Şimdi Ara

YATAY GEÇİŞ REHBERİ [SSS]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
2.850
Cevap
148
Favori
678.814
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • YÖK YATAY GEÇİŞ YÖNETMELİĞİ
  http://www.yok.gov.tr/web/guest/icerik/-/journal_content/56_INSTANCE_rEHF8BIsfYRx/10279/18082


  1-Yatay Geçiş Nedir , Nerden Nereye Geçebilirim ?

  Yatay Geçiş üniversitelerin eş değer bölümleri arasında* ; öğrencinin bir üniversiteden diğerine geçmesidir.

  *Eşdeğer diploma programı: İsimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az yüzde sekseni aynı olduğu tespit edilen diploma programlarını ifade eder. (http://www.yok.gov.tr/content/view/476/) Madde 4 Bent D.

  2-Özel üniversiteden devlete , devletten özel üniversiteye geçiş var mıdır ?

  Evet.Her ikisi de mevcuttur.Yatay geçişlerde üniversiteler özel-devlet diye değil Yurt İçi - Yurt Dışı diye ayrılır.Ancak bazı üniversitelerin bazı bölümleri sadece anlaşmalı üniversitelerden(ya da vakıf dışı) yatay geçiş kabul etmektedir.Böyle bir durumda ilgili üniversitenin kontenjan sayfasında bu durum açıkça belirtilir.

  3-Yurt İçi - Yurt Dışı farkı nedir ?

  Yurt İçi Türkiye'deki üniversiteleri , Yurt Dışı ise Türkiye sınırı dışındaki üniversiteleri kapsar(Bazı üni.lerde Yurt İçi - Yurt dışı yerine sadece Kurumlarası Kontenjan yer alır).

  4-Yurt İçi - Yurt Dışı kontenjanları farklı mıdır ?

  Evet.İkisi farklı değerlendirmeye alınır.Ek olarak yurt içi kontenjanları her zaman yurt dışına göre fazla olmuştur.

  5-Yatay Geçişler Ne Zaman Başlıyor ?

  Yatay Geçişler 1. dönem (güz) ve 2. dönem(yaz) olmak üzere iki dönemde yapılır.Güz döneminde(sonunda) 2. yarıyıl için(bahar) , yaz döneminde ise öbür senenin güz yarılı için başvurulur.2. yarıyıl için(bahar) başvurular ocak sonu-şubat arası gibi bir tarihte yer alır.Gelecek senenin güz dönemi için başvurular ise Temmuz ortası - Ağustos sonu gibi bir aralıkta yer alır.

  6-Yatay Geçiş yapmak için nasıl bir ortalamamın olması lazım ?

  Yatay geçiş başvurusunda bulunabilmeniz için , sene sonu ağırlıklı not ortalamanızın 4/2.4 ya da 100/60 olması gerekmektedir.Ancak bazı üniversitelerde farklı uygulamalar görülebilir ( Marmara için 4/3 , Ankara için 4/3.5 , Atılım için 4/1.7 gibi...).

  7-Yatay Geçiş bilgilerini nerden öğrenebilirim ?

  Yatay Geçişler YÖK'ün belirlediği yönetmeliğe göre yapılır.

  Yönetmelik İçin :http://www.yok.gov.tr/content/view/476/

  8-Yatay Geçiş Kontenjanlarını nerden öğrenebilirim ?

  Yatay geçiş başvuru döneminden önce , Yök'ün sitesinde arama kısmında Yatay Geçiş yazarak Lisans ve Önlisans kurumları arası yatay geçiş kontenjanlarına ve başvuru tarihlerine(yurt içi bütün üniversitelerin) ulaşabilirsiniz.Kontenjanlar YÖK'te yayınlandıktan sonra ilgili üniversitenin Duyuru sayfasında - Öğrenci İşleri Sayfasında - İlgili Fakülte Sayfasında yer alır.

  9-Yatay Geçiş başvurusu ücretli midir ?

  Üni.den üniye göre değişmektedir.Kimi üniversite hiçbir mebla talep etmezken kimileri 150 TL gibi uçuk bir rakam talep edebilir.

