Şimdi Ara

Türkiye'de yanlış anlaşılan trafik kuralları (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
228
Cevap
2
Favori
9.142
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
132 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: texjrwillerjr

değilim. sen 120 ile giderken kaza yapmaz özelliğini mi açıyorsun. her hızda kaza yapabilirsin. emniyet yayınlasın bakalım istatistikleri, ölümlü kazaların kaçında hız 160 km/s in üstünde.

Alıntıları Göster

Senin yeni baştan kursa gidip ehliyet alman lazım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • wolfien W kullanıcısına yanıt

Sol şeride çıktığımda bu şekilde saniyede 30 kere selektör çeken bir zibidi geldiğinde ben hızlanmıyorum. hafifce hızımı düşürüyorum, frenleme de değil öyle sadece araca gaz vermiyorum. sonra solladığım aracın arkasına geçip yol veriyorum. böyle afra tafra, el kol hareketi falan yaparsa da buyur yol senin diyorum.

mal çok piyasada. en son ben de alacağım bir 180-200 beygirlik bir turbo makine de kırk yılda bir uzun yola gidiyorum, bir kaç camışa ders vereceğim diye değmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Borakhan

Sol şeride çıktığımda bu şekilde saniyede 30 kere selektör çeken bir zibidi geldiğinde ben hızlanmıyorum. hafifce hızımı düşürüyorum, frenleme de değil öyle sadece araca gaz vermiyorum. sonra solladığım aracın arkasına geçip yol veriyorum. böyle afra tafra, el kol hareketi falan yaparsa da buyur yol senin diyorum.

mal çok piyasada. en son ben de alacağım bir 180-200 beygirlik bir turbo makine de kırk yılda bir uzun yola gidiyorum, bir kaç camışa ders vereceğim diye değmez.

Ben de aynısını yapıyorum aslında (frene basılmamalı) ama tek farkla; ben yol vermiyorum, arkamdan geleni görmemiş gibi davranıp sollamamı bitiriyorum. Sonra da özellikle yavaş bir şekilde sağ şeride geçiyorum. Bu davarların hak ettiği bu, siz yol verdikçe bunlar kendilerini daha da "yolların kralı" zannediyor. (Ama arkamdan hızlı geliyor fakat selektör yapmıyorsa, bekletmemek için anında gaza yüklenirim, yeri gelir 110'dan 140-150'ye çıktığımı bilirim, sonra da hızlı bir şekilde sağ şeride atarım kendimi. Çoğu zaman arkadan gelen araç frene bile dokunmadan geçer gider.)

Güçlü araçla ders verme işi boş iş, ben gençliğimde yapardım. Ancak boş yere kendinizi tehlikeye atıyorsunuz zira bu davarlarda IQ düşük olduğu için "öğrenemiyorlar". Örneğin uzun yolda ben hep CC ile giderim, adam beni sollamıştır ancak aracı güçsüz olduğundan yokuşta hız kaybetmiş, yokuşta ben geri sollamışımdır. Bir sonraki yokuşta ne beklersiniz, "benim aracım yokuşta yavaşlıyor, bu araç ise yavaşlamıyor" diye durumu idrak edip ona göre davranmasını beklersiniz. Ancak gelir arkasından gelen hızlı bir araç olduğu halde benim aracımı sollamaya çıkar, yanıma kadar gelir tıkanır, bu arada arkadan gelen adamın da boşuna yokuşta frene basmasına neden olur. Bunun benzerini ışıklarda da yaşadığım oluyor, yavaş aracıyla sarı yanar yanmaz selektör atıyor, bir sonraki ışıkta 5sn fark yemiş şekilde geliyor ama sarı ışığı görür görmez tekrar selektör atıyor. Nato kafa, nato mermer. Bizim sürücülerin çoğunda bu sorun var, öğrenme yeteneği yok. O yüzden artık hızlanarak ders vermeye çalışmak yerine yavaşlatarak iyice sinir ediyorum, daha keyifli oluyor.

• @Cool Storm keşke en azından ilk 10 mesajı okuma zahmetinde bulunsaydınız..

• quote:

Orijinalden alıntı: ali222

Ceza yiyince ödeyeceksen geçelim.

Alıntıları Göster

% 10 a kadar hız limiti aşımlarına ceza yazılmadığını ben söylemiyorum, karayoları trafik kanununda yazılı.

Bilmiyorsanız o ayrı konu...

Size zorla hız limitinin yüzde 10 fazlasında git demiyor zaten.Ufak tefek hız sapmalarında veya hatalı hız göstergelerine karşı sürücüleri koruma amaçlı verilmiş bir hoşgörü payı diyelim...

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunundaki ilgili madde

Türkiye'de yanlış anlaşılan trafik kuralları

2021 deki ceza miktarlarını üzerine güncelledim.

Aşağıda da Trafik Yönetmeliğindeki yüzde 10 a kadar aşan sürücülere yukarıdaki kanundaki 51. maddeye göre işlem yapılmayacağına dair açıklama...

Türkiye'de yanlış anlaşılan trafik kuralları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadobay -- 29 Temmuz 2021; 19:49:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kadobay

% 10 a kadar hız limiti aşımlarına ceza yazılmadığını ben söylemiyorum, karayoları trafik kanununda yazılı.

