Şimdi Ara

Tanrı İle Bağlantımı Kopardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
0
Favori
3.200
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle ateist değilim onu söyleyerek başlayayım. Kendimi agnostik olarak görüyorum. Bir ara Göktanrı'ya inanıyordum 2-3 sene önce şimdi Tanrı ile bağlantımı tamamen kopardım.

Aslında çocukken inançlı birisiydim ama hep sorgulardım annemi daraltırdım hatta sorularla. Oruç tutar, teravih ve cuma namazlarına giderdim. Ama 2-3 senedir dinleri ve tanrıyı sorguladığımdan, araştırdığımdan beri bir soğukluk oluştu. Özellikle Işid gibi örgütler ve siyasal islamcılar bu soğumada büyük etkenler.

Kafamda hep bazı sorular var;

Her şeyin bir yaratıcısı varsa Allah nasıl oluştu

Allah neden fakirlere, yetimlere yardım etmiyor. Afrika'da milyonlarca aç insan var, bazı çocuklar 20 yaşına bile gelemeden ölüyor.

Neden herkesi eşit yaratmadı. Bazı insanlar dünyaya 50-0 önde geliyor. Bazıları dünyaya 50-0 geride geliyor. Bu haksız rekabet kesinlikle. Mesela bir adam yakışıklı, zengin, statü sahibi öbür adam çirkin, fakir şimdi bunlar dünyada aynı şeylere sahip olabilir mi?

Bu dünya milyonlarca yıldır varmış, ama dinler birkaç bin yıl önceden ibaret. Peki diğer zamanlardaki insanlar hangi dine inanıyordu? Bir dine veya tanrıya inanmadıkları için cehenneme mi gidecekler? Gitmeyeceklerse onlar bizden şanslı değil mi sonuçta dinden bi'haber olarak yaşadılar ve cehenneme girme riskleri bulunmuyor.

Bunun gibi birçok soru beynimi kurcalıyor. Ben mantıklı şeyleri düşünür, onlara itibar ederim. Yani asla duygusal değilim. Belki de duygusal olmadığım için inançsızım bilmiyorum. Ama sürekli bunları düşünüyorum, psikopat olacağım galiba.

• Bilim henüz çok genç ve daha yeni yeni dinin boyunduruğundan kurtuluyor. Din ise binlerce yıllık geçmişe, dünyadaki parasal ve beşeri sermayenin çok büyük bir kısmına, milyarlarca savunucuya sahip bir kurumdur.
    Bundan 200 yıl önce, herhangi bir insan çıkıp da drone üzerinde gezseydi, insanlar muhtemelen o kişiye "Peygamber" derdi.
    Bundan 300 yıl önce herhangi biri hologramla kendi görüntüsünü yaysaydı, insanlar muhtemelen o kişiye "Peygamber" derdi.
    Bundan 1.000 yıl önce herhangi biri eline bir tabanca alıp birini vursaydı, insanlar muhtemelen o kişiye "Peygamber" derdi.
    Bundan 2.000 yıl önce, herhangi biri insanların karşısına çıkıp ikna yeteneği ile hikayeler uydursaydı, insanlar muhtemelen o kişiye "Peygamber" derdi.
    Eskiden peygamber olmak daha kolaydı. Hem kadroda boşluk vardı hem de insanlar daha kolay tüketiyordu. Bu devirde de peygamberler türüyor ama sorunlu insanları peşlerinden götürmek dışında pek bir başarıları olmuyor.

Herşey bir yana, Ortadoğu menşeili dinlerin hepsini temel senaryosunda yer alan "Kader" kavramı bu dinlerin en büyük handikapı durumundadır ve inananlar bu konuyu düşünmekten bile kaçınırlar.

Mesela birazdan inançlı biri çıkıp "Kader" konusuna açıklık getirmeye çalışacak ve gelen soruları mantık süzgecinden geçirmeden cevaplamaya, sonrasında da kendi edeceği cümlelerin anlamsızlığından kaçmaya çalışacak.
    O halde sizin seviyenize yükselteyim ilgili fikirleri:

- Her şeyin yaratıcısı olan tanrı, yaratmış olduğu evrenden önce nerede, ne yapmaktaydı? Bulunduğu pozisyon yine kendi tarafından mı yaratılmıştı, yoksa farklı bir evrendeki farklı bir üst akıl tarafından mı?

