Şimdi Ara

vergi kaçıranı şikayet ettim. Güncelledim (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
206
Cevap
2
Favori
17.177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
119 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu hukumet döneminde herkes ispiyoncu oldu. Bimer cimer diye bir sey cikardilar adamin isi istedigi gibi olmadimi sikayet ediyor. Bir de camur atiyor. Nasilsa ona dokunan yok. Ayrica bir vergici olarak solugu sikayet hattinda alana kadar keske tahsilat makbuzu nedir kimler keser bir arastirsaydin. 20 tl lik sey icin sikayet nedir ya. Atolye diyorsun sonucta. Tahsilat makbuzu kesmeye hakki olabilir. Baska sartlarda var. Onlarida sagliyorsa. Yani bu duyarli vatandasligini yolsuzluklara karsi da sergilemeniz lazim. Isine gelince bal tutan parmagini yalarla olmuyor bu isler. Ayrica tavsiyem oyuncak falan da aliyirsaniz oyuncakcilardan alin. Onlar fis kesiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kıyamet Senfonisi

quote:

Orijinalden alıntı: Rietveld

Orada çalışanların sigortası da yoktur muhtemelen. Alo 170'i arayarak çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına kayıt dışı istihdam şikayetinde de bulunun.

Sigortalı işçi çalıştıranın aklı yok bu devirde bence işçi için 600 lira ödemesi gerekiyor.

Benim annem esnaf. Bağkuru 4 bin TL birikti dükkanı açar açmaz 600 lira her ay ödenmesi gerekiyordu işler oturana kadar zaten ödeyemedi 6 ayı. şimdi sağlık haklarından faydalanamıyor devlet hastanesine bile gitse 50 lira 100 lira vermesi gerekiyor.

Birşey bilmeden birde hala devletçi oluyorsunuz.

Dostum devletçilikle ne alakası var. Birşey bilmeden konuşuyorsun diyosunda ben mali müşavir ve sigorta uzmanıyım yani direk bu işlerin içerisindeyim. Orada sigortasız çalıştırdığı kişinin hakkını yiyor. Bu kişi sigortasız çalışırsa nasıl emekli olacak. Hastalanınca veya iş kazası geçirince nasıl para alacak devletten.

Senin mantığına bakarsak hiç kimse sigortalı işçi çalıştırmasın böylece kimse emekli olamasın.

Ben sigortasız işçi çalıştırmaktan bahsediyorum sen bağkurdan bahsediyorsun tamamen farklı şeyler. Devletin sunduğu bir sürü teşvik var. Mesela 2017 yılında yeni işyeri açtın. İşe aldığın kişiler için eğer asgari ücret ise maaşı ne sigorta primi ne de vergi ödüyorsun hepsini devlet karşılıyor sen sadece maaşını veriyorsun. Bu uygulama 2018'de de devam edecek. Bunun dışında işkur'un işbaşı eğitim programı var. 2017'de 3 ay boyunca hem maaşını hem sigortasını işkur karşılıyor sen hiçbirşey ödemiyorsun sadece çalıştırıyorsun. Bu tarz avantajları kullanabilirsiniz.

Masrafı çok diye işçinin hakkını yemek ne kadar doğru.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rietveld -- 15 Şubat 2018; 12:3:8 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kıyamet Senfonisi

quote:

Orijinalden alıntı: Rietveld

Orada çalışanların sigortası da yoktur muhtemelen. Alo 170'i arayarak çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına kayıt dışı istihdam şikayetinde de bulunun.

Sigortalı işçi çalıştıranın aklı yok bu devirde bence işçi için 600 lira ödemesi gerekiyor.

Benim annem esnaf. Bağkuru 4 bin TL birikti dükkanı açar açmaz 600 lira her ay ödenmesi gerekiyordu işler oturana kadar zaten ödeyemedi 6 ayı. şimdi sağlık haklarından faydalanamıyor devlet hastanesine bile gitse 50 lira 100 lira vermesi gerekiyor.

