Şimdi Ara

Türkiye'de İnsanlar 2. El Alışveriş Yapmayı Bilmiyorlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
0
Favori
7.783
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ürünün sıfır değeri 550 lira, adam 500 liraya ilana koyuyor. Kardeşim sıfırı bu kadar diyorsun, en çok 450 düşerim diyor. Yahu ben zaten gider 100-150 lira daha verir sıfırını alırım, seninki niye ikinci el o zaman? Bu sefer de diyor ki benimki sıfır kondisyonda. Tamam o zaman. Sıfır kondisyondaysa 100 lira fazla verip garantili, ikinci el almayım senden alayım. Böyle bir mantık olabilir mi?

Araba ve bilgisayar bileşeni fiyatları tam komedi zaten. Ciddi ciddi sıfırından pahalı ürünleri listeliyor insanlar. Üstelik söyleyince de kızıyorlar. Gerçekten, arabalarının o fiyatı edeceğine inanıyorlar. Olamaz böyle bir şey. 5 senelik arabaları, ekran kartlarını olmayacak fiyatlarla görüyoruz.

İnsanlar malına çok kıymet veriyor bu ülkede. Ticaretten anlamayan, 2 kuruşun hesabını yapan, şark kurnazı ve bomboş adamlar ikinci el mal satmaya çalışınca da piyasa böyle oluyor. Üstelik koca bir ülkenin tamamı böyle olunca da işin içinden çıkamıyorsun. Sıfırıyla eş değer "sıfır kondisyonda" ürünler, tonlarca paraya arabalar, ekran kartları, kulaklıklar, monitörler ve benzeri her şey.

Türkiye'de ikinci el diye bir piyasa yok kardeşim. Kim ne derse desin. O kültür yok bizde. Çok ender olarak mantıklı, güzel fiyatlar görebiliyorsunuz. Elbette 500 liralık mala 100 lira fiyat çekecek ölücülere diyecek laf yok, ancak 450 lira diyecek kadar da şark kurnazı olunmaz be kardeşim. Arada çok ufak bir denge var, bunu kesinlikle tutturamıyoruz. Bana göre bu iki tiplemenin de değeri eşit. İki tipleme de 2. el piyasasını mahvediyor ve ülkemizdeki çoğu kişi bu tiplemelerden kurulu. Herkes önüne geleni tokatlama derdinde.

Böyle olunca satan da kazanamıyor alan da. Belki 200-300 lira cebimizde kalacak, satıcı adamın da işine yaramayan maldan cebine 300-400 girecek. Olmuyor ama. O 200-300'ü sıfır ürüne veriyoruz. Satan eleman da enayi bulursa yiyor, bulamazsa da avcunu yalıyor artık.

• Ben Mayısta arabam pert olduğunda sıfır araba bakıyordum. Malum pandemiden dolayı sıfır araç sıkıntısı vardı. Ya yine aynı araçtan alacaktım yada farklı markalara yönelecektim. Yöneldiğim markalarda da araba yoktu gerçi. Sahibinden'e düşen sıfırlara bakmıştım. 210 bin tl olan 2008'e adam o dönem 230 falan yazmıştı sanırım.

Mesaj attım neden bu kadar fazla yazıyorsunuz, kazan ama bu kadar da olmaz dedim. Git başkasından al, yarın 240 bin yazacağım demişti.

Adam resmen benimle dalga geçti. Bu herifin Bağcılar galeri sitesinde mekanı var yani öyle söyleyeyim. Muhtemelen şuan ağlıyordur. Malum 2020 son aylarında aldıkları arabaların hepsi ellerinde patladı. Sıfır km diye sattıkları arabayı bu aylarda alan biri olursa 24 ay veya 36 ay garantili olmayacak. Garanti süresi düşmüş araç satın alacaklar veya almayacaklar.

Ben en çok "otobüse ver gelsin" diyen anadolu halkına gıcığım.

Sanki otogar evimin önü, sanki otobüsçü babamın oğlu.

Kargo diye bir şey var be!

Bir de parayı hesaba yatırmazlarmış, malı teslim alırken otobüsçüye öderlermiş. Oldu canım. Başka emrin?

