Şimdi Ara

The Witcher 3 için Türkçe Yama (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
3
Favori
34.619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye de oyuncu kitlesi yok utanma arlanması olmayan bir kitle var örneklerinden biriside bu konuda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok fazla dlc'si gelen bir oyunun şimdi türkçe yamasının başlanması sıkıntı yaratır.

Ultimate edition sürümü çıkmalı, onun gelmesi için season pass yayınlanmalı o yüzden yama gelecekse bile bunlar beklenmeli.
  • Tamam beyler anlaşılan size bırakırsak 1 seneden önce çıkmayacak bu yama , ben kendim başlıyorum oyunu türkçeleştirmeye size geldiğim son durumu bildiririm
  • Yazıklar olsun şöyle bir oyun için bir türkçe yama girişimi yok çok çok yazık
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaxPayne?

Tamam beyler anlaşılan size bırakırsak 1 seneden önce çıkmayacak bu yama , ben kendim başlıyorum oyunu türkçeleştirmeye size geldiğim son durumu bildiririm

güzel haber ayrı bir konu açarsanız destek olan çıkar mutlaka
  • Uzun uzun yazan adamı acımadan eksilemişler ama adam haklı.

Yorumları okuyorum, sadeece burası değil. Adam f2p oyun önerin diyor. Paralı oyun önerilince link atın nereden indireceğim diyor. Bu ve bunun gibi adamlara yama çıkarır mısın? Kurunun yanında yaş yanar. Hak ediyoruz. Tek bildikleri oyun csgo lol dota.

Gelmez, gelmesin..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teecem

Uzun uzun yazan adamı acımadan eksilemişler ama adam haklı.

Yorumları okuyorum, sadeece burası değil. Adam f2p oyun önerin diyor. Paralı oyun önerilince link atın nereden indireceğim diyor. Bu ve bunun gibi adamlara yama çıkarır mısın? Kurunun yanında yaş yanar. Hak ediyoruz. Tek bildikleri oyun csgo lol dota.

Gelmez, gelmesin..

Bıkmadınız genellemekten ya. Adam yukarıda üşenmeden destan yazmış. İşimiz gücümüz eleştirmek. Elini taşın altına sokmak yok. Kurunun yanında yaşı da yakıyorsunuz. Hep kötüle hep kötüle tek bildiğimiz millet olarak kendimizi kötülemek. Bir şeyleri yukarı taşımak ya da daha iyi olması için çabalama girişimi yok. Hep biz öyleyiz, biz böyleyiz, bizden bi nane olmaz, hede hödö. E kendini kötüleyen kendini bi şey yerine koyamayan milleti adamlar koyar mı, koymaz tabi... Tüm konuşan sayısı 14-15 milyon civarı olan ve genelde Doğu Avrupa ülkelerinden oluşan Macarca dilini kullanan ülkeler bizden çok aldı bu oyunu buna inanıyor musunuz? Oyunda Macarca mevcut. Sadece İstanbul'da bu oyunu satın alanlar Macarca dilini oyunda kullananlardan fazla olmuştur emin olun. O yüzden burada gelip boş yere firmayı savunmayın. Ben Türkçe olsaydı oyunu satın alacaktım, olmadı almadım.

• quote:

Gelmez, gelmesin..

Ya şu mantıktan kurtulun. Bu korsan oyun sadece ülkemizde oynanmıyor. Rusya ve çin başta olmak üzere tüm avrupada hatta japonyada bile baya fazla.

Kimse kimseyi kandırmasın Türkçe dil seçeneğinin olmamasının ORJİNAL SATIŞ RAKAMIYLA ALAKASI YOK YOK YOK !!!! bunu kafanıza sokun artık.

Neden mi çıkmıyor? çünkü Türkçe çevirinin maliyeti çok fazlada ondan. Düzgün çeviri firma sayısı çok çok az. Bildiğim kadarıyla onlarda yüklü para istiyorlar. Nasıl olsa orjinal alıcak olan her türlü alır diye yanaşmak istemiyorlar.

