C

Yarbay
24 Nisan 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
12 üye
Görüntülenme
Toplam: 189 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Merhabalar,


Başlığı görünce "manyak mısın, bas git" denilebilir, ama durumu kısaca anlatayım.


Yabancı bir şirketin Türkiye şubesinde yönetici pozisyonunda çalışıyorum. Aylık net gelirim 15.000 TL civarında (kümülatif vergi matrahına göre yıl sonuna doğru düşüyor tabii). Yılda bir kez yaklaşlık 1.5 maaş kadar performans primi var. Kredi ile ev aldık, 6-7 ay kadar ödemesi kaldı. Şirket aracı kullanıyorum. Bana ve aileme (eş ve iki çocuk) 100% sağlık sigortası yapıyorlar, aylık 700~800 TL civarı sodexo ve spor salonu parasını veriyorlar. Yani, asgari ücretten hallice bir durumda değilim, Türkiye şartlarına göre fena bile sayılmayacak bir durumdayım. Eşim çalışmıyor, 2 çocuğum da devlet okuluna gidiyor.


Ama paralel bir pozisyonda aynı şirket içinde Hollanda'da bir imkan var. Tam teklif gelmedi ama aylık kabaca net €4000 olacağını konuştuk. "ooo 4000x10 = 40.000 TL yapar, miss" gibi kaba bir hesap oluyorsa da, biliyoruz ki orada kira fiyatları yüksek. Baktığım bölgelerde kabaca 1000~1200 EURO arasında değişiyor. Genel yaşam maliyeti biraz daha yüksek.


Diğer taraftan, genelde çocuklu kadınların part time çalışmasının çok yaygın olduğunu biliyorum, ben tam zamanlı + eşim de part time çalışsak, ekonomik olarak rahat bir durumda olduruz diye düşünüyorum. Ben, eşim ve iki oğlum da iyi seviyede İngilizce konuşabiliyoruz, Hollanda'da da lokal dili öğreninceye kadar İngilizce ile rahatça yaşayabiliriz diye düşünüyorum.


Ama, buradaki durumumuz da fena değil.


Biraz kararsız kaldım, çocukların eğitimi vs için daha mı iyi olur, genel yaşam standartları vs. Özellikle Hollanda'ya yaşayan arkadaşlar varsa, fikirleri merak ediyorum..

Merhabalar,


Telefon, benim/çocuğun ipad'i için lightning kablo kullanıyoruz, orjinaller hasarlandıktan sonra Anker Powerline aldım, Powerline+ lightning, 5 çıkışlı şarj aleti, kulaklık için de powerline, bi de sanırım sonrasında yine lightning Powerline.. Özellikle çocuk ipad kullanırken de arada şarja takınca çokça kıvrılıyor. Maalesef yukarıda yazdıklarımın hepsi bozuldu.


D&R'de görece uygun fiyat olunca, tekrar sipariş verecektim, ama yurtdışı sitelerde lifetime garantisi olduğunu okudum, gerçi kullanıcı hunharca kullandığı için kapsam dışında değil de diyebilirler ama..


Anker Türkiye (Türkiye dağıtıcısı Sanal BT?) firmalarının bu konuda tutumunu biliyor musunuz, onlara mı göndermeli, uğraşmaya değer mi, izlenmesi gereken süreç hakkında bilgisi olan varsa, paylaşırsa sevinirim.


Yoksa zaten yokuş yapıyorlarsa, hiç uğraşmaya da gerek olmayabilir..


Ne dersiniz..

Merhabalar herkese,


Apartmanda balkonda yıllardır durup duran bir barbekü yeri var. İçinde muhtemelen dışarıdan toz vs gelmesin diye gazete kaplıydı, onları çıkarttım. Gideri önce az miktar düz, sonra çapraz gidip ana hatta bağlanıyor.


Hoşluk olabilir diye, yakmayı düşündüm ve dün bir denedim. Bauhaus'tan 10kg sıkıştırılmış briket odunlardan, odun depolarından da 1'er çuval tutuşturmalık ve meşe odunu aldım. Akşam çok da güzel yandı, lakin dibinde olunca sıcaklık veriyor ama ısının büyük kısmı açık bacadan uçup gidiyor.


Isıyı nasıl geri kazanabileceğimi düşünüyorum biraz da. Cam balkon var ve biraz ısı kazansam zaten içerisi hamam gibi olur.


Şömine haznelerine baktım, burası öyle bir hazne için hem çok küçük hem de üstte menfez için yer yok.


Direkt baca gazını da içeriye vermek istemiyorum tabii.