- Kendisinin sonsuz merhamet sahibi olduğunu iddia eden ulu yaratıcı dahi eşitlik konusunda bu denli felsefi sorunlar yaşıyorken, oldukça kısıtlı olan insan aklından, eşitlik, merhamet, vicdan gibi konularda katı kurallar eşliğinde maksimum bir fayda istemek ne denli vicdanidir? Kimse tanrıdan %100 eşitlik ve merhamet beklemedi. Bu iddiada bulunan kendisidir ancak görünen köy kılavuz istemiyor.

- Kıt insan aklı ve vicdanı bile açlıktan ölen bir çocuk görünce, hangi milletten, devletten olduğuna bakmadan yanıp tutuşabiliyor ve o anda diğer tüm her şey önemsiz oluyor ise; sonsuz yücelikte olan yaratıcı aklı ve vicdanı, nasıl oluyor da ''denge'' gibi kavramların arkasında, kendi koyduğu kuralların kelepçelediği ellerini serbestçe bekletmeye devam edebiliyor?
  • Niye hep olaylara sadece "insanlar" yönünden bakıyorsun? Doğada bizden başka canlılar da var. O canlıların da hayatı zorluklarla dolu. Sürekli yıkım ve üretim birbirini kovalıyor. Ve tüm bu canlılar evren için sadece bir toz zerresi.

Evrenin düzeni sıkı bir kaostan geçiyor. Bu yüzden belkide haksızlıklar, eşitsizlikler ve ölüm Tanrı'nın düzeninin bir parçası.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • En iyi sorulardan biri de Ömer Hayyam'ın da işaret ettiği gibi. Tanrı sonsuz güçlü ise dolayısı ile geleceği görüyor, geleceği görüyorsa bizi niye yarattı ki?
  • Bu arada bilimsel düşünüyorsan ateist olmalısın benim düşünceme göre.
  • Din denen sacmaliktan yakani kurtardiysan tanri+sizlik icin acele etmene gerek yok..

• hep aynı sorulara aynı kişilerin aynı cevapları
    artık bu tür konu açanları çakma hesap olarak görmeye başladım
    istediğiniz kadar istediğiniz yerinizi yırtabilirsiniz.

ilah her zaman vardı her zaman olacak
    ilah olduğuna göre kuralları da olacak
    sonuçta insan peşinen alıp da ödemek için söz verdiğinin hesabını da verecek
  • Bilim henüz çok genç ve daha yeni yeni dinin boyunduruğundan kurtuluyor. Din ise binlerce yıllık geçmişe, dünyadaki parasal ve beşeri sermayenin çok büyük bir kısmına, milyarlarca savunucuya sahip bir kurumdur.
    Bundan 200 yıl önce, herhangi bir insan çıkıp da drone üzerinde gezseydi, insanlar muhtemelen o kişiye "Peygamber" derdi.
    Bundan 300 yıl önce herhangi biri hologramla kendi görüntüsünü yaysaydı, insanlar muhtemelen o kişiye "Peygamber" derdi.
    Bundan 1.000 yıl önce herhangi biri eline bir tabanca alıp birini vursaydı, insanlar muhtemelen o kişiye "Peygamber" derdi.
    Bundan 2.000 yıl önce, herhangi biri insanların karşısına çıkıp ikna yeteneği ile hikayeler uydursaydı, insanlar muhtemelen o kişiye "Peygamber" derdi.
    Eskiden peygamber olmak daha kolaydı. Hem kadroda boşluk vardı hem de insanlar daha kolay tüketiyordu. Bu devirde de peygamberler türüyor ama sorunlu insanları peşlerinden götürmek dışında pek bir başarıları olmuyor.

Herşey bir yana, Ortadoğu menşeili dinlerin hepsini temel senaryosunda yer alan "Kader" kavramı bu dinlerin en büyük handikapı durumundadır ve inananlar bu konuyu düşünmekten bile kaçınırlar.

Mesela birazdan inançlı biri çıkıp "Kader" konusuna açıklık getirmeye çalışacak ve gelen soruları mantık süzgecinden geçirmeden cevaplamaya, sonrasında da kendi edeceği cümlelerin anlamsızlığından kaçmaya çalışacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: DeStorm

Öncelikle ateist değilim onu söyleyerek başlayayım. Kendimi agnostik olarak görüyorum. Bir ara Göktanrı'ya inanıyordum 2-3 sene önce şimdi Tanrı ile bağlantımı tamamen kopardım.

Aslında çocukken inançlı birisiydim ama hep sorgulardım annemi daraltırdım hatta sorularla. Oruç tutar, teravih ve cuma namazlarına giderdim. Ama 2-3 senedir dinleri ve tanrıyı sorguladığımdan, araştırdığımdan beri bir soğukluk oluştu. Özellikle Işid gibi örgütler ve siyasal islamcılar bu soğumada büyük etkenler.