Birşey bilmeden birde hala devletçi oluyorsunuz.

Bir insanın maaşına sigortası dahildir. Avatar'ında bayrağını taşıdığın ülke var ya, o ülkede çalışana maaş ödersin. Çalışan aldığı maaşı gelir olarak devlete bildirir. Vergisini öder. Sonra da sağlık sigortasını kendisi yaptırır. Yaptırmazsa en ufak bir sağlık sorununda 10.000 dolarlık olur. Ancak maaşlar da tüm bunlar gözetilerek yüksektir.

Ancak, bir azınlık için maaşlar son derece düşüktür. Bu azınlık da 280 milyon nüfuslu ülkede milyonlarca insan eder. Bu milyonlarca insan, ertesi gün yemek yeyip yiyemeyeceğini bilmeden yaşar Amerika'da. Milyonlarca insan sigorta yaptıracak parayı bulamamıştır. Sigortasızdır. Dünya politikası ile zerre ilgileniyorsan biliyorsundur. OBAMACARE bununla alakalı idi. Amerika'nın bu derin sorununu çözmek için atılmış bir adımdı.

Bana göre ABD'nin vahşi kapitalizm yöntemleri son derece yanlış. Uzun vadeli sürdürülebilir de değil. Gelir adaletsizliğinden ötürü genç nesilde ciddi bir rahatsızlık var. Ben ABD'de örgütlü karışıklıklar bekliyorum gelecekte... Sağda solda siyahi ayaklanmaları veya nispeten örgütsüz "occupy Wallstreet"i falan gördük. Bunların örgütlüleri de olmaya başlayacak. Özellikle yönetim ile gençlerin beklentisi uyuşmamaya devam ettiği sürece, bu gerginlik artacak ve bir yerde patlayacak. Ne demiştin? sigortasız işçi çalıştırmak mı? Devamını oku yazının...

--------------

Şimdi gelelim Türkiye'ye... Türkiye'de bir kişinin maaşı = Maaşı + devlete ödemesi gereken vergisi + sigortası şeklindedir. Yani asgari ücret 1600TL diyelim. O kişiye ödediğin maaş 1600TL değil, 2300TL'dir. Sana uymuyorsa adam çalıştırma. dünyanın her yerinde asgari ücret mantığı var. Bu ücretten düşük ücret veremezsin. Dünya'nın sosyal tüm devletlerinde sigorta zorunluluğu var. Eğer çalışana sigorta yapmazsan:
    1) hakkını yersin
    2) suç işlersin
    3) yarın bir iş kazası yaşarsa hayatın kayar.

Çalışanlar artık daha bilinçli. Zorunluluktan sigortasız işçi çalıştıran, sömürücü, ahlaksız, namussuz insanların yanında çalışırlarsa, sigortalı bir iş bulup işinden ayrılırken şikayeti basıyorlar. SGK anında ilgileniyor ve tesbiti yapıyor. Çalışan da elinde kanıtı ile sonradan davasını açıyor, tüm taleplerini yapıyor. Aklında olsun, iş mahkemelerinde çalışan 1-0 önde başlıyor. SGK'nın tutanağını da arkasına almış. O noktadan sonra o davayı %100 kazanır.

İşveren olarak sana ne olur? SGK'dan ceza + mahkeme masrafları + avukat masrafları + adamın çalıştığı süre boyuncaki primleri + vergisi + vergi cezası şeklinde bir masrafın olur. Kabaca ödemen gereken parayı 3'e katlarsın. Hiç de üzülmem, acımam. Emek sömürücüsüne acıyacak değilim.