Aklıma gelen yöntemlerden biri, bir tane kombi ana eşanjörü (gaz-sıvı) alıp iç kısma bir monte etmek, 2 boruyla ön tarafa getirip dışarıya yine aynı eşanjörden takıp arkasına da bir fan koyup ısı pompası gibi çalıştırmak. Belki araya bir de pompa gerekebilir veya mesafe çok kısa olduğun için gerek bile kalmayabilir. Ama tek ana eşanjör fiyatı 500TL'den aşağı yok gibi. 2 eşanjör 1000TL, işte borulaması, fanı, gerekirse pompası derken 1500TL'ye yaklaşır. Düzgün çalışacağından emin olsam yine alabilirim de, verim alamamaktan endişe ediyorum.


Buradan ısı geri kazanma konusunda eşanjör fikri konusunda yorum veya ilave fikirlere açığım..


Aşağıda genel görüntüsünü ve bacanın içeride nasıl gittiğini göstermesi açısından iPhone'a bağlanan termal kamera ile görüntüsünü paylaşıyorum.


Arkadaşlar

Hanıma Realme 6 sipariş verdim, lakin düzgün de (armor türü) bir kılıf almak istiyorum. Ama bir türlü bulamadım, 5i veya 6 pro ile şekilleri aynı mıdır acaba?

Başta söyleyeyim, esnafla bir derdim yok ve herkesin daha az vergi vermesinden, adaletli vergi dağılımından yanayım.


Mühendisim, yeri geldi fabrikada, şantiyede, ofiste vb çalıştım. 18 yılda toplam 4 işyerinde çalıştım, hepsi de geliri gerçekten olduğu tutar üzerinden gösterip yatırdı, doğal olarak ona göre işveren tarafı vergilerini verdi, ben de daha maaşı elime almadan vergilerimi verdim.


Bu ay başında aldığım maaştaki toplam kesinti 4000+ TL. Ha diyebilirsiniz, "çok para alıyorsan çok kesilir". Evet, zaten vergi yüzde olarak, çok alınca çok kesiliyor + kümülatif (yıl başından beri olan toplam tutar) arttıkça, vergi oranı da artıyor.


Çok şükür, aç değiliz açık değiliz ama, bu miktarları her ay veriyorum da karşılığında ne alıyorum? Araba almaya kalkıyorum, bir dünya vergi. Telefon almaya kalkıyorum, daha da vergi. Akşam 1 şişe üzüm arpa suyu içeyim diyorum, ona da vergi. Toplamda baktığınızda, brüt maaşın %50'den fazlası vergiye gidiyor. Karşılığında aldığım ise, büyük ölçüde yandaş inşaatçıların vergi borçlarının silinmesi.


Sonra gidip taksiye biniyorum, küçük vergi levhasında, bir önceki YILA ait toplam gelir 3.000 TL yazıyor, ona göre vergi veriyor. Gidip kuyumcudan altın alıyorum, elden veriyor, ne fiş vs.. Köşedeki bakkala kart uzatınca yüzü düşüyor, çünkü kayıt altına girecek... Sonra ağlıyorlar, BIM şöyle, A101 böyle.. Profesyonel hizmet sektöründe de çok farklı değil, profesör doktorun muayenehanesine götürüyorum çocuğumu, 400-500 TL, her ne ise veriyorum, kart uzatınca "sadece nakit, istersen" modunda cevap alıyorum, neden, nakit olunca kaydı yok.. Özel hastanede bile "fiş almak isterseniz şu kadar lira artar" lafını duyuyoruz, sene olmuş 2020.


Nasıl, benzin istasyonlarında yazar kasası pompaya koydular, yakıt alınca otomatik çıkıyor.. taksiye yapmak çok mu zor, hepsi yazar kasalı taksimetreye geçecek demek.. bu bilgileri elektronik olarak da günlük takip etmek..? Yunanistan adalarına gittiğimde bir çok dükkanda "fiş vermiyorsam hesabı ödemek zorunda değilsiniz" yazılı etiketler vardı, hadi biz de yapalım..


"vergiyi tabana yaymak" belki 30 senedir konuşulan bir şey ama, maalesef görece yüksek geliri olan, mevcut iktidara oy verme oranı daha düşük olan, beyaz yaka üzerine yıkılıyor.


Yanlış da anlaşılmasın, kendi abim yumurta ticareti yapıyor, gelir vergisi gibi bir şey yok gibi, aylık bağ-kur'u yatırırken bile 40 defa söyleniyor.


Biraz popülist tavır olduğunu düşünüyorum, gidip taksicilerden vergi almak istersen, her binen yolcuya kötüleyecek ve nihai olarak seçmeni düşecek, tahmin etmek zor değil. Keza köşedeki bakkal için de.. Ama böyle mi yapmalı, kendi çıkarları için, ülkede vergi adaletsizliğinin göz göre göre yıllardır devam etmesini bu kadar normal karşılamak mı?


