Şimdi Ara

Opel Astra H (2006) gösterge ışıkları ve ibreler çalışmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
15.971
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2006 Opel Astra H 1.3 Cdti aracımda göstergelerin olduğu alanın ışığı yanmıyor ve ibrelerin hiçbirisi hareket etmiyor.Ayrıca orta konsolda bulunan merkezi kilit tuşu ile dörtlü flaşör tuşu da çalışmıyor.Bunların dışındaki her şey normal şekilde çalışıyor.

Sorunun neden olduğu hakkında bilgisi olan veya daha önce buna benzer sorunlarla karşılaşmış olan var mıydı?

Edit:Ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BuI -- 7 Ağustos 2018; 18:46:27 >

• Sorun çözüldü.

Gösterge üzerindeki bir şey yanmış.

300 tl +100 tl işçilik ile 400 tl tuttu.

İlerde aynı durumu yaşayabilenler olabilir diye açık açık tekrar yazıyım.

Gösterge içindeki ışıklar ve ibreler çalışmıyordu.

Orta konsoldaki tuşlar çalışmıyordu. Müzik çalar hariç.

Klima soğutmuyordu.

Arabayı çalıştırınca farlar da kendiliğinden yanıyordu.

Çorlu'da göstergeyi tamir ettirecek yer bulamadım.

Sadece esen elektronik tamir etmeye çalışırız demişti. 300-350 tl civarı da fiyat vermişti.

İstanbul da mecit usta (berat elektronik) 400 tl ye yaptı.

Bu arada tamir yerine gösterge değitirmek için de
    sanayide 1000 tl yetkili servisde 2350 tl fiyat verdiler.
  • Yaşanabilecek süreçlerden birini anlatayım ve tabii ki süreç umarım bu şekilde olmaz;

- 50 farklı nedenden olabilecek bu arıza sonrası, sanayideki göstergecilerden birine gideceksin. Bu göstergeci, sökmesi çok basit olan göstergeyi sökecek ve yarım saat kadar bir süre boyunca göstergenin orasını burasını kurcalayacak ve "Abi bu tamir olmaz. İster çıkma bak, ister yenisini al." diyecek ve sen "Borcumuz ne kadar?" sorunca "At birşeyler" diyecek ve 20 TL'yi alacak.
    Ardından, tabii ki ilk iş merak gidermek olduğundan parçacıya gidilecek ve göstergenin fiyatı öğrenilince hemen oradan uzaklaşılacak. Ne de olsa elimizin altında "Çıkmacı" diye tabir edilen ve tanışıldığında bir daha yolunuzun düşmemesi için arabayı yakmayı bile göze alacağınız bir esnaf türü var.
    Çıkmacı kişi, gösterge için öyle bir para isteyecek ki, yetkili servis bile gözüne hoş görünmeye başlayacak. Yenisi ile çıkması arasındaki fiyat farkını çıkmacıya giderken ya da riske girip parçayı kargolatırken harcayacağını farkedip, çaresizce çözümler üretmeye çalışacaksın.
    Bu noktada, önünde duran çok güzel bir çözüm var; Göstergeyi yaklaşık 10 dakikada (ilk sefer olduğu için bu kadar uzun) söküp, arkasında yer alan kod ile ebay adlı sitede aratacak, Avrupa'nın herhangi bir köşesinde çok komik bir fiyata bulacaksın.
    Yapacağın aramada "Vauxhall Astra H Speedo" ya da "Astra H instrument cluster" şeklindeki kelime öbeklerini kullanacak, sonrasında aşağıdaki gibi ilanlara denk geleceksin;
    https://www.ebay.ie/itm/Mk5-Vauxhall-Astra-Speedo-Head-Clock-Set-Unit-RESET-Astra-H-Gauge-Dial-ref-BN55/323327211979

