Şimdi Ara

Türkiye'de yanlış anlaşılan trafik kuralları (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
228
Cevap
2
Favori
9.142
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
132 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hocam biri sollama yaparken arkadan dayanan dallamalarla alakalı değil sanıyorum konu. Boş yolda 120 ile solu kapatanlarla ilgili?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: perSNN

Yaş 40 :)

benim de 44, hibino ya gırgırdan ya da fırttan hatırladığım bir kelime ebüve dütt dütt gibi 

• aksinaletinsan kullanıcısına yanıt

diğer şoförler konusunda sana katılmıyor değilim ama yol boş, güvenli tek başına 150 ile bile gidebilirsin yeni araçlar gerçekten bu hızları kaldırabiliyor. en son afyondan antalyaya 2 saat gibi bir sürede geldim clio IV 2020 model ile. bunu övünmek için söylemiyorum ama araç 150 yi inan hissettirmiyor, zaten ben de manyak değilim hayatımı riske atmak gibi bir takıntım da yok. tek şerit yolda önümü görmeden hayatta sollamam. kalabalık yolda hayatta sürat yapmam yada makas atmam. ama yol boş olunca 130 km nin çok sorun olmadığını düşünüyorum.

• texjrwillerjr T kullanıcısına yanıt

Hız sınırının 120 olduğu yolda, ben rampada sollamaya çıkmışım, sen arkamdan 170-180 geliyorsun, seni bekletmeyeyim diye hiç hızımı filan arttıramam. Kuralları çiğnemek zorunda değilim. Paşa paşa sende düşeceksin 120km hıza. Rampada TIR sollamaya çıkmışım, 120 ile gidiyorum, yavaşda değil, altımdaki araba o kadar, kıçı kırış 1.6 Duster. BWM yardırmış gelmiş, sellektör, korna. Darlıyor darlıyor, en son sollama bitiyor, yol veriyorum, basıp gidiyor. 5 km ileride, 180snlik ışıklarda yine yanyanayız. Ne değişti?

Hastane vs, özel durum için bir şey demiyorum.

Onun dışında ilk mesaja eklemek istediğim birkaç madde daha var.

1- Halojen çıkışlı, merceksiz farlara takılan LED lambalar.

Beyaz ışık olsun diye o ayarsız ve dandik ampülleriniz ile milletin gözüne tecavuz ediyorsunuz, yolda denk gelince her türlü bedduayı ediyorum, bilginiz olsun.

2- Her zaman ön / arka sis farları açık gezince daha cool olduğunu sananlar.

Hayır efendim, cool olmaktan ziyade arkandan gelen her 10 soförden 7si annen ile ilgili hiç güzel olmayan düşünceler kuruyor, bilesin.

3- Far kolunun ileri geri hareketinin varolduğunu bilmeden sürekli uzun farlar ile gezenler.

Gecenin karanlığında, defalarca arka sis yakıp söndürmeme rağmen, dörtlü açıp kapatmama rağmen yine de ısrarlar arkadan uzun far açık gelen arkadaşlarım. En büyük eğlence odağım sizsiniz. Sırf sizler için aracımın tavan sepetinde 2 adet led projektör taşıyorum. Her türlü uyarıya rağmen uzunları söndürmüyorsanız, yavaşlayıp kenara çekip sizin beni geçmenizi bekliyorum. Sonrasında da arkanıza yanaşıp hem uzunları hem o ledleri yakıyorum. Görün bakalım nasıl oluyormuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: CNDMN

Hız sınırının 120 olduğu yolda, ben rampada sollamaya çıkmışım, sen arkamdan 170-180 geliyorsun, seni bekletmeyeyim diye hiç hızımı filan arttıramam. Kuralları çiğnemek zorunda değilim. Paşa paşa sende düşeceksin 120km hıza. Rampada TIR sollamaya çıkmışım, 120 ile gidiyorum, yavaşda değil, altımdaki araba o kadar, kıçı kırış 1.6 Duster. BWM yardırmış gelmiş, sellektör, korna. Darlıyor darlıyor, en son sollama bitiyor, yol veriyorum, basıp gidiyor. 5 km ileride, 180snlik ışıklarda yine yanyanayız. Ne değişti?

Hastane vs, özel durum için bir şey demiyorum.

Onun dışında ilk mesaja eklemek istediğim birkaç madde daha var.