Çözümü şuan için yok. Tamamiyle yapımcının insiyatifine kalmış bir durum.

• Linkte CPR'in kendi forumunda *The Witcher 3: Wild Hunt Language availability* adlı açılan konuya herkes, aynı her gün buralara yazdığımız gibi bir şeyler yazabilir. Hergün TR yama yapılması ile ilgili mesaj yazalım.

http://forums.cdprojektred.com/threads/35388-The-Witcher-3-Wild-Hunt-Language-availability

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gwynbleidd. -- 6 Ağustos 2015; 10:17:22 >
  • quote:

Gelmez, gelmesin..

Aslanım senin yaşın kaç ? kaç senelik oyun deneyimin var yd. hiç hayatında ticaret yaptınmı ?
    Arkadaşa katılıyorum, son zamanlarda sizin gibi forumda oluşan tipler sıktı artık.

Daha dünkü çocuklarsınız bir şey bilmeden millete gider yapıyorsunuz (forumda her zaman karşı çıktığım kelimeleri kullandırıyorsunuz bana)

Eski ve sıkı bir rpg oyuncusu olarak söyleyebilirimki rpg türüne herkesin kafası basmaz ve herkesin sabrı kaldırmaz.
    Bu bahsettiklerim Skyrim, Fallout 3 gibi oyunlar için değil, gerçek rpg'ler için geçerli.

Belliki yaşın küçük idrak edemiyorsun.
    Bir oyun Türkiyede ilk defa ve heleki rpg olup birde yüksek sistem isteyipte ön sparişi tükeniyorsa o oyun Türkçeyi hak etmiş demektir.

Ticaret'tende anlamıyorsun belliki böyle boş laflarla milleti aşağılıyorsun.

Aral örneği vereyim sana hangi firma kar etmediği bir işi yürütüp yeni anlaşmalar yapar?
    Demekki Türkiyede oyun satışları tatmin edilir bir düzeydeki bu firma Bedhesta ile anlaşma yapıp yeni bir yatırıma daha imza attı.

Sence G2A neden Ramazanda Türklere özel kampanya yapıp Birde dil getirdi yd. Steam seni sevdiği içinmi tl,ye uygun hale geldi ?

Birde global şirket konumundaki bu firmalara rağmen aral hala niye bu sektöre yatırım yapıyor sence ?

Nedeni basit çünkü sizin gibi kendini aşağılık gören tipler türedikçe Türkiye karlı hale geliyor yüksek fiyat, extra masraf yok bundan iyi ticaret yapılacak yermi bulunur.

Ama size göre, korsan burda üst seviye oyun yapımı zor bu yüzden en iyisini istemek size göre bencillik değilmi.

Bana görede oyun yapımı dünyanın en kolay işi çünkü tek bir ürünle milyonlarca kopya yapıp sat parayı vur yetmesin birde eksik iş yap dlc diye kakala. Nasıl olsa savunanda alanda var.

Sence neden son zamanlarda binlerce oyun yapımcısı türedi dersin çünkü bu iş bir heykel traşın yaptığı gibi tek tek özene bezene yapılan bir iş değil.

Sonuçta bir emek olsada öyle yaygara kopardığınız gibi tek üründe çoğaltılıp sınırı olmayan bir ürüne göre istenen ücrete bakınca hiç değil.

Zorluk arıyorsanda bir bu adamların ofislerinin olduğu videolara bak birde yerin km.lerce altında cüzi rakamlara çalışan, hayatları pamuk ipliğine bağlı insanlara bak zorluk neymiş o zaman anlarsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: alex59

quote:

Gelmez, gelmesin..

Aslanım senin yaşın kaç ? kaç senelik oyun deneyimin var yd. hiç hayatında ticaret yaptınmı ?
    Arkadaşa katılıyorum, son zamanlarda sizin gibi forumda oluşan tipler sıktı artık.