Allah neden fakirlere, yetimlere yardım etmiyor. Afrika'da milyonlarca aç insan var, bazı çocuklar 20 yaşına bile gelemeden ölüyor.

Neden herkesi eşit yaratmadı. Bazı insanlar dünyaya 50-0 önde geliyor. Bazıları dünyaya 50-0 geride geliyor. Bu haksız rekabet kesinlikle. Mesela bir adam yakışıklı, zengin, statü sahibi öbür adam çirkin, fakir şimdi bunlar dünyada aynı şeylere sahip olabilir mi?

Bu dünya milyonlarca yıldır varmış, ama dinler birkaç bin yıl önceden ibaret. Peki diğer zamanlardaki insanlar hangi dine inanıyordu? Bir dine veya tanrıya inanmadıkları için cehenneme mi gidecekler? Gitmeyeceklerse onlar bizden şanslı değil mi sonuçta dinden bi'haber olarak yaşadılar ve cehenneme girme riskleri bulunmuyor.

Bunun gibi birçok soru beynimi kurcalıyor. Ben mantıklı şeyleri düşünür, onlara itibar ederim. Yani asla duygusal değilim. Belki de duygusal olmadığım için inançsızım bilmiyorum. Ama sürekli bunları düşünüyorum, psikopat olacağım galiba.

Kardeş Allah ile olan bağlantını kestiğini zannetsende Allah her zaman seninle bağlantı halinde ve vücudundaki her hücre onun emriyle ve bilgisi dahilinde hareket eder bir saniye bile üzerinden bağlantıyı kesse ölürsün soruların tek cevabı var o da herkesin imtihanı farklıdır bu yüzden hiç kimse eşit yaratılmamıştır

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Herkesin imtihani farkli ve adalet..Tamda allah a yakisacak vasiflar..

• Araştırınca kolayca cevabi bulanacak şeylerden dolayı dinden çıkmışsın.Canın pek araştırmak istememiş belli ki

Allah nasıl oluştu? Bu sorunun cevabını her yerden bile bulabilirsin,cami imamı bile cevaplar

• -"Her şeyin bir yaratıcısı varsa Allah nasıl oluştu"; her şeyi yaratan olduğu için ona tanrı/ilah diyoruz, Allah da oluşsaydı ona ilah/tanrı der miydik ...

-"Neden herkesi eşit yaratmadı, "; neden herkesi eşit yaratsın, bu kadar varlık çeşitliliğinin içinde eşitlik ne demek, tarih boyunca yaşadığı düşünülen 100 milyardan fazla insan nasıl eşit olacak ?..

-"Allah neden fakirlere, yetimlere yardım etmiyor"; fakirlere, yetimlere yardım etmek Allah'ın görevi mi, insanlar niçin var ?..

• quote:

Orijinalden alıntı: Bayberty

-"Her şeyin bir yaratıcısı varsa Allah nasıl oluştu"; her şeyi yaratan olduğu için ona tanrı/ilah diyoruz, Allah da oluşsaydı ona ilah/tanrı der miydik ...

-"Neden herkesi eşit yaratmadı, "; neden herkesi eşit yaratsın, bu kadar varlık çeşitliliğinin içinde eşitlik ne demek, tarih boyunca yaşadığı düşünülen 100 milyardan fazla insan nasıl eşit olacak ?..

-"Allah neden fakirlere, yetimlere yardım etmiyor"; fakirlere, yetimlere yardım etmek Allah'ın görevi mi, insanlar niçin var ?..

Fakire yardim insanin goreviyse allah ne diye var..

Fakiri yaratip at onume bende easek gibi calisip kazancimi onla paylasayim..

• quote:

Orijinalden alıntı: eşom21

Araştırınca kolayca cevabi bulanacak şeylerden dolayı dinden çıkmışsın.Canın pek araştırmak istememiş belli ki

Allah nasıl oluştu? Bu sorunun cevabını her yerden bile bulabilirsin,cami imamı bile cevaplar
    Cevaplamai zira ekmek parasini allahtan cikariyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: Ultra Hasan

quote:

Orijinalden alıntı: DeStorm

Öncelikle ateist değilim onu söyleyerek başlayayım. Kendimi agnostik olarak görüyorum. Bir ara Göktanrı'ya inanıyordum 2-3 sene önce şimdi Tanrı ile bağlantımı tamamen kopardım.

