Binbaşı
06 Ekim 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 1296 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Merhabalar, elimde Asus gt301 kasa, sıvı soğutma ve 7 adet fan mevcut. bunları en iyi şekilde nerelere yerleştirmem gerekiyor, şimdiden teşekkürler, fanları yönünü de belirtirseniz çok iyi olur


240mm sıvı soğutucu

3 adet 1800 rpm 120mm fan

3 adet 1400 rpm 120mm fan

1 adet 1500rpm 1200mm fan

not : şuan 240 mm sıvı soğutmayı üst tarafta kullanıyorum


evinde ekran kartı bulunduranlar dikkat etsin, dün başıma geleni anlatayım kısaca


letgodan biri aradı, 4 adet ekran kartı alacağını söyledi, arkadaş evde olmadığı için durumdan bahsettim, ciddi alacaksanız il dışında arkadaş gelsin dedim, evet ciddi alacağım dedi, neyse arkadaş sen hallet dedi, evinde 30 kart vardır rahat.

arkadaş eve götürme alacak kişiyi dedi, ben de birşey olmaz dedim vaktim olmadığı için alıcıyı alıp arkadaşın evine gittik, evde kimse yok mu dedi, ben de il dışında yarına gelecek dedim.neyse 3 tane kart alacam dedi, fiyatta anlaşmıştık, indirim yap dedi, bende yok dedim, param yok yarın gelip alayım dedi, çekti gitti.


ardından arkadaşa durumdan bahsettim, bu işte bir ****lik var dedi, akşam 17.00 falandı, il dışından arabaya atlayıp eve geldi, rigleri komple söküp memleketine götürdü, saat 9 civarı falan. içim rahat etmez dedi, bu adam alacak olsaydı 1-2 kart alırdı dedi. bende abartıyorsun dedim [8D]sabah apartman yöneticisi aradı, daireye hırsız girmiş dedi, kameradan baktılar, gece 03.00 de 2 kişi, yüzü kapalı, araç plakası kapalı, 50 dairelik apartmana girip arkadaşın katına çıkıyorlar, direk kapıyı açıp içeri giriyorlar, nokta atışı, bu arada bugüne kadar arkadaş o eve kimseyi getirmedi, orada ekran kartı olduğunu bilen de yok, ayrıca o gün arkadaşın evde olmadığından kimsenin haberi de yok.


neyse evde sadece TV var alıp götürüyorlar,  arkadaşa abartıyorsun dedim şimdi çok iyi anladım, bundan sonra kimseye evimi açmam

msi mpg z590 gaming plus anakart

10700F işlemci

Gskill Rijpaw 2x16 4266mhz ram cl19 1.5v


bios dan 4266mhz seçince pc açılmıyor hata veriyor, 4000 mhz seçince herhangi bir sorun olmuyor, nedenini bilen var mı?

yaklaşık 1 yıldan uzun süredir sıfır aldığım laptop u kullanıyorum, satıp kasa almayı düşündüm, bu yüzden de ilana koydum, sağda solda aynı laptop en düşük ücret 14-15k, ben ise satılsın diye 10k ya koydum, dediğim gibi amaç satıp kasa almak, neyse her gün sürekli mesaj geliyor 5 olur mu 6 olur mu veya bu neden bu kadar ucuz, kırığı var mı, ekran kartı mı yandı, alacak kimseyi bulamadım ciddi ciddi, ben de bir karar aldım bununla mining yapayım dedim, bir yerden de borç para alıp kasa alırım, ikisini mining e bırakırım, zorda kalırsam laptop u satarım, en kötü ihtimalle bile zarar etmem dedim.


1 hafta hazır sistemlere baktım tabi yurtdışı. 3070 li sistemi 13k ya gördüm, alıp almama konusunda 2 gün tereddüt yaşadım, 3. gün sistem 15k olmuştu, tabi bunu görünce parayı topladım ve birkaç saat içinde çektim, şansıma promosyon vardı 14.8k ya 10700f/3070 kombinasyonunu aldım. kasa elime geçtikten sonra fiyatı 17k oldu Laptop ile mining detaylı anlatım tabi biraz daha tereddüt etsem yine zamlanacaktı.


gelelim asıl konuya, yaklaşık 35-40 gündür 7/24 laptop ile mining yapıyorum, aynı zamanda hafta içi aynı laptop ile sabah 09.00 akşam 17.00 arası sürekli online dersteyim. Laptop da herhangi bir şey yok, aylık elektrik faturası 125-140₺ arası gelirdi, mining ile 175₺ geldi, tahmini max 50₺ aylık elektrik gideri olur diye düşündüm ve dediğim de oldu.


