Şimdi Ara

vergi kaçıranı şikayet ettim. Güncelledim

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
205
Cevap
2
Favori
14.815
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> vergi kaçıranı şikayet ettim. Güncelledim
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    2020 Mesaj

Gerçekten böyle konuşan insanlar var, özellikle kadın arkadaşlarımız arasında yaygın. Maalesef hocam Türkçe yok oluyor. O yüzden agresif bir tepki ile olaya dikkat çekme çabası güdüyorum.

< Bu ileti 'DH Mobil Uygulama BETA'sından atıldı >
    |
    |
    Huseyin-ZST kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    6876 Mesaj

Evet tabii ki böyle konuşan çok insan var. Beni sık sık arıyorlar. Çok dalga geçiyorum. "PiViSi"den aradığını söyleyen bir arkadaş, client'ları nasıl push ettiğinden bahsederken kendisine nereden aradığını anlamadığımı söyledim. "Prays vatehaus kuupırs" dedi öfleyerek, çok çalışılmış bir İngiliz diksiyonu ile. Ben de "Haaa PiViSi değil o zaman, Pi Dabıl Yu Si..." dedim. Kahretsin çok pisliğim.

Konuşmanın devamında bana yabancı olan bu dile dayanamadığım için İngilizce'ye geçtim ben. "Please choose a language, it is ok for me to continue in either English or Turkish; but please, choose one. We can even countinue in German, but my German is not quite fluent; aber es funktioniert. Wie geht's?" dedim. Benzer adilikleri bu şekilde konuşan herkese yapıyorum. Az çok bir balkan dili bilsem, milleti çok pis trolleyeceğim zıbır zıbır konuşarak da, yok henüz ne yazık ki...
    |
    |
    gcb1903 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    2020 Mesaj

Allah bozmasın o zaman hocam. Çok kılım zira bu tiplere.
    |
    |
    Huseyin-ZST kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

ADIN YAZILACAK MÜCEVHER TAŞA.
  • Yarbay
    3243 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: uykuadam

Bu biraz karakterle ilgili kaçırma niyetin varsa yol buluyorlar. Maalesef

Pos makinası dururken bozuk ağabey diyenimi ararsın

Sadece lartla ödeyene fiş kesenimi ararsın

Hepsi var

Bende şunu diyorum. Bunu Koçtaş veya büyük market zincirlerinin deme şansı var mı?

Yok

Öyleyse bu ülkede büyük firma küçik firma diye bir şey yok. Vergisini veren ödeyen herkes mükelleftir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    quote:

Orijinalden alıntı: farego

quote:

Bu biraz karakterle ilgili kaçırma niyetin varsa yol buluyorlar. Maalesef

Pos makinası dururken bozuk ağabey diyenimi ararsın

Sadece lartla ödeyene fiş kesenimi ararsın

Hepsi var

Bende şunu diyorum. Bunu Koçtaş veya büyük market zincirlerinin deme şansı var mı?

Yok

Öyleyse bu ülkede büyük firma küçik firma diye bir şey yok. Vergisini veren ödeyen herkes mükelleftir.

Evet koçtaş bim şok a101 carrefour migros buralarda sen istemeden fişini kesip koyuyor

Vergisini veriyor.

Yıllardır restaurantlarda yemek yerim gittiğim yerlerin çoğuda fulldur.

Ama ne hikmetse çoğu kartla ödersen öyle fiş keser.

Nakit verirsen kesmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uykuadam -- 17 Şubat 2018; 0:31:31 >
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    ne oldu peki ? şikayet ettin de eline ne geçti ? maliye bakanın dan tebrik mi aldın yada vergi dairesinden takdir belgesi mi aldın ?
    3 kuruşluk iş yapıyor adam onun vergisini vermeye kalksa kazandığından fazla vermesi gerekiyor bilme farkındamısın ? niye garibaın ekmeğiyle oynuyon ???
    quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

quote:

Orijinalden alıntı: Kıyamet Senfonisi

quote:

Orijinalden alıntı: Rietveld

Orada çalışanların sigortası da yoktur muhtemelen. Alo 170'i arayarak çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına kayıt dışı istihdam şikayetinde de bulunun.

