Şimdi Ara

Türkiye 2023'e kadar iflas eder mi? Dayanır mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
1
Favori
7.300
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
64 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • -Faiz indirimleri ve merkez bankasında para olmaması.


  -Kur farklarının vatandaşa zam olarak dönecek olması


  -Artan fiyatlar karşısında maaşların,ücretlerin erimesi


  -Verilecek asgari ücret ve maaş zamlarının gerçek enflasyonun altında kalacak olması


  -Türkiye'nin risk primleri yüzünden borç alacak ülke kalmaması


  -Bütçe'de ve TBMM'de vatandaş lehine hiçbirşeyin olmaması.


  -İç ve dış siyasette güven kaybı


  -Kurumların güven yitirmesi(Tüik,işkur vs)


  -Umut ve gelecek ile düşüncelerin yitirilmesi  Ben bütün bunlar bir araya geldiğinde 2023'e gelmeden Türkiye'nin dayanabileceğini ve seçimin zamanında yapabileceklerini düşünmüyorum.


  Siz ne düşünüyorsunuz?
 • Dedikleriniz acı bile olsa katılmak isterdim ama bu defa ufak bir fark var. Ülkeye girecek yabancı sermaye için son kararları verecek olan yargı askeri darbe döneminde bile bu kadar tahakküm altında kalmamıştı. Böyle olunca ve en ufak bağımsızlığı olmayınca yurtdışından sermaye getirecek olanda gelmiyor, tam tersine Volkswagen sözde fabrika kuracaktı vazgeçti. Honda tası, tarağı topladı ülkeden gitti. Aslında 250 euro asgari ücret Avrupa'ya bu kadar yakın bir ülkede yatırımcı için bulunmaz nimet ama mesele sadece maliyet değil.

  Yurtdışında ülkenin ne yargısına, ne üretilen politikasına en ufak güven yok.
  Allah aklı başında olanlarimiza sabır versin, önümüz çok karanlık.

  Ülke değil.Halkı m*l halkı.Sen kazancından emeğinden ödün verdikçe ondan yiyorlar.Dışarıdan borç almak için yine bu 80 milyon sığırı ipotek gösteriyorlar.


  Türkiye'nin öz kaynağı yok kalmadı.Geleceğini bile sattılar.Şuanda da deli gibi borç arıyorlar sağdan soldan uyuşturucu kara para bulaşmadıkları nane kalmamış.Uyuyun uyuyun.Adamlar tefeci faizleri ile borç kitliyor ülkenize.

  Erken seçim olayları vs net Akp'nin işine gelir.

  Emekliye zam,asgari ücrete zam,son bir gayret ile biraz döviz düşürülür,bizim Allahımız var,Avrupa saldırıyor nidaları ile belirli bir kesim yine etki altına alınır.Bir kaç doğalgaz kuyusu bulunur vs vs her zaman ki olaylar


  O yüzden canımız çok yanacak,çok sıkıntı çekeceğiz ama bu rezil ekonomik şartlar ile 2023'e kadar her şeyin daha kötü olması lazım.

  Camiye,köprüye,otoyola oy verenler,3 kuruş maaş ile çoluk çocuğunun yüzüne bakmaya utanıp cumhurbaşkanının maaşını savunanlar bile artık yeter diyecek hale gelirse belki bir şeyler olur

  Dolar artınca girdi ve maliyetlerde artıyor.İleriki dönemde hammadde alınamadığından üretimde yapılamayacak.  Hayvancılık deseniz yemler ithal ediliyor ve sürekli fahiş zamlar gelmekte.Çevremde iflas eden edene veya hayvancılık,süt üretimini bırakan çok diyim.


  Ben kendime baktığımda emin olun yarını bile göremiyorum.Günlük yaşıyorum,gelecek belirsiz.

 • 10 olursa seçim gelir

 • Sanayinin olduğu her ne kadar destekler yetersiz de olsa tarım ve hayvancılığın olduğu ülke iflas etmez fakirleşir tabi birileri de zenginleşir. Yani sen 2023'e kadar iflas eder misin bunu kendine sorman lazım.

 • tarım da mazot yakıyor traktorlere haciz geliyor gübre fiyatı vs vs
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9600_G_T -- 21 Ekim 2021; 23:6:14 >
 • İflas değilde başka bişiyler olabilir..yıllardır bu tarihin verilmesinin tek sebebi seçmeni avutma olduğuna inanmıyorum.A dan z ye herşeyimizi paramparça ettiler , vatandaşı gırtlağa kadar borçlandırdılar yetmedi çılgın projelerle gelecek yıllarımızı da çaldılar , içimizde yaşayan on milyona yakın ne idiğü belirsiz , suriyede ırakta yunanistanda etrafımızda silahlı birliklerle örülmüş vs vs bunların hepsi boşuna değildir herhalde.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • tenekekutu kullanıcısına yanıt

  Dolar artınca girdi ve maliyetlerde artıyor.İleriki dönemde hammadde alınamadığından üretimde yapılamayacak.  Hayvancılık deseniz yemler ithal ediliyor ve sürekli fahiş zamlar gelmekte.Çevremde iflas eden edene veya hayvancılık,süt üretimini bırakan çok diyim.


  Ben kendime baktığımda emin olun yarını bile göremiyorum.Günlük yaşıyorum,gelecek belirsiz.

 • 9600_G_T kullanıcısına yanıt

  Olsun birileri fakirleşirken diğer tarımcılar zenginleşir yine aynısı olur. Küçük balık büyük balık olayı yani. 1995 ve 2000 krizlerini görmüş nesiliz hep böyle oldu.

