Şimdi Ara

Türk kültürü diye bir şey var mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
1.431
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Var elbette olmaz mı. Ancak durum bence İslamiyet'ten sonra farklılık kazanıyor. Burada İslam'ın iyi-kötü etkisinden söz etmeyeceğim. Sadece adetlerimiz değişti. İyilik-kötülük göreceli.

Türkler bozkır milleti. Bu yüzden mimarileri yok. Ancak gelişen sanat da buna göre oluyor çünkü Türkler usta demirci. Temren olsun, kılıç olsun ortaya çok değişik şeyler çıkıyor. Atlar süsleniyor, savaşçılar özenle giydiriliyor.

Türkler bozkırın tam ortasından gelmiş bir millet. Ata binen, kımız içen, yay çeken, demir döven. Kimseyi eleştirmek istemiyorum ama bazı arkadaşlara Göktürk, bazı arkadaşlara Osmanlı deyince gözleri yerinden çıkıyor. Osmanlı'ya Arap, Göktürkler'e kafir falan diyorlar. E komik tabi bir şey deyince de taraftar olmakla suçluyorlar.

İkisi de bizim. Tabii öz olarak Göktürk ve Karahan dönemleri incelenirse, Öz Türk Bozkır Kültürü daha iyi ortaya çıkar diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tarîhçî

Var elbette olmaz mı. Ancak durum bence İslamiyet'ten sonra farklılık kazanıyor. Burada İslam'ın iyi-kötü etkisinden söz etmeyeceğim. Sadece adetlerimiz değişti. İyilik-kötülük göreceli.

Türkler bozkır milleti. Bu yüzden mimarileri yok. Ancak gelişen sanat da buna göre oluyor çünkü Türkler usta demirci. Temren olsun, kılıç olsun ortaya çok değişik şeyler çıkıyor. Atlar süsleniyor, savaşçılar özenle giydiriliyor.

Türkler bozkırın tam ortasından gelmiş bir millet. Ata binen, kımız içen, yay çeken, demir döven. Kimseyi eleştirmek istemiyorum ama bazı arkadaşlara Göktürk, bazı arkadaşlara Osmanlı deyince gözleri yerinden çıkıyor. Osmanlı'ya Arap, Göktürkler'e kafir falan diyorlar. E komik tabi bir şey deyince de taraftar olmakla suçluyorlar.

İkisi de bizim. Tabii öz olarak Göktürk ve Karahan dönemleri incelenirse, Öz Türk Bozkır Kültürü daha iyi ortaya çıkar diye düşünüyorum.

Bir kere vatandaşın teki ile dil tartışmasına girmiştim.Dilimizde çok saçma ve gereksiz bir çok yabancı kelime olduğunu bunların çoğunun aslında eski Türkçede karşılıklarının bulunduğunu ,bunları yaygınlaştırıp kullanmamız gerektiğini 1 saat anlattım konuşmamda.Konuşmanın sonunda durdu dedi ki bizene o kafirlerin dilinden.(Sözde Müslüman ya dangalak)
    Sen elin ateş perestinin dilini kullanırken iyi ama kendi atalarınınki mi kötü diye sordum.Mal gibi kaldı öyle.Cevapta veremedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: AK KUZGUN

quote:

Orijinalden alıntı: Tarîhçî

Var elbette olmaz mı. Ancak durum bence İslamiyet'ten sonra farklılık kazanıyor. Burada İslam'ın iyi-kötü etkisinden söz etmeyeceğim. Sadece adetlerimiz değişti. İyilik-kötülük göreceli.

Bir kere vatandaşın teki ile dil tartışmasına girmiştim.Dilimizde çok saçma ve gereksiz bir çok yabancı kelime olduğunu bunların çoğunun aslında eski Türkçede karşılıklarının bulunduğunu ,bunları yaygınlaştırıp kullanmamız gerektiğini 1 saat anlattım konuşmamda.Konuşmanın sonunda durdu dedi ki bizene o kafirlerin dilinden.(Sözde Müslüman ya dangalak)
    Sen elin ateş perestinin dilini kullanırken iyi ama kendi atalarınınki mi kötü diye sordum.Mal gibi kaldı öyle.Cevapta veremedi.

Sonuna kadar haklısınız. Böyle tarihten anlamayanların atıp tutması ve kendi kültürünü, dilini dinini kötülemesi beni benden alıyor.

• Yerleşik toplumların kültürleri ile göçebe toplumların kültürü bir düzeyde olmaz. Türkler göçten sonra Anadolu'ya yerleşip İslam, İran, Bizans, Helen kültüründen etkilendiler, tabii ki kendi kültürlerinden unsurları da korudular.

