Şimdi Ara

The Witcher 3 için Türkçe Yama (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
150
Cevap
3
Favori
34.619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türk oyuncularının kesinlikle oynaması gereken bir RPG oyunu, tüm seriyi oynaması gerekir tabi bunun içinde Türkçe olması gerek.
    1. ve 2. oyun Türkçe fakat 3. oyunda Türkçe olursa çok iyi olacak.
    İlk 2 oyunuda oynadım ama 3. oyunu oynamadım, ingilizce bilgisi olsa dahi olaya tam hakim olamayabiliyorsunuz.

Şu anda çeviri dosyaları açıldı yani düzenleniyor fakat kapatılamıyor, gerçi kapatılsa dahi çevirmeye zamanı olanlar lazım, öyleleride zor bulunur, gönüllü çevirende böylesi oyunu zor çevirir, ancak resmi bir şey gelmeli veya gönüllü geniş bir grup kurulmalı.
    Şu anda bir çok gönüllü gruplar artık işi resmiyete döktüler, gerçi haklılar yani yaptıkları yamalar ile fazla dikkat çekemiyorlar fakat resmi işlerde daha dikkat çekiyorlar.

Bilmiyorum ama gönüllü geniş bir grup oluşturulup çevrilirse eğer olabilecek bir yama. Umarım bir başlatan olur da böylesi efsane oyunu oynarız.

• Oyunun tr yaması çikana kadar azımsanamayacak derecede yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Bunun büyuk faydası olur, yamayla oynamanın tadını vermesede ana senaryo ve kaba hatları anlamak yeterli olabilir.
    çeviri yapılmasın demiyorum, kimse çeviri yapılana kadar bu ve bunun gibi rpg lerden mahrum kalmasın diyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kilicalipasa -- 17 Temmuz 2015; 8:36:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Uzun zamandır orjınal oyun satın alıyorum. Hem butun ıcerıklere ulasıyorum hem de yok kurektı, yenı pathc cıkmıs bu dertlerle ugrasmıyorum.. Multı kısmı da ayrı bır keyıf zaten Bır kac sefer emın olamadıgım oyunu once ındırdım. 15 - 20dk oynayıp, ya almaya karar verdım ya da dırek sıldım (demo nıyetıne yanı) Bır de orjınal satın alıp hıc oynayamadıgım bır oyun var. skylınes gıbı.. Blackscreen hatası (benım gıbı onlarca kullanıcı bu hatayı almıs) Yapımcıyla steam uzerınden defalarca temasa gecmeme ragmen cozum uretemedıler. 60tl +dlc paket (fıyatını hatırlamıyorum) bosa gıttı
    Gelelım The Wıthcer 3'e
    Ben orjınal satın alacakmısım. Sırket Turkıye'dekı satıs rakamlarına bakacakmıs.. Sonra karar vereceklermıs ohaa yanııı... Dıyorlar kı once parayı ode duruma gore belkı sana odedıgın ucret karsılıgında tam hızmet (Turkce yama) verebılırız... Ustelık herkes oynayıp bıtırmısken Turkce dıl secenegı belkı 6 ay belkı 1 sene belkı hıc cıkmayacak.. Tamam fıyatı cok uygun. Kabul edıyorum ama oyun da az dıyalog yokkı.. Genel de aldıgım oyunların Turkce yaması kısa sure de cıkıyor.. Bazen de cıkmıyor ama cok yogun dıyalog olmadıgı ıcın ne demek ıstedıgının %70'nını anlıyorum.. Olmadı sozluge bakıyorum.. Bu oyun dırek dıyalog uzerıne kurulu... 1 cumle kacırsan belkı gorevı yapamazsın. Bazı gerızekalılar da ıngılızce ogrenın felan dıyor.. Anasını satayım sankı Almanlar, Ruslar, Ispanyollar vs.. sırf oyun oynamak ıcın ıngılızce öğreniyorlar.. Herkes kendı dılınde oynuyor... Bır bızde bu kompleks var.. Neyse her zaman orjınal oyun alma taraftarıyım ama oyun ıcerıgı kırpıp ayrı dlc paketıyle satanlar, Ubısoft gıbı berbat otesı optımızasyon la oyun cıkartıp, duzeltmeyen sırketler (watchdog gıbı.. 4 kere guncelleme cıktı bır boka yaramadı) , Turkce dıl destegıne yanasmayanlar.. ama suclu her zaman kullanıcılar anasını satayım.. Orjınal al hallederız.. Alıyoruz zaten.. Turkıye'de benım gıbı orjınal alan bır cok kullanıcı var.. Neysekı ea games satıs rakamlarından memnun olacakkı fıfa 16 en azından Turkce dıl secenegıyle cıkartıyor.. Onlıne maclar da momentum rezaletınden dolayı cıldırsam da fıfa 16 alacagım. Bu arada konsol sahıbı degılım, xbox360 dısında konsol da satın almadım ama Sony helal olsun.. Adamlar kendı oyunlarını Turkce altyazı cogunda da Turkce dublaj cıkartıyor.. Bu Japonlar saygıyı hakkedıyor arkadas

