

Bölüm: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği / Rekreasyon
    Ortalama: 3,70 / 3,48
    Boy: 1.86
    Kilo: 70

Fikrini alabilir miyim, çıkma ihtimali nedir (şansa bağlı olduğunu biliyorum fakat illaki beden eğitimi ve ya sporcu yedek subaya denk gelmişsindir)
    bizim spor salonunda ki hoca yüksek lisanslı (marmara beden eğitimi) ve milli takım ile başarıları olan bir kürekçi ona rağmen kısa d. er olarak yapmış komando ve y.s evet demesine rağmen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darthface

bizim spor salonunda ki hoca yüksek lisanslı (marmara beden eğitimi) ve milli takım ile başarıları olan bir kürekçi ona rağmen kısa d. er olarak yapmış komando ve y.s evet demesine rağmen.

Alıntıları Göster
    yeni sistemde isteyen üniversite mezunları y.subay olarak yapmıyacak mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Plan-B

yeni sistemde isteyen üniversite mezunları y.subay olarak yapmıyacak mı ?

Alıntıları Göster
    onu hiç kimse bilemez çünkü herkes için bir kesinlik söz konusu değil.Ben yine şu anda olduğu gibi şans faktörünün etkin olacağını düşünüyorum.Her lisans mezununun y.s olması komik bir düşünce bütün mezunları düşününce.
  • GMBaris G kullanıcısına yanıt
    Anladım. Peki sen kafana göre mi düzen oluşturuyorsun yoksa rütbeli biri gelip şunu şunu yap şu eğitimi ver falan deyip ona göremi hareket ediyorsun ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Verdigin egitimler icin konular Tsk nin belirledigi konular ..
    Yaptigin denetlemeler Tsk nin belirledigi noktalar..
    Bunlar sana kalin bir talimatnama teblig gibi veriliyor ordan okuyup nasil yapacagini kavriyon ..
    Sen usta birligine dusunce son 20 30 gunu kalmiş astek oluyor o sana isi ogretiyor 20 30 gunde sonra o gidiyor ve sen onun sorunluluklarini aliyosun..
    Gida müh. Olarak is zor degil basit..
    Daha da anlatirimda gerek yok basit seyler :) yerler aciklanmis bu arada :) varmi polatli topcu

• yaş sınırı kac acaba 92 liyim bu yıl icinde gidersem basvurabiliyormuyum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GMBaris

Verdigin egitimler icin konular Tsk nin belirledigi konular ..
    Yaptigin denetlemeler Tsk nin belirledigi noktalar..
    Bunlar sana kalin bir talimatnama teblig gibi veriliyor ordan okuyup nasil yapacagini kavriyon ..
    Sen usta birligine dusunce son 20 30 gunu kalmiş astek oluyor o sana isi ogretiyor 20 30 gunde sonra o gidiyor ve sen onun sorunluluklarini aliyosun..
    Gida müh. Olarak is zor degil basit..
    Daha da anlatirimda gerek yok basit seyler :) yerler aciklanmis bu arada :) varmi polatli topcu
    Bana 375. dönem Polatlı topçu adestim/gözetleme subayı çıktı (takım komutanı oluyor galiba)

Branş kodu 71 ne demek

Giderken nasıl bir hazırlık yapalım

Bizi neler bekliyor, kimse bir şey diyemiyor hocam polatlı whatsapp grubumuz var ama kimse bilmiyor bildiğin kadar bizi aydınlatır mısın:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi korsankedi -- 22 Nisan 2019; 0:9:42 >
  • Merhaba arkadaşlar öncelikle Allah herkesin gönlüne göre versin inşallah birkaç sorum olacak cevaplarsanız çok mutlu olurum

1)orta düzey bir üniversitenin bilgisayar mühendisliğinden mezunum yaş 25. not ortalamam düşük yedek subay ve komandoyu işaretleyeceğim ağustos celbinde de ( en yüksek şans bu celpte diyorlar) başvuracağımı hesaba katarak yedek subay/komando olma şansım var mı?

2)takım komutanı veya meslekçi olmayı seçebiliyor muyuz veya daha sonradan başvurup diğerine geçebilir miyiz?