Ben HER AY neredeyse x2 asgari ücret kadar vergi ödeyip, her aldığımdan da vergi ödeyeceksem, ne anladım bu işten? Bari bazı harcamaları, ör; okul/kırtasiye masraflarını, kira giderlerini, vb vergiden düşsek..? Hatırlayanlar olacaktır, eskiden vergi iadesi gibi bir kavram vardı, kategoriye giren fişleri toplar, zarflara yazar ve gelir vergisinden düşülmesi sağlanırdı.


Sonra diyorlar, gençler ve biraz daha bilgili vs kesim neden yurt dışına taşınıyor..


Ha diyebilirsiniz, sen de ticaret yap, sen de vergi çok daha az ver.. derdim sadece kendim ile değil, genel düzen ve vergi yükünün adaletsizliği..


Siz ne düşünüyorsunuz?

Merhaba,

Vodafone'da F/P cihaz var mıdır? Evet, biliyorum, her halükarda dışarıda daha ucuz, ama taksit olayı malum. Orta seviye bir cihaz arıyorum da..

Var mıdır uygun bir cihaz, paylaşırsanız sevinirim.
Arkadaşlar,

Elimde One S var, severek kullanıyorum. Salondaki TV'ye bağlı (Samsung 46ES7000). Bir ara TV'yi yükselteyim diyordum, Sony 65" X900 gibi veya Samsung Q60 gibi bir modele, öyle olunca konsolu da upgrade ederim diye düşündüm. Açıkçası çıkan TV'yi koyacak yer bulamayınca hanımın da iknası ile TV değiştirmekten vazgeçtim.

Ama konsolu değiştirsem mi diye hala düşünüyorum, One S iyi kötü para yaparken elden çıkartıp One X mi almalı.. PS5 haberlerini duyuyoruz ama OneX'in yakın zamanda değişeceğini zannetmiyorum.

Bir de, FullHD çözünürlükte fark görür müyüm dersiniz?
Arkadaşlar,

Salonda kaç senedir kullandığım Samsung 46ES7000 modelini kullanıyorum, artık 65" ve 4K yükseltme zamanı geldi diye düşünüyorum. Yandan ışığın geldiği aşırı güneş almayan bir salon. Genelde Digiturk üzerinden film ve çocuk kanalları, Xbox üzerinden oyun ve Netflix stream için kullanıyoruz.

Q70 serisinin çok iyi yorumlar aldığını gördüm ama TR'de yok sanırım, Q60 da iyi midir veya 8000 serisi mi almalı.. ya da LG?

Diğer taraftan Ambilight aslında çok da güzel bir özellik ama çok tutması sanırım..
Arkadaşlar

Kabaca yılbaşından beri ödemelerde bazı gecikmelere düştüğüm için Findeks puanım 800'ün altında. Ama iş için şirket kredi kartı (Amex) ile araç kiralamam gerekiyor.

Findeks notu istemeyen kurumsal kiralama firması var mıdır acaba?
Merhabalar,

Yaklaşık 10 gün önce Vodafone'nun bir bayisinden kontratlı olarak Samsung A30 aldım. Cihazda genel olarak bir sıkıntı yok ama, bir gün navigasyonu kullanmaya çalışırken düzgün işlemedi. O gün çok dikkat etmedim, ama sonraları detay baktığımda, konumu sadece wifi veya hücresel veriden alabiliyor, GPS Status programı ile de baktığımda hiç bir şekilde hiç uydu görmüyor açık havada. Belki 15 dk bekledim.

Sonra yabancı forumlara da baktığımda, bunun sıklıkla yaşanan bir problem olduğunu okudum.

Bu haliyle cihazın ayıplı, ve iade hakkım olduğunu düşünüyorum. Sonuçta özelliklerinde GPS olduğu yazılı ama çalışmıyor.

İzlemem gereken süreç nasıldır? Aldığım şubeye mi götürmem lazım, yoksa Samsung servisinde bir yazı mı almam lazım.. Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim..

Teşekkürler

Şurada da Samsung sitesi üzerinde sorun belirtilmiş ama cevapsız kalmış..
https://us.community.samsung.com/t5/Other-Mobile-Devices/A30-GPS-issue/m-p/581713#M8496
Hakkında
Konum: Bursa,Nilüfer
Meslek: Çevre Mühendisi
Forum İkinci El İmzası:
Referanslar:
@pashha27, @cold, @yug2980, @sertay_a
Hakkımda:


Pentax K10D d-slr + bi' kaç güzel lens
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
test
Bilgisayar
Notebook
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 2 ay
Mesaj Sayısı: 4.207
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 5.524
İkinci El Bölümü Mesajları: 266
Konularının görüntülenme sayısı: 56.482 (Bu ay: 996)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.171 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.