Kardeş Allah ile olan bağlantını kestiğini zannetsende Allah her zaman seninle bağlantı halinde ve vücudundaki her hücre onun emriyle ve bilgisi dahilinde hareket eder bir saniye bile üzerinden bağlantıyı kesse ölürsün soruların tek cevabı var o da herkesin imtihanı farklıdır bu yüzden hiç kimse eşit yaratılmamıştır

Alıntıları Göster
    Allah benimle hala bağlantı içinde olabilir. Ama ben onunla bağlantı içinde miyim? Dediğim gibi Allah'ın varsa bile adaletsiz olduğuna inanıyorum. Herkesin imtihanı farklıdır lafı çok saçma bir argüman. Yukarıda da yazdığım gibi hayata 50-0 önde başlayanlar ne tür bir imtihanda olabilir ki? Allah vergisi yetenek veya niteliklerle bir insan bir insana karşı önde oluyor. Bu da adaletsiz bir ortam yaratıyor.

Şimdi engelli, çirkin ve fakir birisiyle, yakışıklı zengin birisi aynı olamıyor bu da adaletsiz bir şey değil midir?

Afrika'da iç savaş ve açlık yaşayan, akbabaların peşinde olduğu çocuklar nasıl bir imtihandadır? Bunu bana anlatın abi ya. Sınav deyip kurtulmayın. Allah bazılarına torpil geçiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: sething

Fakire yardim insanin goreviyse allah ne diye var..

Fakiri yaratip at onume bende easek gibi calisip kazancimi onla paylasayim..

Alıntıları Göster
    aslında bana kalsa paylaşmayı eşeklik olarak algılayanların varlığına da pek gerek yok ama neyse ki yaratan ben değilim ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bayberty

aslında bana kalsa paylaşmayı eşeklik olarak algılayanların varlığına da pek gerek yok ama neyse ki yaratan ben değilim ...

Alıntıları Göster
    Cebinde 1 haftaliktan pazla para tutma o halde.

Fazlasi biriktigi gibi sokak cadde fakir pesinde kos..

Tabi ricam millete pos atarak degilde gizli kuytu koselerde yardimini yap.

Yine yurek yetiyorsa cehennem bileti icin point degilde karsindakine fayda niyetiyle yap..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 24 Eylül 2018; 0:57:19 >

• Her şeyin bir yaratıcısı varsa Allah nasıl oluştu

Öncelikle biz yaratılmış olduğumuz anne ve babaya muhtaç olduğumuz için .Bizdeki bu muhtaciyet nazarıyla yaklaşıp Allahıda aynı mantık çerçevesinde değerlendirip Allah nasıl oluştu diyoruz.Oysaki varlık ve alem oluştuğunda zamanda beraberinde oluştu.Onun öncesinde ise zaman yoktu Buda Allahın zamandan ve mekandan münezzeh olduğunu .dolayısyla mevcut varlıklar gibi olaya bakılmaması gerektiğini söyleyebilirim.Diğer taraftan akla şu soruda gelir Allahı biri yarattıysa onu yaratanı kim yarattı şeklinde soru sonzuza dek gider.En nihayetinde bir murat edici irade yokluk kavramından varlık kavramına itecek bir tetikleyici ve irade sahibi olması gerklidir.Biz Buna Allah diyoruz.İhlas suresinde belirtiliği gibi Ehad ismi ve Samed ismi nazara veriliyor .Neticesinde Tevhid yani birleme oluşuyor.Allah birdir hiç birşeye muhtaç değildir.doğmamıştır doğurmamıştır.

Adalet kavramıda en çok sual edilen şeyelrden.Allahın bir ismide Adl ismidir.Fakat O ismi hakiki tecellisini bu dünyada göstermesi demek Herkesin kesin kabulüne neden olup imtihan sırırını bozacağından .Allah bu dünyada Halife kıldığı insanoğlunu sınava tabi tutuyor.ve zekat vermeyi oruç tutmayı emrediyor .Amaa insanlar yoksulun halin anlamak maksadıyla nefsin terbiyesi olan Orucu terkediyor ve mazlum ve aç insanları ZEKAT ile doyurmak yerine mal biriktirme sevdasına düşüyorlar.Örneğin Amerikada obezite için harcanan para 10 larca ülke insanına yetecek para.Dünyadaki zengin nüfusun ilk 100 e giren kısmı bile yüzde 1 malını bağışlasa yeryüzünde aç insan kalmaz.Fakat İnsanoğlu Ahireti unutup sadece dünya hayatına sevdalı olduğu için imtihanı kaybediyor.Daimi cennete mukabil dgeçici dünyayı tercih ediyorlar.Yani cam parçalarını değerli görüp elmasları yakutlara tercih ediyorlar.Eğer cezaya müstehak olan direk cezasını burada yaşasaydı Ayetin ifadesi ile dünyada yaşayan insan kalmazdı.Ayet bu