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ploff -- 17 Temmuz 2015; 9:57:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ploff

Uzun zamandır orjınal oyun satın alıyorum. Hem butun ıcerıklere ulasıyorum hem de yok kurektı, yenı pathc cıkmıs bu dertlerle ugrasmıyorum.. Multı kısmı da ayrı bır keyıf zaten Bır kac sefer emın olamadıgım oyunu once ındırdım. 15 - 20dk oynayıp, ya almaya karar verdım ya da dırek sıldım (demo nıyetıne yanı) Bır de orjınal satın alıp hıc oynayamadıgım bır oyun var. skylınes gıbı.. Blackscreen hatası (benım gıbı onlarca kullanıcı bu hatayı almıs) Yapımcıyla steam uzerınden defalarca temasa gecmeme ragmen cozum uretemedıler. 60tl +dlc paket (fıyatını hatırlamıyorum) bosa gıttı
    Gelelım The Wıthcer 3'e
    Ben orjınal satın alacakmısım. Sırket Turkıye'dekı satıs rakamlarına bakacakmıs.. Sonra karar vereceklermıs ohaa yanııı... Dıyorlar kı once parayı ode duruma gore belkı sana odedıgın ucret karsılıgında tam hızmet (Turkce yama) verebılırız... Ustelık herkes oynayıp bıtırmısken Turkce dıl secenegı belkı 6 ay belkı 1 sene belkı hıc cıkmayacak.. Tamam fıyatı cok uygun. Kabul edıyorum ama oyun da az dıyalog yokkı.. Genel de aldıgım oyunların Turkce yaması kısa sure de cıkıyor.. Bazen de cıkmıyor ama cok yogun dıyalog olmadıgı ıcın ne demek ıstedıgının %70'nını anlıyorum.. Olmadı sozluge bakıyorum.. Bu oyun dırek dıyalog uzerıne kurulu... 1 cumle kacırsan belkı gorevı yapamazsın. Bazı gerızekalılar da ıngılızce ogrenın felan dıyor.. Anasını satayım sankı Almanlar, Ruslar, Ispanyollar vs.. sırf oyun oynamak ıcın ıngılızce öğreniyorlar.. Herkes kendı dılınde oynuyor... Bır bızde bu kompleks var.. Neyse her zaman orjınal oyun alma taraftarıyım ama oyun ıcerıgı kırpıp ayrı dlc paketıyle satanlar, Ubısoft gıbı berbat otesı optımızasyon la oyun cıkartıp, duzeltmeyen sırketler (watchdog gıbı.. 4 kere guncelleme cıktı bır boka yaramadı) , Turkce dıl destegıne yanasmayanlar.. ama suclu her zaman kullanıcılar anasını satayım.. Orjınal al hallederız.. Alıyoruz zaten.. Turkıye'de benım gıbı orjınal alan bır cok kullanıcı var.. Neysekı ea games satıs rakamlarından memnun olacakkı fıfa 16 en azından Turkce dıl secenegıyle cıkartıyor.. Onlıne maclar da momentum rezaletınden dolayı cıldırsam da fıfa 16 alacagım. Bu arada konsol sahıbı degılım, xbox360 dısında konsol da satın almadım ama Sony helal olsun.. Adamlar kendı oyunlarını Turkce altyazı cogunda da Turkce dublaj cıkartıyor.. Bu Japonlar saygıyı hakkedıyor arkadas

