Şimdi Ara

Vdsl ve Vdsl2 Nedir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
34.790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Vdsl ve Vdsl2 Nedir ? Fiber altyapı olmayan yerlerde kullanılabilir mi ?

• Merhaba Arkadaşlar,

Hepimiz internet kullanıcısıyız, ancak bazı bildiklerimizi sanırım yanlış bilmekteyiz. Sizlerle Sahuru beklerken nacizane bildiklerimi paylaşmak istedim.

Hattınızın hızının yükseltilmesi mahallenizde bulunan DSLAM 'dan evinizdeki modeme kadar olan kablonuzun Noise değerleri ile alakalı bir durumdur. Eğer DSLAM 'dan gelen hat kaliteli ise binanızdaki kabloda problemli bağlantı, kalitesiz kablo hatta bakır kablo ise bakır kalitesine kadar fark edebilen bir durumdur. Tavsiye veya öneri isterseniz binanızdaki ankastreden modeminize kadar cat6 veya fiber kablo çektirmenizi ve diğer taraf içinde hizmet aldığınız ISP firmasına iş emri açtırmanızı sürekli olarakta arkasında durmanızı önerebilirim.

ADSL 1 yada 2 diye bir şey ISS şirketlerinin uydurduğu bir taktikdir. ADSL, VDSL ve Şimdi de kablo ile alakalı sinyal seviyesi düşmediğinden FİBER vardır.

ADSL, VDSL ve FİBER arasındaki farklar nelerdir dersek eğer;

ADSL hızı sadece 16 Mbps 'ye kadar çalışmaktadır. Yani Sadece halk arasında Santral diye adlandırılan DSLAM kutusunun uzaklığı ile alakalı değil, DSLAM 'a gelen Türk Telekom ana link kablosu da dahil olamak üzere modeminize kadar gelen kablo ile alakalıdır.

VDSL 24 Mbps ile 100 Mbps arasında çalışmakta olan sinyal seviyesi yüksek bakır kablolarda kullanılabilen bir İnternettir.

FİBER ise altyapınızda FİBER Kablo varsa 1 Mbps 'den 1 GB (FTTx 'te) 'e kadar internet alabileceğiniz bir yine kablo ile alakalı internet çeşididir.

Tüm ISS Lisansı olan ISP Firmaları tamamen Türk Telekom 'un alt yapısını kullanmaktadırlar, bu nedenle gerçek hızınızı hangi ISP veriyorsa diğer ISP 'de verebilir. Bunun için siizn birkaç ISP ile görüşerek hızınızı ölçtürmeniz (çok basittir adresiniz yeterlidir) daha sonra cebinizi ilgilendiren en ucuz yerden hizmeti almanızı önerebilirim.

Ben hangi ISP kullanıyorum diye soracaksanız eğer ben daha önceden Full Limitsiz (AKN Yok) 32 Mbps 'ye kadar olan ttnet 'in paketini kullanmaktaydım ve daha 8 ay taahütüm vardı, BTK 'ni buldum orada baktım bana sadece bu güne kadar olan indirim bedelini yansıtabiliyorlar. Hesabımı yaptım çok fazla kar elde ettiğim için HürNet linkindeki VDSL 32 Mbps 'e kadar olan paketine geçtim. Diğer ISP 'ye de telefon açtım internetimi kapatamayacaklarını söylediler bunun üzerine bende İPTAL Formu 'nu buldum faxladım ilişiğimi kestim.

