Şimdi Ara

Windows 10 Yükseltmesi Hakkında Yanlış Bilinenler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
912
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Windows 10 işletim sistemi yükseltmeleri bildiğiniz gibi 29 Temmuz'da başladı. Ama gördüğüm kadarıyla kimse yükseltmenin gerçekte ne şekilde olduğunu çözememiş.

Şimdi bu konuya bir açıklık getirelim;

Sırasıyla Windows 7 veya 8'i upgrade etmek için;

1-) Windows 7 veya 8 orijinal sürümlerinin yüklü ve etkinleştirilmiş olması gerekiyor. Eğer Microsoft'un yükseltme programı ile yükseltirseniz veya yine bu program ile önce iso dosyasını indirip bu şekilde yükseltirseniz Windows 7 için service pack 1'e Windows 8 için de 8.1 yükseltmesine ve diğer güncellemelere gerek yok. Kısacası Windows 7 veya 8'i kurduğunuz gibi yükseltebilirsiniz.

2-)Windows'u yükseltirken hangi dosyaların kalacağını seçin ve devam edin. Sonrada kendinize bir fincan belki birkaç fincan kahve ısmarlayın. İşlem yaklaşık 1 saat sürüyor.
    Eğer dosyalarımı sakla derseniz herhangi bir sorun olmuyor. Ama yine de harici bir diske, en azından D veya başka bir sürücüye yedek almakta fayda var.

3-)Yükseltme işleminden sonra bilgisayar internete bağlı olmalı. Çünkü Etkinleştirme işleminden sonra Windows 10 sizin oluyor.

!!!Şimdi buraya dikkat!!! Etkinleştirme işleminden sonra Microsoft makinenizin ana kartını sisteme kaydediyor ve bir key veriyor. Aslında herkese aynı keyi veriyor.

Windows 10 Home Edition için : YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7
    Windows 10 Pro için : VK7JG-NPHTM-C97JM9MPGT3V66T (Bu key Build 10240 sürümüne ait ve internette herkese açık.)

Sizde kendi makinenizle karşılaştırabilirsiniz. Keyler aynı yalnız makine yükseltilerek kaydedilmediyse key aktifleşmiyor. Yani önce yükseltme ve etkinleştirme yapacaksınız. Sonra USB vesaire ile yazdırdığınız iso dosyası ile temiz kurulum yapıp bu key ile etkinleştireceksiniz.

Keyinizi görmek için ücretsiz olan Speccy (CCleaner'ın üreticisi Priform) veya başka bir program kullanabilirsiniz.

4-) Bu kısım işinize yarayacaktır. Yükseltmeyi yaptıktan sonra eğer windosunuz 32 Bit ise temiz kurulum ile 64 Bit yükleyip yukarıdaki keyler ile temiz kurulum yapabilirsiniz. Tabi tam tersini de yapabilirsiniz. Keyler 32-64 Bit fark etmiyor.

SORULARINIZI KONU ALTINA YAZABİLİRSİNİZ. ELİMDEN GELDİĞİNCE CEVAPLAMAYA ÇALIŞIRIM.

• LOSSLESSGAME L kullanıcısına yanıt
    Etkinleştirme ile ilgili bence hala kesinleşmemiş şeyler var.

Evde 2 bilgisayarım var. Biri masaüstü biri dizüstü. Dizüstünü rezerve etmiştim sonra kendim beklemeden Win 7'den yükselttim bu keylerden farklı bir Home keyi atadı. Belki önceden rezerve ettiğim içindir bilemiyorum. Masaüstü bilgisayarımda ise gene orijinal Win 7'den yükselterek geçtim. Ona bu generic keyi atadı. Başka bir bilgisayarda kms ile aktifleştirilmiş korsan Windows 7'den geçiş yapmıştım gene bu generic keyi vermişti.

Yani eğer lisans konusu böyle ucu açık hal aldıysa kimse bir ton para vermez ki Windows 10'a. Win 8'den yükseltmeyle ne kadar oldu bilemiyorum ama zaten hali hazırda bir çok korsan Win 7 kullanıcısı kms ile aktifleştirip orijinal Win 10'a kavuştu. E böyle bir yöntemle tüm korsan ve orijinal sürümler aynı generic key ile orijinal statüsüne giriyorsa Microsoft Windows 10'dan ne kar etmeyi düşünüyor acaba. Anca kurumsal sürümlerden demek ki bireysel sürümlerle işi yok gibi görünüyor.