Daha dünkü çocuklarsınız bir şey bilmeden millete gider yapıyorsunuz (forumda her zaman karşı çıktığım kelimeleri kullandırıyorsunuz bana)

Eski ve sıkı bir rpg oyuncusu olarak söyleyebilirimki rpg türüne herkesin kafası basmaz ve herkesin sabrı kaldırmaz.
    Bu bahsettiklerim Skyrim, Fallout 3 gibi oyunlar için değil, gerçek rpg'ler için geçerli.

Bir oyun Türkiyede ilk defa ve heleki rpg olup birde yüksek sistem isteyipte ön sparişi tükeniyorsa o oyun Türkçeyi hak etmiş demektir.

Aral örneği vereyim sana hangi firma kar etmediği bir işi yürütüp yeni anlaşmalar yapar?
    Demekki Türkiyede oyun satışları tatmin edilir bir düzeydeki bu firma Bedhesta ile anlaşma yapıp yeni bir yatırıma daha imza attı.

Sence G2A neden Ramazanda Türklere özel kampanya yapıp Birde dil getirdi yd. Steam seni sevdiği içinmi tl,ye uygun hale geldi ?

Birde global şirket konumundaki bu firmalara rağmen aral hala niye bu sektöre yatırım yapıyor sence ?

Nedeni basit çünkü sizin gibi kendini aşağılık gören tipler türedikçe Türkiye karlı hale geliyor yüksek fiyat, extra masraf yok bundan iyi ticaret yapılacak yermi bulunur.

Ama size göre, korsan burda üst seviye oyun yapımı zor bu yüzden en iyisini istemek size göre bencillik değilmi.

Bana görede oyun yapımı dünyanın en kolay işi çünkü tek bir ürünle milyonlarca kopya yapıp sat parayı vur yetmesin birde eksik iş yap dlc diye kakala. Nasıl olsa savunanda alanda var.

Sence neden son zamanlarda binlerce oyun yapımcısı türedi dersin çünkü bu iş bir heykel traşın yaptığı gibi tek tek özene bezene yapılan bir iş değil.

Sonuçta bir emek olsada öyle yaygara kopardığınız gibi tek üründe çoğaltılıp sınırı olmayan bir ürüne göre istenen ücrete bakınca hiç değil.

Zorluk arıyorsanda bir bu adamların ofislerinin olduğu videolara bak birde yerin km.lerce altında cüzi rakamlara çalışan, hayatları pamuk ipliğine bağlı insanlara bak zorluk neymiş o zaman anlarsın.

yani karşımda olsanız saldıracaksınız.

Yalan mı ama csgo dota lol bu üçlü dışında başka bir şey bilmeyen tipler yok mu bunlar sadece bunu oynuyorlar single oyun için ne gerek var satın almaya demiyorlar mı?

Yaşım 21 oyun deneyimim herkesin ki nasılsa benimde öyle ne çok az ne çok fazla.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: alex59

quote:

Gelmez, gelmesin..

yani karşımda olsanız saldıracaksınız.

Yalan mı ama csgo dota lol bu üçlü dışında başka bir şey bilmeyen tipler yok mu bunlar sadece bunu oynuyorlar single oyun için ne gerek var satın almaya demiyorlar mı?

Yaşım 21 oyun deneyimim herkesin ki nasılsa benimde öyle ne çok az ne çok fazla.

Sana neden saldırayım canım kardeşim ordan bakınca vahşi hayvanamı benziyoruz biz :)

Senin gibilere sıktınız dememin bir nedenide bu zaten insanları sırf sizin zevkinize uymuyor diye sınıflandırıp aşağılamanız gerekmez.