Annesi esnafmış da, SGK'lı adam çalıştırmazmış... Hiç çalıştırmıyorsa sorun yok. Adam çalıştıracaksa o sgk'yı yapacak. Ben sanayiciyim. 40 kişi çalıştırıyorum. Ve ben söylüyorum: SGK'sız adam çalıştırmak emek sömürücülüğüdür, insanların emeklerini çalmaktır, hırsızlıktır. Dolayısı ile namussuzluktur. Haysiyetsizliktir. Tüm bunlara ek olarak da suçtur. Ülkeden ülkeye yaklaşımlar değişebilir. Türkiye'deki yaklaşım budur. Beğenmiyorsanız işçi çalıştırmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 15 Şubat 2018; 12:35:29 >

• froce1903 kullanıcısına yanıt
    Bilmediğiniz konularda yorum yapmaya ne kadarda heveslisiniz.

Tahsilat fişi kesmeye bütün esnafların yetkisi var.

Tahsilat fişi sadece işletmenin müşteriden para aldığını gösterir.

Fakat kdv fisi değildir

Yapılan alışveriş veya hizmeti vergilendirmez.

Yapılan ihbar işletmenin genel olarak belge vermediğiyle alakalıdır.

Sadece benim 25 tl mle alakalı değildir.

Sizin gibilerin çoğu esnaf ve esnaf yakını olduğu için amacı bu ihbarların yapılmamasıdır.

Ben buldummu affetmem.

Daha önceki ihbar sonucumu önceki sayfalardan bakabilirsin.

Kimsenin kanına girmem

Ama hırsızın adı bizim orda hırsızdır

Siyasetçi olmadığım içim

Konuyu sulandırmaya yönelik

Aptalca yapılan siyasi yorumlar umurumda değil

Sigortasını yatıramayacağınız işçiyide çalıştırmayın.

O işçinin geleceğinden çalmayın

O işçininde eşi çocuğu var.

O işçi iş kazası geçirdiği zaman hastane masrafları ne kadar tutacak haberiniz varmı?

Sakat kalırsa çocukları ne olacak onu düşündünüzmü?

Ben bulduğum zaman affetmem

Namuslularda en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça o toplumda kurtuluş yoktur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• vergileri sıfırlanan kodamanları da şikayet edersiniz inşallah
  • farego kullanıcısına yanıt
    Urun satisinda bu yapilabilir peki hizmet sektorunde nasil olacak. Somut urun satilmayan islerde.

Aslinda ulkenin vergi duzeni bi yola sokulsa hicbi sknti kalmaz. Kdv den gelir vergisine kadar hersey halk menfaatine guncellense herkes vergi verir

• uykuadam U kullanıcısına yanıt
    Bilmedigim konu mu? Mesajimi duzgun okumadin galiba? Vergici oldugumu yazdim. Isverenlede alakam yok. Ulkede 10 yildir ortaya cikan isine gelmeyen herseyi sikayet eden kitleden hoslanmiyorum. Tahsilat makbuzu kesme hakki varsa kesebilir. Sonucta kdv nedir tahsilat makbuzu nedir bunlari bilmen lazim. Ilk elden uretim yapip satan bir firmanin kdv yukumlulugunun ne oldugunu sen bilemezsin. Bir suru istisna muafiyet var. Ilk mesajda dedigim gibi ucux olsun diye bir atolye bulup ordan alisveris yapip sonra sikayet etmek bana rezil bir dvranis olarak geliyor. Kesilen belgeden memnun degilsen almasaydin gidip toys and us gibi oyuncakcilardan kdv ni odeyerek alabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: froce1903

Bilmedigim konu mu? Mesajimi duzgun okumadin galiba? Vergici oldugumu yazdim. Isverenlede alakam yok. Ulkede 10 yildir ortaya cikan isine gelmeyen herseyi sikayet eden kitleden hoslanmiyorum. Tahsilat makbuzu kesme hakki varsa kesebilir. Sonucta kdv nedir tahsilat makbuzu nedir bunlari bilmen lazim. Ilk elden uretim yapip satan bir firmanin kdv yukumlulugunun ne oldugunu sen bilemezsin. Bir suru istisna muafiyet var. Ilk mesajda dedigim gibi ucux olsun diye bir atolye bulup ordan alisveris yapip sonra sikayet etmek bana rezil bir dvranis olarak geliyor. Kesilen belgeden memnun degilsen almasaydin gidip toys and us gibi oyuncakcilardan kdv ni odeyerek alabilirsin.