  10-Yatay Geçiş için başvurdum ve kazandım , ancak gitmek istemiyorum.Bir sorun olur mu ?

  Hayır.hiçbir sorun teşkil etmez.Eski üniversitenize devam edebilirsiniz.

  11-Yatay Geçiş için başvurma da sınırlama var mıdır ?

  Hayır.İstediğiniz kadar üniversitenin istediğiniz kadar bölümüne başvurabilirsiniz.

  12-Ne zaman Yatay Geçiş yapabilirim ?

  Yatay geçiş yapabilmeniz için hazırlık sınıfı hariç 2 yarıyıl okumuş olmanız gerekmektedir.Hazırlık sınıfına veya 1. sınıfın ikinci yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.

  13-Yatay Geçiş sonuçları ne zaman açıklanır ?

  Güz dönemi için yapılan başvurular ; üniversiteler ağustos ortasına kadar başvuru aldıkları için , ortalama olarak ağustosun son haftası-eylül ün ilk haftası gibi bir zamanda açıklanır.Bahar yılı için yapılan başvurular ise şubat ayı içinde açıklanmaktadır.

  14-Yatay Geçiş için gerekli belgeler nelerdir ?

  Her üniversite farklı belgeler isteyeceği için bunu ilgili üniversitenin güncel yatay geçiş bölümünden(Öğrenci İşleri sayfasında yer alır) bakarak görmeniz daha sağlıklı olacaktır.Ancak nerdeyse istisnasız istenen belgeler şunlardır :

  1-Transcript : Aldığınız bütün notları gösteren belge.Öğrenci İşleri'nden alınır.Ücreti 10 lira civarıdır.(yurt içiyseniz).Öğrenci kopyası yerine kapalı zarfta olanını almanız hem işinizi garantiye alır ( çünkü bazıları kapalı istiyor ) hemde işe gösterdiğiniz ciddiyeti belli eder.
  2-Öğrenci Belgesi
  3-Disiplin Belgesi
  4-Ders müfredatı
  5-Derslerin içerikleri
  6-ÖSYM sonuç belgeniz.

  15-Yurt dışı kontenjanından başvuru yapmak istiyorum ancak okullar benden denklik belgesi istiyor , ne yapmam lazım ?

  Eğer üniversitenize ÖSYM tarafından yerleştirildiyseniz böyle bir belgeye gerek yok.Çünkü zaten YÖK sizi oraya yerleştiriyor , denklik gibi bir durum söz konusu olamaz.Ancak ; gene de bazı acayip üniversiteler ille de belge diye tutturabiliyor.Bu durumda yapacağınız şey :

  1-Linkte verilen formu kendinize uygun şekilde doldurun.(yatay geçiş için denklik belgesi gerektiğine dair başvuru dilekçesi)
  ÖSYM tarafından yerleştirildiyseniz :http://www.multiupload.com/OLRE1UME76
  ÖSYM tarafından yerleştirilmediyseniz :http://www.multiupload.com/51MI8RPNJR

  2-ÖSS ve ÖSYM sonuç belgenizin internet çıktısını alın.Eğer ÖSYM tarafından yerleştirilmediyseniz kayıt belgenizi ya da öğrenci kimliğinizi de alın.
  3-Bu ikisi ile beraber Ankara-Bilkent'te ki YÖK'e gidiyorsunuz.(Posta ile de aynı şekilde başvuru yapılabiliyor diye hatırlıyorum)Orda Denklik Birimi'ni buluyorsunuz.Yurt dışındaki her ülkenin kendine ait bürosu var.Üniversitenizin bulunduğu ülkenin bürosuna bu iki belgeyi vererek yatay geçiş yapmak istediğinizi bu yüzden YÖK'ten üniversitenizin denkliğinin olduğuna dair bir belge vermesini istiyorsunuz.
  4-Birkaç şuna imzalat-buna onaylat işleminden sonra size bir adet orjinal , bir adet yedek olmak üzere iki kopya verecekler.(başka kopya vermiyorlar.Eğer birden fazla kurum sizden bu belgeyi istiyorsa noterden çoğaltıp tastikletmeniz gerekiyor).

