Şimdi Ara

Yaşım oldu 17 hala hangi mesleği seçeceğime karar veremedim :/ YARDIM!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
2
Favori
30.235
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar. Ben 17 yaşında bir vatandaşım. Lise 3 e gidiyorum ve insanların yavaş yavaş seçeceği meslekler hakkında kafalarında birşeyler şekillenmeye başlamasına rağmen ben hala ne yapacağımı bilmiyorum. Sizce ne yapabilirim? Biraz kendimden bahsedeyim; Arkadaşlar derlerim geçen seneye kadar iyiydi. Bu sene biraz kötü gidiyor tembellikten dolayı ama geçici birşey bu biliyorum. Şuan Anadolu Lisesine gidiyorum. Okula 3 sene önce 420 puanla girdim okul şuan 450 lerde. Yani okuldan ayrılsak bir daha almazlar beni heralde :D

Arkadaşlar herkes gibi benimde başarılı ve başarısız olduğum dersler var. Önceden sayısalım sözelden kat kat iyidi şimdi ise sözelim sanki daha iyi. Gördüm şeyi anında ezberleyebiliyorum. Matematik, Geometri, Kimya ve Biyoloji derslerine çalıştığımda oldukça başarılıyım. Yani yapabiliyorum. Zaten sözel iyi demiştim ezber olduğu için onu da yapabiliyorum. Yabancı dil desen ingilizcem 5 üzerinden 4 ama çalışırsam onu da 5 yapabilirim. Genelde sınavlardan 70 civarı alıyorum. Almanca o da iyi çalıştım mı. Müzik sesim iyi değil bence ama müziğe bir enstruman çalmaya meraklıyım ve yatkın olduğumu düşünüyorum. Beden dersi herkes gibi 100 ama şöyle bir durum var ben diğer insanlara göre sporda biraz daha yetenekliyim. Atletik bir vücudum var zaten parkour-freerunning yapıyoruz. Futbol deseniz lisanslı oynadım. Ya bütün sporlarda başarılı olduğumu düşünüyorum. Gelelim başarız olduğum konulara. El işi. Bu konuda başarısızım maalesef. Makas hiç kullanamam. Yamuk yumuk keserim. Çizimi zorlarsam birşeyler çizerim ama yetenekli değilim pek bu konuda. Fizik dersinden birşey anlamıyorum. En fazla beni fizik dersi zorluyor. Anlamıyorum abi öğretmeni de hiç sevmem zaten. Lise 1 de fizik dersim fena değildi ama. Lise 2 ve 3 te öğretmen değişince soğudum :/

Arkadaşlar uzun oldu farkındayım ama lütfen yardı edin. Zaten okulda fen okuyorum. Saysal bir meslek tercihimdir. Aklıma mimarlık, inşaat mühendisliği falan filan geliyor ama fizik dersine duyduğum nefret buna engel oluyor. Önceden futbolcu olmayı düşünüyordum ama ailem karşı çıktı. Kendini harcama falan dedi. Anlaşılan okuyup adam olacağım :) Mimar ya da inşaat mühendisliği aklıma yatıyor ya da başka bir mühendislik :P Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar :)

• yaşım 24 oldu bende hala karar vermedim raad ol
  • Kolay değil hocam karar vermek. Kolay olsaydı ben karar vermiştim şimdiye :p En fazla seçenekleri indirgeyebilirsin ama bu benim hayatımı adayabileceğim meslek <3<3 denmiyor hiçbir şeye malesef. Ben diyemedim en azından..

İşin kötüsü insan hedefi olmayınca çalışamıyor malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pachelbel's Canon -- 15 Aralık 2012; 15:25:16 >
  • Kimse karar vermiş değil merak etme bu ülkede polis olacağım diye yola çıkan adam itfaiyeci oluyor mühendis olmak isteyen adam hemşire oluyor

kafana çok takma..
  • Haklısınız ama bir karar vermek lazım. Hayat zor. İnsanların dini imanı para olmuş ve parası olan güçlü kılınmış durumda :/ Gerekirse ülkeyi bile terk edebilirim. İş adamı olmak lazım aslında :)))
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pachelbel's Canon

Kolay değil hocam karar vermek. Kolay olsaydı ben karar vermiştim şimdiye :p En fazla seçenekleri indirgeyebilirsin ama bu benim hayatımı adayabileceğim meslek <3<3 denmiyor hiçbir şeye malesef. Ben diyemedim en azından..