Konunun başında okumuş anlayabilmiş olsaydın

Mal değil hizmet aldığımı anlayabilirdin

Oyuncak almadım

Çocuklara drama robotik egitim bale dersi veriyorlar anladınmı ?

Hem istedigim yerden alışveriş yaparım

Seni ilgilendirmez

Kanunlar toys rs ayrı diğer yerlere ayrı değil

Sacmalıklarına cevap

Veremeyeceğim bundan sonra

• uykuadam U kullanıcısına yanıt
    25 tl lik hizmet almis. Mesajda yazanda egitici oyunlar yapan firma. Bundan hizmet satin aldigini anlamam gerekiyormus. Yetmemis Bir de utanmadan sikayet etmis. Cidden komedi bunlar. Kimin neyi anladigi belli. Bence bundan sonra birini sikayet etmeden once kdv kurumlar vergisi kanunlarini oku sonra sikayet et diyecem ama cok umutlu degilim. Kdv kanununda kimler mukelleftir kimlerin muafiyeti var bilmeden sikayet ediyor daha da komigi tahsilat makbuzunda olmasi gerekenlere bile bakmamis. Bos insanlarsiniz. Mesajini okudum da iste sacma olunca akilda kalmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi froce1903 -- 15 Şubat 2018; 13:38:46 >
  • froce1903 kullanıcısına yanıt
    Ne alakası var şimdi ispiyonculukla.Yaşadığı ve dikkatini çeken bir olayı ilgili merciine belirtmiş. Gerekli kontrol yapılsın.Denetimden kimseye zarar gelmez.İşini doğru yapıyorsan da dokunacak bişeyde yoktur ortada. Yolsuzluğa sesimizi duyaramıyoruz diye bütün haksızlıkları görmezden mi gelelim.
    Tahsilat makbuzunun ne anlama geldiğini dahi bilmediğin yorumundan da çok belli. Benzeri durumdan canın yanmış ki bu derece saçmalama boyutuna getirebilmişsin yorumunu.

Ayrıca kimin neyi nerden alacağı kendisini bağlar.
  • Anlam veremiyorum. Ben kendi fikirlerimi dile getiriyorum Annemin dükkanı zaten işçi gereksinimi olmaycak türden tabiri caizse küçük esnaf. Ve çoğu küçük esnafların çalışanları sigortasız günübirlik para alan işçiler sizce neden ? Kazandığı belli zaten esnafın bağkur gibi yan faktörlere zor para yetiştirirken işçinin sigorta ücretini ödeyebilirmi ? Diğer arkadaş destek oluyor diyor nereye destek oluyor devlet 3 işçi çalıştırırsan falan destek oluyor 1 taneye değil.

kurumsal işletmelerde ve risk faktörleri olan işlerde sigortalı işçi bulunmalı tabiki.

Ayrıyeten eğer emek sömürücü birileri veya birşey varsa O da Türkiye Cumhuriyetinin kendisidir zaten.

Tartışacak da değilim bu 3. dünya ülkesinin sistemini ve düzenini,komiktir ki Amerika gibi bir ülkeyi örnek vermen türkiyenin sağlık sistemine hiç girmeyelim çünkü ortada sağlık kuruluşu yok.

Neyse herkesin fikri farklıdır iki ucu .... değnek olan birşeyin hakkında konuşamam! ben diyorum esnafın çektiği çile siz diyorsunuz işçi ben diyorum ülke arkamızda pozisyona geçmiş siz diyorsunuz hebelehubele bana ne Hadi İyi günler.

