Şimdi Ara

Üstadlar FX 6300 Hız Aşırtma mı 8350 ye Yükseltmek mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Olayı kısaca özetlemek gerekirse elimde :

AMD FX X6 6300 işlemci
    Gigabyte 970A-UD3P anakart
    Asus R7 265 ekran kartı ve CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Pro ram var.

Bu zamana kadar çoğu oyunu full hd de rahatlıkla oynadım (orta ayarlarda grafik ayarları ile) bitirdim. 60 fps alsın aksın uçsun demeyerek :) en son Assassins Orijin, NFS Payback vs bitti şuan da Far Cry 5 oynuyorum... Ama donmalar takılmalar hissedilir boyutta çıkıyor yeni oyunlarla ekran kartının ram de yetmiyor.

Sorum şu : sistem güçlendirmek istiyorum işlemci ve ekran kartı olarak (RX 560). işlemciyi 8350 ya da 8370 yapmak istiyorum 9*** serisi düşünmüyorum. işlemciyi bu zamana kadar kendi soğutucusunu kullanmadım aldığım başka bir harici soğutucu ile hız aşırtmasız fabrikasyon hızlarında kullandım. işlemciyi 4.0 gibi hızlara çıkartıp kullanmak mı yoksa 8370 8350 almak mı mantıklı. Doğuda görev yapıyorum bulamadım buralarda 8350 8370 hatta fx serisi bile yok... en azından sadece ekran kartımı yükseltmiş olurum.

çok performans farkı olur mu hız aşırtılmış 6300 ve RX 560 ile 8350-8370 ve RX 560 arasında....

şimdiden teşekkürler

• 6300'e değil oc yapmak takla attırsan yine 6300'dür 8350 ile bir olmaz.sahibinden bizim forumdan bak elden zor bulunur fx istanbul ankara izmir değilse.8350'ye 1050 ti de takabilirsin.
  • .....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkhandemirci -- 15 Ocak 2020; 3:6:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

6300'e değil oc yapmak takla attırsan yine 6300'dür 8350 ile bir olmaz.sahibinden bizim forumdan bak elden zor bulunur fx istanbul ankara izmir değilse.8350'ye 1050 ti de takabilirsin.
    bulamayınca ve soğutucum da iyi olunca bir çare olarak düşündüm, 4.0 ghz hızları da az olmaz diye. 1050 ti de aklımda ama elimde asus VG245H var FreeSYNC de kullanayım istiyorum monitör de hakkını versin
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkhandemirci

.....
    alınası bir ürün olsa keşke elden alınacak seninki gibi amazondan da baktım az önce de vergi vs var mı bilmiyorum 420 ye geliyor 8350 euro karşılığı TL olarak. güzel fiyat aslında
  • 560 ile fark olacağını sanmıyorum.

4.4 yap yola devam.
  • Kimi oyunlarda çekirdek derdin oluyor. 6800K, örneğin, L3'süz 4350 benzeri bir işlemcidir. Hız aşırtma dahilinde bile FPU birimlerinin birim modül başına gelmesinden dolayı performansı MadMax'te akıcı değil. Siz şimdi 6300 de alsanız, aynı şekilde 8300'deki 4FPU çekirdeğine ulaşamayacaksınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: masmynak

bulamayınca ve soğutucum da iyi olunca bir çare olarak düşündüm, 4.0 ghz hızları da az olmaz diye. 1050 ti de aklımda ama elimde asus VG245H var FreeSYNC de kullanayım istiyorum monitör de hakkını versin

Alıntıları Göster
    işte sen düşünüyorsun ben gördüğüm şeyi söylüyorum 6300'e oc çekecem seni yakalayacam diyen olmadı yani kaç yıldır burada?ne oldu avuçlarını yaladılar hem yaklaşamadılar bile hem de 6300 iyi oc olan bir model değil öyle 8350 gibi al 4.4 4.8 kullan öyle bir şey yok.deneyebilirsin tabi ki ben olacağı söylüyorum.560 için değer mi?freesync güzel bir şey mi yoksa nvidia fast sync daha güzel mi sen bi düşün ben sonuçları söylemeyeyim şimdi çünkü insanın önyargısını kırmak atomu parçalamaktan zormuş delinin biri söylemiş.

• arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim. ben zaten 83** serisinden iyi olur ya da yaklaşır yakalar demedim 6300 ü hızlandırınca. sadece bulmakta teminde sıkıntı yaşadığım için kurtarır mı hız aşırtma yapsam ya da performans farkı çok olur mu 8350-70 + rx 560 ile diye deneyen kullanan tecrübe sahibi olanlara sormak için açtım konuyu. gördüğüm kadarıyla öneren yok :)

o zaman 83** serisi almak kalıyor.
  • hocam dene gör ne ne kaybedersin. fx 6300 overclockla kullanılsın diye üretilmiş bir işlemci. anakartında yeterli, gibi.cooler master 220 idi sanırım yabancı forumlarda fx 6300 için devamlı bunu öneriyorlar.ilerde 8 serisine gecersende kullanırsın. hatta 4ghz i stokla rahat kullanıyorlar.istersen her yerde fx 8 serisi sogutucu+fan(gazlı diye geçer) ikinci elini 20-30 liraya al tak. fx 6300 stok sogutucuyla sakın deneme derim.bence en ucuz seçenek.mutlaka dene. seni şimdilik memnun eder.
  • 83** serisine gec , overclok yapsanda memnun etmez

Bundan 4-5 sene once foruma konu acan Fx 6300 kullanicilari oc ile 4.5 lere cekip asiri isinma yuzunden performans elde edemiyorlardi.

Ya 8320,8350 al yada hic elleme para biriktir yeni sistem topla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • once ekran karti al r7 265 de 560 gecmek sacma ama neyse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asig -- 21 Temmuz 2018; 5:32:33 >
  • O işlemciler çöp ve bizim millet hala 8350 serisine para veriyor , 6300 ikinci el satıp i5 8400 yada i3 8100 ve ucuz b360 anakart alınabilir. Paranız varsa ryzen 2600 seriside olur hiç biri olmazsa 4770 seriside olur ama bu saatten sonra 6300 - 8350 vs para vermek saçmalık çünkü çok çok zayıf işlemciler

• Benim test sistemimde fx4100 var 5.2GHz overclock ile kullanıyorum. Bir kere denemek için köşedeki fx8350 işlemciyi denedim geri çıkartmadım hocam. Bence sizin için en iyi seçenek yükseltme.

• buldozerden uzak durun. en dandik ryzen system kurun daha iyidir. zaten en dandik ryzen 4 çekirdek. fx6300 ise 3 çekirdek ama paylaşımlı olarak 6 oluyor.

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-3-1200-vs-AMD-FX-6300/3931vs1555

burada en dandik ryzen bile %18 daha hızlı tüm çekirdekler kullanılıyorken. Hatta tek izlek performansı olarak %40 daha iyi.

En dandiği yerine bir iyisini alırsanız o zaman.

Tek thread performansı önemli değil, güç harcaması da önemli değil, daha çok çekirdek ve frekans olsun derseniz fx8000 serisi daha iyidir tabiki.

Bu da 2200g ile fx8300 karşılaştırması

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-3-2200G-vs-AMD-FX-8300/m441832vsm7163

tek çekirdek performansı iyi gözüküyor, kalanı aynı gibi(tabi güç harcamasını saymazsak)

• Windows, öyle izleklerin arasında işleri çekip çevirebilecek bir işletim sistemi değil. Bir kere tıkanan izleklerden kalan görevleri tekrar karınca, kafadan 100 milisaniye birim işletim zamanı gecikmen oluyor, sense işlemciyi saat hızıyla fazla işe koşabileceğini sanıyorsun.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bekara karı boşamak kolay hesabı şu anakartı şu işlemciyi al değil de ikinci el hesaplı 83xx serisi bulursanız en ekonomik çözüm olur.
  • arkadaşlar ryzen a geçiş gibi öneriler elbet düşünülür sözüm yok ama düşünmüyorum. ryzen i5 i3 felan değil. sorduğum soru belli. tecrübelerinize dayanarak bilgi paylaşımı istedim... sistemi toplayalı 4 sene olmadı en azından şu kurlarda ryzen lar ele avuca rahat gelebilecek seviyelere düşene kadar 8 serisi ile devam edip ekran kartımı da rx 560 ya da 1050 ti gibi ekran kartı ile 1-2 yıl daha kullanabilmek.

saygılar

• Gtx 1060 veya Rx580e kadar hiçte Kötü değil 8350 alın 8370 yavaşlatılmış versiyon ama olabilir belki daha iyi oc oluyordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 29 Ağustos 2018; 15:54:46 >
  • masmynak kullanıcısına yanıt
    ultra grafiklere aldınmı fx 8350 gtx 1070 tiyi bile besliyor bf 4 tarzı oyunlarda gpu kullanımı %70 lerde olabiliyor yani kısa lafın özü zamanında bu işlemciden 100₺ daha pahalıya satılan i5 4460 gibi işlemciden daha iyidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MogoLKhan -- 29 Ağustos 2018; 15:51:31 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.