Herkes kendince bildiklerini ve görüşlerini belirtiyor, bende sizlerin affına münhasıran bildilerimi paylaşmaya çalıştım.
    Ne demişler '' Bilgi Paylaşıldıkça Çoğalır. (Güzeldir) ''
  • Tamamen kandırmaca yok o teknoloji yok bu teknoloji boşversenize eskiden adsl kullanıyorduk şimdi adını adsl2+ yaptılar neymiş 32 mb/sn kadar vericeklerdi.Sonra düştü 24 sonra 16 bir baktıkki herkes 6-14 mb/sn arası almaya başladı.Giden kablo belli ya bütün türkiye'nin alyapısını değiştircek yada böyle uydurmaca sözler sarf edicek Santral'deki cihazlar belli türk telekom paraya kıyıpta en iyi cihazları getirmez para aksın yeter mantığıyla
    Vdsl gelirsek Vdsl 1 ile Vdsl 2 kafanızı karıştırmasın Vdsl 1 daha önceleri var idi şimdiki daha gelişmiş versiyonuna vdsl 2 dediler aynı adsl mantığı sadece vdsl santral'e yakın yerlere veriliyor ve kablosu adsl farklı olmasından kaynaklanıyor bakır kablo işte çakma fiber.
    Fibernet ise Fiber optik içi cam olan ve ışık gücüyle bağlantı sağlayan kablosu , hepsi farklı kablolardır karıştırmayın.
    Santrale eviniz uzak ise Adsl2+
    Santrale yakın ama daha sonra yatırım yapılacak yerlere Vdsl2+
    Genellikle Site,Büyük yerleşim yerleri ve Büyük Şirketlere Fiber optik kablo ile sağlanır.İsmi bile insanı değiştiriyor :)

• quote:

Orijinalden alıntı: NitroNos

Tamamen kandırmaca yok o teknoloji yok bu teknoloji boşversenize eskiden adsl kullanıyorduk şimdi adını adsl2+ yaptılar neymiş 32 mb/sn kadar vericeklerdi.Sonra düştü 24 sonra 16 bir baktıkki herkes 6-14 mb/sn arası almaya başladı.Giden kablo belli ya bütün türkiye'nin alyapısını değiştircek yada böyle uydurmaca sözler sarf edicek Santral'deki cihazlar belli türk telekom paraya kıyıpta en iyi cihazları getirmez para aksın yeter mantığıyla
    Vdsl gelirsek Vdsl 1 ile Vdsl 2 kafanızı karıştırmasın Vdsl 1 daha önceleri var idi şimdiki daha gelişmiş versiyonuna vdsl 2 dediler aynı adsl mantığı sadece vdsl santral'e yakın yerlere veriliyor ve kablosu adsl farklı olmasından kaynaklanıyor bakır kablo işte çakma fiber.
    Fibernet ise Fiber optik içi cam olan ve ışık gücüyle bağlantı sağlayan kablosu , hepsi farklı kablolardır karıştırmayın.
    Santrale eviniz uzak ise Adsl2+
    Santrale yakın ama daha sonra yatırım yapılacak yerlere Vdsl2+
    Genellikle Site,Büyük yerleşim yerleri ve Büyük Şirketlere Fiber optik kablo ile sağlanır.İsmi bile insanı değiştiriyor :)

Teşekkür ederim cevabın için yeni eve taşınacağız ev daha en fazla 2 yaşındadır yan binada var taşınacağımız binada yok şansıma

• Nereye taşınacaksınız belki yatırımlar felan olabilir yan apartmanda var ise TTnet başvurun muhakkak projesi çizilmiştir.BTK devamlı istekte bulunursanız ilgilenirler.
    Ama hangi şehirde olduğunuza bağlı :)
  • Merhaba Arkadaşlar,

Hepimiz internet kullanıcısıyız, ancak bazı bildiklerimizi sanırım yanlış bilmekteyiz. Sizlerle Sahuru beklerken nacizane bildiklerimi paylaşmak istedim.

Hattınızın hızının yükseltilmesi mahallenizde bulunan DSLAM 'dan evinizdeki modeme kadar olan kablonuzun Noise değerleri ile alakalı bir durumdur. Eğer DSLAM 'dan gelen hat kaliteli ise binanızdaki kabloda problemli bağlantı, kalitesiz kablo hatta bakır kablo ise bakır kalitesine kadar fark edebilen bir durumdur. Tavsiye veya öneri isterseniz binanızdaki ankastreden modeminize kadar cat6 veya fiber kablo çektirmenizi ve diğer taraf içinde hizmet aldığınız ISP firmasına iş emri açtırmanızı sürekli olarakta arkasında durmanızı önerebilirim.