  Eğer ÖSYM tarafından yerleştiyseniz kağıdınız şu şekilde olur : 2009(girdiğiniz yıl) ÖSYS ............... üniversitesi ............ bölümüne yerleştiği anlaşılmıştır.Yatay geçiş hükümler a bendi gereği vs. vs.
  Eğer ÖSYM tarafından yerleştirilmediyseniz , yerleştiği anlaşılmıştır kısmı yerine kurumumuz tarafından tanınmaktadır yazar.

  16-Yatay geçiş başvurusu yapacağım üniversite orjinal ya da onaylı fotokopi olarak ÖSYM-ÖSS belgesi istiyor , nerden temin edebilirim ?

  Orjinalini Ankara-Bilkent'teki ÖSYM binasından tanesi 3 lira olmak üzere istediğiniz kadar alabilirsiniz.Ya da herhangi bir notere gidip , orada internetten çıkartacağınız belgeye ''Aslı Gibidir'' damgası ve noterin damgasını da vurdurarak temin edebilirsiniz.Bazı üniversiteler internet çıktısını da kabul etmektedir , bu konu hakkında ilgili üniversitenin öğrenci işlerini arayıp sormanız sizin açınızdan daha yararlı olur.

  17-Okuduğum bölümde hazırlık yoktu ancak geçmek istediğim üniversite de o bölümde hazırlık var , bir sorun teşkil eder mi ?

  Bu durumda iki farklı uygulama vardır.Ya başvurulardan sonra başvuran adaylar hazırlık atmalaya tabi tutulur ; hazırlık atlamayı geçenlerin başvurusu değerlendirmeye alınır ; diğerleri elenir.Ya da yatay geçiş hakkı kazandığınız yere kayıt yaptırdıktan sonra size hazırlık sınavı yapılır.Geçerseniz bölüme başlarsınız , geçemezseniz ya hazırlık okursunuz , ya da okuldan mezun oluncaya dek(eylülde-ocakta-ağustosta olmak üzere sene de 3 defa yapılıyor sanırım sanırım) o hazırlık sınavını vermeyi kabul ederek direk bölüme geçebilirsiniz.Bu konuda da her üniversitenin tutumu farklı olmaktadır.Öğrenci İşleri'ni arayıp sormanız daha sağlıklı bilgi verecektir.

  18-Yatay geçiş için o bölümün taban puanını ya da ona yakın bir puanı almak gerekli midir ?

  Hayır.Sadece birkaç üniversite bu şekilde bir uygulamaya gitti.(en fazla 10 puan eksik ya da şu bölüm için en az şu puan şeklinde).Zaten bunlarında hemen hemen hepsi kaldırdı.Gene de böyle bir durum söz konusu olursa , ilgili üniversitenin yatay geçiş başvuru sayfasında açıkça belirtilir.Ama artık böyle bir uygulama kalmadı diyebilirim.

  19-Yatay Geçiş başvuruları neye göre değerlendirilir ?

  Kimi üniversiteler sadece sene sonu ağırlıklı not ortalamasına göre sıralama yaparken , kimi üniversiteler ÖSS puanınızı da katarak kendi belirlediği bir hesaplamaya göre sıralama yapabiliyor.ÖSS puanını katılarak yapılan sıralamalar da ÖSS puanınız o bölümün sınava girdiğiniz seneki taban puanına ne kadar yakınsa , o kadar çok avantaj elde edersiniz(hatta öyle ki sizden ortalaması yüksek çoğu kişiyi bile eleyebilirsiniz).

  20-Yatay Geçiş için nereye başvurmamız gerekmektedir ?

  Gerekli belgeleri eksiksiz topladıktan sonra ya üniversitenin öğrenci işlerine ya da bölümün öğrenci işlerine(bunu üniversite kendisi belirleyecek) bizzat giderek elden başvuru yapmanız gerekmektedir.Sadece 2-3 üniversite posta yolu ile başvuru kabul etmektedir.

