Şimdi Ara

Yeni kötü amaçlı yazılım Chaos, Windows ve Linux’a yayılmaya devam ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.110
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yeni kötü amaçlı yazılım Chaos, Windows ve Linux’a yayılmaya devam ediyor

Chaos, Go programlama dilinde yazılmış, oldukça benzersiz yeteneklere sahip yeni bir kötü amaçlı yazılım (malware) olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle çok çeşitli cihazlara ve mimarilere bulaşabilen yazılımın hızla büyüdüğü ve yayıldığı gözlemlenmekte.

Güvenlik şirketi Lumen'in araştırma kolu Black Lotus Labs tarafından keşfedilen ve analiz edilen yeni tehdit hem yazılım hem de donanım cephesinde x86, x86-64, AMD64, MIPS, MIPS64, ARMv5-ARMv8, AArch64 ve PowerPC gibi çok sayıda bilgi işlem platformuna ve mimarisine bulaşabiliyor.

Chaos’un yayılıması hızlanıyor

Araştırmacılar, Nisan ayında Chaos’un ortaya çıkmaya başladığını ve şu anda virüslü cihazlara ait 111'den fazla benzersiz IP olduğunu söylüyor. Chaos, gerçekten de geleneksel PC işlemcileri de dahil olmak üzere çeşitli bilgi işlem mimarilerinde çalışacak şekilde tasarlanmış gibi görünüyor.

Ayrıca Bkz.Yazdığınız cümleyi görsele dönüştüren yapay zeka Dall-E, ücretsiz oldu

Öte yandan yazılım tarafında da Windows, Linux ve FreeBSD üzerinde de çalışabildiği belirtiliyor. Geleneksel fidye yazılımları ve botnet’lerin aksine Chaos, bilinen CVE güvenlik açıklarından ve güvenliği ihlal edilmiş SSH anahtarlarından yararlanarak yayılabiliyor. Dolayısıyla güvenlik yamaları ve güncelleştirmelerini sistemlere uygulamak en büyük koz olarak belirtilebilir.

Black Lotus, Chaos’un muhtemelen DDoS saldırıları gerçekleştirmek için Linux (i386) sunucularını hedefleyen Kaiji'nin bir versiyonu olduğunu söylüyor. Kötü amaçlı yazılım, yeni güçlü özellikleri ve Linux'a ek olarak Windows ve FreeBSD cihazlarında çalışma yeteneği göz önüne alındığında çok daha gelişmiş durumda. Araştırmalar sonucunda güvenliği ihlal edilmiş IP'ler çoğunlukla Avrupa'da bulunuyor. Kuzey ve Güney Amerika'da ve Asya-Pasifik bölgesinde daha küçük enfeksiyon yaşandığı belirtiliyor.

Kaynak:https://www.techspot.com/news/96149-chaos-powerful-malware-infecting-multiple-systems-architectures.html

• vakti zamanında bu sorunu nasıl aşılacağını şu şekilde buldum.

öncelikle salt okunur bir donanım üzerinde çalışılması gerekiyor

CD-ROM veya DVD-ROM ama bunların okuma hızları yetersiz geliyor.

SSD ler ise okuma kilidi açık olduğu için tek çözüm

yüksek hızlı SD-kartlar üzerinde fiziksel okuma engelliyici kilit bulunmakta.

bu sisteminizi kuracağınız sadece salt okunur başlatıcı boot medyası olarak kurmanız gerekiyor.

daha sonra TCL linux gibi ram disk üzerinde çalışan linux dağıtımlarında birini kullanmanız gerekiyor !

özellikle TCL diyorum çünkü arch mimarisine yakın ama ram disk kullanımı daha mimalist bir yapıda !

kurulum sonrası tüm yapılandırma kayıtlarınız oluşturduktan sonra

SD kartı fiziksel olarak yazmayı kapatıyorsunuz

bu şekilde olası güvenlik zafiyeti anlamıyla

sadece anlık girişler için tek bir adres üzerinde yapılacak işlemler için

en yüksek güvenlik standartlarına ulaşmış oluyorsunuz.

işlem sonrası sistemi isterseniz resetleyin !