 • Ya kardeşim sıkıntı yapmayın.
  Dolar Suriyeliler ülkelerine dönsün diye yükseltiliyor.
  Alım gücü iyicene düşünce bakacaklar dönmek mantıklı ve gidecekler.

  Stratejik derinlik hep bunlar.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Muhaliflik ,ironi vs bir tarafa; gerçekten bu şekilde giderse ülkemiz 2023 e çıkmaz,iflas eder.

  Acilen seçim ve yeni bir başlangıç lazım.

 • Gelenler için bunların yaptıklarını toparlamak kolay olmayacak maalesef.

 • Ülke iflas falan etmez şunu ne zaman anlayacaksınız acaba.Dolar 7-8-9 aynı muhabbet.Ülkemizde alım gücü düşmeye devam edecek.Fakir tabaka için değişen birşey yok.Zaten bunlar hallerinden memnun.Orta tabaka nerdeyse bitmek üzere.Son kalan kısımda bitme noktasına gelir.Ülkede her geçen zaman zengin sayısı artmaya devam edecek.Özetle harcamalarınızın sayısı kalitesi gramajı azalmaya devam edecek.

 • Batmaz...


  Devülasyon olur...


  TL kazananlar biraz daha fakirleşir...


  USD ve birikimi olanlarda nedensiz bir zengileşme olur...


  Yurt dışı için ucuz iş gücü nedeni ile talep artar...


  İhracat fazlalaşır...


  5-10 senelik bir krizden sonra toparlanır...


  Daha önce olmuştu. Tansu Çiller ben sizin ananızım dedi... 2 anahtar verecekti herkese... gerisini yazmayım.


  Abim bu devirde bi anda 30 yaşından 60 yaşına gelmişti... 30 senedir yaşadımı yaşamadımı belli değil. İcralar...hapisler... aile sorunları... bütün aile seferber olduk zor kurtardık
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omeri7 -- 22 Ekim 2021; 3:4:30 >
 • Eğer küresel güçlerin başka bir planı yoksa Türkiye'yi iflas ettirmezler. Türkiye iflas ederse sırayla İtalya, İspanya, ardından Avrupa krize girer. Avrupa finansının Türkiye'den milyarlarca dolar alacağı var. Bu Türkiye iflasını açıklarsa Avrupa bu alacaklarını alamadığı için finans krizine girer) Domino taşı etkisiyle küresel dünya krizi çıkar. Türkiye'yi kurtarırlar ama Türkiye daha fazla sömürülen ülke olur. Türkiye yüzünden krize giren Avrupa ve diğer gelişmiş ülkeler bunları alabilmek için savaşı bile göze alırlar.


  Yani eski çağlarda ki gibi güçsüzün üstüne sefere çıkıp ele geçrime dönemi olmaz. Her ülke birbirine entegre olduğu için düşen bir ülkeyi küresel sistemin bekası için ayağa kaldırmak zorundalar.

 • 9600_G_T kullanıcısına yanıt

  Eski Başbakan "Bu gidişle 14 TL olur" demişti.

  Bir yazar ise "İktidar kıyamet kopsa erken seçime gitmez" dedi.

 • Yabancı haber bültenlerinde iflasa dair haberler dolaşmaya başladı. Bunlar iflas etmese de ederler ama ona da varlık iflası bizimkisi derler.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Venezuella olmayiz ama bi Arjantin neden olmayalim ki? Türkiye 2023'e kadar iflas eder mi? Dayanır mı? 

 • omeri7 O kullanıcısına yanıt
  Dedikleriniz acı bile olsa katılmak isterdim ama bu defa ufak bir fark var. Ülkeye girecek yabancı sermaye için son kararları verecek olan yargı askeri darbe döneminde bile bu kadar tahakküm altında kalmamıştı. Böyle olunca ve en ufak bağımsızlığı olmayınca yurtdışından sermaye getirecek olanda gelmiyor, tam tersine Volkswagen sözde fabrika kuracaktı vazgeçti. Honda tası, tarağı topladı ülkeden gitti. Aslında 250 euro asgari ücret Avrupa'ya bu kadar yakın bir ülkede yatırımcı için bulunmaz nimet ama mesele sadece maliyet değil.

  Yurtdışında ülkenin ne yargısına, ne üretilen politikasına en ufak güven yok.
  Allah aklı başında olanlarimiza sabır versin, önümüz çok karanlık.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Bu konfor alanını kaybedeceklerinden, ekosistemleri darmadağın olacağından dolayı ne kadar kötü olursa olsun seçime yanaşmazlar.


  Son ayları. O yüzden bir sonraki iktidara tam bir enkaz bırakıp "Bakıın görün işte ey ümmet, beceremiyorlar işte" demek için gitmeyecekler seçime.


  Gitmesinler de, beter olalım.

 • İflas şuan mümkün görünmüyor bankalar sağlam ama batıklar sürekli yükselme eğiliminde.


  Bu arada Türkiye'nin batması Avrupa'da domino yaratabilir, tabloya bkz.


  Türkiye 2023'e kadar iflas eder mi? Dayanır mı?

  Yukarıda bir arkadaşımızın dediği gibi bunlardan sonra geleceğin işi çok zor, ne kurumlar ve kapasiteleri kaldı. Ne de global enflasyonun yaşandığı dönemde adam gibi bir çıkış şansı var ama hala rubiconu geçmiş değiliz?


  Not:Rubicon Mahfi hocanın bir metaforudur, bkz
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ressi1 -- 22 Ekim 2021; 10:54:5 >
 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.