  21-Özel bir üniversitede burslu okuyorum , başka bir özel üniversiteye geçersem bursumu kaybeder miyim ?

  Evet kaybedersiniz.Ancak bu konu hakkında o üniversitenin yatay geçiş yönetmeliğine bakmanızı öneririm.Eğer ÖSYM tarafından burslu kontenjana yerleştirildiyseniz bursunuzu geçiş yapınca kaybedersiniz fakat sene sonu ağırlıklı not ortalamanız ; yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin burs yönetmeliğine göre burs almaya yetecek düzeydeyse , akademik başarı bursu alarak gene burslu şekilde devam edebilirsiniz(bu da her üniversiteye göre değişiklik göstermektedir ; dediğim gibi yönetmliğine bakmanız , eğer orda yoksa ilgili üniversitenin öğrenci işlerine sormanız daha yararlı olur.)

  22-Örgün öğretimden ikinci öğretime , ikinci öğretimden örgün öğrenime yatay geçiş yapabilir miyiz?

  Evet.Örgünden ikinci öğretime başvurabilirsiniz.Ancak ikinci öğretimden örgüne başvurmanız için bölümünüzde ilk %10 ' a girmeniz gerekmektedir.İlk %10'a giremeyenler örgün öğ. için yatay geçiş başvurusu yapamaz.İlk %10'a girip örgüne başvuracaksanız mutlaka ilk %10'a girdiğinize dair belgeyi almayı unutmayın.Yoksa başvurunuz eksik belge nedeniyle değerlendirmeye alınmaz.

  23-Açık veya uzaktan öğretimden örgün öğretime yatay geçiş yapılabilir mi ?

  Evet. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80(4 üzerinde 3.2) veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.

  24-Not ortalamam başvuru yapabilmek için yeterli değil , hiçbir şekilde başvuramaz mıyım ?

  Eğer ÖSS puanınız ; geçmek istediğiniz bölümün sınava girdiğiniz yıldaki taban puanıyla eşitse veya daha yüksekse , not ortalamasına bakılmaksızın yatay geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz.Ancak bu tür başvurular , eğer geçmek istediğiniz bölümün yatay geçiş kontenjanı dolmazsa değerlendirmeye alınır.

  25-Dersten başarısız olmam yatay geçiş için engel teşkil eder mi ?

  Evet.Aldığınız bütün dersleri başarı ile vermiş olmanız gerekmektedir.Şu ana kadar sadece Atılım Üniversitesi'nde 3 derse kadar bırakmış olabilir şartı gördüm.

  26-Dersten çekilmem yatay geçiş için engel teşkil eder mi ?

  Eğer bölümün ana derslerinden değilse genelde etmez.Fakat bazı üniversiteler açıkça okuduğu dönemde müfredata göre alması gereken tüm dersleri almış ve başarmış olması koşulunu koymuştur.YÖK'ün yönetmeliği bu konuda tam bilgi veremediği için , her üniversite kendine göre karar alıyor diyebilirim.Ancak yukarıda dediğim gibi ana bölüm dersi değilse genelde sorun teşkil etmiyor.

  27-Kendi bölümümden başka üniversitenin aynı adlı bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum fakat farklı derslerimiz var , bir sorun olur mu ?

  Hayır bir sorun teşkil etmez.Eğer sizin almadığınız dersler geçeceğiniz yerde varsa bunları sonradan fakülte tarafından belirlenerek alırsınız.Sizin gördüğünüz ancak geçmek istediğiniz yerde olmayan dersler varsa da , ilgili fakülte tarafından bu derslere karşılık gelen derslerden muaf tutulursunuz


  Evet aklıma gelenler bunlar.Aklınıza takılan başka varsa sorun , yardımcı olayım  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cannicus -- 21 Haziran 2017; 12:9:39 > • Hocam benim bir sorum var...

