Şimdi Ara

Türk kültürü diye bir şey var mı?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
1.424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kafkas ve Balkan milletlerinin kültürleri ile Arap adetlerini kendimizin diye sahipleniyoruz. Türk sanat müziği dediğimiz şey Bizans müziği. Danslarımız yine başkalarının. Çocuklarımıza bile Arap, Fars isimleri koyuyoruz. Halbuki kültürümüzün böyle olması gerekmez miydi? Her şeyimiz mi başkasının?

http://youtu.be/6KgjwGADD5w?t=1m54s

• Bende aynı şekilde düşünüyorum. Özgün kültürümüz yok. Herkesten biraz alıp ortaya karışık yapmışız. Bunun tarih boyunca Türklerin farklı coğrafyalarda ülke kurmasına bağlıyorum. Çinin kuzeyi ve orta Asyada, Asya Hun Avrupada Avrupa Hun, Hazar denizinde Göktürkler Anadoluda Selçuklular Osmanlılar hatta Mısırda Hindistanda bile kurulan Türk devletleri var. Tarih boyunca Orta Asyadan Anadoluya göç ederken onlarca devlet kurmusuz göçün sonucu olarak yüzlerce milletle kültür alışverişi yapmışız. Osmanlı dağılmasına rağmen şu an ki Türkiyede bile Çerkezler, doğuda Kürtler, Karadenizde Lazlar var. Hala özgün değiliz. Ama mesela Japonyayı ele alırsak 2000 sene öncede oradaydılar hala oradalar. O coğrafyada kendi kültürlerini muhafaza etmişler.
    Ben kültürümüze en büyük darbeyi vuranların araplar olduğunu düşünüyorum. Kendi oluşturdukları örf ve geleneklerini bize islamla kabul ettirmeyi başarmışlar. İslama laf etmiyorum kesinlikle kötülemiyorum ama bizim milletimiz islamı özümserken bazı sıkıntılı arap saçmalıklarınıda benimsemiş. En bariz örneği toplumun içindeki kadının yeri. Mesela İslamdan önce kağan olmadığı zamanlar kurultaya Hatun başkanlık ederdi. Kadınlar hürlerdi ve kadına saygı vardı. Toplumda tek eşlilik yaygındı. Avrupa afrika amerikadaki toplumlara kıyasla o zamanın şartlarında kültürümüz muazzamdı. Göktürk kitabelerinde bile sosyal devletten kağanın halkına karşı sorumluluklarından vs vs bahseder. kadınları yolda önüzde yürütürken islamla birlikte arkamızda yürütmeye başladık. Bunlar işte sıkıntı. Neyse uzatmıyım. Kız olarak doğan bebekleri canlı canlı toprağa gömen bir toplumdan kültürel olarak ne kazanılabilir ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YOKEDİCİİİ -- 3 Haziran 2014; 23:45:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türklerin başına gelmiş en kötü şey islamiyet bence. Sebebi de insanların islamiyet diye arap kültürünü benimsemesi, araplaşması.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türk kültürü diye bir şey olmaz olur mu hiç...

Orta asyada 2000 yıldır devam eden kültür aktiviteleri var. Temelde bozkır coğrafyası ve göçebelik ile gelişen kültür, yerleşik hayatla beraber büyük değişimlere uğramış ve uğramaya da devam edecektir.

Türk'ü sadece Türkiye'den ibaret zannetmemek lazım. Ayrıca Türkiyedeki Alevilik, eski türk kültüründen kopmayıp bunu islamla sentezlenmesidir (Yanlış düşünüyorsam tüm alevilerden özür dilerim)

İslama veya araplara laf eden arkadaşlar, buyrun, at üstünde bozkırlar sizi bekliyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Thook -- 4 Haziran 2014; 0:37:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: k2fg9

Türklerin başına gelmiş en kötü şey islamiyet bence. Sebebi de insanların islamiyet diye arap kültürünü benimsemesi, araplaşması.

+1
  • Aah ah, Türk kültürü dedikçe aklıma Turan Kurultayı geliyor.

Yakutistan'dan, Kazakistan'dan, Azerbaycan'dan Macaristan'a kadar onlarca Turan halkının ortak katılımıyla yapılıyor. Ne zamandır gitmek isterim ama hiç fırsatım olmadı

http://www.youtube.com/watch?v=r_WhL-4rFww
  • Türklük İslamiyet ile birleşerek müthiş bir sentez oluşturmuş,dünyaya hükmetmiştir yahu buradaki yorumlar çok talihsiz olmuş.Lafı uzatmak istemiyorum burada insanlar çok derinlikli düşünüp yazmıyor zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: k2fg9

Türklerin başına gelmiş en kötü şey islamiyet bence. Sebebi de insanların islamiyet diye arap kültürünü benimsemesi, araplaşması.

bence sensin
  • Türk kültürü balkanlardan çok etkilenmiştir ama balkan kültürleri Türk kültüründen az etkilenmiştir.