Edit: birde küçük esnaf demişim siz sigortalı işçi muhabbetine devam edin gördüğüm her takssici sigortasız çalışıyorum idye yakınıyor neredeyse. Milyonluk taksi plakasının sahipleri sigortalı işçi çalıştırmıyor daha konu sahibi onlarında plakaları al şikayet et

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıyamet Senfonisi -- 15 Şubat 2018; 16:9:8 >

• focust kullanıcısına yanıt
    Nedemek ne alakasi var? Benim.canimin yandigi bir durum yok. Her ay catir catir maasimdan vergiyi kesiyolar zaten. Arabadan benzinden aldigimiz nefesten bile vergi veriyoruz. Hayatinda vergiyle ilgili en ufak bilgisi olmayan birisi sirf bir konuda ters dustu diye sikayet edebiliyor. Acaba akrabasini kendisini tanidigi isletmeleri de sikayet ediyor mu? Sikayet ettigi kurumun kdv konusunda istisnasi mi var muafiyetimi var biliyor mu ? Hayir. Vergi numarasindan mukellefiyetine baktimi hayir. Daha da komigi bu sikayet eden kisi kendi ne kadar vergi veriyor ne yapiyor o da belli degil. Bir de gelmis burda konu aciyor. Saksakcilarda destekliyor iste. Tahsilat makbuzu ne demek de kesen firma biliyordur. Zaten sirketler denetleniyor her ay kdv beyannamesi veriyor. Onun icin insanlarin baski olusturmak, istediklerini yaptirmak icin surekli oraya buraya sikayet etmesinden nefret ediyorum. Marifetmis gibi konu acmasindan daha da nefret ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: 200ugececekaga

Urun satisinda bu yapilabilir peki hizmet sektorunde nasil olacak. Somut urun satilmayan islerde.

Aslinda ulkenin vergi duzeni bi yola sokulsa hicbi sknti kalmaz. Kdv den gelir vergisine kadar hersey halk menfaatine guncellense herkes vergi verir

koçtaç, porland vb gibi mağazalar nasıl ki her aldığın şey için fiş verme zorunluluğunun farkındaysa, diğerleri de bunu yapabilir.

Ona göre de marketlere bakkallara otomasyon sistemi kuracaksın. Giren çıkan stopaj vs her şeyi devlet sistemi otomatik olarak takip edecek.

Yani oradan şunu kaytarayım şunu yamayım şuradan fatura ekleyim şunun çıktısını yapayım gibi şeyler olmasın
  • farego kullanıcısına yanıt
    Bu biraz karakterle ilgili kaçırma niyetin varsa yol buluyorlar. Maalesef

Pos makinası dururken bozuk ağabey diyenimi ararsın

Sadece lartla ödeyene fiş kesenimi ararsın

Hepsi var

• quote:

Orijinalden alıntı: uykuadam

Bu biraz karakterle ilgili kaçırma niyetin varsa yol buluyorlar. Maalesef

Pos makinası dururken bozuk ağabey diyenimi ararsın

Sadece lartla ödeyene fiş kesenimi ararsın

Hepsi var

ne yapsınlar pos makinesinden çekim yaptırırsa ürünlerin üstüne 10 lira koyması lazım ozamanda alıcı almıyor kdv hariç fiyatları o aldıklarınız.

50 liralık üründen 6 lira ile 10 lira kdv alınyor 100 liralıkdan 15 lira bu dediklerim giysiler için geçerli. ıvır zıvırlarda kdv %18 falanda olabilir unuttum adam pos dan çekerse zarar ediyor bildiğin müşteriye söylese müşteride ''50 lira değilse almıyorum diyor''

Anlamıyorsunuz esnafın halini işletme sahiplerini. pos makinesi bozuk taktiği yaygın bayha çokta normal. Birdahaki sefere sen de ozaman 10 veya 15 lira fazla çek kartımdan de kabul eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıyamet Senfonisi -- 16 Şubat 2018; 10:58:53 >

• Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt
    Hocam bu kadar makale yazacağınıza bir daha karı ile kârı doğru yazın. Karınızdan mı kârınızdan mı bahsediyorsunuz en baştan anlamış oluruz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gcb1903

Hocam bu kadar makale yazacağınıza bir daha karı ile kârı doğru yazın. Karınızdan mı kârınızdan mı bahsediyorsunuz en baştan anlamış oluruz.

