Şimdi Ara

TORK, BEYGİRGÜCÜ, RPM VE HIZLANMA ÜZERİNE TEMEL BİLGİLER (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
785
Cevap
209
Favori
297.616
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
97 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • o yuzden ust konu niteliginde didim :)... Ust konular hakkaten yalan oluyo :D
  • elleriniza sağlık.yazının tamamını okudum.çok faydalı bilgiler var.

benim anladığım, aracı hızlandıran şey tekerlek tabanındaki kuvvettir(hp).
  • Verdiğim örneklerde araç ağırlıkları aynı kabul edildiği için hesaba katılmasına gerek kalmamıştı. Farklı ağırlıklardan söz ettiğimizde durum değişiyor elbette. Araç ağırlıklarının farklı olduğu durumlarda "spesifik HP"ye yani güç ağırlık oranına bakarız. Böyle durumda ister ton başına bakın, ister doğrudan Max. HP'yi ağırlığa bölün, belirli bir güç/ağırlık oranı elde edersiniz.
    Sizin örneğinizde iki farklı aracın G/A oranları aynı, dolayısıyla benzer dinanamikler sergileyecekler fakat Maksimum güç değeri çoğu kez yanıltıcı olabilmektedir, esas olan güç eğrisinin altında kalan alanın büyüklüğünün ağırlığa bölünmesidir, bir başka deyişle güç bandı içindeki ortalama beygir güçlerinin ağırlığa bölünmesi en sağlıklı sonucu verecektir. Güç eğrisinin elde edilemediği durumlarda, max. gücün ağırlığa bölünmesiyle elde edilen G/A oranına güvenebiliriz geçerli bir karşılaştırma için..

quote:

Orijinalden alıntı: qNesh

Bu durumda aracı kullanacağımız devir bandı ve bu bandda üretilen hp. yi kıyaslayacağız.

Peki araçların ağırlıkları aynı olmayacak, bu durumda beher TON başına ortalama beygir gücüne bakmak bize kesin sonucu verecektir, doğru mu?

Çok kabaca 1,600 kg lik ortalama hp si 160 olan araba ile, 1,200 kg lik ortalama hp si 120 olan araç aynı kullanım dinamiklerini sergileyecektir desek hata mı etmiş oluruz?

Farklı ağırlıklardaki araçları kıyaslarken ortalama hp yönünden, nasıl bir hesaplama yapmamız gerekir yardımcı olabilir misiniz?

• Rica ederim hocam, umarım foruma renk katan bir topik olmuştur. Nezdinizde tüm teşekkür edenlere saygılarımı iletiyorum.
    quote:

Orijinalden alıntı: Quadrifoglio

Hocam ellerinize sağlık, çok teşekkürler.

@Whisper911

Üst konu olunca kimse kullanmıyor.
  • Tralles, mumkunse su konuya el atabilir misiniz?

http://forum.donanimhaber.com/m_38319316/tm.htm

Birbirine benzer agirlikta iki 4x4 arac var elimizde. Benzer beygir gucleri var her ikisinin de, torklarda biraz farklilik var.

Tiguan 1.4 TSI 150 PS 240 Nm tork
    RAV4 2.0 motor 152 PS 190 Nm tork

Motor hacmi ve motorun uzun omurlu olmasi veya motorun dayanikli olmasi arasinda bir iliski var midir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Quadrifoglio

Hocam ellerinize sağlık, çok teşekkürler.

@Whisper911

Üst konu olunca kimse kullanmıyor.

Karınca duası gibi gözüktüğünden kimse görmüyor olabilir.

Konu mükemmel olmuş teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nike -- 11 Mart 2010; 18:05:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aykutsal

güzel konu,sağlam bilgiler. . . emeğine sağlık.yazınının yarısını okudum ancak bu traktörlerdeki tork olayı nasıl oluyor?yazını bir yerinde tork beygir çıkarır yazmışsın.kafam karıştı.mesela 90 hp lik bir traktör 400NM tork üretiyor?traktör yariş kazanıryazının tamamını okuyamadm içeriğinde bu bilgiler warsa affola...

yanıtını gerçekten merak ediyorum.burdaki olay beygirden çalıp torka werme gibi duruyor
  • Hocam herkes bir okuyunca renk skalası gibi olacak konu merak etmeyin.

Ben de tamamını okuma fırsatı bulunca bir kaç soru yönelteceğim.
  • quote:

quote:

güzel konu,sağlam bilgiler. . . emeğine sağlık.yazınının yarısını okudum ancak bu traktörlerdeki tork olayı nasıl oluyor?yazını bir yerinde tork beygir çıkarır yazmışsın.kafam karıştı.mesela 90 hp lik bir traktör 400NM tork üretiyor?traktör yariş kazanıryazının tamamını okuyamadm içeriğinde bu bilgiler warsa affola...

yanıtını gerçekten merak ediyorum.burdaki olay beygirden çalıp torka werme gibi duruyor

Ancak traktör yüksek devir çeviremediği için bu 400 tork bg e dönüşemiyor ben öyle anladım...

tralles hocam gene aydınlatır tabi

• Ben bu yazıya katılıyorum bence doğru şeyler yazmış usta.
  • çok güzel bir kaynak olmuş,
    insanları bu derece bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
  • formüla arabasından bir örnek verebilirmisiniz?

17000rpm
    450 hp
    xxxxtork gibi

onların devir saatleri standart arabalar gibi 1-2-3-4-5-6 'da bitmiyor galiba
  • quote:

quote:

Traktörlerde hp az olmasının nedeni ron den dolayidir sonucunu çıkarttım yazidaki bilgilerle az rpm çok tork az tork çok rpm oluyor hp esit ise yanlışım varsa duzeltin bı soru sormak istiyorum peki belli bir hızda giderken gazı kokledigimizde arabanın onu kalkar ise (olmaz ama whellie araçları gibi yada yarış ) bunu sağlayan nedir beygir gücümü tork mü ? Yoksa tekerleklerdeki newton mu?