Aldığım ödemeler 531₺ + 461₺ + 471₺ = 1463 ₺

ev faturasına direk 100₺ verdim, bana kalan 1363₺

Bu arada bu parayı binance de coin alıp, 3 gün sonra satıyorum, aldığım paranın %20 fazlasını elde ediyorum, yani tam borsaya girmiyorum, her ödemeyi böyle yapıyorum, 3 ödemede 1 ödeme fazladan almış oluyorum, yani 1 ödeme aldım, binance ye transfer ediyorum, en düşük coin hangisi ise onu alıyorum, 3 gün sonra o coini satıp banka hesabıma transfer ediyorum, her ödeme aldığımda böyle devam ediyor, aldığım coin düşük fiyattan aldığım için zaten en kötü %20 artmış oluyor 3 gün içinde, tabi %80 arttığı da oluyor da dediğim gibi borsaya girmiyorum (: tek seferlik bir işlem bu.


laptop ısınır, mining mi yapılır, elektrik faturasını çıkartmaz vs diyenler için ss atayım

Laptop ile mining detaylı anlatımaldığım kasayı da birkaç gün önce kurdum, onla da aynı şekilde mining yapıyorum, kasa ile mining mi olur, ekran kartı yanar, sürekli yüksek sıcaklıkta çalışır, paranız boşa gider diyenler için de ss atayım


Laptop ile mining detaylı anlatım

gördüğünüz gibi, bu hurafeleri yayanlar muhtemelen bu işi yapanlar ve sizin bu işe girmenizi istemiyor, çünkü ne kadar çok kişi havuza katılırsa aldıkları ücret buna oranla düşecektir.


özetle ben size mining sistemi kurun demiyorum, kurulmaz zaten bu piyasada, fakat elinizde kullandığınız sistemleri mining e bırakın, aylık bedavadan para gelsin. gelen para ile de sisteminizi yükseltin veya bir kenara atıp biriktirin. Oyun oynarken 80-85 derece çalışan gpu sorun olmuyor da, mining yaparken 55-65 arası sıcaklıkta mı sorun olacakmış

Laptop ile mining detaylı anlatım şimdi biri gelir , kardeşim vram ler ısınıyor, o gpu nun ısısı der, ona da cevap vereyim, gpu çalışma ısısı max 100, vram 110 derecedir, genellikle gpu dan 10-15 derece daha yüksek çalışırlar. laptop için diyeyim ısıyı göremiyorum muhtemelen 80 derecede çalışıyordur ve bunun max çalışma derecesi 110, masaüstü vram 69 derecede çalışıyor onu görebiliyorum.


Sorularınız varsa sorabilirsiniz Laptop ile mining detaylı anlatım 


Not: miningci değilim, rig kurmaktan anlamam, sadece evde kendi halinde takılan pc si olan bir bireyim, bunu yazmamın amacı benim gibi olanlara yol göstermek ve yardımcı olmaktır. Rig kurma hakkında bu işi ticari amaçlı yapanlar lütfen profesyonel destek alsınlar

Az önce telefona mesaj geldi trendyoldan, kredi kartından 2500Tl lik ürün siparişi alınmıştır diye. Ardından ikinci bir sipariş daha geldi bu sefer 2. sipariş için onay kodunu giriniz diyordu. Bankayı arayıp kartı iptal ettirdik. Bugün için harcanan tüm ödemeler incelenenip tarafınıza iadesi yapılacak denildi.


Anlamadığım şey hiçbir şekilde internet alışverişi yapılmamış bir kredi kartına nasıl ulaştılar da trendyol üzerinden alışveriş yaptılar. İkinci soru bu alışverişi yaparken ilk alışverişte 2500 tl yi direk onay kodu olmadan nasıl onaylattılar sisteme ? Adamlar 2. alışverişi yaparken site mobil onay kodu istiyor ve böyle haberimiz oluyor, enteresan, daha da bir şey demiyorum ..

2000 tl ve üzeri alışverişte geçerli 100 tl lik kupon vardır, isteyen olursa BEDAVA vereceğim, tabi benden alıp başkasına satmamak kaydıyla  

3 aydır fare almaya çalışıyorum. 3 ay önce perşembe günü farem bozuldu, internetten A101 de fare olduğunu öğrendim bugün gelmiş. Sabah gider alırım dedim. İlçedeki 6-7 mağazayı gezdim sabah 09.00 da. Hiçbirinde yoktu ( klavye / kulaklık vs hepsi var fare yok ) Sordum satıldı mı diye , yok bize hiç gelmedi dedi. Kimisi de bilmiyorum satılmış olabilir dedi. DEdim adamlar perşembe sabahı gidip aldılar bugün cuma, benim hatam vs. Birkaç gün geçti letgo da birkaç pc dükkanı 30 tl lik A101 faresini 50 tl den 10-15 tane satıyor . Aha dedim bunlar almış kısmet.