Aklımdakileri en güzel özetleyen sensin.Beni o kadar yazı yazmaktan kurtardın.😃

• ploff kullanıcısına yanıt
    Son noktayı koydunuz hocam. Tebrik ederim

• Önce hizmet sonra para.Önce Türkçe dil desteği.Witcher 2'yi almıştım.Bunu almam.Gidip parayı bayılacağım.Altyazı gelir mi gelmez mi meçhul olacak.Yok öyle yağma.

• Önce yapın sonra alalım diyorsunuz da her oyunun geniş bir kitlesi yok bu ülkede. Türkçe piyasaya sürüp geri dönüş alamayan firmalarda oldu. The Witcher'in de sağlam bir kitlesi yoktu bu ülkede ki yapımcı da bunun farkında, son oyun bazı istatistikleri değiştirdi. Bu saatten sonra tek ihtimal orjinal alıp beklemek. Çünkü artık oyun çıktı. Diğer oyundan istediklerini alamadılar, bu da artık aynı ölçüyle değerlendiriliyor Bu saatten sonra harcayacakları para yine batabilir onların gözünde. Dediğim gibi yasal ya da illegal The Witcher Türkiyede tutulan bir oyun değil. İlk oyunun Türkçe yamasının bile sadece 6-7bin indirilme adedi var. Ülkemizde onbinler bu oyunu oynamıyor.

• son güncelleme ile japon dilleri de eklendi :/
  • Türk oyun sektörü azımsanıyor ve küçümseniyor ve bizler de bu tufayı yiyoruz. Abicim bu ülkede orjinal oyun da alınıyor milyarlarca liralık pcler toplanıyor milyarlık konsollar satın alınıyor. Açsınlar Türkiye'deki steam satış rakamlarına baksınlar. Adamdan saymıyorlar abicim bu kadar basit. "TAYCA" var ulan TAYCA millet TAYCA dilli oyun çıkartıyor. Baktım şimdi Witcher'a macarca, çekçe dil koymuşlar. Polonya ile tarihsel olarak ciddi bağlarımız var. Macarları kardeşleri biliyorlarsa bizleri de bilmeleri gerek. Nereden nereye geldim ya patladım
  • Ben keyfi çıkarmadıklarını düşünmüyorum iyi satış rakamları olsa çıkarırlardı.
  • ben oyunu illaki türkçe gelir diye aldım. ama yav başlarım satış rakamına. satış olacak da sonra ne türkçe olacak ne bişi. w4 mü türkçe olacak bumu beklentiniz? kaldıki ee sürümle flan resmi bi çeviri bile olacak olsa 1-1 seneden aşşa çeviri flan gelmez. resmen verdiğim 70 liraya acıdım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TearsForFears

Ben keyfi çıkarmadıklarını düşünmüyorum iyi satış rakamları olsa çıkarırlardı.

tamamen yapımcının insiyatifine kalmış bir durum. Satış rakamları fln hikaye. Gta ve AC serilerinin satış rakamları olarak iddaa ediyorum ilk 5'deyizdir.

Neymiş efendim korsan oynuyormuşuz. Ulan adam rusca dil seçeneği ekliyor, rusya korsan kullanımda dünya lideri :)

Kısacası adamlar uğraşmak istemiyor, nasıl olsa yinede alacaklar, ne gerek var uğraşmaya diyorlar.
  • Firma kafasına göre çıkarmıyor gibi düşünüyor bazı arkadaşlarımız ama basit bir gerçeği unutuyorlar.

Witcher 2 ye gayet güzel bir yama yaptırdılar Türkçe, hem de kendi firmalarımızdan birine güzel bir yama yaptırdılar. Hem de imza kampanyaları veya zorlama, yalvarma olmadan. Ama gel gör ki 4-5 ayda bir 5 dolar gibi komik bir rakama inen (3 doları bile gördü), ilki kadar iyi olmasada sağlam bir oyun Witcher 2, Türkçe olduktan sonra ne kadar kötü satmış ki kaçırdık adamları.