Demekki bu türüde seven bir kesim var ve saygı duymak gerekir. Kaldıki diğerlerini bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla C.S. satın alınan bir oyun ama genede bana hitap etmediği için bilemeyeceğim, ayrıca bedava bile olsa bu Türkiyede korsan oyunun çok olduğu anlamına gelmez.

Şunu artık anla(yın) Bu zevk meselesidir tıpkı oyunu konsolda ve pc'de oynamayı tercih eden kesim gibi bu bir kesimin diğerine üstünlük kurması anlamına gelmediği gibi diğer kesimide aynı şekilde yerin dibine sokmaz.

Yaşının genç olduğu yazdıklarından belliydi zaten.

Ben sana orda oyun süreni sormadımki bana böyle bilgiç cevap veriyorsun. Deneyimin azı çoğu olmaz bir alanda ne kadar çok ilgili olursan o alanda deneyimin artar ve bu herkes'de aynı olmaz.

Neyse fazla uzatmak istemiyorum.
    Sizin yaşınızdaki çoğu kişinin zaten en büyük hatası, daha hayatı tam bilmeden kendini çok bilgili görüp kendine çok güvenmek ve benim doğrum herkesin doğrusudur zihniyetini kendinde benimsemek.

Senin çoğunluğa uyupta aslında boş olan zihniyetinin aksine, Türkiyede daha çok artan orjinal oyun satışı olduğu sürece seni kaz gibi yolucak başka firmaların türemesinden öteye değişen bir şey olmaz.

Ülkemizde güncel oyun satışlarını takip ediceğin bir kaynak olmadığı için ve başkalarınında ne aldığını bilmediğin için boş konuşan çoğunluğa uyup bizde korsan çok şarkılarını tekrar edip dururken hem çıkan oyunların kalitesi daha fazla düşmeye devam eder hemde bu karı sürekli artan sektörden başkalarınıda zengin edersin.

Birde arada Fifa gibi gözde olupta çok fazla kelime içermeyen bir kaç oyuna Türkçe dil desteği çıkarıp senin gibileri avuttularmı bu sektörden daha çok kişilere ekmek çıkar.

• alex59 kullanıcısına yanıt
    Fifa Türkçe olsa ne olur olmasa nolur.

• ne yapak şimdi kardeş lol dota cs oynayan adamların ensesine şapla yapıştırıp kalkın lan gidin witcher alın oynayınmı diyek ?

bana gta cod bf dövüş ve futbol oyunlarını oynatamazsın hala direten var bu konuları sen sevdiysen bir oyunu tmm sevmeyen adam ya oyundan anlamaz ya cahildir yada oyun kültürü yoktur.
  • Dostlar bana cevap vereceğiniz zaman bildirim kısmına benide ekleyin kaçırdım konuşmayı. Ben yukarıda hayal dünyasından konuşmadım gerçekleri yazdım. Benim mesleğim 3d artist / animatör. Bilmemkaç yıldır oyun sektörü içerisindeyim. Gerek yurtiçi gerekse yurt dışı olmak üzere şirketlere iş yaptım. Şuan bir Türk oyun firmasında çalışıyorum ve oyunu gerek yurt içi gerekte global anlamda pazarlamaya çalışıyoruz. Verdiğim örnekler rakamlar gerçektir. Mesajımdan sonra arkadaşın biri hala yok rusyadada korsan var yazmış. Korsan her yerde var arkadaşlar. Fakat önceki mesajımda da belirttiğim gibi Türkiyenin oyun sektörü hacmi 300milyon dolardır (çoğunluğunu casual ve f2p kazançları oluşturuyor) rusyanın ise 1.8 - 2 milyar dolardır. Sizce hangisi daha çok. Rakamlar yalan söylemez. Rusyada korsan evet Türkiyeye göre fazla fakat oyuncuların % açısından küçük bir bölümünü oluşturuyor. Çünkü nüfus fazla. Türkiyede oyuncu nüfusu çok çok fazla değil ve korsan kullanım olarak yüzdelersek %50 den fazla yapıyor. Adil bir karşılaştırmada korsan kullanım miktarımız kullanıcıya vurduğunda ne yazıkki başı çekiyoruz. Ben Türkiye'yi neden aşağılayım? Kendi ülkem, vatandaşı olduğum ülke, para kazandığım ve hayatımı geçirdiğim ülke. Ben eğer ülkeyi kötülüyorsam bundan ne gibi bir kâr edebilirim. Sizin gibi bence şu ülkeden fazla oyun alıyoruzdur bence şu ülkeninki daha fazladır demekle olmuyor. Net rakamları yukarıda vermişim işte. Azıcık araştırma yaparsan kendinde bulabilirsin bu rakamları, kafamdan sallamıyorum.