Sigortalı işçi çalıştıranın aklı yok bu devirde bence işçi için 600 lira ödemesi gerekiyor.

Benim annem esnaf. Bağkuru 4 bin TL birikti dükkanı açar açmaz 600 lira her ay ödenmesi gerekiyordu işler oturana kadar zaten ödeyemedi 6 ayı. şimdi sağlık haklarından faydalanamıyor devlet hastanesine bile gitse 50 lira 100 lira vermesi gerekiyor.

Birşey bilmeden birde hala devletçi oluyorsunuz.

Bir insanın maaşına sigortası dahildir. Avatar'ında bayrağını taşıdığın ülke var ya, o ülkede çalışana maaş ödersin. Çalışan aldığı maaşı gelir olarak devlete bildirir. Vergisini öder. Sonra da sağlık sigortasını kendisi yaptırır. Yaptırmazsa en ufak bir sağlık sorununda 10.000 dolarlık olur. Ancak maaşlar da tüm bunlar gözetilerek yüksektir.

Ancak, bir azınlık için maaşlar son derece düşüktür. Bu azınlık da 280 milyon nüfuslu ülkede milyonlarca insan eder. Bu milyonlarca insan, ertesi gün yemek yeyip yiyemeyeceğini bilmeden yaşar Amerika'da. Milyonlarca insan sigorta yaptıracak parayı bulamamıştır. Sigortasızdır. Dünya politikası ile zerre ilgileniyorsan biliyorsundur. OBAMACARE bununla alakalı idi. Amerika'nın bu derin sorununu çözmek için atılmış bir adımdı.

Bana göre ABD'nin vahşi kapitalizm yöntemleri son derece yanlış. Uzun vadeli sürdürülebilir de değil. Gelir adaletsizliğinden ötürü genç nesilde ciddi bir rahatsızlık var. Ben ABD'de örgütlü karışıklıklar bekliyorum gelecekte... Sağda solda siyahi ayaklanmaları veya nispeten örgütsüz "occupy Wallstreet"i falan gördük. Bunların örgütlüleri de olmaya başlayacak. Özellikle yönetim ile gençlerin beklentisi uyuşmamaya devam ettiği sürece, bu gerginlik artacak ve bir yerde patlayacak. Ne demiştin? sigortasız işçi çalıştırmak mı? Devamını oku yazının...

--------------

Şimdi gelelim Türkiye'ye... Türkiye'de bir kişinin maaşı = Maaşı + devlete ödemesi gereken vergisi + sigortası şeklindedir. Yani asgari ücret 1600TL diyelim. O kişiye ödediğin maaş 1600TL değil, 2300TL'dir. Sana uymuyorsa adam çalıştırma. dünyanın her yerinde asgari ücret mantığı var. Bu ücretten düşük ücret veremezsin. Dünya'nın sosyal tüm devletlerinde sigorta zorunluluğu var. Eğer çalışana sigorta yapmazsan:
    1) hakkını yersin
    2) suç işlersin
    3) yarın bir iş kazası yaşarsa hayatın kayar.

Çalışanlar artık daha bilinçli. Zorunluluktan sigortasız işçi çalıştıran, sömürücü, ahlaksız, namussuz insanların yanında çalışırlarsa, sigortalı bir iş bulup işinden ayrılırken şikayeti basıyorlar. SGK anında ilgileniyor ve tesbiti yapıyor. Çalışan da elinde kanıtı ile sonradan davasını açıyor, tüm taleplerini yapıyor. Aklında olsun, iş mahkemelerinde çalışan 1-0 önde başlıyor. SGK'nın tutanağını da arkasına almış. O noktadan sonra o davayı %100 kazanır.

İşveren olarak sana ne olur? SGK'dan ceza + mahkeme masrafları + avukat masrafları + adamın çalıştığı süre boyuncaki primleri + vergisi + vergi cezası şeklinde bir masrafın olur. Kabaca ödemen gereken parayı 3'e katlarsın. Hiç de üzülmem, acımam. Emek sömürücüsüne acıyacak değilim.