Fakat günümüzde muazzam bir Amerikanlaşma var. Bu sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da mevcut. Ve Türkler muhafazakar olmadıkları için kültürleri hızla deforme oluyor. Yavan bir pop kültürü oturuyor.
  • Yüzyıllarca Anadolu'da yaşayıp nasıl Türk kalabiliriz ki ? 100 sene önceye kadar kullandığımız dil arapça, giysiler arap kıyafeti, dinimiz arap diniydi.
    Anadolu Türklerin ana vatanı değildir maalesef. Bizden daha önce de bu topraklarda yaşayan onlarca millet vardı.
    Şu anki halimiz ortaya karışık bişey. Dilimiz çoğunlukla türkçe kelimeler geri kalan ingilizce, arapça, farsça, fransızca. O konuda suçlamak doğru olmaz avrupada bile çoğu dil karışık.
    Eski Türklerde müzik kültürü nasılmış bilmiyorum. Ama şu anki halimiz Yunanlara benziyor. Onlar binlerce yıldır bu topraklarda, bizim onlardan kültür almamız daha mantıklı.
  • ibrahim kafes oğlunun türk milli kültürünü okursanız soru kalmaz aklınızda youtube google falanla olmaz bu işler hadi eyv.
  • diyorum başka bir şey demiyorum.Tabi ki var.Biz yaşamıyoruz belki çünkü Türkiye Türküyüz.Orta Asya Türkleri benliklerini daha iyi korumuş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @k2fg9

Bugünde araplaştırma sürecinin gazına dibine kadar rte ve şurekası bastı.

en az 1 milyon suriye li artık içimizde ve içlerinde sabıkalısından, teröristine , yozlaşmış arap adetleriyle birlikte geldiler ülkemize yerleştirildiler.

kendi ülkemizin sorunları yetmemiş gibi bir de onların getirdiği bir sürü sorunla uğraşmak zorunda kalacağız.
  • 2500 yıllık türk tarihinin 1500 yılını Arap Kültürü diye kestirip atıyorsunuz sonra Türk kültürü yok sanıyorsunuz. Bu gün orta asya halklarını takip ederseniz bozkır kültürünü görürsünüz. Aynı şekilde Osmanlının egemen oldukları topraklara bakarsanız yerleşik kültürü görürsünüz. En basitinden anadoluda hala kilimlere eski Türk desenleri işlenir
  • Türk kültürü diyebileceğimiz en sağlam olgu Türkçe'dir. Geri kalanlar ise araplaşmış kırıntılardır. Günümüzde seçmemiz gereken yön batı kültürümü yoksa yozlaşmış arap kültürünemi bağlı olacağımızdır. Atalarımızın yaşam tarzı nedeniyle ne yazık ki Türk kültürü korunmamış ve yok olmuştur. Şu an dediğimiz gibi bizi araplar veya avrupalılardan ayıran tek şey dilimiz, kısacası kültürümüz Türkçedir. Gerçi oda yok olmanın eşiğinden dönmüştür.

1936 yılında yani dil devrimi sonrası bile gazetelerde kullanılan (gazeteler halka dönük olduğundan Türkçe hakimiyetin en yoğun olması gereken dili kullanır.) Türkçe'nin sadece %35'i Türkçe kökenli sözcüklerden oluşmaktaydı. Bu oran 1985 yılına kadar yapılan bilinçli çalışmalar sayesinde gazetelerde %75 oranına yükseltilmiştir. Yani Türkçe aslında uçurumun kenarından dönmüş bir dildir. Tabi bazıları sadece yüzde 10'u türkçe olan bir dili Türkçe sayıyorlarsa ona diyecek bir lafım yok...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 3 Temmuz 2014; 18:23:22 >

• Kültürün 0'dan bir şey olduğunu düşünmüyorum. Toplumlardan etkilenmeyle birbirine geçer. Türkler çok fazla kültürden etkilenmişler (Arap-Fars-Bizans-Balkan..)
    Fakat Amerikalıların bile kültürümüz var deyipte biz kendimize öz bir kültürümüz yok dersek ayıp etmiş oluruz gibi geliyor bana.
  • Liselerde dayatılan bir şey var: İslam'ı seçen Türkler milli benliklerini korudu, diğerleri yani seçmeyenler koruyamadı. Ben buna çok gülüyorum. Bu ülkedeki insanların büyük bölümün adı Arapça. Bir de kültürel etkileşim kültürel etkileşim diye dolaşanlar var ortalıkta. Dil ile örnek vereceğim; örneğin sen bir dilden bin tane sözcük alıyorsan ve onlar da senden yüz tane sözcük alıyorsa, burada etkileşim değil ''etkilenme'' vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eostre

Aah ah, Türk kültürü dedikçe aklıma Turan Kurultayı geliyor.

Yakutistan'dan, Kazakistan'dan, Azerbaycan'dan Macaristan'a kadar onlarca Turan halkının ortak katılımıyla yapılıyor. Ne zamandır gitmek isterim ama hiç fırsatım olmadı

http://www.youtube.com/watch?v=r_WhL-4rFww

Çok ilgimi çekti, kıskandım doğrusu. Keşke orada olma imkanımız olsaydı.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.