1- Halojen çıkışlı, merceksiz farlara takılan LED lambalar.

Beyaz ışık olsun diye o ayarsız ve dandik ampülleriniz ile milletin gözüne tecavuz ediyorsunuz, yolda denk gelince her türlü bedduayı ediyorum, bilginiz olsun.

2- Her zaman ön / arka sis farları açık gezince daha cool olduğunu sananlar.

Hayır efendim, cool olmaktan ziyade arkandan gelen her 10 soförden 7si annen ile ilgili hiç güzel olmayan düşünceler kuruyor, bilesin.

3- Far kolunun ileri geri hareketinin varolduğunu bilmeden sürekli uzun farlar ile gezenler.

Gecenin karanlığında, defalarca arka sis yakıp söndürmeme rağmen, dörtlü açıp kapatmama rağmen yine de ısrarlar arkadan uzun far açık gelen arkadaşlarım. En büyük eğlence odağım sizsiniz. Sırf sizler için aracımın tavan sepetinde 2 adet led projektör taşıyorum. Her türlü uyarıya rağmen uzunları söndürmüyorsanız, yavaşlayıp kenara çekip sizin beni geçmenizi bekliyorum. Sonrasında da arkanıza yanaşıp hem uzunları hem o ledleri yakıyorum. Görün bakalım nasıl oluyormuş.

Alıntı

metni:

bak hala anlamamakta ısrar ediyorsun

1- sen 120 ile tırı sollamaya çıkarken senin 100 metre önünde partal arabasıyla yol alan dal yaprak o tırı 70 ile sollamaya çıktı ve sana diyor ki paşa paşa bekleyeceksin, böyle bir durumda ne hissediyorsun?

2- ben de tırı sollamaya çıktığımda (hızım önemsiz) tam tırın ortasına geldiğimde arkamdan gelen dal yaprak selektör ile yol isterse (ki sollamaya çıkmadan önce aynaya baktığımı ve arkamda kimse olmadığını varsayıyorum, yoksa saydırıp gelene yol veririrm) hemen frene basıp sollamaktan vaz geçip o tırın arkasına giriyorum o selek yapan arkadaş da yol verdiğim için birşey de diyemeden beni geçip gidiyor.

• Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt
    Ben bu sollama işinde ekleme yapacağım. Özellikle yokuşlarda, örneğin orta şerit 90-100 civarı seyrediyor. Ben de 120-125 sabitlemiş gidiyorum. 90 ile giden araç diğer 90 ile giden aracı sollamak için şerit değiştiriyor, ama 95 işe gidiyor, hızlanamıyor. Çünkü bu tembel arkadaş vitesi küçültmeye üşenip benim hızımı kesiyor ve ben bu sefer rampada vitesi küçültüp çabuk hızlanmaya çalışıyorum, çünkü hel hızlı gitmek istiyorum, hem arkadan gelenleri düşünüyorum. Ben böyle adama selektör de yaparım, korna da çalarım. Eğer hızlanamayacaksa sol şeride geçmesin, arkadan gelen araca ani fren yaptırmak (125 ten 90 a) trafiği tehlikeye armaktan kurallara aykırıdır.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: texjrwillerjr

Alıntı

metni:

bak hala anlamamakta ısrar ediyorsun

1- sen 120 ile tırı sollamaya çıkarken senin 100 metre önünde partal arabasıyla yol alan dal yaprak o tırı 70 ile sollamaya çıktı ve sana diyor ki paşa paşa bekleyeceksin, böyle bir durumda ne hissediyorsun?

2- ben de tırı sollamaya çıktığımda (hızım önemsiz) tam tırın ortasına geldiğimde arkamdan gelen dal yaprak selektör ile yol isterse (ki sollamaya çıkmadan önce aynaya baktığımı ve arkamda kimse olmadığını varsayıyorum, yoksa saydırıp gelene yol veririrm) hemen frene basıp sollamaktan vaz geçip o tırın arkasına giriyorum o selek yapan arkadaş da yol verdiğim için birşey de diyemeden beni geçip gidiyor.