• Eşek gibi olmayan bir kültürün dersini 1 sene boyunca almışım la yorumlara bak hizaya gel(!)
  • Türkiye katılıyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: Arnavut7

Türk kültürü balkanlardan çok etkilenmiştir ama balkan kültürleri Türk kültüründen az etkilenmiştir.

quote:

...
    Osmanlı İmparatorluğu döneminde Osmanlı Türkçesi kanalıyla Türkçe, Arapça, Farsça pek çok kelime Arnavutçaya yerleşmiştir.
    ...
    Ancak Arnavutlar Sırp hegemonyasına karşı ve İtalya ile olan bağları ve yakınlıkları sebebiyle Arnavutluk Katolik Kilisesi'ne bağlılığı tercih ediyorlardı. 15. yüzyıldaki Osmanlı fetihleri sonucu binlerce Arnavut İtalya'ya kaçmak zorunda kaldı, geri kalanlar başlangıçta görüntü olarak ta olsa 500 yıllık Osmanlı hâkimiyeti neticesinde müslümanlaşıp Doğu hâkimiyetine girdiler.
    ...
    14. ve 15. yüzyıllarda coğrafi yakınlıkları sebebiyle İtalya'daki rönesansa çok yaklaşan Arnavutlar, mukavemet göstermelerine rağmen 16. yüzyılda Osmanlı hakimiyetine girdiler ve Doğu tarzı ataerkil ve tutucu bir yaşama geçmek zorunda kaldılar. Arnavut kültüründe kıdem ve saygı esastır. Bu nedenle yaşlılara büyük bir saygı vardır. Sülaledeki ya da ailedeki en yaşlı insan reis olarak kabul edilir ve sözlerinden dışarı çıkılmaz. Doğum, evlenme gibi önemli günlerde yapılan törenlerde sıkı bir disiplin ve seremoni dikkat çeker.
    ...

quote:

Dil bilimci Abdullah Skaljiç'in 1957 yılında ilk baskısı yapılan eserinde Sırp-Hırvat dillerinde 8.742 Türkçe kökenli kelimenin ortak kullanımından bahsetmektedir. Bu kelimelerin büyük çoğunluğunun Müslümanlık gibi sonradan oluşan ortak paydalardan ötürü Boşnaklar tarafından benimsendiğini vurgulamaktadır...

Soyut etkileri bunlar, somut olarak da birçok yapıda Türklerin izi var. Hepsini derleyip buraya koysam muhtemelen saatlerimi alır. Türklerin döneminden kalma onlarca eser hala Karpatlar'a kadar var. Gelenekleri bile Türk kültürüyle yoğurulmuş, biraz daha Türk kültürüne maruz kalsalar asimile olacaklar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aesthetic.

quote:

Orijinalden alıntı: Arnavut7

Türk kültürü balkanlardan çok etkilenmiştir ama balkan kültürleri Türk kültüründen az etkilenmiştir.

quote:

...
    Osmanlı İmparatorluğu döneminde Osmanlı Türkçesi kanalıyla Türkçe, Arapça, Farsça pek çok kelime Arnavutçaya yerleşmiştir.
    ...
    Ancak Arnavutlar Sırp hegemonyasına karşı ve İtalya ile olan bağları ve yakınlıkları sebebiyle Arnavutluk Katolik Kilisesi'ne bağlılığı tercih ediyorlardı. 15. yüzyıldaki Osmanlı fetihleri sonucu binlerce Arnavut İtalya'ya kaçmak zorunda kaldı, geri kalanlar başlangıçta görüntü olarak ta olsa 500 yıllık Osmanlı hâkimiyeti neticesinde müslümanlaşıp Doğu hâkimiyetine girdiler.
    ...
    14. ve 15. yüzyıllarda coğrafi yakınlıkları sebebiyle İtalya'daki rönesansa çok yaklaşan Arnavutlar, mukavemet göstermelerine rağmen 16. yüzyılda Osmanlı hakimiyetine girdiler ve Doğu tarzı ataerkil ve tutucu bir yaşama geçmek zorunda kaldılar. Arnavut kültüründe kıdem ve saygı esastır. Bu nedenle yaşlılara büyük bir saygı vardır. Sülaledeki ya da ailedeki en yaşlı insan reis olarak kabul edilir ve sözlerinden dışarı çıkılmaz. Doğum, evlenme gibi önemli günlerde yapılan törenlerde sıkı bir disiplin ve seremoni dikkat çeker.
    ...

quote:

Dil bilimci Abdullah Skaljiç'in 1957 yılında ilk baskısı yapılan eserinde Sırp-Hırvat dillerinde 8.742 Türkçe kökenli kelimenin ortak kullanımından bahsetmektedir. Bu kelimelerin büyük çoğunluğunun Müslümanlık gibi sonradan oluşan ortak paydalardan ötürü Boşnaklar tarafından benimsendiğini vurgulamaktadır...