2. oyun bizim buralarda satmadığı için 3. oyunu da çevirtmeye sıcak bakmadılar doğal olarak. Buradaki sen, ben toplanıp 1000 tane almış olsak bile komik bir rakam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siberarmi -- 28 Temmuz 2015; 11:57:20 >
  • orjinal windows kullanıyorum . yeni bilgisayarla veriliyor zaten . şimdi win 10 a güncellemesinide yapacak oh miss
    solidworks autocat falan kullanamadım ama kullandıgım office orjinal ögrenci sürümü 99tl idi zamanında 3 bilgisayara kadar yükleniyor . oteki bilgisayarlarda openoffice var gerçi pek kullanmıyorum

müzik için spotify başka söze gerek yok , orta okul lise dönemim dost kitap evinde kaset aramakla geçti , sonradada dnr da cd aramakla . kitabı falanda korsan almam, aldıgım ilk korsan kitap yüzüklerin efendisi idi ilk kitabın 25-30 arası 5 sayfası yoktu , bidahada korsan kitap alamam

winrar a gelirsek , winrar şu alemdeki en baba programdır , süresi bitse bile programı kullanman için izin verir , gönlünden koparsa para ver der . ha yok buda yanlış diyorsan 7zip var onu kullan . open source.

eger sen sahte yazılım kullanıyorsan HIRSIZ sın . yukardaki mesajından birindede zaten kendi kendine söylemişsin

ha ben hırsız değilmiyim . evet bende hırsızım bende nezamandır sinemaya gitmiyorum online izliyorum .

ama bu seninde hırsız oldugun gerçeğini değiştirmez

netflix falan gelse keşke

edit biraz geç yazmışım kusuruma bakma , magradan yeni çıktım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Will -- 28 Temmuz 2015; 15:47:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: KarapathiaN

Korsanı savunduğun için geliyor bu hakaret ve eleştiriler korsan kullandığın için değil. Anlamıyorsun çapına göre halen egonu tatmin peşindesin. Sana sallayanlara işlem yapanlar milleti tahrik ettiğin için seni susturmadılarsa bu onların acemiliği. Zaten forumun kalitesinin düştüğü her fırsatta dile getiriyoruz. Ama duyan kim, sanki ülkede moderatör mü kalmadı da acemilere kaldılar...

Edit: Konu yine nereye geldi. Bunun bir parçası olduğum için özür dilerim arkadaşlar. Ama her yerde bunlardan bir numune olmak zorunda. Bazen gereksizliklere karşı beyhude çabalıyoruz hee deyip geçmek varken.

Tekrar iyi forumlar...

Hakikaten "he he" demek gerekiyormuş

• KARTALIZMA kullanıcısına yanıt
    Gta pc de 10 bin satmıştır milyonlar satan oyun

• KarapathiaN kullanıcısına yanıt
    arkadaşlar bir yerde çok güzel bir örnek okumuştum.

kitap sektörünü örnekliyordu.
    adamlar önce İngilizce yollasın o zaman kitapları satarsa Türkçe bassınlar diyordu.
    bu olur mu? mantık aynıdır, sen Türkçe yapacaksın ki satmasını bekleyeceksin.
    ben anlamadığım bir şeyi neden alayım? neden İngilizce'yi o derece iyi öğrenmek zorunda olayım?
    ben de herkes gibi parasını verip alıyorsam bana da anlayabileceğim şekilde kaç kişi olursam olayım oyunu sunmalısın.
    sunulmuyorsa da siz almıyorsunuz sunulmuyor diye bir mantık öne sürülemez. he yapmazlar eyvallah ama ben olsun isterim hakkımdır.
    bundan başka her söylenen boştur.
  • Sonuc olarak onumuzdeki aylarda W3 icin Turkce altyazi gelecek mi gelmeyecek mi?
  • Açıklanan bir türkçe yama girişimi yok. Gizli kapılar ardında sürdürülen bir türkçe yama çalışması da yoksa, zaten ''biri bugün ben bu oyuna türkçe yama yapacağım'' diye çıksa yamanın tamamlanması iyimser bir tahminle 6 ayı bulacaktır. Bu sürede düzenli bir çalışma temposu tutturarak, inglizceninizi geliştirmeniz gayet mümkün. bu sayede türkçe yama probleminizi ebedi olarak çözmüş olursunuz.