özetle bu şekilde yazıla bilinir donanımların üzerinde gölge dosyası bile kalmıyor demiyorum kalamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 3 Ekim 2022; 7:4:47 >

• Farklı mimarilerde ve farklı işletim sistemlerinde çalışıp bulaşabiliyor olması enteresan. Virüsü programlayan iyi uğraşmış.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu da Çin'den çıkmıştır.

• ProjectMan kullanıcısına yanıt

hocam bunu yaparsak bilgisayari nasil kullanacagiz?

cache vs. gectim her program yukledigimizde pc kapatip rw moduna alip tekrar mi ro yapacagiz :/

• Hesher kullanıcısına yanıt

SD kart üzerinde yazma koruması açma kapama fonksiyonu var !

yapılandırmanızı son halini verince

örneğin çözünürlüğü ayarladın ses seviyesi ses çıkış portlarının ayarları

ve masa üstü duvar kağıdı gibi ayarlar genelde sistem dosyaları içinde yerleri var

veya uygulama dökümanlarını incelersen sanal link yaparaktan

bu geçici ayarları kayıt edildiği klasörü sanal klasöre çevirip

ana sistemden uzak bir yere konumlandıra bilirsiniz.

bu işlemleri yaparken internete fazla bulaşmadan

ayar işlemleriniz bittikten sonra SD kart üzerinde

yazma korumasını açarsınız.

yanlız ileri seviye güvenlik isten işlemler için

hiç bir zaman şifreleri kaydetmeyecek şekilde sisteminizi kullanın

çünkü kaydettiğiniz her şifre bir şekliyle sisteminizde bulunacağı için

ona uygun bir sistem açığı her zaman bir şekliyle

milyonda 1 de olsa güvenlik zafiyeti çıkartabilir.

örneğin internet sayfa gösterimcileri ff vs vs.

her boku hdd e atmak gibi huyları var

amaç neymiş efendim tekrar aynı sayfaya girerseniz

daha hızlı bir şekilde sistem erişimi sağlanması

tabi bu iş için HDD i boşu boşuna parçalıyor.

SSD lerde ise zaten kullanım ömrü sınırlı hücreler olunca

paranız daha çabuk çöpe gidiyor. birde şifrelenmiş veri olayı

http gitti https geldi iş bir noktadan sonra şifreli cache dosyalar çöplüğüne dönüyor.

bunlar aslında anlık veriler bir daha aynı sayfaya girmek için kimse internet kullanmıyor aslında

aynı haberi okuma için aynı siteye 2. defa gireni görülmedi

ama bu standartlar hep daim tüm yazılımlar için fix olduğundan

bu yapıyı RAM üzerine taşırsanız

işlemci hdd ve SSD üzerinde veri beklerken zaman harcaması kısalıyo

yani sisteminiz stabil hızda uçuyor.

şu an 1GB SD kart üzerinde deneme amaçlı TCL dağıtımı üzerinde

hafif bir masa üstü üzerinde fare kullanaraktan

ff libreoffice gimp VLC çatır çatır kullanıyorum.

biostan açılıkta boot edip fat32 üzerinde başlatılıyor

sistem linux un kendi dosya partışın olayını ram disk üzerinde şekillendiriyor.

linux partışın malesef MS fat kadar son kullanıcı PC lerine tam uyumlu değil

dahası hazır kurulumlar partışını güvenlik amaçlı şifreliyor.

bu durumda 3 - 4 kez anlık elektrik kesintisi gibi bir durum sonucu

sistem kendi sağlıklı kapanmadığı için sorunlar oluşabiliyor.

ya ups yada dizüstünde anlık kesintileride sağlıklı kapanma olduğu için

onlarda fazla sorun yaşanmıyor.

özetle sistemin 30 saniye içinde hazır olan linux dağıtımları daha verimli.

TCL linux u inceleyin.

