Şimdi Ara

Peygamberler tarihi ve kronoloji hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
25.374
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1 - Ademin 7000 yıl önce doğması : Tüm peygamberlerin soy kütüğü meydanda, her neslin aktarım hızını 50 yılda 1 olarak varsayarsak ve son peygamere kadar olan sürenin izerine 1500 daha eklersek Ademin 7000 yıl önce dünyaya geldiği sonucu ortaya çıkıyor.

Bana bu 42.000 yıllık fildişi flütü nerededen geldi biri açıklayabilir mi?

Kuran'da Nuh'un 950 yıl yaşadığı açıkça belirtilir.

Nuhun doğumu MÖ 1447 civarında olduğu tahmin ediliyor soy kütüğüne göre, bu durumda ölümü MÖ 500 civarı. Bu aralıkta bir sürü peygamber daha gönderildi. Madem nuh tufanı var, neden diğer peygamberlerin haberi yok bu olaydan, hem de aynı coğrafyada gelişiyor bu olaylar. nuh sellerle boğuşurken, aynı vakit aynı coğrafya diğer peygamberler yağmur duasına çıkıyorlar. Bir şey daha, 950 yıl yaşayabilmiş bir insan nasıl olur da tarihçiler tarafından yazılmaz? Nuhun ölümünden hemen sonra doğmuş tarihçiler : Herodotus vs Thucydides. Ortadoğuya yakın bir coğrafya olmasına karşın tufanlardan, gemilerden, hayvanların neslinin korunmasından söz edilmez. Güneydoğu'da su seviyesi onlarca metre yükselirken marmarada hayatın sıradan devam edebilmesi sizce mümkün mü? çünkü yağış getirebilecek bulutların iki çıkış noktası var: balkanlar ve kafkaslar.

Bu sorular cevaplandıktan sonra sorularım var daha, kronolojiye göre MÖ 350'den itibaren olaylar iyice karışıyor.

Sayın moderatörler, konum 2 kere geri dönüşüme gidip geri geldi. Lütfen konuyu silecekseniz silin ama beni forumdan uzaklaştırmayın. Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zimbabve milyarderi -- 13 Mayıs 2015; 21:00:04 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Korsan

50 yılda 1 olayını anlamadım

tufan olayının tüm dünyada mı yoksa belli bir bölgede mi olduğu biliniyor mu?

yani her birinin ort. 50 yıl yaşadığı varsayılarak yapılan hesaplama.

tufan olayının olup olmadığı bile belli değil. her bölgede olsaydı astek inka cermen latin çinli kabileler tarafından da yazılırdı. sadece orta doğu kültüründe var sel olayı, ve tahminen ermeni-kuzey iran coğrafyasında geçtiği söyleniyor. bu durumda ermenilerin de soyunun tükenmesi gerekmez miydi?
  • quote:

Peygamberler art arda gelmedi ki. Örneğin 1 peygamber gelmişse diğeri ölümünden 250 yıl sonra gelmiş olabilir

benim düşünceme göre tufan tüm dünyada değil sadece ortadoğu taraflarında oldu fakat bununla ilgili ayet-hadis varsa bilmiyorum

ben babadan oğula geçen nesli kastediyorum, sadece peygamberler değil.

yazılı secereye göre 7000-8000 yıl çıkıyor, resimde sadece peygamberler gösterilmiş, peygamber olmayanların da seceresi var.

1000lerce peygamber var fakat secere isa ve muhammed üzerinden tutuluyor, diğerleri konuyu bağlamaz.

kaynağın biri hristiyan biri müslüman. hristiyan olana 2000, müslüman olana 1500 ekle kabaca.

/>

bonus :http://www.sorularlaislamiyet.com/article/12224/ademoglunun-insanligin-dunya-uzerindeki-omru-kac-yildir.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zimbabve milyarderi -- 13 Mayıs 2015; 14:14:22 >

• quote:

İlk defa bu şecereyi gördüm kim hazırlamış acaba?
    7000 yıl çok az bir süre Hz.Nuh 950 yıl yaşamışsa sürenin daha fazla olduğunu düşünüyorum

işin komik yanı nuhtan 500 yıl sonra doğan peygamberler de nuhun 950 yıl yaşadığını iddia etmiş adam ölmedi ki daha

işin daha da komik yanı, tufan olayı nuh doğmadan 4500 yıl önceki mısır mitolojisinde geçiyor.

işin daha da komik yanı adam ve havva doğduktan sadece 1000 yıl sonra, mısırda 100.000lerce insandan oluşan devasa bir devlet kurulmasıdır. 2 insan bölünerek ürese bile 1000 yılda milyon nüfusa ulaşamaz piramitler yapamaz.

