Şimdi Ara

Türkiye'de Binalar Nasıl Yenilenecek Sorunsalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
2.363
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün Ekşisözlük'te gördüğüm bir başlıkta İstanbul'da binalar nasıl yenilenecek üzerine tartışılıyordu . Bunu bir tık öteye taşıyıp Türkiye'de binalar nasıl yenilenecek diye soruyorum . İçlerinden en mantıklı bulduğum yorum

"yenilenmeyecek, yenilenemez. o kadar çok bina vardır ki depreme dayanıksız, o kadar insanı nerede konaklatacaklar vs. gibi bir çok sorunla karşılaşılacak... yukarıda bir yazar depremi bekliyorlar, binalar yıkılsın ondan sonra yapılır demiş, katılıyorum." yuri kasparov

https://eksisozluk.com/istanbuldaki-binalar-nasil-yenilenecek-sorunsali--6196721?p=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SPHAR3X -- 2 Kasım 2020; 14:36:59 >

• Elbette yenilenmeyecek. Çünkü yenilenmesini isteyenler devletin kendisine şuan ki oturdukları yer karşılığında iki üç daire vermesini istiyor.

Devlet teşvik verir ama sana ev veremez. Parasını verir evini tamir ettirir veya yeniden inşa edersin. Eğer ona ev verirse bu sefer evi olmayanlar isyan eder.

Devlet öncelikle kırmızı sarı ve yeşil olarak 3 katagoride ev ev gezip "Bina deprem testi" yapıp aciliyetli binaları saptamalı.

Ardından kemer sıkma politikası uygulayıp en azından tek bir kaynaktan gelecek olan \ Toplanan vergi ve gelirleri bu binaların yıkım, Yapım ve kalan aileler için geçici barınma parası olarak kullanmalı ki olası depremde yaşanılacak can kaybını en aza indirebilsin.

Bu aşamada Evlerin yıkımı ve tekrar yapılması için anlaşılacak firma kapalı kapılar ardında değil şeffaf ihalelerle seçilmeli.

Bu süreçte can kaybını en aza indirebilmek için tarım ve hayvancılık teşvik edilebilir. Böylece hem Göç almayı durdurmuş olur hem popülasyon sayısını azaltır hemde iş kapısı oluşturmuş olur . (Tersine göç)

Zor değil sadece işlerine gelmiyor.

• Elbette yenilenmeyecek. Çünkü yenilenmesini isteyenler devletin kendisine şuan ki oturdukları yer karşılığında iki üç daire vermesini istiyor.

Devlet teşvik verir ama sana ev veremez. Parasını verir evini tamir ettirir veya yeniden inşa edersin. Eğer ona ev verirse bu sefer evi olmayanlar isyan eder.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jeopol kullanıcısına yanıt

Aynen o muhabbet çözülmeden bu iş çözülmez gibi . Adam 120 m2 evde oturuyorken kalkıp bir anda 90 m2 e razı gelmiyor malesef. Devlet bir şekilde yaptırım gücünü kullanıp herkese Sovyet mantığı ile aynı tip aynı evi vermeli gibi.

• Devlet öncelikle kırmızı sarı ve yeşil olarak 3 katagoride ev ev gezip "Bina deprem testi" yapıp aciliyetli binaları saptamalı.

Ardından kemer sıkma politikası uygulayıp en azından tek bir kaynaktan gelecek olan \ Toplanan vergi ve gelirleri bu binaların yıkım, Yapım ve kalan aileler için geçici barınma parası olarak kullanmalı ki olası depremde yaşanılacak can kaybını en aza indirebilsin.

Bu aşamada Evlerin yıkımı ve tekrar yapılması için anlaşılacak firma kapalı kapılar ardında değil şeffaf ihalelerle seçilmeli.

Bu süreçte can kaybını en aza indirebilmek için tarım ve hayvancılık teşvik edilebilir. Böylece hem Göç almayı durdurmuş olur hem popülasyon sayısını azaltır hemde iş kapısı oluşturmuş olur . (Tersine göç)

Zor değil sadece işlerine gelmiyor.

• SPHAR3X kullanıcısına yanıt
    Kaldı ki, maksimum kar amaçlı yeni binaların da deprem ve artçılarına ne kadar dayanıklı oldukları ancak deprem sonrası anlaşılacak.

• Bildiğin Odun kullanıcısına yanıt

Sanırım yapılabilecek en doğru hareket bu olur . Ama tek korkum devlet risk haritasını çıkardığında covid-19 haritası gibi her yerin kıpkırmızı olması  

• Yenilenmeyecek değil yenilenemeyecek.Özellikle İstanbul'da o kadar yapının yenilenmesi için devamlı faal bir şehirde 10-15 yıl lazım.

Artık çok geç.Diğer yerleri bilemem.İzmir çevresi için geç değil yapılabilir.İstanbul için zor.

• Yenilenmesi icin once depremle binalar tuzla buz olacak ardindan yenisini dikerler. 17 agustos'tan sonra yapmalari gerekiyordu cok gec kalindi. 20 milyon nufuslu(kacaklar gocmenler dahil) bir sehirden bahsediyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Olgi kullanıcısına yanıt

O zamanda tüm sistemler kitleneceği için yine yapılamayacak . Nereden tutsak elimizde kalıyor gibi . Bu düğüm çözülemez

• İstanbul'da kentsel dönüşüm yapılan yerlerinde çoğu rant uğruna yapıldı, sanki bizi düşünen var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu sorunlar 10 gün daha konuşulur sonra unutulur .