• sürücünüzde yazılabilinir bir alan olduğu sürece

ve her zaman bir şekliyle fark edilmemiş bir sistem açığı bit anlamıyla

sistemler 32-bit ten 64-bit adreslemeye geçtiği için var olan güvenlik açığı

64 te 2,147,483,647 kat artma olasılığını içermektedir.

bir gün gelecek güvenlik için 16-bit kernelli yapılara geri döneceğiz

ama bu performansı kısıtlayan bir şey olmayacak

hocam bunlar mumkun degil demedim ki zaten. ornegin sirkettesiniz, en basitinden intellij upgrade etmek istiyorsunuz, pc kapatip rw gecip upgrade edip tekrar ro mi acacaksiniz? her hafta yeni upgrade geliyor cogu yazilima. remote bir lokasyonda yapayim deseniz surekli network IO icin beklemek verimli degil ve bence local diskten seecurity acisindan bir farki yok pek

ssd wear out konusunda da haklisiniz da su anki en dandik ssd'ler bile 10tb yazmayi kaldiriyorlar, 5 senedir fedora kullandiigm bilgisayarin dumpe2fs ciktisi ancak 2tb write cycles veriyor, 25 sene ssd kullanabilirim yani bu hesapla..

bu arada ben ayni sayfaya 5 10 kez giriyorum :d ayni sayfa olmasa da cache hit rate cok dusuk degil diye tahmin ediyorum ben (olcmedim ancak cache sifirladigimda gozle gorulur yavaslama oluyor)

bir de yalnizca web cache degil sonucta, ccache olaylari 5 kat hizlandiriyor ornegin. ya da linux kernel compile edeceksiniz, ben RAM ustunde compile etmeyi denemistim ve 32gb ram yetmemisti(bir iot cihazi uzerinde disk sikintimiz vardi bu yuzden zorunda kalmistim), ardindan network sshfs ile denemistim ve compile 20 saat civari surdu, yani cogu acidan pratik degildi (sanal klasorden kastinizin network fs oldugunu varsaydim, farkli bir seyse cahilligime verin..)

hocam bu cok mantikli gelmedi, register size ile security aciginin ne iliskisi var?

32 bit sistemin acigi olma ihtimali yuzde 0.1 ise, 64 bite gecince olasilik 214748364.7 mi oluyor (1den buyuk olasilik..)

komplex mimariler icin hayal edemedim ancak embedded icin dusunurseniz, secure bir yazilimi 64 bite gecirmeniz durumunda security acigi yaratma gibi bir durumunuz olmaz (edge case olarak ilk instruction'i terminate eden bir yazilim dusunebiliriz burada, isterseniz 256 address space kullanalim, hicbir security acigi ortaya cikmaz)

16bit kernel olmasinin nasil bir artisi var ornegin?

öncelikle bu teorik bir abartma örneğiydi !

2. olarak burada bahsedilen şey sistem açığının tespiti noktasında

ortada 64-bitlik bir otoyol 64 kanallı bir yol gibi ! kaza riskini artırıyor

çünkü yanyana 64 ara geçişli şerit söz konusu yani her araç kendi yolunda gitmek yerine

makasa girme ihtimali olması olası kaza riskini yükseltecektir.

teorik olarak ramdan daha hızlı değiller

ramdan daha hızlı olsa bile, sistem ram hızını aşamaz.

işlemcinin L3 belleği ram ve sen giripte

hızlı bir sürücü alıpta sisteme L1 bellek bu diyemezsin mantık bu

yavaş çalışma konusuna gelirseniz.

rami doğru kullanılamaması durumunda

yani ram direk aktif veri işlemleri için kullanılıyorsa

arada bekleyen pasif veri haliyle hız istemeyecek

çünkü pasif veri aslında bir toplamı yapılacak verilerin yığını veya pasif sonuçların kaydedildiği yer.

Hocam 64 bit olmasinin otoyol ile ne analojisi var burada bunu anlayamadim. Register size ile kaza riskinin iliskisi nedir?

Siz ALU donanimini degistirdiginizde bunun su anki guvenlik aciklariyla iliskisi nedir?

Usteki embed ornegini tekrar hatirlatmak isterim..

Dediginizden hicbir sey anlamadim, yanlis mesaji alintilamis olabilir misiniz?

Cpu cache ve RAM ile alakali bir sey soylememistim ben

• abartılıyor... güncelleme ile mefta ederler...

• MS karalama ekibi windows ile neler yaptıklarına baksın önce...

Allah kolaylik versin kardesim.

nvmeler rahatlıkla 6 pb yazmaya erişiyor . çok endişelenmemek lazım . elimde 2.6 pb de tıkır tıkır çalışan 2 nvme mevcut. kurumsal sınıf değil,direkt tüketici ürünü.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.