Alıntıları Göster

Anlamamakta ısrar etmiyorum, sadece ikimizinde yaşadığı tecrübe biraz farklı. Benim günlük güzergahımda "Çınar Rampası" denilen bir mevki var. Zaten google'a yazsan milyon tane kaza resmi çıkar karşına. Bu noktada yaklaşık 3-4 kmlik bir sıkıntılı nokta var. Çift şerit, sağı komple tırlar dolduruyor. Şimdi ben sollamaya çıkıyorum, sağım zaten kıç kıça tır dolu. 120-130 tırmanıyorum. Kaçacak yerim yok. O dal yaprak dediğinin birisi geliyor, yanaşıyor kıçıma sellektör de sellektör. Adamın derdi yol ver değil, yol veremeyeceğimin farkında yani. Adam diyor ki "Ne gidiyon öyle 120 ile yaprağım, 150-160 la git".

Benim tecrübem bu, çok sık karşılaşıyorum. Bu nokta da isterse far kolunu kırsın, kornayı çıkarıp bir yerine taksın, paşa paşa frenini yapacak, benim arkamda 120 ile o rampayı tırmanacak. Zaten senin anlatmak istediğin olaya ben de hemfikirim. 100-110 geliyorum, kıytırık bir toros geldiğimi göre göre tak diye önüme çıkıyor, 70 ile araba sollamaya çalışıyor. Ona bende asılıyorum sellektörü, kornayı. Çünkü görerek çıkıyor.

Ama şöyle düşün, 8 tane arka arkaya tır var. Sen kaptırmış gelmişsin, adam çok önceden çıkmış sollamaya, 70-80 gidiyor, konvoyun ortasında. Girecek bir yeri de yok. Ne yapacaksın ki, belki arabasının gücü o, belki yükü var. Mecbur frenleyip aynı hızla tamamlıyorum. Yani olay var, olay var. Duruma göre değişir.

• quote:

Orijinalden alıntı: kadobay

Alıntı

metni:
    yüzde 10 hata payı sollama için var.

yüzde 10 sollamada kullanılabilecek bir pay değil, hız göstergesinin tam doğru ölçüm yapmaması ihtimaline karşı tolere edilen veya gözardı edilen hata limitidir...

İki yönlü karayollarında (kurallara uygun şekilde) sollama (öndeki aracı geçme) esnasında hız limitleri aşılabilir, cezası yoktur. Sollama tamamlandığında hız limitleri geçerli olur.

Bölünmüş yollarda ise sollama esnasında bile hız limitlerine uyulması esastır. Tüm limitlerde %10 fazlasına kadar ceza yazılmaz.

Ceza yiyince ödeyeceksen geçelim.

• quote:

Orijinalden alıntı: texjrwillerjr

beklemek zorunda değilim, benim hızımın yasal hız sınırının üstünde olması adamı ilgilendirmiyor. arkadan gelen daha hızlı ise yol vermek durumundasın. ha tır gibi uzun araç sollamanın ortasında arkadaki ısrarla selek yapıyorsa o zaman konu değişir ama onun dışında hızlı olana yol vermek zorundasın. şöyle düşün, tanker en sağda 50 ile gidiyor, şantiye kamyonu onu 55 ile orta şeritten sollamaya çalışıyor, partal kuş serisi de bunları en sol şeritten 80 ile sollamaya çalışıyor, senin hızın da hız limitinin en üst noktası. ne düşünürsün?

Beklemek zorundasın. Hız limitinin üstünde olman bal gibi herkesi ilgilendiriyor. Kaza yaptığında bana carpabilirsin ve öldürebilirsin. Bu konuda yargılanan ceza alan cok insan var. Bunu iyice anla. Maksimum hızda giden adam sollamasimi bitirecek. Sol serit sollama şeridi ise sen de devamlı işgal edemezsin. Benim arabam da 200-220 basıyor. Bu bana kimseyi taciz hakkı vermez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali222 -- 29 Temmuz 2021; 1:17:48 >

• Abd de 200 km/ st hızla gitsen anında ihbar ederler veya nereden çıktığını anlamadığın polis arabası peşine takılır. Ben hiz yaparım kimseyi ilgilendirmez lafi burada geçiyor sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali222 -- 29 Temmuz 2021; 1:24:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tync2006

2-3 yıllık ehliyeti olup ne olduğu belirsiz araba alıp az yaktırmaya çalışan ya da basmaya totosu yemeyen ılıklar doluşmuş neymiş 132 den hızlı gidilmezmiş zaten sana mı sorucam paşam senin mal varlığından fazla o arabayı alırken ötv vermişim ama bu yol vermeyen tipleri bir sıkıştırıyorum sağından uzayıp akılları gidiyor akılları kenara çeken bile gördüm ahahahahahaha