3)seçilme şansını artıran başka şeyler var mı mesela benim kilom 178 boyum 85 kiloyum 10-15 kg fazlam var veya ingilizce. ingilizcem iyidir belgelendirmem şansı artırır mı

4)komandoyla yedek subay arasındaki fark genel olarak nedir
  • korsankedi kullanıcısına yanıt
    Dostum bu başlığı başından sonuna kadar okursan herşeyi öğrenmiş olursun aslında :) geç cevaplıyorum k.bakma teslim olma zamanın geldi .. başlıktaki konulardan farklı pek bişi yok aslında .. yazmaya kalsam sayfa sayfa yazarım ama aynı seyler olur üç aşa beş yukarı .. Sorun varsa soruların üzerinden yardımcı olayım :) hayırlı olsun şimdiden polatlı güzeldir :)

• quote:

Orijinalden alıntı: M4k4r0N

Merhaba arkadaşlar öncelikle Allah herkesin gönlüne göre versin inşallah birkaç sorum olacak cevaplarsanız çok mutlu olurum

1)orta düzey bir üniversitenin bilgisayar mühendisliğinden mezunum yaş 25. not ortalamam düşük yedek subay ve komandoyu işaretleyeceğim ağustos celbinde de ( en yüksek şans bu celpte diyorlar) başvuracağımı hesaba katarak yedek subay/komando olma şansım var mı?

2)takım komutanı veya meslekçi olmayı seçebiliyor muyuz veya daha sonradan başvurup diğerine geçebilir miyiz?

3)seçilme şansını artıran başka şeyler var mı mesela benim kilom 178 boyum 85 kiloyum 10-15 kg fazlam var veya ingilizce. ingilizcem iyidir belgelendirmem şansı artırır mı

4)komandoyla yedek subay arasındaki fark genel olarak nedir
    1. Üni farketmez.. İster ülkemizin en iyi ünisi olsun ister hiç adı duyulmayan 3bin kişilik bi üni olsun farketmez.. Senin okuduğun bölüme Tsk nın ihtiyacı varmı yok mu? Okuduğun okulun bitirdiğin ortalamanın bir önemi yok.. yedek subay + komando dersen şansın artar ama şunu söylim Bilgisayar müh alımı az da değil çok da değil bence çıkabilir mesela bir iktisatçı bir türkçe öğretmeni gibi az değil en çok alım müh. fak. lerinden oluyor ..
    2. Tk veya meslekçi olmayı seçemiyorsun artık şansına :)
    3.Seçilme şansını arttıran boy kilo değil benim acemiliğimde 150 boyda da adam vardı 110 kilo olan adamda yani boya kiloya bakmıyorlar.. İngilizce olayı ise yedek subaylık formunu doldururken askerlik şubesinde soruyorlar yabancı dil sınavına girdin mi diye girdiysen sınav sonucunu getiriyorsun.. etkenlerden biri olabilir ayrıca subay olursan dil tazminatı da alırsın :)
    4. Şimdi yedek subaylık 2 ye ayrılır . Biri Takım Komutanı diğeri Meslekçi .. Meslekçi olursan 1 ay acemilik yaparsın sporun olmaz sağa dön sola dön selam dur ile biter 1 ay .. Meslekçi komando olursan spor eğitimin olur tam tesisat yürüyüşlerin olur yani yedek subay x1 ise komando olurse x3 zorluklu geçer.. Takım komutanı 3 ay acemilik yapar.. Sporu vardır.. meslekçiler 3 ders görür 3 sınav olur takım komutanları 7 8 dersi olur.. Komando olursan yine x3 olur..

• İngiliz dil edebiyat mezunuyum. Konuda yazanları okuduktan sonra vazgeçtim yedek subaylıktan.
  • Yedek astsubaylığın nasıl olabileceği hakkında tahminleriniz varmı ?
  • inşaat mühendisiyim, ağustos celpine yedek subay(+) komando(-) olarak başvurdum. hadi hayırlısı