Annesi esnafmış da, SGK'lı adam çalıştırmazmış... Hiç çalıştırmıyorsa sorun yok. Adam çalıştıracaksa o sgk'yı yapacak. Ben sanayiciyim. 40 kişi çalıştırıyorum. Ve ben söylüyorum: SGK'sız adam çalıştırmak emek sömürücülüğüdür, insanların emeklerini çalmaktır, hırsızlıktır. Dolayısı ile namussuzluktur. Haysiyetsizliktir. Tüm bunlara ek olarak da suçtur. Ülkeden ülkeye yaklaşımlar değişebilir. Türkiye'deki yaklaşım budur. Beğenmiyorsanız işçi çalıştırmayın.

Peki işten çıktıktan sonra beni sigortasız çalıştıran işyerini nasıl şikayet ederim?Nasıl olsa kayıt yok. Patron “ben böyle birini çalıştırmadım” der.

Aynısını çalışırken yaptık farzet. Patron şikayeti öğrenince dayak atıp işten çıkarır.

|
    |

• Yarbay
    3225 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: pistachios

25 tl de bişey mi. Evet. Vergi kaçırmanın büyüğü küçüğü olmaz.ama ben büyük oynuyorum. 😄 Ben de 200 e yakın öğretmeni olan ve asgari ücret üzerinden çalıştırıyormuş gibi gösterip devletten 100 binlerce tl vergi kaçıran bi özel okulu MEB, Bimer, SGK’ya şikayet ettim. İki ayrı müfettiş ifademi aldı belgelerimi verdim. İnşallah kul hakkı yiyenler yakında belasını bulacak. 😄

Merhaba

Asgari ücret üzerinden çalıştırılma nedir ve siz bu ücret üzerinden çalıştırıldığınızı nasıl anladınız?

Sürekli bir söylenti var. Asgari ücret gösterenleri şikayet edin diye.

Maaşın asgari ücret kadarını bankaya yatırıp, kalanını Elden zarfla verince herşey ortaya çıkıyor. SGK hizmet dökümünde de brüt ücreti 2000 civarı görünce düşük gösterdikleri belli oluyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Vega kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: GND_

ne oldu peki ? şikayet ettin de eline ne geçti ? maliye bakanın dan tebrik mi aldın yada vergi dairesinden takdir belgesi mi aldın ?
    3 kuruşluk iş yapıyor adam onun vergisini vermeye kalksa kazandığından fazla vermesi gerekiyor bilme farkındamısın ? niye garibaın ekmeğiyle oynuyon ???

Takdir teşekkür beklemediğimi yazdım

Hatta ihbar tazminatı istemiyorum.

Diye belirttim

Demekki maalesef sizin gibiler her yaptığı işten çıkar bekleyen insanlarsınız.

Benim bu ülkede gariban dediğin zaman aklıma asgari ücretli namusuyla ev geçindirmeye çalışan

İnsanlar geliyor.

Bir sürü müşterisi olupta vergi kaçırmaya çalışan esnaf değil

quote:

Takdir teşekkür beklemediğimi yazdım

Hatta ihbar tazminatı istemiyorum.

Diye belirttim

Demekki maalesef sizin gibiler her yaptığı işten çıkar bekleyen insanlarsınız.

Benim bu ülkede gariban dediğin zaman aklıma asgari ücretli namusuyla ev geçindirmeye çalışan

İnsanlar geliyor.

Bir sürü müşterisi olupta vergi kaçırmaya çalışan esnaf değil

yav bırak edebiyat yapma ....
    şimdi burda çok şey yazarım da neyse anlatsam anlamazsın zaten....

