Şimdi Ara

Tempra/Tipo Dijital Gösterge Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
16
Cevap
1
Favori
52.553
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 93 Model Tempra SX aracım var ancak bilindiği gibi bütün tempra ve tipolarda belirli bir süre sonra dijital gösterge sorunu oluyor.
    *Gösterge karışıyor,
    *Km/hız göstermiyor,
    *Devir saati çalışmıyor,
    *Benzin/hararet göstergesi çalışmıyor,
    *Kilometre sayacı çalışmıyor,
    *Bütün ışıklar yanıyor
    vb sorunlar. Benim aracımda da bu sorun başıma geldi.

Birkaç yere sorup fiyat aldım bir esnaf 150TL fiyat verdi bir başkası 250TL ve bana entegrelerde sıkıntı oluştuğunu bunların değişmesi gerektiğini söyledi hepsi. Anlattıkları pek inandırıcı gelmedi bana ve elektronikçi olmamın vermiş olduğu gaz ile göstergeyi söküp tamir etmeye karar verdim.

Biraz göz gezdirip sorun oluşturabilecek parçalara baktım ve bir soketin bacağındaki lehimlerin zamanla ısıdan dolayı özelliğini yitirmiş olduğunu gördüm.

Güzelce Lehimledikten sonra başka bir sorunu olup olmadığını kontrol ettim. Sonrasında göstergeyi araca yerleştirdiğimde sorunsuz şekilde çalıştığını gördüm.

Konuyu açma sebebime gelecek olursak gerçekten insanlar çok vicdansız olmuşlar. Bilmiyor diye insanları yolar hale gelmişler, hakları olmayan parayı fazlasıyla almaya alışmışlar. Ben sürekli bu işi yapmadığım halde en fazla 30 dakika uğraştım şu iş ile ve herhangi bir malzeme değiştirmedim. Bunun karşılığında 150-250TL arası bir parayı hak eder miydim diye soruyorum kendime.

Saygılar vesselam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakiyan_bulbul -- 16 Kasım 2014; 17:44:06 >

• Eline saglik.istanbul dragosta tren istasyonunun sokaginda bir elektronikci tamir ediyor kendin yapamayacagin bisi oldugunda bilgin olsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tebrikederim hocam elinize saglik,millt acimasuz ve zalim olmuslar,cayir cayir haram yiyorlar anlamiyorm nasl bogazlarindan geciyor..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maalesef Esnafın hiç acıması yok elinize sağlık.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • tempra sahibi olduğumuz yıllarda bizim de başımıza gelmişti ve evet sorun kesinlikle, göstergelere bilgileri taşıyan soket bölgesinde oluşan soğuk lehim ya da lehim çatlaklarından kaynaklanıyor. biz de kendimiz halletmiştik...
  • Hocam benım gostergeye led uyguladık buyuk ıhtımal sorun ledlerden degıl ekran ful yanıyor gostergeler ful yazılar ful bozuldu hepsı bu sekılde oldu nasıl duzeltebılırız. resim temsili sağ taraftaki kapı uyarıları economy-power ısıkları saat duzgun calısıyor ama sol taraf aynen resımdeki gibi nedeni nedir aradım bulamadım bir türlü.
  • Merhaba.
    Passatın fan kontrol düğmesi bozuldu boş dönmeye başladı.
    Sanayide elektrikçi 70 liraya düğmenin içeriden kopan metal parçasını 1 saat uğraşıp lehimledi.
    Lehim işi basit olabilir ama konsolu sökmek zor o yüzden paraya acımadım.

• bu tür işleri yapmak 30 dk olabilir, ancak ehil olmayanlar yapmaya kalkarlarsa
    1. sökme takma esnasında çerçevelerin geçme tırnaklarını kırabilirler. sonra yerine otrurtamazlar.
    2. lehim bişey yapayım derken şase yaptırıp kartı yakabilirler.

ancak dediklerinize de tamamen katılıyorum. en ufak işçiliğe dünya para alıyorlar.