• blackblade kullanıcısına yanıt
    Tahminimi söylüyorum..
    Öncelikle rütben ne olacak ? Asıl soru bu ? Başçavuş mı üstçavusmu yada ne ? Ama bu yedek subaylik/astsubayligin guzel yani aksam saat 5 ten sonra 50 kisilik kogusa degil tek kisilik misafirhane yada arkadasinla .. Yada eve cikar tv nin basina gecer filmini izler ayaklarini uzatir bilg oyun oynayabilir disari cikip gezebilirsin.. Ustelik paranida kazanir birikim bile yapabilirsin.. Kyk borcun varsa odeyebilir yoksa araba bile alirsin.. Askeride meslekciler astsubay/subay meslegiyle ilgili isler yapar .. İnsaat muh. İsen yeni insaatlarda calisir gida muh. İseb yemekhanelere bakarsin tercümansan ceviri yaparsin avukatsan hukuksal isleri takip edersin.. Takimkomutanlari asker yetistirir egitim verir.. Ayda 3 yada 4 gün nobet tutar arkasindan 1 gün istirat hakkiniz olur gider yatasiniz.. Hafta sonu 2 gün tatil sabah 8 aksam 5..

• hey gidi hey 7 8 yıl önce reyhanlıda kavalcık hudut karakolunda yapmıştım. hayatımın en zor ve şerefli 9 ayıydı. 270 günde 10 defa pijamalarımı giyip yatağa girdiğimi hatırlamam ayağımda bot ve kamuflaj, silah hep sandalyemin yanında olurdu. yoğun şekilde kaçakçılık vardı günlük 100bin paket sigara,50 100 küçük baş hayvan yakalardık. ayrıca işid altın çağını yaşıyordu sınırda sürekli gerginlik vardı 2 defa çatışmaya girdim. 14 km lik sorumluluk bölgenizde 24 saat kaçakçılık ve terör olma ihtimali var ve sizin her olayın içinde olmanız gerekli çünkü bütün karakolun sorumluluğu sizdedir. karakolda elektrik gider, lastik patlar, askeri akrep sokar,askerler kavga eder, asker cinnet geçirir, askeri köylü döver, asker yanlışlıkla mülteciyi vurur, karakolun etrafına havan düşer, muhalifler kendi aralarında çatışır, çatışma biter kazanan taraf battaniyelerde yaralılarını size getirir boynundan yüzünüze kan fışkırken adama ilk yardım yaparsınız kollarınızda ölür, evine roket atılmış 70 yaşında yüzünde şarapnel parçalarıyla yaşlı dede sınıra gelir, muhalifler kaçakçılık yaparken askerlere saldırır silahını alıp suriyeye götürür ve sizin o silahı bir şekilde geri almanız gerekmektedir. cilvegözü sınır kapısında bomba patlar yanan adamı çekerken derisi sıyrılıp elinize yapışır, uyku yok, duş yok, yemek 20 yaşında asker 150 kişiye nasıl yemek pişirirse o var :), kaçakçılar gelir rüşvet teklif eder ( 2013 yılında GÜNLÜK 30bin tl).

Güzel günlerdi aradan uzun yıllar geçmesine rağmen askerliğin aklıma gelmediği hala tek bir gün yok. bizim devletimizde ordumuzda çok büyük. karakolda belki 250 300 tane asker tanıdım geldiler gittiler. biri de demedi ben silah atamam, ben sınırda karanlıkta tek başıma durmamam ben korkuyorum diye. Allahın izniyle bu milleti hiç kimse yıkamaz.

ANI: bölük komutanım aramıştı mehmet yüzbaşım kral adamdı, ömer hemen bölüğe gel diye( bölük karakola 20 km uzaklıkta).komutanım şuan karakolda araç yok arızalandı gelemem demiştim. Ömer ben sana bölüğe gel diyorum, emir veriyorum, insancıl düşünme, çabuk bölüğe gel.(tabi bu cümleyi kurarken kükrüyor).

askerlik başlarda çok mantıksız gelebilir beyniniz durabilir fakat herşeyin mantığı kesinlikle var. Sizin kurmay albaylarınız, subaylarınız en kral profesörü çakmak cebinden çıkarır dehşet müthiş derecede zeki insanlar o yüzden eleştiri yaparken bunu gözardı etmeyin.
  • Allahin izniyle bugün göreve başlıyorum

• Konuda çoğu soruma cevap buldum. Teşekkürler.
  • merhabalar başlık için çok teşekkürler çok yararlı oldu

diyetisyenim, hacettepe 2.89 yedek subay içinde başvurdum

yedek subay olma şansım nedir

anladığım kadarıyla menü planlama gibi işleride gıda mühendislerine veriyorlar

birliklerimnizde diyetisyen varmıydı neler yapıyordu aydınlatan olursa çok sevinirim

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.