"Hocam, bu kadar makale yazacağınıza bir dahaki sefere karı ile kârı doğru yazın." Türkçe Naziliği yapasın varsa, önce uyarı mesajını daha düzgün yazacaksın.

Klavyede â yazmayı öğrettiğin için teşekkür ederim bu arada. Bilmiyordum resmen. İşte bunlar hep İngilizce eğitime abanacağım diye, eğitim sisteminde canım Türkçe'yi arka plana atmanın sonuçları... Üniversiteye kadar bilgisayarda ödev hazırlamadım (bilgisayarlar hayatımızın standardı olmamıştı). Üniversitede de bütün dersler İngilizce. â yazmayı öğrenmedim hiç. Shift + 3'e ilk bastığında hiçbir şey yazmaz ya, iki kere bastığında "^^" yazar. Sebebini anlayamazdım. Şimdi anladım. Bir anda taşlar yerine oturdu. "Çok mantıklı lan!" diye ışık yandı resmen! Hakikaten yazmayı bilmiyordum. Teşekkür ederim.

Cücük kadar yazıyı okuyacak takatiniz (evet, bak bu şapkasız yazılır) yoksa da okumayın. Kafanıza silah mı dayadım "oku!" diye.

• Kıyamet Senfonisi kullanıcısına yanıt
    yanlışınız var beyefendi
    türkiyede bütün satılan ürünler hizmetlet kdv dahildir
    çoğu dükkanın duvarlarında bu yazıyı görebilirsiniz
    cebimdeki param kısıtlı fazladan çek diyemem
    dün bir tane kokoreççiye gittim.
    yarım 8 tl şalgam 1 tl
    ben üççeyrek yedim 1 şalgam 13 tl ödedim
    SİZCE BU KOKOREÇİN MALİYETİ O ESNAFA NEDİR?
    kartla ödedim fişini kesti verdi elime
    daha önce hesap ödeyenler istemedi o da vermedi
    kıt kanaat dödüren esnafı dışarda tutuyorum ama tıklım tıklım bir lokantada ağlamasın bu memlekette
  • Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt
    Hocam ne ilksin ne son olacaksın. Ben editörlere daha beterini yazıyorum. Yıllardır yazıyorum. Bazısı kabaca şapkalı a kalktı diyor. Türkçe çok basit bir dil. Klavyede de çok kolay. Ama insanlar Türkçe'ye tecavüz ettikleri için ben de böyle agrasifliğe başladım. Zira daha dikkat çekici oluyor. Önce dil gider, sonra gidecek bir şey kalmadığında anlar insan ilk kaybedişini. Size şahsi değil çıkmışım, bütün foruma, sosyal medyaya.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gcb1903

Hocam ne ilksin ne son olacaksın. Ben editörlere daha beterini yazıyorum. Yıllardır yazıyorum. Bazısı kabaca şapkalı a kalktı diyor. Türkçe çok basit bir dil. Klavyede de çok kolay. Ama insanlar Türkçe'ye tecavüz ettikleri için ben de böyle agrasifliğe başladım. Zira daha dikkat çekici oluyor. Önce dil gider, sonra gidecek bir şey kalmadığında anlar insan ilk kaybedişini. Size şahsi değil çıkmışım, bütün foruma, sosyal medyaya.

Kesinlikle size katılıyorum. Ben de çok yaparım dediğinizi. Sadece bilgisayarda â yazmayı bilmiyordum. Türkçe'ye ve düzgün kullanılmasına çok dikkat ederim. Hatta bu konuda çok eğlenceli hikayelerim vardır. Özellikle plaza Türkçe'si kullananlarla dalga geçmek konusunda.

"Sizi chase ediyor olacağım. Interaction'ımız daim olsun."

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.