1 ay sonra g300s fare geldi 149TL. Ne olur ne olmaz perşembe günü gittim sabah 8 de bekledim kapıda. 9.00 da içeri girdim yine klavye kulaklık vs hepsi var , fare yok. Sordum, bize gelmedi dediler. 4-5 mağaza daha gezdim, aynı şekilde bize hiç gelmedi dediler. Bulunduğum ilçede en az 15 tane mağazası vardır. Wp gurubuna yazdı, diğerlerini gezme onlarda da yok dedi. Gelmemiş dediler. Birkaç gün sonra ne hikmetse letgoda pc dükkanları aynı fareyi 200Tl ye satar oldu.


Ve günümüz. Tekrar sabah kalkıp gittim. 30 tl lik fare . dükkanı adamlarla beraber açtım, fare var mı dedim, oraya bak dedi . Baktım reyonda klavye kulaklık var, fare yok. Nerede dedim gelmemiş dedi. Çıkıp yakınlardaki diğer mağazalara da gittim. Aynı şekilde onlar da gelmemiş dediler. En son dedim sizin bölge müdürünüz kim ? Ben 3 aydır fare alamıyorsam demekki bölge müdürünüz depolardan toplu alıp pc dükkanlarına satıyor . Bunun başka açıklaması yok . Birine gelmez ikisine gelmez 3 aydır 3 kere gelen ürün hiçbir mağazanızda yoksa bunu anca bölge müdürünüz yapar .


Ne zaman böyle bir ülke olduk , bunları denetleyen bir kurum yok mu ?

Throttlestop programında cpu core ve cpu cache voltajlarını hangi değere alırsam alayım ( -125, -250 vs ) uygulayıp save yapmama rağmen hwmonitörde bu değerler her zaman 0 gözüküyor, throttlestopda da yine aynı şekilde 0 gözüküyor, çözümünü bilen var mı ?Bu programı çalıştırdığımda voltajı -130 yapıp kaydediyorum fakat kendi uygulamasında da hwmonitörde de bu değerler 0 gözüküyor. Yaptığım değerleri kaydetmeme rağmen neden kaydedilmiyor, bilgisi olan var mı ?
2020 paramedik mezunuyum, bu yıl hem yks hem dgs ye girdim. Yks den hemşirelik kazanmak daha mantıklı, çünkü hem okula erken başlıyorsunuz hem de yurt vs sorunu olmuyor, fakat dgs geç başladığı için bazı problemler olabiliyor. MF den 300 puan alıp yks den giderim diye düşündüm ( Eşit ağırlık mezunuyum ) 300 puan aldık ama sıralama çok berbat geldi, %99 ihtimalle yks den hemşirelik gelmez. Moralim bozulduğu için DGS ye ümitsizce girdim, dediğim gibi DGS den gidince derslere geç başlama vs sorunlar olacak. Bu arada YKS ve DGS ye hiç çalışmadım.

2020 DGS sınavı matematik aşırı derecede kolay sormuşlardı, 2019 da girdiğimde 34-7 mat yaptım 6-1 türkçe yapmıştım, tercih yapmadım çünkü mezun değildim, o puana da gelmiyordu. 2020 DGS den 49 mat işaretledim, türkçe de 4-5 tane falan. 49 mat işaretlediğimde 25 dakika sürem kalmıştı, matematiği fullerim rahat dedim fakat türkçeden hiç soru işaretlememiştim, 0.5 net kuralı olduğu için direk türkçeyi açıp 1 soru işaretleyip matematiği fullerim dedim. Türkçe soruları okumaktan ve çözmekten nefret ederim , yaklaşık 20-25 soru okudum ve hiçbir şey anlamadım, anlamadığım gibi de tek soru dahi işaretleyemedim. 2 şık arasında kalıp kalıp durdum. 0,5 kuralı olduğu için de korkudan işaretlemedim. En sonda 5-6 soru sözel mantık varmış, hiç görmedim, onları görseydim çok iyi olurdu. Sonuç olarak 25 dakikalık sürede zar zor sadece türkçe 4-5 soru işaretledim, matematiğe bakamadım bile 0.5 kuralından dolayı. Türkçe den 0.5 gelir, matematiği kontrol etmedim. Tahminim 44 doğru 5 yanlış gelir veya 49 u da doğru olabilir. Geçen seneye göre puanlarda yükselme olmaz ise bu nete istediğim üniversiteye giderim gibi.