tabii türkçe yamalar da yine olsun.
  • Witcher 3'e türkçe dil desteği gelmemesi gayet normaldir. Bende isterdim Türkçe dil desteğiyle gelsin fakat 2. oyun dünyada o kadar satmış olmasına ve türkiyede türkçe dil desteği olmasına rağmen elin tırnağının ucunu bırak tırnak pisliği kadar bile satmamıştır. Adamlarıda anlıyorum kar edemiycekleri bir yere neden girsinler ki. Şöyle bir gerçeği göz ardı ediyor çoğumuz, Türkiyede oyuncu kitlesi yok.

Türkiyedeki oyuncu kitlesinden bir bahsedecek olursak, aşağı yukarı şöyle
    1. casual oyuncu bunlar genelde mobil oyunlar oynuyor candy crush vb.
    2. oyuncu kitlesi free2playciler
    3. oyuncu kitlesi konsolcular
    4. oyuncu kitlesi korsancılar
    5-6 böyle gidiyor hardcore pc oyuncusu kitlesi diye tabir ettiğimiz oyuncularda son sıralarda falan. Bu kitlenin içerisine çok az oyuncu giriyor pcleri diğerlerine göre daha iyi oluyor yani son çıkan oyunları adam gibi alıp oynayacak seviyede oluyor fakat bu Türkiyedeki genel oyuncu kitlesinin %2sine 3üne falan anca denk geliyor. Yani bu adamların hepsi bir oyunu alsa bile çok komik rakamlar ediyor yapımcı için. Ama öte yandan bir almanca bir fransızca bir ispanyolca çıkarırlarsa bir oyunu oyunun satış oranı daha fazla kişiye hitap edeceğinden çok kullanılan dilleri tercih ediyor insanlar. Ha almanca çıkarmak zorundada değiller fransızca çıkarmak zorundada değiller genele hitap etmek için ingilizce yeterli.

@yusufulas
    Kitap sektörü olayına gelecek olursak kitapla oyun bambaşka şeylerdir. Bir ülkedeki tüketici sınıflarından oyun 5 kitleye hitap ediyorsa kitap 25 kitleye hitap eder. Bir kitabın bir oyuna göre satılması çok daha kolaydır. Oyun dijital ortamda çok kolay kırılabilen birşey ve korsan olarak kullanım fazla. Kitabın korsan olarak kopyalanması durumuda var fakat bu ciddi bir suç ve çok fazla rastlanılmıyor. Yaptırımları var ve maliyet açısından kitap zaten 10-20 lira olduğu için korsancıda bundan fazla para kazanamıyor. Bir ülkede bir kitap zaten tutulmayacağı anlaşılıyorsa hiç telif hakkı alınıpta çevrilmez. Dünyadaki tüm kitapların Türkçeye çevrilipte raflarda yer aldığını zannediyorsanız yanılıyorsunuz.

@goksukara
    Türk oyun sektörünün gelişmesi malesef farklı yönlerde. Normal AAA oyunlar olarak Türk oyuncuların asıl alıcı kitlesi konsolda. Sonyde bu yüzden bazı oyunları Türkçe dil desteğiyle çıkarıyor zaten. Türk oyuncuların çoğunun (sizler azınlıksınız) bilgisayarı kötü ve, ya casual oyunu yada free2play oyunları tercih ediyorlar. Millet Tayca oyun çıkarıyor diye küçük görmüşsün fakat Tayland'ın oyun ekonomisi Türkiyeninkinden (tüketim olarak) kat kat fazladır. Çeklerde keza öyle. Tarihi bağ var diye kimse kimseye extra iş yapıp zararına bir ürünü kendi anadiline çevirmez. Mutlaka bir kârı vardır ki satışlarını arttırmak için bu işe girerler. Türk oyun sektöründe en fazla paranın döndüğü alan bahsettiğim gibi büyük pc oyunları değil casual yada free2playlerdir. Konsol oyunlarının satışları bile bu oyunların karşısında az kalıyor.