Bilmiyorsanız o ayrı konu...

Size zorla hız limitinin yüzde 10 fazlasında git demiyor zaten.Ufak tefek hız sapmalarında veya hatalı hız göstergelerine karşı sürücüleri koruma amaçlı verilmiş bir hoşgörü payı diyelim...

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunundaki ilgili madde

2021 deki ceza miktarlarını üzerine güncelledim.

Aşağıda da Trafik Yönetmeliğindeki yüzde 10 a kadar aşan sürücülere yukarıdaki kanundaki 51. maddeye göre işlem yapılmayacağına dair açıklama...

Alıntıları Göster

Biliyoruz da kim dinleyecek? Şehirlerarası yolda yediğin cezayı iptal ettirmek icin o ilin ilçenin mahkemesinde dava açacaksin. Bir sürü bürokrasi, zaman. Çok az kisinin vakti var bunlara.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ali222 A kullanıcısına yanıt

Radar cihazlarının ölçümü sizin aracın hız göstergesinden daha doğru ölçer, kalibrelidir ve görüntü kaydı alınır.

Araçların hız göstergeleri genelde gerçek değerden 5-8 km daha fazla gösterir. Yani siz göstergede 100 gördüğünüzde gerçekte 95-96 km hızlarda gidiyor olabilirsiniz. Bunun sağlamasını android telefonlardaki yandex navigasyon ile yapabilirsiniz. GPS konum hareket hızı ile araç göstergesini karşılaştırabilirsiniz. Ya da gps modüllü araç kamerası takarak radara girdiğiniz ve tereddüte düştüğünüz yerlerdeki kaydı inceleyerek hız limiti ve hız kaydınızı yedekleyip ceza gelip gelmeyeceğini bekleme moduna gireceksiniz.Türkiye'de yanlış anlaşılan trafik kuralları 

Genelde radar konulan yerler farkında olmadan tam da hızın artırıldığı yerler oluyor. Bir de hız levhalarına dikkat etmek ve karşıdan gelen araç sürücülerinin selektör gibi ipuçlarını iyi yakalamak gerek Türkiye'de yanlış anlaşılan trafik kuralları 

Herkese kazasız ve cezasız sürüşler...

• Arkadaşlar siz dönel kavşaklarda dönel kavşak içindeki arabalara yol verin, bunu yapan çok az sürücü görüyorum. Sol şeridi boşaltın diyorsunuz da hiçbiriniz dönel kavşakta kurallara uymuyorsunuz. Adadaki adam bekliyorsa siz de bekleyin o dana adayı boşaltana kadar gitmeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Psyduck17

ben de en çok otobanda orta şeritte gidenlere kızıyorum. sol şerit zaten 150+ hızlarda akıyor, orta şeritte adam sabitlemiş 100e 100le gidiyor. en sağ şerit boş. ben 120ye sabitleyip en sağ şeride geçiyorum, önüme tek tük araba çıkıyor. orta şerittekileri geçiyorum ama hepsinin mecburen sağından geçiyorum.

Bu yaptığınız bana göre karayolları trafik kanununun 54 a/3 maddesinin son cümlesine göre yasal. Gidişe ayrılmış iki ve daha fazla şerit varsa ve siz bulunduğunuz şeritte şerit değiştirmemek şartıyla diğer şeritteki araçlardan daha hızlı gidebilirsiniz.

• kadobay kullanıcısına yanıt

istanbuldan antalyaya hep 110 sabit gittim, genelde tünel girişlerinde olan hızımızı gösterip altında YAVAŞ yazan tabelalarda hep hızım 107 yazıyordu

• Ülkede genel bir anlayış problemi var. O yüzden doğru anlaşılan bir trafik kuralı olduğundan şüpheliyim.

• Çok güzel noktalara değinmişsiniz. Özellikle virajda yavaşlama mevzusu, hem solluyor hem yavaşlıyor bizi de kendi hızına mahkum ediyor. Bunlar yüzünden hız sabitleyici açmıyorum çoğu zaman.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt

Çok acımasızsın valla birader. Sabırsız biri olduğumdan sol şeritte yoğunluk olunca öndeki araca selektör yaparım, tamponunada yaklaşırım bir an önce geçebilmek için. Demek karşıma sen çıksan benimlede kedinin fareyle oynadığı gibi oynarsın. Yinede bu tür tacizlerden oyunlardan korksaydık 20 küsur yıldır trafikte olmazdık. Allah trafikte sana yanlış yapana kolaylık versin valla.

• Kıbrıs'taki trafik nezaketini görmeden ayı babasından trafikte nasıl sürücüler rahatsız edilir diye öğrenen bir toplum.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Deli deliyi görünce çomağını saklar da siz ikiniz sol şeritte denk geldiğinizde olacakları pek kestiremiyorum. 

Video kaydına alıp çekirdek çitleyerek izlemek izletmek lazım aksiyon sinema filmi tadında... Türkiye'de yanlış anlaşılan trafik kuralları 

@Ankaralı_Hacı

@Huseyin-ZST

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadobay -- 22 Mayıs 2022; 9:1:19 >
  • Samsuna mı özgü bilmiyorum. Sol şeritte sellektor yaptığım araç sırf sollamayayım diye benden daha hızlı gidiyor. Gurur mu yapıyorlar anlamadım.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.