DGS den hemşirelik tercih yapacağım için size de yol gösterici olması için dikkat etmeniz gerekenleri söyleyeyim:

Öncelikle aklımda birkaç üniversite vardı, sitelerine girip akademik takvimini indirdim ve inceledim. Daha sonra 4 yıllık hemşirelik bölümü ders içeriklerini indirip tek tek önlisans derslerim ile hangilerinin muaf olabileceğini hesapladım. Ayrıca bu üniversitelerin geçme notlarını ( 60 ) ve dönemlik kaç akts (30-45) alabileceğimi yönetmeliklerinden bakıp bana uyana göre aklımda bir şablon oluşturdum. Devam edip 2019 da haftalık ders programlarını indirip her güne ders mi koyduklarını veya haftanın bir günü boş mu olduğunu inceledim. Ayrıca ilgili üniversitenin yaz okulu olup olmadığına da baktım. Çoğu üniversite yaz okulu açmıyor, açan da pandemi süreci nedeniyle teori derslerini veriyor, uygulama derslerini vermiyor. Tabi bizim için önemli olan uygulama derslerini yaz okulunda almak, çünkü 1 uygulama dersi 15 -18 kredi iken 1 teori dersi 2-4 kredi Ayrıca bazı üniversiteler uygulama derslerini dönemlik 1 ders verip onu da sabah 8 akşam 5 uygulama olarak yaparken bazıları ise ilk 2 yıla hiç uygulama vermeyip son 2 yıl sadece uygulama dersi koyuyor. Bir bilgi daha gittiğiniz üniversitede yaz okulu yoksa dahi başka üniversiteden yaz okuluna gidebilirsiniz. Ama şunu unutmayın, yaz okulu temmuzda başlayıp ağustos 15 gibi bitiyor. Yani yaz okuluna gittiğiniz yer memleketiniz olursa sizin için çok iyi olur.

Siz de gideceğiniz üniversite hakkında benim yaptığım gibi araştırma yapın. Ha yapmazsanız ne olur, bir şey olmaz en fazla 4 yıl okursunuz. Ama araştırma yaparak 2 veya 3 yılda bitirebilirsiniz. Nerede okuyacağımdan çok hangi şartlarda okuyacağım demelisiniz. Gittiğiniz yeri beğenmeseniz bile yatay geçiş ile tekrar istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Bir başka konu hangi üniversite kaçıncı sınıftan başlatıyor ? Bu tamamen önemsiz bir konu, çünkü 1 den başlasanız da 4 den başlasanız da önlisanstan almadığınız bütün dersleri almak zorundasınız. Bir örnek verecek olursak 1 den başlatırlar dönem içi 3 dersiniz vardır alırsınız 5-6 tane de 2. sınıf derslerini alırsınız devam edersiniz. Aynı şekilde 2 den başlarsanız da önce 1. sınıftan kalan dersleri alıp sonra 2. sınıf derslerini alırsınız. Değişen sadece sistemdeki sınıfınız. Önemsiz olduğu halde siz şimdi bana önemli derseniz de bunu tahmin etmek kolay. İlgili üniversitenin sitesine girip ders içeriklerini aldığınız dersler ile karşılaştırın. Çoğu kişi 1 . sınıf derslerinin %90 ını almıştır. Bazı bölümler hemşireliğe yakın bölümlerden mezun olduğu için 2. sınıfın çoğu dersini de görmüştür. O gibi durumda 1. ve 2. sınıf derslerinin tamamını alabiliyorsanız muhtemelen sizi 2. veya 3. sınıftan başlatırlar. Fakat hiçbir dersiniz muaf değilse 2. veya 1. sınıftan başlarınız. En kötü ihtimalle 2. sınıftan başlatıp 1. sınıf derslerini alttan alırsınız.

Benim gibi hemşirelik düşünenler konu altına yorum yapıp fikir alışverişinde bulunabiliriz.
Hakkında
Konum: Hatay
Meslek: öğrenci
Forum İkinci El İmzası:
İşlemci : Intel Core i7-11700KF
Anakart : Msi Mpg Z590 Gaming Plus
Ekran Kartı : Galax 3070ti
Ram : 2x16 gb 4266 Mhz DDR4
Ssd : Samsung 512GB 960 Pro m2 (3500/2100)
Telefon : HUAWEI Mate 10 Pro
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen hafta
Son Mesaj Zamanı: 4 hafta
Mesaj Sayısı: 1.735
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.764
İkinci El Bölümü Mesajları: 314
Konularının görüntülenme sayısı: 3.832 (Bu ay: 1.164)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3.079 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.