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Herşeye çözüm vardır ama bu çözümü istikrarlı bir şekilde uygulayacak yöneticler yok bu Ülkede birileri çalar.Acilen bunun için ayrı bir her ay ödenen vergi kalemi çıkarılmalı mesela ayda 100₺ toplansa ve 100₺ Ülkede atıyorum 30 Milyon kişi ödese her ay iki üç tane bina yapacak bütçe oluşur bu bütçeleri devlet başak hiçbirşeye harcamayıp komple yeni bina yapımına ayırsa ve vatandaşlara ücretsiz olarak verilse. Tamam tamam kesiyorum biliyorum çok fazla hayel kuruyuyorum bu iş Ötv muhabbetine döner sonra.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • şuanki kentsel dönüşüm muhabbetiyle bu işler olmaz.

ingilizlerin ikinci dünya savaşı sonrası uyguladığı inşaat programı örnek alınırsa bu işler çözülebilir.

ayrıca istanbulda öncelikle çevre düzenlemesine ihtiyaç var bence. insan ve doğa odaklı,geniş sosyal alanlı ve programlı,bisiklet ve yürüyüş yolları olan, büyük parkları olan vb vb her açıdan düşünülmüş ve planlanmış ilçeler,mahalleler,caddeler ve sokaklar inşa edilmeli.hatta dahası ekolojik ve kendi enerjisini kendi üretebilen yapılar inşa edilmeli.

tabi bunlar bugün başlasa kaç yıl sürer bilemiyorum.

ama bu söylediklerim ütopya biliyorum.. üzgünüm bunun için.

• 1999'dan itibaren yavaş yavaş binaları yenileselerdi şimdiye çoğu bina yenilenmiş olurdu.Sınava bir gün kala ders çalışan öğrenci mantığıyla deprem sorununa yaklaşıyoruz.Büyük İstanbul depreminin üstünden 21 yıl geçmiş ama İstanbul aynı İstanbul.21 yıl içinde bu sorun çözülmek istenseydi ilaki bir yolu bulunur çözülürdü.

• muammer816 M kullanıcısına yanıt

İngilizlerin yaptıkları ile alakalı herhangi bir döküman belgesel vs var mı bildiğiniz ? Merak ettim izleyip öğrenmek isterim .

• hayırdır

beylikdüzünde 30-40 katlı binalar yapılıyoda neden mecidiyeköyde oturanlara

10 katlı bina yıkıldığında yenisi yapılmak istenince 5 kat izin veriliyor ?

bunun değişmesi lazım

her yer şuanki haliyle kaç katlı ka çdaireyse yıkılıp yenisi yapıldığındada aynısı çıkması lazım

vede kanal istanbuldan vazgeçilmeli

• bu da işin içinden yazılmış, anadolu insanı ahlaksızdır eğitimsizdir, devlet para peşinde inşaatçılar para peşinde, o beklenen deprem olsun millet ilk iş olarak değeri düşen arsaları toplayacak tıpkı Sakarya'da olduğu gibi...

https://eksisozluk.com/entry/115026109

daire başı 2500 ödedik proje çıkardık kaldı öyle 4cm taşmış rüşvet bekliyorlar neyin dönüşümü sırf rant başka bir şey değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: SPHAR3X

İngilizlerin yaptıkları ile alakalı herhangi bir döküman belgesel vs var mı bildiğiniz ? Merak ettim izleyip öğrenmek isterim .

bende şans eseri adını hatırlayamadığım bir kanalda belgesel olarak denk gelmiştim. belgeselin adını da hatırlayamıyorum ancak belki google'dan araştırılırsa bulunabilir. en azından konu hakkında çeşitli videolar bulunabilir. belgesel de siyah beyazdı zaten.

adamların yaptıkları o kadar etkiledi ki beni belgeselde gördüklerim görsel olarak hafızamdan silinmiyor.

bugün ingiliz film ve dizilerde gördüğümüz kırmızı,içi dolu, eski teknoloji tuğladan yapılmış yapılar o projenin eseridir.

zaten o dönem ingilterede (belgesele göre) işçi partisi 1 veya 2 dönem iktidarda kalmış ve bu dönemlerde bu ve benzeri insani projeler hayata geçirilmiş.

belgelese bir şekilde ulaşırsanız burada da paylaşmanızı rica ederim.

çok yardımcı olamadım,çeşitli işlerim var,kusuruma bakmayınız.

iyi forumlar.

• Verecekler yetkiyi görecez etkiyi..

Her müteahhite bir apartman kampanyası için iban veriyorum..

Erdem Fidan izleyen varsa görün şantiyelerin halini, millet kolon kesip kablo falan geçiriyor beynine çaktıklarım.

Keke oğlu keke inşaatı bitirip başkasına geçecek, 20 seneye emekli olacak ama orada oturanlar apartmanın yapımında kimin

çalıştığını hiç bilemeyecek, depremde bina altında kalırsa öldüğüyle kalacak tahminen..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rindaman -- 2 Kasım 2020; 17:48:36 >
  • Yenilemesin için niyet lazım.Sonra para lazım.Sonra plan ,program lazım.

Eh bizimkiler kader işte diyor sonra bir bina yaparız söz veriyoruz diyor geçiyor.Daha ne !

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.