Hey yavrum hey, şu anadolu insanı cidden ayrı bir dünyada yaşıyor.

quote:

Orijinalden alıntı: murat18100

Oğluma yaklaşık bir aydır tablet araştırıyorum. Dandik tabletlere 1.000 TL vereceğime ikinci el alırım o paraya diye araştırmaya başladım. 6 yıllık ipad air tabletlere 16 gb hafızası olan 1500-2000 TL para istiyorlar ikinci elde. Neyse samsung bakayım dedim tab a7 64 gb sıfırı 1.600 TL adam 1.550 yazmış son ne olur diyorum 1.500 diyor 1.250 TL olur mu dedim satıldı diye ilandan kaldırdı.

Neticede ikinci el almaktan vazgeçtim. Sıfır 1.600 e tablet aldım. Sadece arabada değil diğer tüm ikinci el satışlarda sıfır fiyat yazıyorlar. Merakımdan favoriye alıyorum acaba alan enayi var mı diye, belli bir süre sonra satıldı olarak bildirim geliyor. Gerçekten satılıyor mu yoksa ilanın süresi biteceği zaman kendileri mi kaldırıyor anlamadım.

bir çoğu satılmıyor,kaç kişi favoriye eklediğini görüyor ve ilanı siliyor,böylece herkese satıldı imajı veriyor,başka şekilde aynı ürünü başka hesapla tekrar açıyor ve sende ''bari bu hemen satılmasın diye'' algıya düşüp alıyorsun :(

incehesap 23k ya sattığı rtx 3070 li hazır sistemi, Gaming gecesinde 18k ya 10 stok ile sattı. Daha sonra letgoya ilana koydum aynı sistemi, 16.5k dan. Biri aradı sistemi direk almak istediğini söyledi. Geçen sitede satıldığını ve yetişemediğini, bulunduğu bölgede böyle sistem bulamadığını ve kendisinin öğretmen olduğunu söyledi, ben de konuşmasından şüphelendim, indirim yapamayacağımı söyleyip telefonu kapattım,.

Profilini incelediğimde al-sat yapan esnaf olduğunu gördüm, 2060 lı sistemi 15k ya satıyor, 5-6 farklı rtx 3070 ekran kartını 15 er bin den satıyor, böyle onlarca ilanı var ve hepsi de piyasa fiyatından oldukça yüksek

Bu esnafın kendini öğretmen olarak tanıttığına mı yanayım, indirimle 18k ya satılan ürünü 15k ya almaya çalıştığına mı yanayım, yoksa almak istediği sistemin tek bir parçasını kendi sayfasında 15k ya sattığına mı..

2019 model 0 mağazadaki fiyatı 4 Bin TL'lik bilgisayara,

aynı özellikleri sahip ama "10 yıl" eski bilgisayarı 3.500'e koymuş.

2019 model 2. eli 3.900'e koymuş.

"hiç açılmadı, 2 gün kullanıldı" diye ilan açıp 0 ile aynı fiyata koyuyor. gider 0 alırım **.

cihaz 2. el olduğu an %30'larda değer kaybeder.

Sonra kullanım yılı, hasarı v.s olarak fiyat düşmeye devam eder.

Gerçekten zır cahil insanlarımız var ya. Allah akıl fikir versin. 0 alıyorum. uğraşamam

Öğrenciyken xbox 360'ımı satacaktım paraya ihtiyacım olduğundan, 400 tl civarında olan şey hızlı gitsin diye 300'e koydum.

ölücü biri denk geldi ısrarcı oldu 250'e düştüm.

Adam Dodge nitro ile almaya geldi cihazı  

2. Ele teklif verende ölücü. A 23 ay garantili kutusu açılmamış braun 7+1 traş seti koydum ilana. Sıfırı en düşük 350-360 tl. 290 tl yazmışım. Gelen teklif ne 150 olmaz mı? 1 değil 2 değil 3 değil. Denyo dolu. 300 tl lik mala 150 teklif nedir? 150 liran varsa 170 tl ye kadar ürün bak. 150 olur mu de?

Kaç defa yaşadım bunu. Uygun fiyat yazınca da 2. el ederini adam senden alıp aynın ürünü 30-40 tl üzerine satmaya çalışıyor.

Satıcılardan çok alıcılar daha saçma sapan maalesef.
  • Ben Mayısta arabam pert olduğunda sıfır araba bakıyordum. Malum pandemiden dolayı sıfır araç sıkıntısı vardı. Ya yine aynı araçtan alacaktım yada farklı markalara yönelecektim. Yöneldiğim markalarda da araba yoktu gerçi. Sahibinden'e düşen sıfırlara bakmıştım. 210 bin tl olan 2008'e adam o dönem 230 falan yazmıştı sanırım.