  Bir arkadaşım kıbrısta okuyor ancak eskişehire yatay yapmak istiyor... Kıbrısta alamadığı bir dersi bizim okulda alıyor... Sınav sonuçlarının açıklanması başvuru tarihi bitiminden sonrasına denk geliyor... Başvuru yapsa sonra transkript verse olabilir mi?
 • Sonunda kendimi forumda hissettim, bilgilendirme için tesekkür.
 • eyw dostum çok yararlı oldu teşekkürler.
 • .  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnrbK -- 17 Aralık 2012; 7:38:13 >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: OnrbK

  Şimdi bende şu soruyu sorayim;Biyoloji'den İstatistik(İstatistik'te Fefte) ya da Mühendislik fakültesine geçiş yapabilir miyim?


  Yapamazsın.

  Ayrıca en detaylı bilgiyi resmi gazetede yayınlanan yönetmelikleri okuyarak alabilirsiniz. Ayrıca üniversiteden üniversiteye bazı kurallar farklılık gösterdiğinden mutlaka başvurmak istediğiniz üniversitenin koşullarını detaylı bir şekilde okuyunuz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeRo-34 -- 21 Ağustos 2010; 3:52:37 >
 • Diyelim ki ben ankarada devlet yurdundayim. Samsuna geçicem. Böyle bir durumda benim yurt hakkım ne olmuş oluyor. Devlet yurt hakkımi kesiyor mu yoksa samsuna yurda mı yerleştiriyor...
 • .  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnrbK -- 17 Aralık 2012; 7:38:36 >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Pretender

  Hocam benim bir sorum var...

  Bir arkadaşım kıbrısta okuyor ancak eskişehire yatay yapmak istiyor... Kıbrısta alamadığı bir dersi bizim okulda alıyor... Sınav sonuçlarının açıklanması başvuru tarihi bitiminden sonrasına denk geliyor... Başvuru yapsa sonra transkript verse olabilir mi?


  Tam anlamadım soruyu eğer sorduğunuz arkadaşınızın sınav sonuçlarının açıklanması sizin üniversitenin yatay geçiş başvuru tarihi bitiminden sonraya denk geliyorsa ;malesef söylediğiniz şey mümkün değil.Başvuru yaparken bütün belgeleri teslim etmesi gerekir.

  quote:

  Şimdi bende şu soruyu sorayim;Biyoloji'den İstatistik(İstatistik'te Fefte) ya da Mühendislik fakültesine geçiş yapabilir miyim?  Kurumlar arası yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.

  Eşdeğer diploma programı: İsimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az yüzde sekseni aynı olduğu tespit edilen diploma programlarını... ifade eder.Yani ders içerikleriniz oranın ders içerikleriyle %80 uyuşuyorsa geçiş yapabilirsiniz

  quote:

  Diyelim ki ben ankarada devlet yurdundayim. Samsuna geçicem. Böyle bir durumda benim yurt hakkım ne olmuş oluyor. Devlet yurt hakkımi kesiyor mu yoksa samsuna yurda mı yerleştiriyor...


  Yurt konusu hakkında hiçbir bilgim yok malesef.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SmashMyPs3 -- 21 Ağustos 2010; 19:04:57 >
 • Özel üniversitedeki bir bölümden aynı bölümün devlet üniverstesine geçiş yapabilir miyim? yapabilirsem şartları nelerdir ekstradan bir şartı var mı?
 • quote:

  Orijinalden alıntı: They Will Return

  Özel üniversitedeki bir bölümden aynı bölümün devlet üniverstesine geçiş yapabilir miyim? yapabilirsem şartları nelerdir ekstradan bir şartı var mı?


  Daha 2. madde de yazıyor insaf Vakıf deyince karıştı sanırım özel yaptım o kısmı.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SmashMyPs3 -- 21 Ağustos 2010; 12:38:38 >
 • Fakat kimi üniversitelerin kimi bölümleri Özelden öğrenci kabul etmiyor. Bunları iyi araştırmak lazım. Bu detaylar üniversitenin kendi yayınladığı yönetmelikte yer alır.
 • Güzel paylaşım. Ben de daha yeni başvurdum. Kırıkkale'den Sakarya'ya... Kısmet.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: SeRo-34

  Fakat kimi üniversitelerin kimi bölümleri Özelden öğrenci kabul etmiyor. Bunları iyi araştırmak lazım. Bu detaylar üniversitenin kendi yayınladığı yönetmelikte yer alır.


