Şimdi Ara

Vodafone Fibernet için Router mı Modem mi alınmalı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.772
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Evimdeki vodafone fibernet bağlantımda ( superonline dan altyapısı alınan) Zyxel ZXHN H267A modem kullanıyorum.

5 Ghz bağlantılı laptop um ile nas üzerinden 4k remux filmler izlerken anlık duraksamalar yaşıyorum. Laptop taki 5 ghz bant kapasitesini kontrol ettiğimde, Bağlantı hızını (Alınan/İletilen): 866/866 (Mbps) olarak görüyorum. Çoğu zaman bunu da göremiyorum. Çünkü evde diğer bilgisayarlar da 5 ghz i kullanıyor. Ve incelememe göre bu zyxel modemin 5ghz için bağlantı hızı maksimum 867 Mbps zaten.

Sorularım şu şekilde:

1)Yeni yüksek kapasiteli bir cihaz alırsam, bu bağlantı hızı yükselir ve bende takılmadan kablosuz olarak NAS taki 4k remux filmlerimi laptoptan izlerim. Doğru muyum? ( 5Ghz bağlantı hızı maksimum 1300 Mbps imiş)

2 Vodafone fibernet için modem mi almalıyım yoksa router kafi mi? ( Eve ince fiber kablosu direk geliyor, gpon terminale giriyor. Oradan da ethernet kablosu ile zyxel e)

Almayı düşündüğüm cihaz (router kafi ise) :

TP-Link Archer C80 AC1900 Wireless MU-MIMO Wi-Fi Router Fiyatı (hepsiburada.com)

Cevaplarınız için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocean72 -- 27 Ocak 2021; 20:39:24 >

• Router alacaksın tabiki , modem vdsl ve adsl içindir , ont cihazından çıkıp router'ın wan girişine gireceksin , linkini verdiğin router fena değil ancak usb'si yok usb'si olaydı yazıcı vs bağlayabilirdin

• Bugün router siparişim geldi. Vodafone un verdiği router ı ( Zyxel ZXHN H267A ) söküp bu yeniyi bağladım. 7 Dk da kurdum.

Gpon terminalden gelen ethernet kablosunu ROUTER ın wan girişine takıp pppoe bağlantısı yapın. Oldu bitti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocean72 -- 29 Ocak 2021; 22:54:6 >
  • ocean72 kullanıcısına yanıt

Modem haraç bedeli kesiyorlar mı faturada?

• Charmlander kullanıcısına yanıt

Aynen... Herşey dahil 94 Lira ödüyorum 100 mbit için...

• ocean72 kullanıcısına yanıt

hocam bu vodafone kendi altyapısı mı yoksa superonline altyapısı mı ? superonline da kendi modemi dışında birşey kullandırtmıyor mecbur superonline modemi + router olarak kullanılmak zorunda olunuyor

• Boomcu kullanıcısına yanıt

vodafone net kullanıyorsanız superonline altyapısında da olsanız istediğiniz router'ı kullanabiliyorsunuz. kendi cihazınızı kullanmanız için altyapı fark etmiyor. vodafone yanımda uygulamasından da wan kullanıcı adı ve şifrenizi kolayca alabiliyorsunuz.

• Boomcu kullanıcısına yanıt

Superonline altyapısını kullanıyor bende.

Daha önce superonline fiber abonesi iken de yine superonline ın verdiği ROUTER ı ( modem değil) değil, asus DSL-AC68U yu kullanmıştım. Aynı mantık. Gpon terminalden gelen ethernet kablosunun ucu asus un wan portuna takılacak ve pppoe olarak kurulum yapılacak ( Kullanıcı adı ve şifresini bilmelisiniz ama). Onların routerını çıkarıp kenara koymuştum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocean72 -- 30 Ocak 2021; 15:0:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ocean72

Superonline altyapısını kullanıyor bende.

Daha önce superonline fiber abonesi iken de yine superonline ın verdiği ROUTER ı ( modem değil) değil, asus DSL-AC68U yu kullanmıştım. Aynı mantık. Gpon terminalden gelen ethernet kablosunun ucu asus un wan portuna takılacak ve pppoe olarak kurulum yapılacak ( Kullanıcı adı ve şifresini bilmelisiniz ama). Onların routerını çıkarıp kenara koymuştum.

Ne oldu hocam işin haloldumu yenisini alınca sorun router'dan mıymış ?

• helsloot kullanıcısına yanıt

Yok maalesef. Aynı sorun var yine. Pot player ile devam

Bana avantajı çekim alanını tüm eve yaymak oldu . Güçlü, ihtiyaca göre konfigüre edilebilir ve güncel bir router ım oldu sadece.

Laptop ta 866 Mbps görüyorum yine 5Hz kablosuzda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocean72 -- 30 Ocak 2021; 17:15:8 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.