• Hocam neyi sorduğunu anlamadım, yani "traktörün devasa torku var ama buna mukabil neden az beygir gücü var" diye mi soruyorsun? Sorun buysa bir arkadaş cevap vermiş zaten. Traktör motorları devir çevirmez, düşük devirli dizel motorlardır, dolayısıyla o yüksek tork çok düşük devirlerde 1500 rpm civarında gelmektedir. 400 NM tork, 90 HP belirli bir traktöre ait değerler midir, yoksa tahmini değerler midir bilmiyorum, katalog değerleri ise 400 NM torkun hangi devirde geldiğini bilmiyorum. Max. HP max. tork devrinde hemen hiç gelmez. hemen her zaman daha yukarılarda bir yerde gelir ama biz tahmin yapalım ve 1500 rpm'de geldiğini varsayalım 400 x 1500 /7023 (veya 7133) = 85 HP yapar. 90 HP eğer 2000 rpm'de geldiyse o devirdeki tork 316 NM civarındadır.

http://www.deere.com/tr_TR/products_ag/brochures/tractors/5025.pdf
    http://www.masseyferguson.com/EMEA/int-en/products/tractors/mediumhp/294.aspx

Biraz spek bilgisi almak için yukarıdaki iki siteye girdim, adamlar tork bilgisini vermeye tenezzül dahi etmemişler. Tork traktörler için önemli olduğu halde bunu yapmayıp sadece HP vermeyi yeterli görmüşler. Bu da herhalde bir şeyler anlatıyor olmalı...

quote:

quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: toktor

formüla arabasından bir örnek verebilirmisiniz?

17000rpm
    450 hp
    xxxxtork gibi

f1 araçları tam anlatılan ideal motor tipinde,yüksek devirde yüksek beygir.tam teknik detaylarını yayınlamazlar ama 900-1000hp arasında max. güçleri var f1 araçlarının.20000rpm'e çıkabiliyorlar.
  • hocam internette F1 araçları için bol bilgi mevcut. Aşağıda yeterli bilgi alabileceğin 2 site linki veriyorum:

http://www.formula1.com/inside_f1/rules_and_regulations/technical_regulations/8699/
    http://en.wikipedia.org/wiki/Formula_One_car#Performance

Şimdiki F1 motorları 2.4L V8 ve 18.000 rpm'lik devir-kesicilerle sınırlı 700-800 HP civarında güce sahipler ve max.HP leri 16000 rpm civarında geliyor. Torkları da maximum 380 NM civarında olabiliyor. 220 PSI civarında BMEP değerine sahipler, ya da o aralıkta bir şey.

Unutulmaması gereken nokta F1 araçlarının 550-600 kg civarında bir ağırlığa sahip olduğu... Bu dailk viteslerde yüksek redüksiyon oranı ihtiyacını azaltıyor.

quote:

Orijinalden alıntı: toktor

formüla arabasından bir örnek verebilirmisiniz?

17000rpm
    450 hp
    xxxxtork gibi

• Çok güzel paylaşım olmuş, zamanım olduğunda ayrıntılı olarak inceleyeceğim ben de, teşekkürler paylaşımınız için hocam.
  • cok guzel bir yazi,bilmeden bi taraflarindan sallayan bazi arkadaslarima kapak niyetine hediye edebileceyim guzel ve detayi bir yazi tesekurler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tralles

Hocam neyi sorduğunu anlamadım, yani "traktörün devasa torku var ama buna mukabil neden az beygir gücü var" diye mi soruyorsun? Sorun buysa bir arkadaş cevap vermiş zaten. Traktör motorları devir çevirmez, düşük devirli dizel motorlardır, dolayısıyla o yüksek tork çok düşük devirlerde 1500 rpm civarında gelmektedir. 400 NM tork, 90 HP belirli bir traktöre ait değerler midir, yoksa tahmini değerler midir bilmiyorum, katalog değerleri ise 400 NM torkun hangi devirde geldiğini bilmiyorum. Max. HP max. tork devrinde hemen hiç gelmez. hemen her zaman daha yukarılarda bir yerde gelir ama biz tahmin yapalım ve 1500 rpm'de geldiğini varsayalım 400 x 1500 /7023 (veya 7133) = 85 HP yapar. 90 HP eğer 2000 rpm'de geldiyse o devirdeki tork 316 NM civarındadır.

http://www.deere.com/tr_TR/products_ag/brochures/tractors/5025.pdf
    http://www.masseyferguson.com/EMEA/int-en/products/tractors/mediumhp/294.aspx

Biraz spek bilgisi almak için yukarıdaki iki siteye girdim, adamlar tork bilgisini vermeye tenezzül dahi etmemişler. Tork traktörler için önemli olduğu halde bunu yapmayıp sadece HP vermeyi yeterli görmüşler. Bu da herhalde bir şeyler anlatıyor olmalı...

quote:

quote:

teşekkürler yanıtladığınız için.nominal dewir diye bir ifade kullanmışlar(2300d/dak)beygir ve tork değerlerini hangi aralıkta olduğunu yazmamişlar.
    http://www.newholland.com.tr/Ürünler/tabid/72/ctl/ProductSerieDetail/mid/399/ProductID/74/ContentID/3/Default.aspx

• Bu güzel paylaşım için teşekkürler üstad,favorilerime ekledim.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.