Mesaj attım neden bu kadar fazla yazıyorsunuz, kazan ama bu kadar da olmaz dedim. Git başkasından al, yarın 240 bin yazacağım demişti.

Adam resmen benimle dalga geçti. Bu herifin Bağcılar galeri sitesinde mekanı var yani öyle söyleyeyim. Muhtemelen şuan ağlıyordur. Malum 2020 son aylarında aldıkları arabaların hepsi ellerinde patladı. Sıfır km diye sattıkları arabayı bu aylarda alan biri olursa 24 ay veya 36 ay garantili olmayacak. Garanti süresi düşmüş araç satın alacaklar veya almayacaklar.

• Arz - talep dengesi hocam. Kahvehane ağzıyla “alan var ki satıyorlar” diyim.

• Teknode kullanıcısına yanıt

Beter olsunlar hocam

• Kargo benden diyip alıcı ödemeli gönderen gördüm bu forumda
    Sorduğumda haberi yokmuş gibi "aaa öyle mi olmuş" dedi birde
  • Kimin umrunda alışveriş yapmayı bilmek. Herkes şark kurnazlığı peşinde.
  • 61gün kullanıcısına yanıt

Satamıyorlar hocam genellikle. Hepsi elinde patlıyor. Denk gelirse 100 taneden 1-2 tanesi öyledir. Ellerinde patlayınca da gidiyorlar ikinci el alım satım dükkanlarına normalden çok daha ucuza çıkartıyorlar. Hem kendileri kazanamıyorlar hem de alanlar.

Fakat dövizin artması, yeni vergilendirmeler çıkması ve benzeri durumlardan da ümit besleyen çok insan var. Adam alıyor, satış fiyatından koyuyor ikinci ele. Biliyor ki elbet bir gün dolar artacak, yeni vergiler gelecek, satılacak o cihaz.

• telefon bakarken farketmıştım bunu cogu kurumsal yerde 7300 cıvarına satılan iphone 11 i kullanılmış halde 7000+ fıyata satmaya calısıyolar

• Oğluma yaklaşık bir aydır tablet araştırıyorum. Dandik tabletlere 1.000 TL vereceğime ikinci el alırım o paraya diye araştırmaya başladım. 6 yıllık ipad air tabletlere 16 gb hafızası olan 1500-2000 TL para istiyorlar ikinci elde. Neyse samsung bakayım dedim tab a7 64 gb sıfırı 1.600 TL adam 1.550 yazmış son ne olur diyorum 1.500 diyor 1.250 TL olur mu dedim satıldı diye ilandan kaldırdı.

Neticede ikinci el almaktan vazgeçtim. Sıfır 1.600 e tablet aldım. Sadece arabada değil diğer tüm ikinci el satışlarda sıfır fiyat yazıyorlar. Merakımdan favoriye alıyorum acaba alan enayi var mı diye, belli bir süre sonra satıldı olarak bildirim geliyor. Gerçekten satılıyor mu yoksa ilanın süresi biteceği zaman kendileri mi kaldırıyor anlamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: murat18100

Oğluma yaklaşık bir aydır tablet araştırıyorum. Dandik tabletlere 1.000 TL vereceğime ikinci el alırım o paraya diye araştırmaya başladım. 6 yıllık ipad air tabletlere 16 gb hafızası olan 1500-2000 TL para istiyorlar ikinci elde. Neyse samsung bakayım dedim tab a7 64 gb sıfırı 1.600 TL adam 1.550 yazmış son ne olur diyorum 1.500 diyor 1.250 TL olur mu dedim satıldı diye ilandan kaldırdı.

bir çoğu satılmıyor,kaç kişi favoriye eklediğini görüyor ve ilanı siliyor,böylece herkese satıldı imajı veriyor,başka şekilde aynı ürünü başka hesapla tekrar açıyor ve sende ''bari bu hemen satılmasın diye'' algıya düşüp alıyorsun :(

• Git sıfırını al sende
  • Amerikada sıfırı 600-700 dolar olan ürünün ikinci elini 150-200 dolara bulabiliyordum hemde sıfır ayarında. Hatta pazarlık yapmayıda seviyorlar birde öyle düş.

• 2019 model 0 mağazadaki fiyatı 4 Bin TL'lik bilgisayara,

aynı özellikleri sahip ama "10 yıl" eski bilgisayarı 3.500'e koymuş.

2019 model 2. eli 3.900'e koymuş.

