Şimdi Ara

POLONYA'DA ÜNİVERSİTE

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
2.224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar herkese merhaba. 21 yaşındayım ve İzmir Yaşar Üniversitesi'nde 2 yıllık Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunuyum. Üniversite eğitimime yurtdışında devam etme niyetindeyim. IEFT'nin yurtdışı eğitim fuarlarına katıldım ve bir çok ülkeden bir çok okulla iletişime geçme fırsatım oldu. İngilizce seviyem yeterli düzeyde olmadığı için gideceğim ülkedeki okulların TOEFL ve IELTS istememesi önemli bir konu benim için. Bu doğrultuda gidebileceğim ülke konusunda seçeneklerim bir hayli azaldı. Polonya, Macaristan, Litvanya ve Rusya arasında seçim yapmak durumunda kaldım. Bu ülkelerin hiç biri herhangi bir ingilizce yeterlilik belgesi istemediği gibi kendi okullarının bünyesinde 1 sene ingilizce hazırlık eğitimi verip bölüme geçirme olanağı sunuyorlar. Eğitim dilinin ingilizce olması da büyük avantaj. Günlerdir gerek sosyal medya yoluyla gerekse de birebir yurtdışında eğitimi deneyimlemiş ve tecrübe sahibi kişilerle konuşup aldığım bilgiler beni Polonya'ya çıkarıyor. Avrupa birliği üyesi olmasına karşın hala kendi para birimleri olan Zloty'i kullanmaları ekonomik olarak çok büyük bir artı. (Türk Lirası'ndan daha değersiz bir konumda) Okul fiyatları da bir o kadar uygun. Örneğin; Uluslararası Turizm bölümü 1.500 euro ve okulların eğitim kalitesinin de gayet iyi olduğu söyleniyor. (Kafamdaki okuyacağım bölümlerden en fazla olanı 3.000 euro) Kabul şartları yalnızca lise diploman olması. İstediğin bölümün parasını verip okuyabiliyorsun. Benim mezun olduğum okulda verdiğim yıllık ücret 25.000 TL iken bir Avrupa ülkesinde bunun nerdeyse 10 da 1 i kadar ücret ödeyip mavi diploma sahibi olmak beni en çok cezbeden olay. Mavi diploma sayesinde Avrupa'nın her yerinde rahatça iş bulabilir ve yaşayabilirim. Böyle düşününce keşke en baştan gitseydim diye düşünmüyor değilim. Aynı zamanda Polonya'daki üniversitelerden mezun olduğumuzda yine Avrupa ülkeleri içinde Yüksek Lisans yapmak istediğimizde %50 ye yakın burslar alabiliyormuşuz. (Belki sadece Polonya için değildir, bilmiyorum) Varşova'da 1 yıl hazırlık eğitimi alıp Krakow'da bölüme geçmek istiyorum. Duyduğuma göre daha çekiciymiş başkente göre. Toparlamak gerekirse Polonya'da eğitim görmüş veya burası hakkında bilgi sahibi olan kişiler doğru bir tercih yapıp yapmadığım konusunda bilgilendirirlerse çok mutlu olacağım. Tamamen kendi araştırmalarımla böyle bir karara vardım ve pişman olup hata yapmak istemiyorum. Yaşayabileceğim zorluklar nelerdir? Polonya'lılar nasıldır? Gerçekten gitmeli miyim? Başarabilir miyim? Kafamda bir çok soru işareti var. Veya Polonya dışında nereyi önerirsiniz? Nereler benim için daha uygun ve düşünülebilir? Şimdiden verdiğiniz cevaplar için teşekkürler...

• Forumda biraz arama yaparsan neden Polonya'ya gitmemen gerektiği hakkında fazlasıyla bilgiye ulaşabilirsin. Şu ana kadar defalarca yazdığım için artık tekrar tekrar aynı şeyleri yazmıyorum.

Sadece şu kadarını söyleyeyim, Polonya'dan aldığın diploma Kuzey ve Batı Avrupa ülkelerinde tuvalet kağıdından daha değersiz, Polonya'dan diploma alıp gelişmiş ülkelerde iş bulmayı bekleme. Yüksek lisans bursu olayları da yalan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Danilo Thann -- 9 Kasım 2016; 22:47:22 >
  • hocam polonyayı danışman şirketlerin paravanlarından değilde gidip okuyanlardan öğren o zaman vazgeçeceksin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Danilo Thann

Forumda biraz arama yaparsan neden Polonya'ya gitmemen gerektiği hakkında fazlasıyla bilgiye ulaşabilirsin. Şu ana kadar defalarca yazdığım için artık tekrar tekrar aynı şeyleri yazmıyorum.

Sadece şu kadarını söyleyeyim, Polonya'dan aldığın diploma Kuzey ve Batı Avrupa ülkelerinde tuvalet kağıdından daha değersiz, Polonya'dan diploma alıp gelişmiş ülkelerde iş bulmayı bekleme. Yüksek lisans bursu olayları da yalan.