FATIR-45 > Eğer Allah, kazandıkları dolayısıyla insanları (azab ile) yakalayıverecek olsaydı, (yerin) sırtı üzerinde hiçbir canlıyı bırakmazdı, ancak onları, adı konulmuş bir süreye kadar ertelemektedir. Sonunda ecelleri geldiği zaman, artık şüphesiz Allah kendi kullarını görendir.)

Yani mühlet tanıyor.Allahn Sabr ismi ,Allah sabredendir. ve sabredenlerle beraberdir

Din Adem as. ile beraber geldi daha sonra insanlar dan bir kısmı dinini terkedip Allah'ın yerine başka ilahlara tapar oldular.Kuranda bir çok kavmin helakı anlatılır.

Her peygamber belli bir topluluğa gelmiş ve o halkı uyarmıştır.Ve kendilerine mühlet verilmiştir.Kimisinin imtihanı sadece Allahı birlemek ile cennet iken çünkü putperestik artmışken ve güçlü iken bir insanın putları bırakıp sadece bir Allahı kabulü dahii ona cenneti kazandırabiliyordu.Fetret asrı denilen zamanlarda bile Allahın tekliğini kabul etmek bile inançlı olmayı sağlayabiliyrodu.İbadetler olmasa bile

Her devrin her topluluğun imtihanı farklıdır.Kimsis zenginlikle imtihan edilir mal mülk başını döndürüp dünyaya tamah edip Allahı unutur.Zekat vermeyi bırakır fakirir düşünmez ego sahiplerine bürünür.Bu kişinin akıbetide çetindir.Çünkü her mal çokluğu onun hesabınıda zorlaştırır.Kimside fakirlik ile imtihan edilir.genelde fakir olanlar gördüğüm kadarıyla Allahtan daha razı bir yaşam sürüyorlar..

Eğer biz sadece dünya hayatında ebedi yaşasaydık ozaman Allahı Adalet yönünden sorgulama hakkına sahip olurduk.Fakat O kimseye zerre kadar haksızlık yapılmayacak
    Birisi bir hayvana zulüm etse bile o hayvan ondan intikamını almadan evvel ne cennete nede cehenneme girecek.Asıl Adalet Öldükten sonradır.Zaten ahiretinde anlamı ve hikmeti bu yüzdendir.Kısa dünya hayatında yaşanılan sıkıntılar dahi günahlara kefaret hükmündedir.Belki Allah bu sıkıntılarla İnsanı öte aleme kirli gitmeme adına temizliyor.

Ve daimi, baki ,hakiki bir saltanatlı hayatı tercih edin ,Dünya gibi geçici ve süfli yaşamı terkedin diye bazı sıkıntıları başımıza veriyor.Hem kendisini hatıra getiriyor .hemde imtihanda olduğunu hissetiriyor.

Bizler çoğumuz namazı terkediyoruz orucu etrkediyoruz zekatı vermiyoruz türlü hayasızlıklar yapıyoruz .Onlara mıukabil fakirlik görüyorsak sava görüyorsak kıtlık görüyorsak

Bu bizim yeryüznde Halife görevini yerine getiremeyişimizdendir.Suç bizdedir.

• Şaka gibisin ya 😂 önce Allaha inanıyordum sonra göktengri efenim sonra putlara taptim simdide ps4 güç kablosuna inanıyorum ..bu neyy la. Oyunmu saniyorsunuz siz iman etmeyi.Azrail geldiginiz de görursunuz gök tengriyi bilmem neyi.

• yeni bir şey söylediğini sanıyor gariban
    yasin suresi demiş senin gibilerin çıktığını ve çıkacağını
    bugün doğruluğunu sen kanıtladın kuranın
    eh cehennemde de develerin suya saldırdığı gibi saldırırsın irin ve kaynar suya
  • DeStorm kullanıcısına yanıt
    ilk önce dışarıdan göründüğü kadar her şey toz pembe olmayabilir zannı bırakacaksın
    ikincisi herkes sahip olduğunun hesabını verecek zengin malının hesabını verirken fakire aynı sorular sorulmayacak

afrikadaki aç için ne yaptın diye sorulursa ne yaparım diye düşünseydin belki de o akbaba çocuğun peşine düşmeyecekti.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.