Soyut etkileri bunlar, somut olarak da birçok yapıda Türklerin izi var. Hepsini derleyip buraya koysam muhtemelen saatlerimi alır. Türklerin döneminden kalma onlarca eser hala Karpatlar'a kadar var. Gelenekleri bile Türk kültürüyle yoğurulmuş, biraz daha Türk kültürüne maruz kalsalar asimile olacaklar.

Hocam Arnavutça'da Türkçe kelime artık zor bulunur. Pek çok Türkçe, Arapça, Farsça kelime yerleşse de Enver Hoxha bu kelimeleri 1960'larda dile bir çok Latince, İtalyanca ve Eski Arnavutça kelimeler eklenmiştir. Arnavutlar da aile bağı Osmanlı öncesine dayanır. Ama bu Osmanlı sayesinde güçlenmiştir. Mesela Portokall (Portokal), Bakër (Bakır), Para (Para), Pambuku (Pamuk). Günümüz de bu kelimeler kullanılmıyor. Bazı yaşı 70'i aşmış Makedonyalı, Türkiyeli, Kosovalı Arnavutlar böyle kelimeleri kullanıyor.

Müzik konusunda hala Arnavutların Türklerden etkilendiği söylense de yalan. Müziğimiz çok eskilere dayanır. Danslarımız ve kıyafetlerimiz de.

Bir de doğum, evlenme gibi sıkı tutumlar Yugoslavya'ya da yayılmış. Bir de Türkler de Reis baba kabul edilirken biz de en büyüktür, cinsiyet farketmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Revv.0

Türkiye katılıyor mu?

Katılıyor

http://kurultaj.hu/bilgi/
    http://turan.org.tr/turan-kurultayi-2013-macaristan/
  • İçinde olmadığım için detaylarını bilmiyorum hocam. Ama Enver Hoca'nın öze dönüş çalışmaları yaptığını okumuştum. Bir ara Arnavut(Makedon da olabilir tam bilmiyorum) cs 1.6 serverlarına girdiğimde Türkçe konuşabilen çok fazla insan vardı. Y harflerini j olarak yazıp Türkçe kelimeleri kullanıyorlardı(yok/jok gibi), hatta 1 hafta falan girmeme rağmen Türkçe konuşmaktan öğrenebildiğim bir kaç Arnavutça söz(sij je, shqptar, mir ben vb.) olmuştu sadece.

Bir de Türklerde de ailenin en büyüğü reis statüsündedir. Bizim ailede babaannem vefat etmeden önce onun sözü geçerdi, babam ikinci plandaydı. Yani bu konuda pek kadın/erkek ayrımı olmuyor diye biliyorum, en azından bizim ailede böyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aesthetic.

İçinde olmadığım için detaylarını bilmiyorum hocam. Ama Enver Hoca'nın öze dönüş çalışmaları yaptığını okumuştum. Bir ara Arnavut(Makedon da olabilir tam bilmiyorum) cs 1.6 serverlarına girdiğimde Türkçe konuşabilen çok fazla insan vardı. Y harflerini j olarak yazıp Türkçe kelimeleri kullanıyorlardı(yok/jok gibi), hatta 1 hafta falan girmeme rağmen Türkçe konuşmaktan öğrenebildiğim bir kaç Arnavutça söz(sij je, shqptar, mir ben vb.) olmuştu sadece.

Bir de Türklerde de ailenin en büyüğü reis statüsündedir. Bizim ailede babaannem vefat etmeden önce onun sözü geçerdi, babam ikinci plandaydı. Yani bu konuda pek kadın/erkek ayrımı olmuyor diye biliyorum, en azından bizim ailede böyle.

Tahminim Makedonyalı Arnavut veya Makedon Müslümandır. Benim akrabalarda var hepsi değil ama bazıları Arnavut olmalarına rağmen Türkçe konuşabiliyorlar (dediklerini pek anlamıyorum ama neyse ). Sij'in anlamını bilmiyorum, Shqiptar zaten Arnavut demek. Mir sanırsam Mirë, çünkü Mir diye kelime yok diye biliyorum. Mirë'de iyi demek.
  • orta asya'dan getirdiğimiz birçok kültürü yavaş yavaş unutuyoruz.
  • Biz türkler hep pragmatik hareket ettik başkalarının işe yarar kısımlarını topladık bunu osmanlıda rahatça görebilirsiniz bizans yönetim sistemlerini reforme edip kullandık islama da aynı şekilde siyasi güç için geçtik savaşmak yenmek bizim işimiz bunun içinde herşeyi yaptık

• Muhabbete bak ya türk kültürü çok eski çok kapsamlı ve eşi benzeri olmayan bir kültürdür ben size sadece bir örnek veriyim batılı devletlerde insanlar ana babasına ismiyle sesleniyor oysa bizde hiç tanımadığımız insanlara amca teyze abi abla deniyor bu kültür hangi millette var biri bana açıklasın
    üstüne üstlük tarih boyunca türklere barbar denmiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dotacı22 -- 19 Haziran 2014; 15:27:20 >
  • O değilde konuda iddia edildiği gibi Balkan ve Kafkas kültürlerinden ne almışız?Örnek verirseniz daha iyi olur.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.