Şimdi Ara

VDSL Hat Zayıflaması (dB) Değerleri [ANA KONU] (181. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.356
Cevap
47
Favori
189.272
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 179180181182183
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 32mbit download kullanıyordum millenicom'dan. Bir sorundan ötürü 21 mbit yaptılar hızımı. Sorunu giderdikten sonra 24 mbit'e sabitlemişler. Hat değerlerim aşağıdaki gibi:

VDSL Hat Zayıflaması (dB) Değerleri [ANA KONU]

Sorun çözümü için evime telekomdan bir ekipte geldi. Test falan yaptılar. Sorun modemde dediler. 38 mbit geliyormuş hattıma. Öyle dediler. Ben niye 24 mbit kullanmak zorunda bırakıldım anlamadım.

• furkangunes04 kullanıcısına yanıt

hat zayıflaması çok yüksek duruyor büyük ihtimalle iç tesisatında sorun var

• LBRTN kullanıcısına yanıt

Hocam iç tesisat diye bişey yok ki. Telefon hattı direkten eve yekpare geliyor. Modeme bağlanması için bir yama yapılmış durumda. O yama da gayet sağlam. Az önce yamayı söküp kontrol edip bir daha bantladım hatta. Fotoğrafını ise aşağı bırakıyorum:

• İstanbul Ataşehir / Merkez'de oturuyorum, genelde sitelerin olduğu yerler burası ama maalesef tam 100 mbit alamıyorum. İnşallah kapasiteyi arttırırlar.

Ancak 80 mbit gibi bir şey geliyor modeme. Hat değerlerimin iyi olduğunu söylemişti santraldeki teknisyen arkadaş ama işte 100 mbit için yetersiz kalıyor demek ki.

Sizce nasıl bu değerler hıza göre?

• VDSL Hat Zayıflaması (dB) Değerleri [ANA KONU]

Ah bi TT 100Mbps üstü verse...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cumartesi apartmanın bahçesinde kazı yapılmıştı. Sabah baktım telekom ekipleri boru döşüyor. Fiber gelecek dediler. Sürece hakim olanlar bilir. Ne kadar sürüyor bu aşamadan sonra? Boruyu çekip kapatmışlar kazdıkları yeri.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Öncelikle desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Yine tam olarak nokta atışı yapmışsınız. Bendeki sorunun nedeni tam olarak buymuş; "FEC ve CRC hataları yükselmesi hatta kablo/bağlantı sorunları olduğunun göstergesidir.

Buraya yoğunlaşıp sorunu çözebilirsiniz diye düşünüyorum..."

Hattım son 2 haftadır inanılmaz CRC ve FEC üretmeye başlamıştı. SNR değerimin anlık olarak 12 lerden küt diye 0-1 gibi değerlere düştüğünü gözlerimle gördüm. Bugün itibarıyla az önce elektrikçi geldi apartmandaki ankastreyi açtı.

2 yıl önce benim yanımda elden geçirdiği kablo bağlantımın bantlarının olmadığını ve birleşim yerlerinin paslandığını gösterdi. Paslı uçları keserek temiz bir şekilde yeniden birleştirdi ve güzelce tekrar bantladı. Yukarı çıkıp baktığımda SNR değerinin 12 den 15 e yükseldiğini gördüm. 1 saattir inceliyorum ve en ufak dalgalanma meydana gelmiyor. 0 CRC ve 0 FEC.

Hatta inadına, daha önce sorun yaşadığım 3.7.4 Kararlı yazılımı yükledim. Tekrar Türknet e mesaj atıp hızımı 100 Mbite yükseltmelerini rica ettim.

Uzun uzadıya yazmamın sebebi şu; yazıyı okuyan arkadaşları bilgilendirmek adına. Özellikle ankastredeki iki adet kablo birleşim yeri çok kritik bir nokta. Ben bir ara modemden ve yazılımlardan şüphelenmeye başlamıştım fakat sorun altyapımdaymış.

• Selam, yıllardır 16mbit adsl kullanıyordum altyapıdan ötürü. Geçen hafta vdsl geldi, bugün ise geçiş sağlandı. Değerler bu şekilde. Altyapı sorgulamada 60mbit gösteriyor. 100'lük pakete geçtim temsilci 75e sınırlandırdı. Sınırı kaldırsam 100 mbit alabilir miyim

• Peaky kullanıcısına yanıt

Hocam kesinlikle 100 Mbit i kaldırır. Hiç vakit kaybetmeden yükseltin derim. Hat değerleriniz çok güzel.