ADSL 1 yada 2 diye bir şey ISS şirketlerinin uydurduğu bir taktikdir. ADSL, VDSL ve Şimdi de kablo ile alakalı sinyal seviyesi düşmediğinden FİBER vardır.

ADSL hızı sadece 16 Mbps 'ye kadar çalışmaktadır. Yani Sadece halk arasında Santral diye adlandırılan DSLAM kutusunun uzaklığı ile alakalı değil, DSLAM 'a gelen Türk Telekom ana link kablosu da dahil olamak üzere modeminize kadar gelen kablo ile alakalıdır.

VDSL 24 Mbps ile 100 Mbps arasında çalışmakta olan sinyal seviyesi yüksek bakır kablolarda kullanılabilen bir İnternettir.

FİBER ise altyapınızda FİBER Kablo varsa 1 Mbps 'den 1 GB (FTTx 'te) 'e kadar internet alabileceğiniz bir yine kablo ile alakalı internet çeşididir.

Tüm ISS Lisansı olan ISP Firmaları tamamen Türk Telekom 'un alt yapısını kullanmaktadırlar, bu nedenle gerçek hızınızı hangi ISP veriyorsa diğer ISP 'de verebilir. Bunun için siizn birkaç ISP ile görüşerek hızınızı ölçtürmeniz (çok basittir adresiniz yeterlidir) daha sonra cebinizi ilgilendiren en ucuz yerden hizmeti almanızı önerebilirim.

Ben hangi ISP kullanıyorum diye soracaksanız eğer ben daha önceden Full Limitsiz (AKN Yok) 32 Mbps 'ye kadar olan ttnet 'in paketini kullanmaktaydım ve daha 8 ay taahütüm vardı, BTK 'ni buldum orada baktım bana sadece bu güne kadar olan indirim bedelini yansıtabiliyorlar. Hesabımı yaptım çok fazla kar elde ettiğim için HürNet linkindeki VDSL 32 Mbps 'e kadar olan paketine geçtim. Diğer ISP 'ye de telefon açtım internetimi kapatamayacaklarını söylediler bunun üzerine bende İPTAL Formu 'nu buldum faxladım ilişiğimi kestim.

Herkes kendince bildiklerini ve görüşlerini belirtiyor, bende sizlerin affına münhasıran bildilerimi paylaşmaya çalıştım.

• quote:

Orijinalden alıntı: polat.demirtas

Merhaba Arkadaşlar,

Teşekkür ederim bu cevabın için bir sorum daha olucak HürNet'e bende baktım tarifeleri uygun nerede oturuyorsunuz ve aldığınız hizmetten memnunmusunuz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ve Ankara'da oturuyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byMyzz -- 7 Temmuz 2015; 1:23:15 >

• NitroNos kullanıcısına yanıt
    Merhaba nitronos hocam
    Bende sizin bilgilerinizden istifade ederek yardımınızı rica ediyorum.
    Hocam modem almak istiyorum
    1-günümüz tüm altyapılarına uyumlu (bir satıcı asus dsl-ac51 modemin vdsl2 ile uyum sağlamadığı için satışa çıkarmış) tüm altyapılar da sorunsuz kullanmak istiyorum
    2-tüm internet servis sağlayıcıları ile çalışacak
    3-stabil kullanıcıyı hiç üzmeyen gelişmiş ve kaliteden ödün vermeyen