Tabii bu iş göstergeyi bulmakla bitmiyor. Şimdi de Avrupa'nın herhangi bir köşesinde yaşayan bir hısım/akraba bulmak, göstergeyi ona kargolatmak ve Türkiye'ye gelen ilk yakınıyla getirtmek var. Bunu da yaptıktan ve daha sonra da yapabilecek akrabalar olduğunu anladıktan sonra, bir daha Türkiye'den far ampulu bile almak istememeye başlayacaksın.
  • webbie kullanıcısına yanıt
    Hocam teşekkürler ama ben sorunun göstergeden ziyade elektrik sisteminde olduğunu düşünüyorum. Çünkü göstergeler haricinde orta konsolda bulunan dörtlü flaşör tuşu-merkezi kilit tuşu da çalışmıyor.
  • Sigorta atmıs olabilir mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: BuI

Hocam teşekkürler ama ben sorunun göstergeden ziyade elektrik sisteminde olduğunu düşünüyorum. Çünkü göstergeler haricinde orta konsolda bulunan dörtlü flaşör tuşu-merkezi kilit tuşu da çalışmıyor.
    Uzun uzun yazan arkadaşın birebirini astrası olan arkadaş yaşadı bence dikkate al o göstergeyi yurt dışında akrabalardan bulup getirt bence (varsa tabi)bu opel neymiş böle yavvv

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defiant82 -- 7 Ağustos 2018; 18:54:26 >
  • karahancer2 kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle teşekkürler.
    Sigortaları kontrol ettim sağlamlar.
    Eğer satıcı Türkiye'ye kargo yapıyorsa akrabaya gerek yok. Forumda paypal kullanarak ödeme işlemlerini halleden kişiler var. Cüzi bir miktar komisyon alıyorlar. Daha yaz başında enjektör aldım ebay'den. Çıkmacı 200 istiyordu. Ebay'den kargosu falan her şey dahil 65 liraya geldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: nacker

Eğer satıcı Türkiye'ye kargo yapıyorsa akrabaya gerek yok. Forumda paypal kullanarak ödeme işlemlerini halleden kişiler var. Cüzi bir miktar komisyon alıyorlar. Daha yaz başında enjektör aldım ebay'den. Çıkmacı 200 istiyordu. Ebay'den kargosu falan her şey dahil 65 liraya geldi
    Paypal için hiçkimseye ihtiyacınız yok aslında. Eğer kısa bir araştırma yaparsanız, kendinize Paypal hesabı açıp, komisyon ödemeden işinizi görebilirsiniz.

Ayrıca, eğer alacağınız parça yeni ve faturalı ise, kargo ile getirtebilirsiniz. Benim bahsettiğim, artık sıfır olarak nadir bulunan ve ikinci el olarak da çok pahalıya satılan parçalardı. Bu şekilde yazmadığım için, yanlış anlaşılmış, kusura bakmayın.
  • Sorunun tam olarak göstergeden dolayı kaynaklandığına emin olsam yurt dışından sipariş vermek mantıklı. Çünkü attığınız linkteki 25 pound civarıyken göstergenin çıkma olanı için 500 tl dediler.

Ama göstergeyle birlikte orta konsoldaki dörtlü flaşör-kilit tuşlarının çalışmaması biraz düşündürüyor.
    Bir ara vpn falan onlarla denemiştim. Ama beceremedim.

Gerek ikinci el gerek sıfır olsun eğer ebay'de Türkiye'yi seçince kargo yapılabilir gözüküyorsa ve ücreti belli ise anında sıkıntısız alınabiliyor. Hem sıfır hem de ikinci el parça aldım kapıma kadar sorunsuz geldi bu şekilde. ABD, İngiltere hatta Litvanya'dan parça aldım gümrük ücreti dahi çıkmadı. Gerçi fiyatları zaten 30-40 dolar falandı.
  • Abs soketi bence net sorun bu tekerin iç kısmında oluyor detaylı bilgi istersen ulaş
  • numantek N kullanıcısına yanıt
    Pm attım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: webbie

Yaşanabilecek süreçlerden birini anlatayım ve tabii ki süreç umarım bu şekilde olmaz;

