Şimdi Ara

TAÜ Mezunlarının Almanya ' da Çalışmaması hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
1
Favori
3.736
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Linkedin ' de gezerken Türk - Alman Üniversitesine denk geldim. Taü ' den mezun 2000 kişi var ve bunların sadece 93 tanesi Almanya ' da yaşıyor.

Yani mezunlarının sadece %5 ' i Almanya ' da yaşıyor.

Açıkcası Almanca eğitim veren bir yerde Almanya ' da yaşayan mezun sayısının %20 - % 30 ' larda olmasını beklerdim. Sizce bunun sebebi nedir ?

• Çok fazla mesaj gelmiş genel olarak cevap vereyim.

1- Şuan yurtdışı çıkış oranlarında baz alınabilecek linkedin haricinde herhangi bir somut kaynak yok. Benim arkadaşım gitmişti gibi veriler pek belirleyici değil. Attığım liste mezun listesi ve diğer üniversitelerle karşılaştırdığımızda Almanca eğitim veren bir üniversite olarak yurtdışı çıkış oranlarında çok geride kalmış. Tabiki linkedin ' de bütün mezunlar yok ancak eldeki veri gayet yeterli. Elinizde başka somut veriniz varsa gösterin karşılaştıralım.

2- Yurtdışına çıkanların çok yüksek çoğunluğu linkedini güncel tutuyor. Güncel tutmayan varsa genelde Türkiye ' dekiler.

3- 60.000 euro bir üniversite için çok komik bir miktar. (Tabiki destek sadece 60.000 değildir ancak bu örnek verildiği için söylüyorum)

4- Ben Taü ' nün eğitimi kötü, Taü çok kötü diye bir şey söylemedim. Eldeki somut verilerle yurtdışı çıkış oranını neden düşük olduğunu tartışıyoruz sadece

• Konuşuldu bunlar, aynen katılıyorum. Almanya ile kötüleşen ilişkiler, verilen bütçenin kısıtlı olması, akademik kadroyu yeterli yapmaları yüzünden büyük ihtimal odtü vs daha kolay çıkartır dışarı

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Araştırmanızı dikkatli yapmadığınız o kadar açık ki bilerek mi yapıyorsunuz bilmiyorum ama umarım bilmiyorsunuzdur. Mezunlara tıkladığınız kişilerin hepsi mezun değil. 2020 girişli bir kişi de orada mezun olarak gözüküyor. Yani 2000 kişi sadece linkedinde profil açıp üniversite olarak ekleyen halen daha okuyan ve mezun kişilerin toplamı.

Bu yorumun amacı TAÜ güzellemesi veya yok bakın daha çok kişi almanyada yaşıyor çalışıyor değil, öne sürülen hipotezin kaynağı yanlış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penanggalan -- 11 Haziran 2021; 14:41:23 >
  • Penanggalan kullanıcısına yanıt

Bu aramada mezuniyet tarihi de giriliyor yani senin dediğin gibi bir durum yok . 2020 girişli birini dahil etmiyor.

• Hocam bu detaylara nasıl bakabiliyoruz?

• Kalimantero K kullanıcısına yanıt

Filtreniz hatalı, o ss koyduğunuz sayfayı az aşağı indirip baksanız görürsünüz zaten. Taünün evet her mezunu almanyada çalışmıyor burada amacım taüyü savunmak değil ya benim bilmediğim bi filtre sistemi var ve ssde gözükmüyor ya da sizin ss yanlış. Linkedin taü sayfasına girip hiçbir filtre olmadan direkt mezunlara tıklayınca zaten 1965 kişi yazıyor siz nasıl bir filtreyle mezunları ve öğrencileri ayırdınız da 1968 buldunuz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penanggalan -- 11 Haziran 2021; 15:2:55 >
  • Googlea "Üniversite adı linkedin" yaz okulun sayfasına gir mezunlara tıkla.

Bilgisayarım yok telefondan giriyorum sanırım bu nedenle bazı fonksiyonlar gözükmüyor

• telefondan girince eski çalışanlar sekmesinde çıkıyor en altta tüm eski iş arkadaşlarınızı görüntüleyin yazıyor linkedin uygulamasından bakarak söylüyorum

Sağolun hocam

• zannetmiyorum hocam linkedin özellikle yurtdışındaki türkler için önem arz ediyor insanlar güncel tutuyordur

• 1-2000 kişinin hepsi mezun değil 2020 girişliler de mezun olarak algılanıp oraya yazılıyor
    2-geçen senekerde mezun olan 20 mekatronikten 10 u yüksek lisansa almanya ya (tu berlin,tu münchen,aachen vs) gitti.Burdan az da olsa anla ne kadarı almanya da
    3-gitmeyenlerde alman firmalarında ki zaten net bir şekikde de görülüyor fotoda da

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neomargusausmatrix -- 11 Haziran 2021; 16:35:46 >
  • neomargusausmatrix kullanıcısına yanıt
    Hocam taü bağlantınız mı var ya da siz de taüde misiniz

• bir de şeye denk geliyorum komik olan ,Ödenek meselesi haha

DAAD sadece öğrencielrin dil yeterlilik sınavları için yaklaşık 60.000 euro(bielefeld e giden öğrencielrin cep harçlığını katmıyorum) ödüyor burdan hesapla Almnay ne kadar bütçe ayırmış ki bu sadece hazırlıktakiler için.İstanbul üni karşılaştırıyorlar bide 88,500 öğrencisi olan bir üniyle taüyü (2000 öğrenci)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neomargusausmatrix -- 11 Haziran 2021; 16:9:29 >
  • taü deyim hatta şu an korona olmasaydı yazın 1.5 ay almanya da burslu dil kursundaydım .Burda yazılıp kötüleyenler çoğu ya bilmiyor ya da kasten yapıyorlar çok inanmayın

• bir kulüpte olduğum için mezunlarla bağlantılarım iyi

• elbette top okullarda okumak iyi eğitim almayı sağlar artıları fazladır fakat almanya için konuşacak olursak adamlar üniversiteden ziyade not ortalamana bakar.(zaten pek de bilmezler burdaki ünilerin eğitimini,istisnalar hariç). güzel bi ortalama + ingilizce + burs(veya para) varsa rahatlıkla gidersin. ha tabii almancan varsa daha da fazla iş ve üniversite(master) seçeneği çıkar karşına. yani amacı avrupa da master doktora yapmak olan varsa iyi ünide değil diye üzülmesin.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.