• quote:

Zamanları neye göre hesaplıyorsun doğru olduğunu nerden biliyorsun?

yukarıda açıklamayı yaptım, ayrıca fotoğraflar koyup sorularla islamiyet linki koydum. +-1000 yıl oynayabilir. Fakat 42000 yıl oynama imkanı yok!
  • quote:

Bu mesaj silindi.
    Şu Kronoloji olayı hep çarpmıştır dincileri!
    Valla islamiyetten dolayı istemsizce takılmak zorunda kaldığım Hristiyan sitelerinde genellikle 7000 yıl olayı vardı. İncilden dolayı tabii.
  • quote:

Orijinalden alıntı: neommy

Valla islamiyetten dolayı istemsizce takılmak zorunda kaldığım Hristiyan sitelerinde genellikle 7000 yıl olayı vardı. İncilden dolayı tabii.

Alıntıları Göster
    Saçmalamışsın. Hz Adem'den Hz İdris'e kadar on binlerce yıl peygamber gelmemiş de olabilir, gelse bile Kuran'da yazmak zorunda değildir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dikten inen dikme

Saçmalamışsın. Hz Adem'den Hz İdris'e kadar on binlerce yıl peygamber gelmemiş de olabilir, gelse bile Kuran'da yazmak zorunda değildir.

güzel kardeşim anlamak mı istemiyorsun,

farklı ailelerden aynı yüzyıl içinde 10.000 farklı peygamber doğabilir mantığa göre. çünkü peygamber soyu kalabalık, ayrıca güney amerikada çinde doğan peygamberlerinizi de hasaba katın.

3. kere yazıyorum bir daha yazmayacağım : resimde gösterilen soy, kitap sahibi peygamberlerin soyudur sadece. bunun haricinde 10larca peygamber soyu var bir kısmı türkiyede yaşıyor şu anda.

• quote:

Orijinalden alıntı: neommy

Abi kıyametin kopma tarihinde de sıkıntı var. 1300'lerde kopması gerekiyordu ama kopmadı :)
  • quote:

Bu mesaj silindi.
    7bin yıl değilde 70 bin yıl olsun. Muhammed peygamberin ölümünden bu yana 15 asır geçti. muhtemelen bu 15 asır boyunca yaşayan insanların sayısı önceki 10 binlerce yılda yaşamış insanların sayısından fazla. öncekilere onlarca yüzlerce hatta binlerce peygamber gelmişken ,çoğunluk olan sonradan gelenlere ise peygamber görmek nasip olmamıştır. Son peygamber Muhammed miş. Efendim hayır son oldu da ne oldu. insanlık tavan mı yaptı. hayır hala yobazlar. peki tanrı onlarca yüzlerce peygamber yolladıktan sonra neden bıraktı peygamber seçmeyi. kıyamet yakın desek... 15 asır olmuş. daha ne zaman kopacak. peygamber veya mucize görmeyenlerin sayısı görenlerden kat ve kat çok. aman neyse işte kendimizi avutuyoruz.
  • quote:

Hz. Muhammed'i görüp iman etmeyen hatta onunla savaşan binlerce insan da var onları ne yapacağız?

bir şey yapmana gerek yok. en azında yüz yüze görüp değerlendirme forsatları oldu. ama 15 asır boyunca yaşamış insanların onu veya herhangi bir peygamberi canlı görüp değerlendirme fırsatı olmadı.Belki bir peygamber görsem ,mucizesine tanık olsam imana gelirdim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zimbabve milyarderi
    Nuhun doğumu MÖ 1447 civarında olduğu tahmin ediliyor soy kütüğüne göre, bu durumda ölümü MÖ 500 civarı.

hz. İbrahim dönemi mö. 20. yy. civarıdır, hz. Nuh döneminin ondan "en az" 20 yy. önce olduğu tahmin edilmektedir, bu durumda mö. 1447 çok tutarsız...

mö. 1447 yani mö. 15. yy. israiloğullarının mısırda esaret yaşadığı 4 asırlık dönemin ortalarıdır, esaret hz. Yusuf'tan (mö. 18.yy.) sonra başladı, mısırdan çıkış (mö. 13.yy.) hz. Musa dönemi olduğuna göre hz. Nuh dönemi en azından mö. 40. yy. civarı olabilir (bizden en az 6000 yıl önce)...ki bu hesaplama en iyimser tahminlere dayanır...
  • Hristiyanlarda aynı hesabı eski ahite göre yapınca 6 bin küsür yıl çıkıyor. O yüzden ortadoğu kökenli dinlere göre ilk insanın çıkışı 7000 yıl öncesidir. 42 bin yıllık alet edevatı sorunca yaş tahminini hatalı yapmışsındır diyorlar yada şeytan saptırmak için tuzak olarak koydu filan
  • quote:

Görmeyle iman olsaydı en başta amcası kabul ederdi (ebu leheb). Bunu bilemezsin o zaman yaşasaydık kabul etmeyebilirdik belki?

sorun görmek değil. sorun bir kısmın görüp büyük bir kısmın görememesi.
  • quote:

Bu durumun sorun olduğunu sanmıyorum. Müslümanlar görmeden iman ediyor sen de iman edebilirsin ayrıca şu an yaşasaydı da tüm insanların iman edeceğini sanmıyorum.
    her devirde böyle olmuştur çünkü

onu görmeden iman edenler belki onla tanışsaydı onun peygamber olmadığını düşünecekti
    onu görmeden onan inanmayanlar belkide onu gördükten sonra ona inanacak ve iman edecekti.
    senin HALA anlamadığın nokta on görmek veya görmemek değil , iman edip etmemek de değil.
    bir kısmın görüp değerlendirme yapabilmesi bir kısmın ise görmemesi.
  • quote:

İhtimaller üzerinden konuşuyoruz ikimizde senin söylediğinde benim söylediğimde doğru olabilir. Neye davet ettiği,fikirlerini,düşüncelerini,hayatını Kur'an dan ve hadis kitaplarından öğrenebilir ve böylece değerlendirmeyi yapabiliriz

kuran ve hadisler son peygamberin vefatından çok sonraları 3.şahışlar tarafından düzenlenmiş. güvenilmez kaynaklar.
  • Allahım insan araştırmadan bu kadar önyargılı olur.
    Adam gibi araştırın.

Bide din hakkında biraz araştırma yapın.Her görüşten insanı okuyun ve bieleştirin.
    Yok o iman etmiş bu iman etmezdi.Komik olmayın.

Sen yeteri kadar İslamı araştırdınmı da ahkam kesiyosun.

İslamda insanlık tarihi 133 bin yıl diye geçer....

7000 yıl diyen hadis israiliyat kökenlidir ve bu tartışılmaz bile.

Ayrıca sorularla islamiyeti kaynak kabul ederseniz olacağı bu.

İslamda Evrimle ilgili tek bir hüküm olmamasına rağmen hala islam bilimi kabul etmiyor diye zırvalarsınız.

Acaba Cahızı,İbn-i Haldunu okusanız ne diyceksiniz.
    Bunlar aslında kripto ateist falanda dersiniz

Evrimi hala Ateizmin delili sayan tayfa gitsin Adnan Hocayla tartışsın.
    Siz ona müstahaksınız.

Evrim teorisini geliştiren bilim adamları içinde Hristiyanından tut Yahudisine kadar onlarca bilim adamı var.

Evrimi Dawkinsten okursanız akıl ve bilimden söz etmeyin.
    (Evrimi konuyla alakalı diye yazdım.)

Görüşmek üzere.

• quote:

Kur'an için böyle bir şey söz konusu değil
    Hadislerin bir kısmı (kertenkele olayı gibi) maalesef

niye, kuran kitap haline dönüştürülüp çoğaltılırken Muhammed hayatta mıydı ?
  • quote:

Değildi fakat hafızlar hayattaydı birde Hz. Ebubekir zamanında kitap haline gelmiş arada çok zaman yok

sonuç olarak Muhammed görmemiş. aslında sonrası bile tartışma konusu ama hiç girmiyorum. Sonuçta Muhammed in bu kitabı görmemesi bile tek başına yeterli sebep güvenilmez olduğuna. kaldıki farzedelim güvenilir bir kaynak olsun kuran. ben anlamıyorum. arap değilim. araplara bakıyorum pek anlamışa benzemiyorlar. din adamların bakıyorum hadissiz kuran olmaz diyorlar falan fistan.
  • quote:

Kur'an ın eksik veya yanlış olması mümkün değil Allah Kur'an ı koruyacağını söylemiş
    Araplara ne bakıyorsun bırak onları adamlar birbirleriyle savaşıyor.önemli olan kişinin kendi inancı. Hadis olayı ise dediğim gibi hepsinin doğru olduğunu söyleyemem fakat hepsini inkar da edemem

not : böyle konuşuyoruz ama dindar biri değilim bende söylemek istedim

Kur'an ın eksik veya yanlış olması mümkün değil Allah Kur'an ı koruyacağını söylemiş
    nerde söylemiş kuranda

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.