İşte senin gibiler trafikte dolaşıyor ya ona yanarım. Herkes srnin gibileri ihbar edecek mi bir daha yapabiliyor musun bakalım

• ali222 A kullanıcısına yanıt
    Elinde video var başına geldi kayıt cihazın çekti diyelim hadi bir şikayet et bakalım ne cevap alacaksın ama bir sıkıştırsınlar seni de görelim bir daha sağ tarafın boşken yol veriyormusun vermiyormusun

Hayatında Amerika’yı ekrandan başka yerde görmemiş adamlar gelmiş 200 km hızla gidersen peşine polis arabası takılır diyorlar aynen canım hatta 250 km/h çıkarsan 3 yıldız oluyorsun helikopterde takılıyor. Amerika’da şehiriçi hız sınırlamalarına uymayanlara hapis cezası dahi var şehirlerarasına ise belli başlı yerlerde(appleri var nerede ne var görüyorsunuz) radar eds cart curt harici yerlerde herkes gazlıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: babadol

Ben bu sollama işinde ekleme yapacağım. Özellikle yokuşlarda, örneğin orta şerit 90-100 civarı seyrediyor. Ben de 120-125 sabitlemiş gidiyorum. 90 ile giden araç diğer 90 ile giden aracı sollamak için şerit değiştiriyor, ama 95 işe gidiyor, hızlanamıyor. Çünkü bu tembel arkadaş vitesi küçültmeye üşenip benim hızımı kesiyor ve ben bu sefer rampada vitesi küçültüp çabuk hızlanmaya çalışıyorum, çünkü hel hızlı gitmek istiyorum, hem arkadan gelenleri düşünüyorum. Ben böyle adama selektör de yaparım, korna da çalarım. Eğer hızlanamayacaksa sol şeride geçmesin, arkadan gelen araca ani fren yaptırmak (125 ten 90 a) trafiği tehlikeye armaktan kurallara aykırıdır.

Size herhangi bir şekilde ani fren yaptıracak şekilde sola çıkıyorsa zaten hatalı sollama yapıyor. Bunun dışında, 90 ile giden aracı 95 ile sollayan adam çok sinir bozucu olsa da, hatalı sollama yapmamaktadır. Ancak, sollamaya çıkıp bir de üstüne yavaşlarsa gene hatalıdır. Sollanan kişi sollanırken hızlanırsa ve sollayanın göreceli olarak yavaş kalmasına ve sollamanın uzamasına sebep olursa, bu sefer sollanan hatalıdır.

Sollamaya çıkan, yol musaitken, arkadan gelen yokken sollamaya çıkar ve 95km hızla giderek 90km hızla giden bir aracı sollarsa ve bu sırada siz arkadan, çok gerilerden gelip sollayanın arkasında kalırsanız zaten ani fren yapmanız gerekmez. Sakin sakin fren yapıp, makul bir fren mesafesi ile sollamanın bitmesini beklemelisiniz ve sollama bitince uzarsınız.

Size ani fren yaptıran şey, sollamaya çıkanın sizin geldiğinizi görerek veya görmeyek, sol şerite çıkmasıdır. Bu da bir hatalı sollama çeşididir.

-------

Son olarak çok yapılan başka bir hatayı da buraya bırakalım. 110 ile gidiyorsunuz. 115 ile giden biri sizi solluyor. 300 metre önünüzde 90 ile giden bir kamyon var. Sollayan kişi sollamayı daha hızlı tamamlamak için hızlanmaz ve önünüzdeki yavaş araçla aranızdaki mesafenin tükenmesine sebep olursa size fren yaptırır. Bu da AYIPTIR. BİR ARABA, ETRAFTAKİ TÜM DEĞİŞKENLER ÖLÇÜLEREK VE BU DEĞİŞKENLERE GÖRE KARARLAR VEREREK KULLANILIR.

• quote:

Orijinalden alıntı: ali222

Ceza yiyince ödeyeceksen geçelim.

Alıntıları Göster

Ben hız limitini aşmıyorsam hep sınırında kullanırım. Hiç 132 ile veya 121 ile ceza yemedim. 90 olan yerde 99 veya 82 olan yerde 90 ile de ceza yemedim. %10 pay sollama için değil. Aracınızdaki takometre hataları ve radar cihazı hata payı olarak var. Ancak günümüzde hiçbir araba gösterdiğinden hızlı gitmiyor. Aksine, hemen hepsi gösterdiğinden yavaş gidiyor. Ben aracın gösterdiği hızda değil, gerçekten 132 ile veya gerçekten 90 ile gidiyorum. Bu hızlarda hiç ceza yemedim. 17 yıldır.