Modem marka ve modeller tavsiyeniz nelerdir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cemcagdas C kullanıcısına yanıt
    Asusun dediğiniz modeli Vdsl2 teknolojisini barındırıyor yani sinyal alır asus iyi modem üretir.
    https://www.asus.com/Networking/DSL-AC51/ resmi sitesinde
    Compatible with ADSL2/2+, ADSL, VDSL2, fiber and cable services yazmaktadır.
    Bütçeniz ne kadar bilemem ama hani 100-120 tl bütçeniz varsa sahibinden sitesinden 2.el tp link 9970 v3 olarak bakmanızı öneririm iyi bir modem evimde 4 tane var ve sorun yaşamazsınız Adsl2+ ve Vdsl2+ olarak hizmet alırsınız.
    Biraz daha iyi bir modem almak istiyorsanız Airties 5650/5760 bütçeye göre model belirlenebilir.Airties artık modem üretimini yapmadığını belirtmekte isterim ama sorun yaşamazsınız gene de modem bu sonuçta en az 1 yıl garantilisini alın.
    En son asus tabiki de model vermeyeceğim zaten ürünü aldığınız zaman asusun sitesine modeli girdiğiniz zaman özelliklerini verir Vdsl2 desteğine bakın varsa tavsiye ederim genel olarak biraz da bütçe olanağı ne kadar ekmek o kadar köfte der atalarımız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 21 Şubat 2019; 10:17:13 >

Hocam öncelikle ilginize çok teşekkür ederim
    2.el olarak bakıyorum fakat baktığım ürünler ttnet ve türkcell servis sağlıyıcilarının verdiği ürünler. Ttnet'in verdiği tplink 9970v3 cihazı var. Bunlardan tercih etsem sorun yaşarmıyım. Bu ürünler tüm ISS'lerde uyum sağlarmı. Birkaç yorum okumuştum bu ürünler kilitli kendisi dışında kalan ISS'da çalışmaz diye.

• cemcagdas C kullanıcısına yanıt
    Yok alırsınız bir sorun olmaz bütün İSS'lerde çalışır bir problem yaşamazsınız hani bütçenize göre alabilirsiniz türk telekomun bu modemi iyi iş görür bir bakın derim.

Teşekkür ederim

• santral mesafesi çok olduğu için

• 320 metreye 35mbit hız tanımlı ama bana ulaşan net 32mbit

• quote:

Orijinalden alıntı: cemcagdas

Merhaba nitronos hocam
    Bende sizin bilgilerinizden istifade ederek yardımınızı rica ediyorum.
    Hocam modem almak istiyorum
    1-günümüz tüm altyapılarına uyumlu (bir satıcı asus dsl-ac51 modemin vdsl2 ile uyum sağlamadığı için satışa çıkarmış) tüm altyapılar da sorunsuz kullanmak istiyorum
    2-tüm internet servis sağlayıcıları ile çalışacak
    3-stabil kullanıcıyı hiç üzmeyen gelişmiş ve kaliteden ödün vermeyen

Modem marka ve modeller tavsiyeniz nelerdir

Adama 450 liraya adsl modem aldıracaklar :)

Tenda v1200 al kardeşim. İleride vdsl geçersen destekler 400 lira falan şuan. 5g üstelik. ısınma kapanma kopma vb yapmıyor 2tb çekmişim bu ay torrentlerde saatlerce yük altında kaldı elimle dokunda ısınmıyor kasmıyor.

• 6 sene önce açılmış konuya, son mesaj 2 sene önce gelmiş. Değerli bir arkadaş 2 ay önce konuyu hortlatmış. 2 sene önceki yazılan mesaja da başka değerli bir arkadaş tavsiyelerde bulunmuş. 2 senede çok şey değişti değerli arkadaşlar :)

• Türk Telekom seçtiğiniz pakete/tarifeye göre sinyali VDSL veya VDSL2 olarak 2 farklı şekilde mi veriyor acaba? Güncel mesajlara ve modem arayüz ekran görüntülerine bakınca Telekom VDSL2 olarak standarda bağlamış galiba çoğu yerde. VDSL kullanan göremedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 23 Haziran 2023; 21:56:2 >
  • programmer_onur kullanıcısına yanıt

Vdsl2 17a.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.