@alex59

Konuyu çok başka yerlere çekmişsin arkadaşım. Öncelikle şunu söyliyim akıl yaşta değil baştadır. Oyun oynamakla oyun yapmak arasında dağlar kadar fark var. Oyun oynadın diye oyun yapımı uzmanı olmazsın. Oyun yapımıda dünyanın en kolay işi değildir. O senin önünden bir saniyede geçtiğin bir bina 3-4 günde yapılıyor. yanından geçtiğin yüzüne bile bakmadığın npc karakterin tanesi 4-5 günde yapılıyor. Senin 6 saatte 10 saatte oynayıp bitirdiğin oyunlar bilmem kaç kişiyle 1-2 yılda yapılıyor. Oyunların her pixelinde her karesinde onlarca yüzlerce kişinin emeği var. O bir sürü oynadığın oyunları bitirince bir credit bölümüne bak istersen. Tabi oyun demek sadece grafikle bitmiyor bunun birde mühendislik tarafı var. Oyun motorunun yazılması optimizasyonu lightmapi occlusion'ı colliderı game designı lodları sesleri daha sayamadığım bir sürü teknik detayı binlerce sayfalık kodları ve ciddi mühendislik altyapısı var. O senin gördüğün yerden türeyen abuk sabuk oyunlar yapıp köşeyi dönmeye çalışan tayfa motoruna göre artık unity den veya unrealden herneyse hazır modelleri 3-5 dolara alıp alıp 2 gr kod yazıp piyasaya sürüp kolay yoldan para kazanmaya çalışanlar. Fakat zaten hepsi birer birer ya batıyor yada istediği rakamları göremeyince şirketi kapatıyor. Oyun emek işi sanat işi vizyon işidir. Bunlara sahip değilsen sığ biriysen zaten batmaya mahkumsundur.

Aral olayına gelicek olursak. Bu ülkedeki bir ton oyunun fiyatının artma sebebidir aral game. İnan aral sattığı bazı oyunlardan yapımcıdan bile fazla kazanıyordur kâr olarak. Aral'ın yaptığı Türk oyunculuğunun gelişmesi için değil kendi cebini doldurması için yapılmış hareketlerdir. Steam tl'ye geçti g2a kampanya yapıyor evet. Çünkü Türkiyedeki potansiyel gerçekten fazla. Genç nüfus fazla bir kere. Adamlar şimdiden yatırım yapıyor ki orjinal kullanım artsın daha fazla kazansınlar. Yoksa orjinal oyun çok kullandığımızdan dolayı yapılmış hareketler değil. Ama hakkını yemiyelim Türkiyede her geçen gün orjinal kullanım artıyor.