  Ben hiç böyle birşey görmedim.Hangi üniversite bu acaba?
 • hocam güzel bir başlık olmuş . Sürekli açılıp açılıp kapanan başlıklara dönmez umarım güncel tutalım ana sayfa olsun .

  Soruma geçeyim ;

  Şuan vakif üniversitesinde yazılım müh okumaktayım , geçiş olarak devlete bilgisayar müh düşünüyorum.Yaklaşık olarak 5 ders falan ortak , farklı bir bölümden farklı bir bölüme geçiş yaparken ortak ders sayısının minimum kaç olması gerekir.

  malum sadece yazılım müh devlette tek ünide var..

  bu konu hakkında umarım bilgin vardır , hiçbir kaynakta bulamadım .  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi towyedi -- 21 Ağustos 2010; 18:31:08 >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Déathklaat

  hocam güzel bir başlık olmuş . Sürekli açılıp açılıp kapanan başlıklara dönmez umarım güncel tutalım ana sayfa olsun .

  Soruma geçeyim ;

  Şuan vakif üniversitesinde yazılım müh okumaktayım , geçiş olarak devlete bilgisayar müh düşünüyorum.Yaklaşık olarak 5 ders falan ortak , farklı bir bölümden farklı bir bölüme geçiş yaparken ortak ders sayısının minimum kaç olması gerekir.

  malum sadece yazılım müh devlette tek ünide var..

  bu konu hakkında umarım bilgin vardır , hiçbir kaynakta bulamadım .


  YÖK'ün yönetmeliğinden koyuyorum :

  Kurumlar arası yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.

  Eşdeğer diploma programı: İsimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az yüzde sekseni aynı olduğu tespit edilen diploma programlarını... ifade eder.Yani ders içerikleriniz o bölümün ders içerikleriyle %80 uyuşuyorsa geçiş yapabilirsiniz  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SmashMyPs3 -- 21 Ağustos 2010; 19:04:35 >
 • çok yardımcı bir konu olmuş. teşekkürler. işime yarıyacak bunlar
 • Örnek veriyorum A üniversitesindeki Makine mühendisliği bölümü ile B üniversitesinde ki Makine mühendisliğinin dersleri aynı değil.
  Bu herhangi bir sorun teşkil edermi veya geçiş yüzdesini etkilermi ?
  Çünkü bazen aynı bölümlerde ki ders sayısında değişim olabiliyor.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Kortex

  Örnek veriyorum A üniversitesindeki Makine mühendisliği bölümü ile B üniversitesinde ki Makine mühendisliğinin dersleri aynı değil.
  Bu herhangi bir sorun teşkil edermi veya geçiş yüzdesini etkilermi ?
  Çünkü bazen aynı bölümlerde ki ders sayısında değişim olabiliyor.


  Hayır bir sorun teşkil etmez.Eğer sizin almadığınız dersler geçeceğiniz yerde varsa bunları sonradan fakülte tarafından belirlenerek alırsınız.Sizin gördüğünüz ancak geçmek istediğiniz yerde olmayan dersler varsa da , ilgili fakülte tarafından bu derslere karşılık gelen derslerden muaf tutulursunuz  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SmashMyPs3 -- 22 Ağustos 2010; 1:03:35 >
 • Ben yatay geçişe başvurdum çok zahmetli bir iş.Önce antalya'ya gittim okuldan evrakları aldım sonra ankara'ya gidip ösym'den bir iki ıvır zıvır belge aldım.Sonra yatay geçiş yapacağım okul yalova'ya gidip teslim ettim.Dilekçe doldurdum biz sizi ararız dediler.
  3 günüm otobüslerde geçti harcadığım paranın çektiğim eziyetin hesabı yok.Olmazsa olmaz hiçbir şeyin garantisi yok.
 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.