• Arkadaşlar garip bir sorunla karşılaştım.

Komşum internet ve telefon bağlatınca benim hattımdaki snr değerinde yaklaşık 7 db düşüş oldu. Önceden 70mbit destekleyen hat 48mbite düştü.Hatta bazı durumlarda gidiyor bile. Apartman altındaki ankstredeki kablolarda sorun yok. Gördüğüm kadarıyla port vsde değiştirilmemiş.Neden böyle olduğunu anlayamadım.

- Özetlemek gerekirse sorum şu ankstereye yeni bağlantı yapıldıkça,diğer abonelerin hat değerleri düşmesi normal mi? (Snr vs) Benzer durumla karşılaşan oldumu acaba?

• tcebeci1 kullanıcısına yanıt

Sınırı kaldırdım 95 mbit alıyorum teşekkürler. Yıllardır çile çekiyordum valla :)

• santrale 103 mt uzaklık ve 82 mbit alabileceğim gözüküyor.Sizce durum nasıl ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi basmane -- 7 Haziran 2022; 18:18:0 >
  • XnetaS kullanıcısına yanıt

Evet normal. Bir iki kişi daha bağlatırsa adsl hızlarına düşersiniz. Turknet de sizden fiberden daha fazla para almaya devam eder tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi katarsis222 -- 7 Haziran 2022; 18:12:40 >
  • VDSL Hat Zayıflaması (dB) Değerleri [ANA KONU]

Arkadaşlar sizce nasıl bu değerler? Bilgim yok anlayan biri yardımcı olursa sevinirim

• katarsis222 K kullanıcısına yanıt

Hocam ciddimisniz? cümlenizin devamında türknet ile ilgili rahatsızlığınız durumundan şaşırdım gerçekmi değilmi diye:)

10 dairenin 4ü bağlı şuan , herhalde bir 4-5 tane daha bağlanırsa cidden adsl 16mbite düşecek öyle saçmalık olmaması lazım böyle ise cidden saçma.

• Evet ben de 2-3 yıl önce 130 mbps max hız değeri ile başladım 2-3 kişi daha bağlatınca şu anda max hat değeri 40 civarına alabildiğim hız 30 lara düştü. Tabi turknet hızımı düzeltmek için hiçbirşey yapmadı. Yapacağını falan da sanmıyorum. Giga viralı yapmakla meşguller. Telekomdan port açılsa direk değiştireceğim.

• Bugün telekom ekibi geldi bütün kontrolleri yaptı.Ölçüm cihazı ile eve gelen inteneti ölçtü,sinyal geç,zayıf, kararsız geliyor,portu değişelim dedi internet düzeldi.Modem arayüzde sinyal zayıflamasının karşısında 11.5/1,5 dB gibi yazıyor sizler hattı iyi/kötü diye değerlendiiriken hangisine göre yapıyorsunuz?

https://www.hizliresim.com/aauxsmn

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbom38 -- 19 Haziran 2022; 23:57:27 >
  • Merhaba arkadaşlar; altyapı kontrol ettiğimde 73 mbps hız alabileceğim ve santrale 159 metre uzak olduğum gözüküyor.

ancak bulunduğum yer köy ve bildiğim kadarıyla kutuya uzaklığım 1500 metre civarı olması lazım. kutudan sonra sadece direklerde yer alan küçük kutular var ve hat oradan geliyor.

iki farklı zamandaki hat değerlerim ise şu şekilde

sizce bu hızları aldığıma şükretmelimiyim. yoksa hat değerleri daha da yükselebilir mi? kablolar, port vs bir hata olabilir mi?

• 35 mbps vdsl kullanıyorum,hız zaman zaman düşüyor,birde sinyal zayıflaması değerleri değişiyor. Modeme gelen kabloda veya prize giren fişte sorun var gibi şu an 8,9/18,0 ,kablo ve fişi değişince 10,7/0,1 oluyor hangisi daha iyi, sağdaki değer tam olarak neyi ifade diyor ne olmalı?

sinyal zayıflaması

https://www.hizliresim.com/fqymznr

hat dğerleri

https://www.hizliresim.com/4ltyrrj

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbom38 -- 29 Haziran 2022; 9:44:6 >

• cimbom38 kullanıcısına yanıt
    Merhaba, konuyla ilgili destek kaydınız varsa numarasını iletir misiniz?
  • 
Sayfa: önceki 179180181182183
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.