• Şimdi ben yükseltme seçeneği ile W10' geçersem sistemimdeki program veya yazılımlarda herhangi bir değişiklik olurmu? ( Driver'lar dışında )
  • quote:

Orijinalden alıntı: tayfn1907

Şimdi ben yükseltme seçeneği ile W10' geçersem sistemimdeki program veya yazılımlarda herhangi bir değişiklik olurmu? ( Driver'lar dışında )

Hayır herhangi bir sorun olmuyor. Hatta ben kurulu oyunu kaldığım yerden devam ederek oynadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emre544

Etkinleştirme ile ilgili bence hala kesinleşmemiş şeyler var.

Evde 2 bilgisayarım var. Biri masaüstü biri dizüstü. Dizüstünü rezerve etmiştim sonra kendim beklemeden Win 7'den yükselttim bu keylerden farklı bir Home keyi atadı. Belki önceden rezerve ettiğim içindir bilemiyorum. Masaüstü bilgisayarımda ise gene orijinal Win 7'den yükselterek geçtim. Ona bu generic keyi atadı. Başka bir bilgisayarda kms ile aktifleştirilmiş korsan Windows 7'den geçiş yapmıştım gene bu generic keyi vermişti.

Yani eğer lisans konusu böyle ucu açık hal aldıysa kimse bir ton para vermez ki Windows 10'a. Win 8'den yükseltmeyle ne kadar oldu bilemiyorum ama zaten hali hazırda bir çok korsan Win 7 kullanıcısı kms ile aktifleştirip orijinal Win 10'a kavuştu. E böyle bir yöntemle tüm korsan ve orijinal sürümler aynı generic key ile orijinal statüsüne giriyorsa Microsoft Windows 10'dan ne kar etmeyi düşünüyor acaba. Anca kurumsal sürümlerden demek ki bireysel sürümlerle işi yok gibi görünüyor.

Burada yazmak istediğim ama telif hakları gereği yazmadığım başka açıklar da var. Bu konuyla ilgili Microsoft ile görüştüm. Haber gelirse paylaşmak isterim.

Teşekkürler cevap için
  • quote:

Orijinalden alıntı: tayfn1907

Teşekkürler cevap için

Ben teşekkür ederim. Bir de tavsiye olarak kişisel verileri (fotoğraf,video vs.) yedeklemeni öneririm. Herhangi bir sorun olduğu için değil. Ama ne olur ne olmaz
    Peki ilaçlı win 8 yükselmeleri ne olacak ,etkinleştirildi diyor ,güncellemelerinde sorun yok ,Microsoft eninde sonunda çakar mı? keyide vermiş
    Onlar diğer diskte hocam zaten asıl merek ettiğim programların durumuydu
  • quote:

Orijinalden alıntı: de bruyne

Peki ilaçlı win 8 yükselmeleri ne olacak ,etkinleştirildi diyor ,güncellemelerinde sorun yok ,Microsoft eninde sonunda çakar mı? keyide vermiş

Ben korsan yazılıma kesinlikle karşı biriyim. Bilgisayarımda bir tane korsan yazılım, müzik, oyun , film vs. bulamazsınız. Hatta Youtube üzerindeki resmi olmayan kanalları dahi kullanmam. Tabi maksat kurnazlık olunca yol çok. Sonuçta bu da bir emektir ve bu emeği çiğnemek kul hakkıdır. Yanlış anlamayın Microsoft ve diğer yabancı firmaları hiçbir zaman desteklemedim. Allah desteklemeyi de nasip etmesin. Ayrıca korsan yazılım indirmeyi de bir çok kişiden iyi biliyorum. Nereden biliyorsun diye sorabilirsiniz. Ben bilgisayar programcılığı okuyorum. Ve artık toplum olarak her şeyi beleşe kullanmak mantığını aşıp ülkemiz için yabancıların ürettiği bu projelerden daha iyilerini üretmek için gayret etmeliyiz. Bu yazıyı sadece size ve de tepki olarak değil, yalnızca tavsiye olarak herkese yazdım. Umarım faydalı olur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.