50 lira eden park sensörünü 150 liradan aşağı takmıyorlar. hatta bi ustaylada kavga ettim park sensörü yüzünden. gittim, 45 liraya satın aldım, kendim taktım. toplam 1 saatimi aldı. sürekli takan birisi, eli alışır, en fazla yarım saatte bitirir. ben bütün gün çalışsam adamın 30 dk da hallettiği kadar para alamıyorum.
  • Aynı model araçtan bende de var. Göstergem hız, devir saati gibi dijital kısımları görünmüyor ancak akü, kapılar, yağ göstergesi olan kısım kısmen çalışıyordu. Yolda giderken güneş ışığı göstergeye düşünce dijital kısmın çalıştığını ancak parlaklığının olmadığını fark ettim. Kayseri'deki ustalara gösterdim. Benzer fiyatlar önerdiler. Beyni yanmıştır yenisini takarız, panel yanmıştır gibi seçenekler sundular. Onlara panelin sağlam olduğunu sadece parlaklık vermediğini söylememe rağmen beni duymamazlıktan geldiler. :@ Elektrik ve elektronikten neredeyse hiç anlamam. Sözüm ona ustalara duyduğum kızgınlıkla elime bir alyan aldım başladım sökmeye. Bütün göğüsü söktüğümde sorunun 4 tane ampülün ömrünü tamamlayıp kararmasıdan kaynaklandığını anladım. Yenileriyle değiştirdim ve bağlantılarını orada kurdum. Kontağı çevirdiğimde bütün göstergeler karşımdaydı...

Kaputu açtığımda motor soğutma sisteminin su tankı ile motora bağlantı yapan üstteki hortumun delinmiş olduğunu gördük. Yenisi ile değişmesi gerekiyordu. Yeni parçayı ayakçılığını yaparak arayıp buldum. Sözüm ona usta karbiretördeki antifreezeli suyun tamamını yere boşalttı. Sadece bir yıldız torna vida ile iki tane kelepçeyi söktü, yeni hortumu yerleştirdi ve sıkıladı... 40 tl el emeği aldı. 2 tane kelepçe ve bir hortum değiştirmeye 40 tl. O günden beri parça alıp ustalığımı kendim yapıyorum. İnanın daha sağlam oluyor. El emeği 40 tl de cebime kalıyor.

• Slm arkadaşlar bende 95 tempra var ekran ışıkları kontak açık iken normal yanıyor taki farları acincaya kadar farlar açınca gosterge ışıklarında gidip gelme yaşıyorum ve benzin göstergesi bazen az bazen çok gosteriyor bende ekranı söktum ampulleri degistirdim ekran kartini elektronik iş yapan bir abiye götürdüm soğuk lehimlerin tamamini tazeledim ama sorun cozulmedi yardiminizi bekliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet4435

Slm arkadaşlar bende 95 tempra var ekran ışıkları kontak açık iken normal yanıyor taki farları acincaya kadar farlar açınca gosterge ışıklarında gidip gelme yaşıyorum ve benzin göstergesi bazen az bazen çok gosteriyor bende ekranı söktum ampulleri degistirdim ekran kartini elektronik iş yapan bir abiye götürdüm soğuk lehimlerin tamamini tazeledim ama sorun cozulmedi yardiminizi bekliyorum

Şarj dinamosunu ölçtur

• quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet4435

Slm arkadaşlar bende 95 tempra var ekran ışıkları kontak açık iken normal yanıyor taki farları acincaya kadar farlar açınca gosterge ışıklarında gidip gelme yaşıyorum ve benzin göstergesi bazen az bazen çok gosteriyor bende ekranı söktum ampulleri degistirdim ekran kartini elektronik iş yapan bir abiye götürdüm soğuk lehimlerin tamamini tazeledim ama sorun cozulmedi yardiminizi bekliyorum

Bide orjinal Tempra bujisi takmazsan öyle sapıtıyor.

• Teşekkür bujileri yeni değiştim orjinal taktim degistirmeden önce de aynı sorun vardı

• Hocam bnm dvd nin saniyenin olduğu iki rakamda eksik gösteriyor ondan mı kanyaklaniyor

• EMRE ESER E kullanıcısına yanıt

Çalışması böyledir. Resme göre B ve G kanalı bozulmuş sizde oraya gelen gerilimde (tam hatırlamıyorum en son lisede uğraştım bu displayler ile 5v yada 12v diye tahmin ediyorum) sıkıntı var veya displayın o kısımlarında.
  • Adamların kira sigorta maaş ödediğini unutmayın her işi 20 liraya yapsın istiyorsunuz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.