Mesajlarınızda sence böyle bence böyle gibi tabirler kullanıyorsunuz. Bu işler benceyle senceyle olmuyor. Merak ettiğiniz konu varsa sorun bilen cevaplasın o zaman anlarsınız. Tahminler üzerinden sektör dönmez. Madenciler konusuna gelirsek konuyla çok alakasız. Bizim işimizden zor işler var diye bırakalım mı işimizi. Afrikada insanlar aç eğitimsiz. Herkes okulu bıraksın o zaman yemekte yemeyelim. Zor işlerde çalışan kardeşlerimizin emeklerinin karşılığını alamamaları senin benim ayıbım değil devletin ayıbıdır onları bu koşullar altında çalışmaya zorlayan para babalarının patronların ayıbıdır. Konuyla alakası olmadığı için uzatmıyorum. Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi escapethelife -- 7 Ağustos 2015; 1:49:18 >

• okuması çok zevkliii
  • Lütfen birileri bi ekip kursun çevrilsin şu oyun ya

• quote:

Orijinalden alıntı: MaxPayne?

Tamam beyler anlaşılan size bırakırsak 1 seneden önce çıkmayacak bu yama , ben kendim başlıyorum oyunu türkçeleştirmeye size geldiğim son durumu bildiririm

Ciddiyseniz ayrı bi konu açın takip edelim

• Daha önce paylayıldıysa affola..

"Selam arkadaşlar,

Witcher 2 yapımı esnasında yerelleştirme departmanından sorumlu olan, Witcher 2 çevirisinde birlikte çalıştığımız Mikolaj Szwed ile yaklaşık 3 aydır konuşuyorduk. Kendisi şu an Witcher 3'ün oyun yapımcılarından biri. Kendisi de oyunun Türkçe'ye çevrilmesini can-ı gönülden istiyor. Başlangıçta her şey olumluydu, öyle ki planlarımızı yapmış başlayacağımız günü bekliyorduk. Ancak bugün kendisinden aldığım e-posta ile maalesef oyunun Türkçe yerelleştirme planlarından vazgeçildiği haberini verdi. Yöneticiler maalesef projeye sıcak bakmamış. Nedenini sordum kendisine. Beklediğim yanıtı verdi. Türkçe yerelleştirmenin maliyetini karşılamayacağına kanaat getirmişler.

Az çok ticarete bulaşmış olanlar bilir. Kararlar verilirken nihai önem taşıyan şey şudur: maliyet-gelir düzeyi. Biz bir imza kampanyası düzenledik. Sadece 3.629 imza toplayabildik. Okan'ın da(23 Studios, Okan Şen) belirttiği gibi bu kampanyadan firmaya bahsetmedik; bahsetmeye yüzümüz de olmadı açıkçası. Daha bir siteye girip bir ad bir soyad bir de e-posta yazacak 10.000 kişi bulamıyoruz. Varın Witcher 2'nin satışlarını siz düşünün. Ben 1.000 adet sattığını bile düşünmüyorum.

Deniyor ki Steam'de kayıtlı Skyrim'i satın alan 8.000'in üzerinde Türk oyuncu varmış. Geçen gün yayınlanan haberde Skyrim'in bugüne kadar ki satışının 20 milyon adet olduğu açıklandı. Witcher 2'nin ise 6 milyon. Şimdi bu rakamları bizim Türkiye'de telafuz ettiklerimizle karşılaştırın.

Satışlardaki azlığın sebebine dair bir tartışmaya girmek istemiyorum. Sebepler herkesin malumu. Ancak şunu artık herkesin bilmesi gerek. Yayıncı ve yapımcı şirketler oyunları hangi dile çevireceklerine karar verirken bu işin maliyetine girdiklerinde ne kadar kazanç elde edeceklerini kestirirler. Önceki oyunların satışları da bu kararın verilmesinde başlıca göstergeyi oluşturur elbette."

Görüldüğü gibi Türkiye'deki satışlarından memnun kalmayan CD Projekt ekibi, The Witcher 3 için Türkçe dil desteği sunmayacak. Ayrıca daha önce haberini yaptığımız imza kampanyası da hüsranla sonuçlandı.

• MaxPayne? kullanıcısına yanıt
    Dosyaları falan açabildiniz mi, çeviriye başladınız mı, gelişmeleri yazarsanız seviniriz.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.