Şimdi Ara

Yayalara yol verme kampanyası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
0
Favori
616
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Çeşitli başlıklarda görüyoruz, pek çok ülkede araç sürücülerinin yayalara (özellikle yaya geçidinde) nasıl durup yol verdiklerini. Pek çok ülkede yaya geçici olmasa bile, kaldırım kenarına gelip yola döndüğünüzde araçların durduğuna dair internette de bol miktarda video var.

Türkiye'de nadiren de olsa yol verilebiliyor. Ama söylenmekten ziyade bir hareket başlatalım diyorum, sonuçta forumda da pek çok insan var toplum içinde dolaşan. Hadi bizler bir ucundan destek verelim, trafik müsaade ettikçe yayalara öncelik tanıyıp yol vererek yavaş yavaş bu hareketin, algının yayılmasını deneyelim.

Ne dersiniz?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• çok güzel denk geldi bu başlık
    15 dk önce dışardaydım, mahalle arasında yayaya yol verdim diye arkamdaki araçtan "yolun ortasında ne duruyon lan" diye küfür yedim
    yaya da önünde çocuk arabası olan bir kadın, beklemesin dedim sözde
  • Açık konuşmak gerekirse geçen sene yaza kadar yayalara yol verme insanlığı yoktu bende. Ne bileyim hiç görmediğim için, alışık olmadığım için aklıma gelmiyordu ama geçen yıl başıma gelen bir olaydan sonra artık nerede karşıdan karşıya geçmek isteyen birisini görsem trafiği tehlikeye atmayacak şekilde yol veriyorum. Benim bir iki saniye vaktim kaybolabilir ama sırf yaya yola çıkmasın diye daha da gaza abananların yüzünden yitirilen yaşamlar geri gelmiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mumkun oldunca yol veririm ama bazen sovdugum zamanlarda oluyor caddede hizli giderken aniden yola atlayan oluyor kimi saga sola baknadan sallanarak geciyo telefonla konusarak

• quote:

Orijinalden alıntı: aykut467

çok güzel denk geldi bu başlık
    15 dk önce dışardaydım, mahalle arasında yayaya yol verdim diye arkamdaki araçtan "yolun ortasında ne duruyon lan" diye küfür yedim
    yaya da önünde çocuk arabası olan bir kadın, beklemesin dedim sözde

Evet belki kornalar, küfürler duyacağız. Ama karşı tarafa geçtiğinizde, yaya olarak elde pusetle beklemek, geçme denemesi yapınca insanların hızlanarak üstüne sürmesi gerçekten kabul edilebilir bir durum değil.

Yol müsait oldukça ben yapmaya çalışıyorum, çalışacağım.

• Destekliyorum popüler konular arasına girmesi lazım o yüzden sık sık mesaj atsın herkes daha fazla kişi görebilsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sık sık yol veririm,hem yayalara hem de taşıtlara..Bu yüzden çokça eleştirilmişliğim vardır:)) Özellikle sağa dönüşlerde yol verdiğimde,arkadan gelen korna sesine dayanamıyorum..

• Çok güzel bir şey yol vermek. Benimde yol vermrk hoşuma gidiyor. Destekliyorum. Ama bazı yayalara yol veriyorsun sallana sallana yürüyor o zaman deli oluyorum işte.

• Geçen hafta yaşadığım olay;
    Ara sokakta önüme bir köpek çıktı sakat olduğu için yavaşlayıp geçmesini bekledim.Arkamdaki sığır durmadan kornaya bastı sen böyle herkese yol mu veriyorsun dedi,senin gibi o.ç olursa vermiyorum dedim devam ettim.

• Arkadaki datdatlayan okuzleri gectim ama daha okuz olanlar arkada beklemeyip yandan gecmeye calisiyor veya arabayi durur halde gorunce hic yavaslamadan aracin yanindan gecmeye calisiyor.Benim icin problem degil ama karsiya gecen icin buyuk problem bu okuzler.Bazen sirf bunlar nedeniyle,yayayida dusunerek yol veremiyorum bilerek.
  • Yayalara yol verecem diye ani şekilde durursanız arkanızdan vurma ihtimalleri çok yüksek.Malum halkımız hiç alışık değil

• Bugün işe gelirken nasıl olsa yaya geçidi diye uyku sersemliği ile yürüyordum, minibüs eziyordu neredeyse 5 kuruş daha fazla kazanacam diye
  • ben bu konuda trafik polsilerine çok kızıyorum. milleti 50 lik tabelayı çakıp milleti avlayacaklarına kırmızıda geçen, yayaya yol vermeyenlere hiç acımadan ceza yazsalar gerçekten bu halka hizmet etmiş olacaklar ama nerdeee

• Abi Yayalar da yaya değil ki

Yaya geçidi 10 metre ileride yürümüyor da yola atlıyor .Işıklar var Kırmızıda geçiyor

1 tanesine yaya veriyorsun 20 tanesi geçmeye çalışıyor . İnsanı yol verdiğine pişman ettiriyorlar.
  • İnsanlar arabalarına zarar gelmesin diye yavaş yavaş sinyal verme alışkanlığı da kazandı. Bunu da öğrenecekler inşallah.
  • geçen ayasofya ya gittik yurt dışından gelen bir misafir ile, yeşil ışık yanıyorken onlarca insan yola atlayıp birbirlerinden de aldıkları güç ile karşıya geçiyorlardı bu durum emin ol aynı insan yoğunluğu başka bir yerde olsa yine karşılaşacağım bir durum du.Kusura bakmada böyle yaya ya yol dışında her şey verilir.

• Ben artık vermiyorum yol verdiğimde sallana sallana gidiyor. Verdiğime vereceğime pişman ediyor

• Arkadan araç gelmiyorsa, hızın da yüksek değilse verilebilir. Onun dışında yol vereyim derken trafiği tehlikeye atabilirsin.

• Türkiye geneli nasıl bimiyorum ama , İstanbul da yayalara yol vermek için yavaşladığında dahi arkadakiler hemen kornaya basıyorlar. Yol vermek ıstesende veremıyorsun arkadakıler yuzunden. Daha sarı ışıkta kornaya basan ınsanlar yaya ıcın yavaşlayıp yol vermesını beklemek hayal olur hocam.

Azerbaycan da yaya geçidi olan yerde yayalara yol vermezsen polis anında ceza kesıyor, aynı şekılde yayalar yaya geçidi veya alt geçit varken yoldan geçmeye kalkarsa polis ceza kesıyor o yüzden korkudan herkes kurallara uyuyor. Burda da boyle uygulama yapılırsa zamanla alışkanlık halıne gelir.
  • yeşil ışık yanar yanmaz hatta ışıktan salise önce arkadan zart diye kornaya basan çomarı bol bir toplumda, başarısız bi kampanya olur sizinkisi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.