• Teğmen
    123 Mesaj

burası yazma yeri zaten
    hakaret etmeden istediğin yazabilirsin açığım
    tutanmı var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uykuadam -- 18 Şubat 2018; 10:3:43 >
    |
    |
    GND_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

burası yazma yeri zaten
    tutanmı var?

iyi o zaman ben konuştum mu tam konuşurum kitabın ortasından yazarım..
    ağır konuşurum. altından kalkamazsın sabrımı sınama mevlana değilim...
    yürü git işine..
    quote:

quote:

burası yazma yeri zaten
    tutanmı var?

iyi o zaman ben konuştum mu tam konuşurum kitabın ortasından yazarım..
    ağır konuşurum. altından kalkamazsın sabrımı sınama mevlana değilim...
    yürü git işine..

tutmayın küçük enişteyi
    aman pek korktum
    |
    |

• Yarbay
    6768 Mesaj
    Yav konu açmış ta söylemeden edemicem vergi memuru ne iş yapıyor. Denetlesin hadi. Devlette denetim mekanizması var ama işlemiyor...senin görevin denetimmi... Asıl vergi dairesine şikayet et... Oturdukları yerden para kazanıyorlar diye

NAMUSLULARDA EN AZ NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMALIDIR DİYE
    kesinlikle doğru yoldayız demekki
    yarası olanlar gocunuyor
    durmak yok yola devam
    sokaktati ipsiz sapsız küfür edince adam oldum zanneden zavallılar
    burdada çok
    |
    |

fişini kesip tüketicinin eline vermediği zaman vergi kaçırmış demektir
    vergi müfettişleride sonucu ortaya çıkarır
    senin gibileri rahatsız ettiğime göre doğru yoldayız
    küfür biliyoruz merak etme ama yazmayacağım
    gittiğim yolda devam edeceğim
    |
    |
    GND_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

vergi memurunun ne iş yaptığını git sen sor
    ben kimseden talimat almıyorum
    ben ihbar ediyorum
    denetleme yapılıyor
    okuma yazman varsa eski sayfalarda önceki ihbarıma gelen sonuç var.
    ben denetleme yapmıyorum
    denetleme memurların işidir sonucunda ceza kesilir veya kesilmez soruşturma sonucunda çıkar.
    |
    |
    sissil kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    bu vergi olayı üzerinde çok düşünülmesi gereken bir konudur, sistem her insanı aynı görmektedir.. esasen aynı görmekle AYIRIMCILIK yapmaktadır.. örnek; zengin bir insan yuritçinden bir telefon almalı ve vergisini ödemelidir..

asgari ücretle çalışan bir insan yurtdışından (çinden) telefon getirdiğin de vergi ödememeli ve düşük gelirli insanlara bu yasak olmamalıdır.

bazı arkadaşlar doğru tespitler de bulunmuşlar... bu ülkede fakir vergi vermediğin de veya parası olmadığından gıda çaldığın da ciddi cezalar alır, hapse atılır vs..

zenginler (sıradan insanların emeğini sömürenler) tirilyonlarca lira vergi kaçırırlar ama saygıdeğer işadamı muamelesi görürler. esasen ödeyecekleri vergi kendi kazançları değildir.. ÇALIŞTIRDIKLARI DAR GELİRLİ İNSANLARIN ÜZERİNDEN KAZANDIKLARI PARANIN BİR KISMINI DEVLETE VERMELERİ GEREKMEKTEDİR. yani ödeyecekleri vergi esasen çalıştırdıkları insanların emeğidir.

hem çalıştırdıkları insanların üzerinden ciddi paralar kazanırlar , hemde çalıştırdıkları insanlar üzerinden kazandıkları ciddi paralardan devlete ödemeleri gereken vergileri ödemezler.

ülkemiz de ve ortadoğu ülkelerin de dar gelirli insanlar akıl almaz şekilde devlet ve kapipatilst sistemin oyuncuları tarafından inanılmaz şekilde sömürülmektedir..

daha vahim birşey söyleyeyim; bu ülkede asgari ücretle eşiyle birlikte çalışıp konut birikimi yapan insanların (o zaman uzun vadeki konut kredileri yoktu) devlet iç borçlanma senetlerinde 30 yıllık konut birikimleri devlet tarafından gasp edildi.

yani olaya şöyle bakın; hem her konuda en sömürülen kesin sizsiniz. en düşük ücretle çalıştırılıyorsunuz, böyle olunca aile de 2 yada daha fazla kişi çalışıyorsunuz. kirada oturmamak için yemeyip/içmeyip konut birikimi yapıyorsunuz ve devlet bunu gasp ediyor..

esnafın vs yerlerin vergi kaçırması tabi verdiğim örnekte ciddi bir lux teşkil ediyor. benim anlattığım olaya göre vergi vermeyen yardım kuruluşu bile suç işlemiş olur..