"hiç açılmadı, 2 gün kullanıldı" diye ilan açıp 0 ile aynı fiyata koyuyor. gider 0 alırım **.

cihaz 2. el olduğu an %30'larda değer kaybeder.

Sonra kullanım yılı, hasarı v.s olarak fiyat düşmeye devam eder.

Gerçekten zır cahil insanlarımız var ya. Allah akıl fikir versin. 0 alıyorum. uğraşamam

Öğrenciyken xbox 360'ımı satacaktım paraya ihtiyacım olduğundan, 400 tl civarında olan şey hızlı gitsin diye 300'e koydum.

ölücü biri denk geldi ısrarcı oldu 250'e düştüm.

Adam Dodge nitro ile almaya geldi cihazı  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi N20 -- 8 Mart 2021; 13:23:40 >
  • Ben acelem yoksa ebay'den alıyorum. Gayet ucuz oluyor. Daha dün iki adet 1080 laptop ekran kartı aldım mesela.  İki ekran kartı bu ekran kartı pahalılığında kargo dahil 670 dolares. Türkiye'de laptop 1070'i şu anda 4200TL'ye ilana koymuş biri var.  

Acelem varsa veya mal ebat olarak büyükse o zaman Türkiye'ye bakıyorum. 150 liralık mal Ebay'den gelse 50 lira ucuza gelecekse bile, sonuçta fark 50TL olduğu için sallamıyorum ve Türkiye'den alıyorum. Ama mesela, yaz ayında ebay'den 220 dolara 8gb ram, 256gb ssd'li, tablet için güçlü sayılabilecek işlemcili bir tablet aldım. Türkiye'de ikinci eli 3000TL idi. O sırada dolar 6TL idi. Var sen hesapla...   Bu durumda o tableti Türkiye'den almak için çaresiz falan olmak lazım.

Tableti oradan buraya gelecek kişiye yolladım. Gelirken getirdi.

Ama bir yandan da şöyle bir şey var. SLR fotoğraf makineleri Türkiye'de ikinci elde daha ucuz. Çünkü meraklısı yok. Sıfırı 4100TL olan makine Türkiye'de ikinci elde 2200TL. ABD'de 2600TL.  O yüzden Türkiye, Türkiye'de meraklısı olmayan malı ikinci el almak için iyi bir yer. Ama meraklısı arttı mı, bit pazarının suyu çıkıyor. O tarz ürünlerde Türkiye son tercihim olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 8 Mart 2021; 13:33:57 >

• Böylelerine sövdüğüm için letgodan ban yedim. Pişman değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spoit -- 8 Mart 2021; 19:24:51 >
  • Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt

ebayden alışverişi nasıl yapıyorsunuz paypal olmadan mı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Wiseeman

ebayden alışverişi nasıl yapıyorsunuz paypal olmadan mı ?

Yoo, paypal var.  Arkadaşın Amerikan paypal hesabına kendi Türkiye kredi kartım da tanımlı. Kullanıyorum. Başka yollar da var da, daha sakat.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 8 Mart 2021; 14:51:11 >
  • Bir arkadaş forumda bir ürün açıldığı an değeri yarıya düşer demişti.

Nedense bana çok mantıklı gelmişti ancak gerçekte bu böyle işlemiyor mlsf.

Kaldı ki daha kötüsü var bu işin.

Mesela malum uygulama veya sarı sitede uyguna ikinci el ürün koyuyorsun yine kolayca alıcı çıkmıyor ve sürekli pazarlık muhabbeti oluyor.

Veya 500 TL olan sıfır ürünü siz internetten tedarik edip memleketinizde 480 TL diyorsunuz yine pek alıcı çıkmıyor.

Ülkede çok garip bir ticaret anlayışı var bende çözemedim.

Sanki 3-5 kuruş kar edicez die ne oluyor.

Sonuçta paramızı helal yoldan çalıştırmak için ürün alıyor internet fiyatına veya bir tık altına veriyoruz.

Sorun bunun birilerinin zorunamı gitmesi yoksa güven faktörümü bende pek çözemedim.

• Türkiye'de ikinci el yok zaten. Mal patlamak üzereyken satışa koyuyorlar. Anasını bellemişler sonra da ikinci elde iteliyorlar.

Bilgisayar ürünlerinde ve elektronikte hep gizli kusurlu şeyler var.

Arabalar zaten biliyorsunuz.

Alıp pişman olunan mal da dediğiniz gibi kullanmıyorsa çıkıp sıfırından pahalı satmaya çalışıyorlar.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.