Radar cihazları da günümüzde 1km altında hata ile okuma yapıyor. Ancak %10 pay kuralı 1970'lerde dünyada yaygınlaştı. İlk radarların hata payı biraz yüksekti.

• Yıl 2021 olmuş millete sollama öğretiyoruz.

sollama aheste aheste yapılacak bir keyif aktivitesi değildir.

sollamayı mevcut hızınızı "artırarak" mevcut olan en kısa sürede tamamlayıp sollama şeridini boşaltmanız gerekir. bunu anlamak idrak etmek ve uygulamak bu kadar mı zor?

otobanda orta şeritte 120 ile giden otobüsü 121km CC açık sollayamazsınız. bana ne arkadan gelen araç bekleyecek diyemezsiniz. CC'den çıkacaksınız hızlanacaksınız sollayıp orta şeride geri geçeceksiniz.

benim arabam yavaş rampada hızlanıp sollayamıyorum arkadaki araç bekleyecek demeyeceksiniz. sizin aracınız kamyon gibi rampada yavaşsa o zaman siz de kamyon gibi rampada sollamaya çıkmayacaksınız.

sollamaya çıkmadan önce sol şeridi kontrol edeceksiniz. hızlı gelen bir araç varsa bana ne yavaşlasın beklesin demeyeceksiniz.

"tek şeritli yollarda" sollamaya çıkan aracın hız sınırı olmaz! sollamaya çıkan araca radar cezası yazılamaz!

...

gerçekten çoğunuzun ehliyetini almak lazım. size toplu taşıma müstehak

• CNDMN kullanıcısına yanıt

Alıntı

metni:
    Bu noktada yaklaşık 3-4 kmlik bir sıkıntılı nokta var. Çift şerit, sağı komple tırlar dolduruyor. Şimdi ben sollamaya çıkıyorum, sağım zaten kıç kıça tır dolu. 120-130 tırmanıyorum. Kaçacak yerim yok. O dal yaprak dediğinin birisi geliyor, yanaşıyor kıçıma sellektör de sellektör. Adamın derdi yol ver değil, yol veremeyeceğimin farkında yani. Adam diyor ki "Ne gidiyon öyle 120 ile yaprağım, 150-160 la git".

sana zaten bu noktada katılıyorum, ben olsam iyice frene basar, en arkadaki tırın arkasına girene kadar yavaşlar bu arada selektör yapan adı dal soyadı yaprak olan vatandaşı meletirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ali222

Beklemek zorundasın. Hız limitinin üstünde olman bal gibi herkesi ilgilendiriyor. Kaza yaptığında bana carpabilirsin ve öldürebilirsin. Bu konuda yargılanan ceza alan cok insan var. Bunu iyice anla. Maksimum hızda giden adam sollamasimi bitirecek. Sol serit sollama şeridi ise sen de devamlı işgal edemezsin. Benim arabam da 200-220 basıyor. Bu bana kimseyi taciz hakkı vermez

Alıntıları Göster

değilim. sen 120 ile giderken kaza yapmaz özelliğini mi açıyorsun. her hızda kaza yapabilirsin. emniyet yayınlasın bakalım istatistikleri, ölümlü kazaların kaçında hız 160 km/s in üstünde.

aynı şekilde abd de istediğin hücüm silahını edinip insanları öldürebilirsin de. abd zıtlıklar ülkesi.

• quote:

Orijinalden alıntı: tync2006

Hayatında Amerika’yı ekrandan başka yerde görmemiş adamlar gelmiş 200 km hızla gidersen peşine polis arabası takılır diyorlar aynen canım hatta 250 km/h çıkarsan 3 yıldız oluyorsun helikopterde takılıyor. Amerika’da şehiriçi hız sınırlamalarına uymayanlara hapis cezası dahi var şehirlerarasına ise belli başlı yerlerde(appleri var nerede ne var görüyorsunuz) radar eds cart curt harici yerlerde herkes gazlıyor

Sana pasaport sayfalarını atayım istersen. Tanımadığın insanlar hakkında hüküm verme

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.