@KARTALIZMA
    Gta ve Ac serisinin satış rakamları diğer ülkelerle karşılaştırıcak olursak %2i edersek şanslıyız (: Tahminler üzerinden kâr hesaplamaz şirketler. Ciddi araştırmalar sonucu belirlerler pazarlarını. Rusya korsan kullanımda dünya lideri olabilir ama 143 milyon nüfuslu bir ülkeden bahsediyoruz. Ve oyuncu sayısı Türkiyeden kat kat fazladır. Türkiyenin oyuncu sayısı 22 milyon olabilir. Fakat bu oyuncuların %75ini casual ve free2playciler oluşturuyor. Hesap kitaba vurursak Türkiyenin oyun pazarı yaklaşık olarak 300milyon dolar seviyesinde falan. Korsan kullanıyor dediğin rusyanınsa 1.8-2 milyar dolar falan.

Sonuca gelirsek Türk oyun sektörünü dünyaya vurduğumuz zaman dilim açısından %1-%2 kadar paya sahip oluyor. Arkadaşlar kendimizi kandırmayalım. Ne rusya ne almanya ne çin dünyanın en çok korsan oyun kullanan ülkesi toplam oyuncu sayısına göre korsan kullanım miktarını vurduğumuz zaman Türkiye çıkıyor. Türkiyede korsan yazılım kullanan insanlar çok çok fazla. Bu artık kültürümüze işlemiş. Ben yabancı firmaları savunmuyorum ancak artık gerçekleri görmemiz gerektiğini savunuyorum. Oyun sektöründe çalışan ve içinde olan biri olarak oyun sektörü hakkında ne ektikki bugün ne biçicez? sadece witcher için konuşmuyorum genel manada tüm oyunlar için konuşuyorum. sonynin Türkiyeye yaptığı yerelleştirdiği bazı türkçe oyunlar gerçekten Türkiyeye çok büyük bir jesttir. Yoksa adamların dünyanın geneline vurursak satışlardan dolayı bizi çokta taktıklarını veya çok ciddi kar ettiklerini falan düşünmüyorum. Kâr eden şirketlerde zaten Türkçeye çeviriyorlar. Örneğin Fifa, pes. Bunlar türkçe çıkan oyunlar çünkü çok fazla kullanıcıya hitap ediyor ve bu yüzdende fazla satılıyor.

Kafanızı ağrıttım biliyorum ancak son bi cevap daha vermek istiyorum. Bazı arkadaşlar demişki biz mecburmuyuz ingilizce öğrenmeye. İşte elin almanı fransızı sanki ingilizcemi biliyorda vs vs gibi laflar olmuş eski mesajlarda. Yurtdışındaki okullarda ingilizceyi yabancı dil saymıyorlar artık ve nerdeyse genç nüfusun çoğunluğu kendi ana dili kadar olmasada iyi bir şekilde ingilizce konuşabiliyor. Bunun yanında 2. dil olarak başka bir dil öğreniyorlar almanca,fransızca,ispanyolca vesaire. Ve okuldan mezun olunduğunda kendi diline ek olarak 2-3 dil daha bilipte mezun oluyorlar. Yani sen ingilizce öğrenmeye mecburmusun evet mecbursun kusura bakma. Ha ben gerçekten mecbur değilim diyorsan ki çoğunluk bu tarz yaklaştığı için dolar şuan 2.80 seviyesinde euroda 3 küsür seviyesinde. Sen öğrenmezsen başkası öğrenir sen üretmezsende başkası üretir. Ondan sonra neden yabancı oyunlarda Türkçe gelmiyor diye yakınırız forumlarda. Nerden nerelere geldim kusura bakmayın aklıma takılmış demekki (: Okuyanların kafasına sağlık.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.