Hocam lisansı Polonya'da yapıp master ve doktorayı kanada, almanya, ingiltere gibi ülkelerde yapsak bu etki değişmez mi?
  • Onun yerine neden lisansı TR de yapıp yüksek lisansı bu saydığın ülkelerde yapmayı denemiyorsun :)
    Lisans + Master - Doktora hepsini Yurtdışında yaparsan elbet güzel olur fakat özellikle Lisansı yurtdışında yapmak zor oluyor. En mantıklısı Master - Doktora için yurtdışına çıkmak. Neden diye soracak olursan Lisansda yüksek not ortalaması lazım güzel bir yerde master için. Zaten yabancı dil de eğitim ve koşullar seni biraz zorlayacakken yüksek not ortalamasına sahip olmak zor oluyor ama yapanlar var yapılmayacak iş değil. Herşey sende bitiyor ama Hayat yurtdışında Danışman şirketlerin dediği gibi toz pembe değil bunuda söyleyeyim :)
  • quote:

Forumda biraz arama yaparsan neden Polonya'ya gitmemen gerektiği hakkında fazlasıyla bilgiye ulaşabilirsin. Şu ana kadar defalarca yazdığım için artık tekrar tekrar aynı şeyleri yazmıyorum.

Hocam sizin yorumlarınızı okudum polonya hakkında. Sanırım varşova teknikte cs okumuşsunuz... Dünya sıralamasında 201.nci sırada iyi değil midir bu üniversite yani ? Pm atamıyorum size

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Patrick Yıldız kullanıcısına yanıt
    Artık özel mesajları kabul etmiyorum, herkes aynı şeyleri sorup duruyor herhangi bir araştırma yapmadan.

Varşova Teknik'in sıralamasının iyi olmasının sebebi İngilizce bölümler değil, lehçe bölümler. İngilizce CS ile Lehçe CS içerikleri ve ders veren hocalar arasında dünyalar kadar fark var. Okulun en kaliteli hocaları Lehçe CS derslerine giriyorken, en vasat düzeyde denilebilecek insanlar İngilizce bölümlerin derslerine giriyor. Ek olarak derslerde işlenilen konular İngilizce bölümlerde çok daha yüzeysel.

İngilizce bölümün tek amacı yabancı öğrencilerden para toplamak yani. Zaten Polonyalıların kendi üniversite sınavlarında İngilizce bölümler hep en düşük puanla girilen bölümler aynı Türkiye'deki özel üniversite bölümleri gibi. Özel sektörde de herhangi bir saygınlığı yok yani.
  • quote:

Artık özel mesajları kabul etmiyorum, herkes aynı şeyleri sorup duruyor herhangi bir araştırma yapmadan.

Varşova Teknik'in sıralamasının iyi olmasının sebebi İngilizce bölümler değil, lehçe bölümler. İngilizce CS ile Lehçe CS içerikleri ve ders veren hocalar arasında dünyalar kadar fark var. Okulun en kaliteli hocaları Lehçe CS derslerine giriyorken, en vasat düzeyde denilebilecek insanlar İngilizce bölümlerin derslerine giriyor. Ek olarak derslerde işlenilen konular İngilizce bölümlerde çok daha yüzeysel.

İngilizce bölümün tek amacı yabancı öğrencilerden para toplamak yani. Zaten Polonyalıların kendi üniversite sınavlarında İngilizce bölümler hep en düşük puanla girilen bölümler aynı Türkiye'deki özel üniversite bölümleri gibi. Özel sektörde de herhangi bir saygınlığı yok yani.

Çek cumhuriyetini önerirmisiniz ? Çek teknik veya prens charles ?

Alacağın diplomanın bir saygınlığı olmasını istiyorsan ve okul bittikten sonra bir yerlerde işe girme gibi bir niyetin varsa Orta ve Doğu Avrupa'da uzak dur.

Olay aslında gayet basit, gelişmiş ülke = gelişmiş eğitim. Eğer gelişmiş ülkelerde eğitim görmeye paran yetmiyorsa lisansını Türkiye'de oku, yüksek lisansa gelişmiş ülklere git.

Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Makedonya, Ukrayna v.b. ülkelerde lisans okumak hep parayı hem de zamanı çöpe atmak demek yabancı öğrenciler için.
  • quote:

Alacağın diplomanın bir saygınlığı olmasını istiyorsan ve okul bittikten sonra bir yerlerde işe girme gibi bir niyetin varsa Orta ve Doğu Avrupa'da uzak dur.

Olay aslında gayet basit, gelişmiş ülke = gelişmiş eğitim. Eğer gelişmiş ülkelerde eğitim görmeye paran yetmiyorsa lisansını Türkiye'de oku, yüksek lisansa gelişmiş ülklere git.

Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Makedonya, Ukrayna v.b. ülkelerde lisans okumak hep parayı hem de zamanı çöpe atmak demek yabancı öğrenciler için.

Hocam özelden bana bir mesaj atsanız veya açsanız çok iyi olurdu viraz özel bir konu varda burdan yazılmaz ikinci el formunda takıldığım için

Üzgünüm, artık özel konularda yardımcı olmuyorum, kendin araştırıp işin içinden çıkman gerekiyor.
  • quote:

Peki buralarda okuduktan sonra master yaparsak gelişmiş ülkelerde durum ne olur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teoman Yabgu

quote:

Peki buralarda okuduktan sonra master yaparsak gelişmiş ülkelerde durum ne olur?

Almanya'daki iş veren Polonya'da eğitim almış birindense Almanya'dan eğitim almış birini tercih ediyor doğal olarak. Eğer amacın Kuzey ve Batı Avrupa gibi ülkelerde yaşamaksa, Doğu Avrupa ülkelerinden uzak dur.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Teoman Yabgu

quote:

Almanya'daki iş veren Polonya'da eğitim almış birindense Almanya'dan eğitim almış birini tercih ediyor doğal olarak. Eğer amacın Kuzey ve Batı Avrupa gibi ülkelerde yaşamaksa, Doğu Avrupa ülkelerinden uzak dur.

Peki Türkiye'de lisans okuyup almanyada master mı avantajlı yoksa polonyada lisans okuyup almanyada master mı?
  • Türkiye'de çok çok kötü bir üniversiteye gitmezsen eğer Türkiye'de lisans okumak daha mantıklı olur senin için. Zaten Almanya'da çalışma gibi bir hedefin varsa Türkiye'de iyi bir üniversiteye girebiliyor olman lazım aksi türlü işin çok zor.
  • quote:

Türkiye'de çok çok kötü bir üniversiteye gitmezsen eğer Türkiye'de lisans okumak daha mantıklı olur senin için. Zaten Almanya'da çalışma gibi bir hedefin varsa Türkiye'de iyi bir üniversiteye girebiliyor olman lazım aksi türlü işin çok zor.

Hocam benim niyetim avrupada yaşamak ve çalışmak okuduğum ülkede rahatça iş bulmak istiyorum.Bulabilir miyim sizce?Daha sonra da oranın vatandaşlığını alma niyetim var kafamda işe başlarken hem kendimi geliştirip işi öğrenmiş olurum hemde master için para biriktiririm.Daha sonra Hollanda vb. gibi yerlerde master okuyup orada çalışma gibi bi düşüncem var.Eğer Türkiye'de kalırsam yurtdışına açılmam master vb. yapmam orada iş bulmam daha zor gibi görünüyor.İlk hedefim Almanya'da lisans okumak fakat aöl mezunu olduğum için sıkıntı çıkarıyor yoksa direk oraya yerleşip vatandaşlık alıp çalışmaya başlardım.Diğer batı avrupa ülkelerinin de fiyatları maalesef beni aşıyor.Türkiye'ye dönme niyetim yok.Avrupa'ya gidip bu yüzden bi an önce vatandaşlık okul çalışma planlarımı yapmak istiyorum.Eğer Almanya'ya veya büyük ülkelerde çalışamazsam da Polonya'da çalışmayı düşünüyorum.Yani işimi garantiye almış olurum.Sizce mantıklı mı ? Cevap verirseniz sevinirim.(Türkiye'de okursam da mutemelen erciyes selçuk mühendislik'lerini felan kazanırım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İsen Buga -- 29 Nisan 2017; 17:14:13 >
  • Polonya'da üniversite okuman orada işe girmeni kesinleştirmez. Benim Polonya'daki yabancı sınıf arkadaşlarımdan hiç kimse işe giremedi okulu bitirdikten sonra, paşa paşa ülkelerine geri döndüler.

Avrupa'da rahatça iş bulabilmen için, ihtiyaç olan bir meslek grubunda çok iyi olman lazım. Aski takdire rahatça iş bulabilmek diye bir şey yok.
  • quote:

Polonya'da üniversite okuman orada işe girmeni kesinleştirmez. Benim Polonya'daki yabancı sınıf arkadaşlarımdan hiç kimse işe giremedi okulu bitirdikten sonra, paşa paşa ülkelerine geri döndüler.

Avrupa'da rahatça iş bulabilmen için, ihtiyaç olan bir meslek grubunda çok iyi olman lazım. Aski takdire rahatça iş bulabilmek diye bir şey yok.

Peki bana nereyi önerirsiniz?Rahatça olmasa da iş bulma olanağım yok mu?Siz yerimde olsanız ne yapardınız?
  • Lisansı Türkiye'de okuyup bölüm birinciliğiyle mezun olmayı hedeflerim senin yerinde olsaydım, sonra da burslu bir şekilde istediğim ülkeye giderdim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.