- 50 farklı nedenden olabilecek bu arıza sonrası, sanayideki göstergecilerden birine gideceksin. Bu göstergeci, sökmesi çok basit olan göstergeyi sökecek ve yarım saat kadar bir süre boyunca göstergenin orasını burasını kurcalayacak ve "Abi bu tamir olmaz. İster çıkma bak, ister yenisini al." diyecek ve sen "Borcumuz ne kadar?" sorunca "At birşeyler" diyecek ve 20 TL'yi alacak.
    Ardından, tabii ki ilk iş merak gidermek olduğundan parçacıya gidilecek ve göstergenin fiyatı öğrenilince hemen oradan uzaklaşılacak. Ne de olsa elimizin altında "Çıkmacı" diye tabir edilen ve tanışıldığında bir daha yolunuzun düşmemesi için arabayı yakmayı bile göze alacağınız bir esnaf türü var.
    Çıkmacı kişi, gösterge için öyle bir para isteyecek ki, yetkili servis bile gözüne hoş görünmeye başlayacak. Yenisi ile çıkması arasındaki fiyat farkını çıkmacıya giderken ya da riske girip parçayı kargolatırken harcayacağını farkedip, çaresizce çözümler üretmeye çalışacaksın.
    Bu noktada, önünde duran çok güzel bir çözüm var; Göstergeyi yaklaşık 10 dakikada (ilk sefer olduğu için bu kadar uzun) söküp, arkasında yer alan kod ile ebay adlı sitede aratacak, Avrupa'nın herhangi bir köşesinde çok komik bir fiyata bulacaksın.
    Yapacağın aramada "Vauxhall Astra H Speedo" ya da "Astra H instrument cluster" şeklindeki kelime öbeklerini kullanacak, sonrasında aşağıdaki gibi ilanlara denk geleceksin;
    https://www.ebay.ie/itm/Mk5-Vauxhall-Astra-Speedo-Head-Clock-Set-Unit-RESET-Astra-H-Gauge-Dial-ref-BN55/323327211979

Tabii bu iş göstergeyi bulmakla bitmiyor. Şimdi de Avrupa'nın herhangi bir köşesinde yaşayan bir hısım/akraba bulmak, göstergeyi ona kargolatmak ve Türkiye'ye gelen ilk yakınıyla getirtmek var. Bunu da yaptıktan ve daha sonra da yapabilecek akrabalar olduğunu anladıktan sonra, bir daha Türkiye'den far ampulu bile almak istememeye başlayacaksın.
    Son cümleyi yazmayi unutmussunuz hocam.
  • Sorun çözüldü.

Gösterge üzerindeki bir şey yanmış.

300 tl +100 tl işçilik ile 400 tl tuttu.

İlerde aynı durumu yaşayabilenler olabilir diye açık açık tekrar yazıyım.

Gösterge içindeki ışıklar ve ibreler çalışmıyordu.

Orta konsoldaki tuşlar çalışmıyordu. Müzik çalar hariç.

Klima soğutmuyordu.

Arabayı çalıştırınca farlar da kendiliğinden yanıyordu.

Çorlu'da göstergeyi tamir ettirecek yer bulamadım.

Sadece esen elektronik tamir etmeye çalışırız demişti. 300-350 tl civarı da fiyat vermişti.

İstanbul da mecit usta (berat elektronik) 400 tl ye yaptı.

Bu arada tamir yerine gösterge değitirmek için de
    sanayide 1000 tl yetkili servisde 2350 tl fiyat verdiler.
  • BuI kullanıcısına yanıt
    Yukarıda arkadaşımın anlattığı sorunların aynısıni 2 gün önce 2011 model Opel Astra h kasa aracımda yaşadım. Hatta ek olarak kontağı cevirdigimde farlarida açılıyor anahtarı çekmeden de sonmuyordu. Elektrikciye götürdüm önce, sigorta kontrolleri, kutupbaslarininin sökülmesi vs. Vs hiç bir sorun yok. En son şöyle bir bir yorum yaptı : Aracın her hangi bir yerinde temassizlik ya da şase sorunu çıkmış olabilir. Bu yüzden de beyin kendini korumaya almıştır. Dedi. Hakikaten öyle olmuş, sorunu Kartal oto sanayi de ki Beyinci Sinan unvanlı işletmede, çok uygun bir fiyata çözdük.
  • Fiyat ne kadar tuttu

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.