Sana %100 katılıyorum,şuan makina müh. okuyorum ama gerçekten ne istediğimi bilmiyorum.Kafamda bir planım yok,derslere bile istemsiz calısıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: eggys

Kimse karar vermiş değil merak etme bu ülkede polis olacağım diye yola çıkan adam itfaiyeci oluyor mühendis olmak isteyen adam hemşire oluyor

kafana çok takma..

+1. Bilgisayarla ilgili bir şey olacağım diyordum şuan laboratuvar okuyorum.
  • Sen meskek seçemezsin meslek seni seçer hacı..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yaşım 20yi geçti hala kararsızım
  • quote:

Orijinalden alıntı: AVARE.

Sen meskek seçemezsin meslek seni seçer hacı..

+1
  • quote:

Orijinalden alıntı: AnotherPlanet

quote:

Kolay değil hocam karar vermek. Kolay olsaydı ben karar vermiştim şimdiye :p En fazla seçenekleri indirgeyebilirsin ama bu benim hayatımı adayabileceğim meslek <3<3 denmiyor hiçbir şeye malesef. Ben diyemedim en azından..

Sana %100 katılıyorum,şuan makina müh. okuyorum ama gerçekten ne istediğimi bilmiyorum.Kafamda bir planım yok,derslere bile istemsiz calısıyorum

+1
  • çevren varsa ,babana güveniyorsan mimarlık veya inşaat mühendisliğini seç yoksa bu mesleklerde sürünende var çok iyi para kazananda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Champarator -- 15 Aralık 2012; 17:28:02 >
  • Hocam kendinden bahsetmişsin ama genelde ders bakımından bahsetmişsin gibi geldi bana daha açıklayıcı olabilirsen kendin hakkında bende belki tavsiye verebilirim. Birde araştırma yap mimarlık ve mühendislikten başka bilmediğimiz çok meslek var
  • at antronörlüğünde iyi para var diyorlar
  • sağlıkla alakalı bi bölüme gir kurtul

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dwight Stifler -- 15 Aralık 2012; 18:19:20 >
  • Kardeşim doktor ol işte ben oldum memnunum.

1-) Ünv. hayatı süper birşey ki en uzun tıp fak. de.
    2-) Girdiğin her ortamda ilgi kaynağı saygı değersin.
    3-) okul bitince uzmanlık istersen yaparsın istemezsen hemen atanırsın sınav derdi yok meslek başlangıcında.
    4-) Diğer meslek gruplarına göre maaşı daha ii.(döner sermaye var tek derdi o aldığın para her ay farklı)
    5-) Sözelim iyi demişsin tamamen sözel bir bölümdür :D
    6-) Yaptığın işler hayır dua olarak geri döner.
    7-) İstediğin kişiyi hemen alırsın kız istemese ailesi baskı yapar :D
    7 yıla 7 sebep ii düşün...
  • quote:

Orijinalden alıntı: doktorum60

Kardeşim doktor ol işte ben oldum memnunum.

3-) okul bitince uzmanlık istersen yaparsın istemezsen hemen atanırsın sınav derdi yok meslek başlangıcında.
    4-) Diğer meslek gruplarına göre maaşı daha ii.(döner sermaye var tek derdi o aldığın para her ay farklı)

kesinlikle düşünüyorum bende

edit: maaşın ne kadar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilhan032 -- 15 Aralık 2012; 18:35:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: AnotherPlanet

quote:

Hocam ya mühendislerin çoğu sevmiyor işini ben de bu zamana kadar "mühendis olurum la heralde" demiştim ama artık gerçek bir karar verme zamanı geldiğinde yapmak istediğim şeyin bu olmadığnı anladım. Belki çok fazla önyargım falan vardır bilmiyorum ama.. Biyoloji dersini sevmem tıp güzel bir bölüm olsa da biyoloji sevmeyen biri nasıl tıpçı olsun? Bu iki büyük seçenek dışında da öyle bir şey vaad eden meslek yok ki. Sayısal okuyorum ama bu gidişle sözel ya da dil bölümüyle ilgili bir üniversite kazanmaya çalışacağım gibi gözüküyor. Fakat korkuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: doktorum60

Kardeşim doktor ol işte ben oldum memnunum.

• Sevdiğin mesleği yap.Sevmediğin ama parası çok olan mesleği yapma
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.