ANLATSAM DAR GELİRLİ İNSANLARIN SİSTEM TARAFINDAN NASIL YARATILDIĞI VE NASIL EMEKLERİNİN SÖMÜRÜLDÜĞÜ HATTA KONUT BİRİKİMLERİNİN GASP EDİLDİĞİNİ İNSANLIĞINIZDAN UTANIRSINIZ..

• Binbaşı
    1723 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: casual

bu vergi olayı üzerinde çok düşünülmesi gereken bir konudur, sistem her insanı aynı görmektedir.. esasen aynı görmekle AYIRIMCILIK yapmaktadır.. örnek; zengin bir insan yuritçinden bir telefon almalı ve vergisini ödemelidir..

asgari ücretle çalışan bir insan yurtdışından (çinden) telefon getirdiğin de vergi ödememeli ve düşük gelirli insanlara bu yasak olmamalıdır.

bazı arkadaşlar doğru tespitler de bulunmuşlar... bu ülkede fakir vergi vermediğin de veya parası olmadığından gıda çaldığın da ciddi cezalar alır, hapse atılır vs..

zenginler (sıradan insanların emeğini sömürenler) tirilyonlarca lira vergi kaçırırlar ama saygıdeğer işadamı muamelesi görürler. esasen ödeyecekleri vergi kendi kazançları değildir.. ÇALIŞTIRDIKLARI DAR GELİRLİ İNSANLARIN ÜZERİNDEN KAZANDIKLARI PARANIN BİR KISMINI DEVLETE VERMELERİ GEREKMEKTEDİR. yani ödeyecekleri vergi esasen çalıştırdıkları insanların emeğidir.

hem çalıştırdıkları insanların üzerinden ciddi paralar kazanırlar , hemde çalıştırdıkları insanlar üzerinden kazandıkları ciddi paralardan devlete ödemeleri gereken vergileri ödemezler.

ülkemiz de ve ortadoğu ülkelerin de dar gelirli insanlar akıl almaz şekilde devlet ve kapipatilst sistemin oyuncuları tarafından inanılmaz şekilde sömürülmektedir..

daha vahim birşey söyleyeyim; bu ülkede asgari ücretle eşiyle birlikte çalışıp konut birikimi yapan insanların (o zaman uzun vadeki konut kredileri yoktu) devlet iç borçlanma senetlerinde 30 yıllık konut birikimleri devlet tarafından gasp edildi.

yani olaya şöyle bakın; hem her konuda en sömürülen kesin sizsiniz. en düşük ücretle çalıştırılıyorsunuz, böyle olunca aile de 2 yada daha fazla kişi çalışıyorsunuz. kirada oturmamak için yemeyip/içmeyip konut birikimi yapıyorsunuz ve devlet bunu gasp ediyor..

esnafın vs yerlerin vergi kaçırması tabi verdiğim örnekte ciddi bir lux teşkil ediyor. benim anlattığım olaya göre vergi vermeyen yardım kuruluşu bile suç işlemiş olur..

ANLATSAM DAR GELİRLİ İNSANLARIN SİSTEM TARAFINDAN NASIL YARATILDIĞI VE NASIL EMEKLERİNİN SÖMÜRÜLDÜĞÜ HATTA KONUT BİRİKİMLERİNİN GASP EDİLDİĞİNİ İNSANLIĞINIZDAN UTANIRSINIZ..

Güzel saçmalamışsın.

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Media Sözlük
Sohbet
SEO
bankalar.org
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,375
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.