Şimdi Ara

taban halısına 5 lt süt döküldü. SONUÇ (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
123
Cevap
0
Favori
13.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Kubilay S.

Arabanız Caddy olsa 'Süt Dökmüş Caddy' diye makara yapardık ama değilmiş.

Şaka filan gerçekten çok fena bir durum, Taner abinin dediğini yapmakta fayda var.

Hala gelemedim kendime
  • quote:

Orijinalden alıntı: furkan_10

6-7 yıl kadar önce bagaja halis Zeytinyağı döküldü, baya bir süre arka koltuğa kilim sermek zorunda kaldık, artık koltuk temiz ama koku hala gitmiş değil

Alıntıları Göster
    Geçmiş olsun dilekleri için teşekkürler.

Dün gece arka koltukları söküp, halıyı kaldırıp altındaki keçe-sünger vs. maddeyi bir miktar çıkarmıştım. Sabaha kadar da aracı kapı baca açık bir şekilde bekletmiştim.

Sabah döşemeciye gittim. Halının aynısından bulmak mümkün görünmediğinden - 99 mazda 323- halıyı yıkamaya, alttaki izolasyon maddesini komple değiştirmeye ve aracın tabanını sirke ile yıkamaya karar verdik.Koltuklarıi halıyı vs. kaldırdık.
    Aracın tabanında tahliye delikleri varmış.Delikleri görünce çok mutlu oldum. çünkü 5 lt süt göl yapmak yerine sızıp araçtan dışarı akmış. Zaten süt ön tarafa geçmemişti. Sadece arka koltuğun önüne paspasların olduğu yere dökülmüştü.

Ama yinede halıda ve izolasyon maddesinde epey süt vardı. Tek umudum sütün hala soğuk olması. Yani maya tutmamış dolayısıyla bakteri oluşmamış sayılır. Yıkamacının söylediğinine inanırsak, güzelce temizledikten sonra sıkıntı olacak bir durum yokmuş. Çünkü temizlenmesi mümkün olmayan abidik gubidik yerlere süt bulaşmamış.

Şimdilik aracın tabanını ve halıyı yıkadık. Aracın elektronik aksamına zarar vermemek için çok uğraştık. Bakalım sonuç ne olacak. Gelişmeleri arkadaşların faydalanması için buradan yazarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: mitto

quote:

Orijinalden alıntı: _Lupara_

Arabaya binen hiç kimseye herhangi bir şey yedirmem içirmem. Sakız bile çiğnetmem desem yeri var.

Eşim sütçüden 5 lt süt alıp bir yere gitmiş. Yolun yarısında şişe devrilmiş ve yaklaşık 5 lt süt arabanın taban halısına akmış. sabaha kadar aracı kapı baca açık bir şekilde bekletip yarın sabah komple döşeme halısını ve alttaki sünger maddeyi değiştirecem. inşallah çıkar.

Geçenlerde bir arkadaş aynı sorundan bahsetmişti. İşte linkihttp://forum.donanimhaber.com/m_61017294/tm.htm
    Umarım sorununuz çözülür...

Öneri için teşekkürler.
    Dün gece internette konuyla alakalı bulabildiğim Türkçe, ingilizce epey yazı okudum. Bugün işte uyumamak için çok gayret sarfettim.

• quote:

6-7 yıl kadar önce bagaja halis Zeytinyağı döküldü, baya bir süre arka koltuğa kilim sermek zorunda kaldık, artık koltuk temiz ama koku hala gitmiş değil

Alıntıları Göster
    Bende ayran dökülmüştü, kendim uğraşmadım kuaföre verdim güzelce halletsinler diye.
    Komple iç temizlik + taban+tavan temizliği+detaylı süpürme toplam 50 tl ye mal oldu.
    Birde dış yıkama yapmışlardı, ben kendim yapacak olsamda kosla halı ile yapardım.
    Halıda işe yarıyor çünkü taban döşemesindede işe yarar diye düşünüyorum.

• quote:

Alıntıları Göster
    Süt gibi temiz araçın var halıları değiştirirsen koku yok olur yada güzel temizleme ile 1 sene içinde eski haline döner

• Damdan düşen gelsin derler ya, işte geldim. :)
    2 ay kadar önce benim araca da süt dökülmüştü. belki bin tane site gezdim, bi sürü şey denedim.
    Sonunda buldum. ŞU ANDA ARAÇTA SÜT KOKUSUNDAN ESER KALMADI.
    Forumda paylaşmıştım.

quote:

Orijinalden alıntı: birtasarimci

Her ne kadar araca süt döküldüğünde nasıl kötü kokar bilsemde geçen ay oldu bir kaza ve arka paspasa 1lt süt döküldü. Hemen paspası çıkardım, biraz alta geçmişti, onu da suyla temizledim ama olan oldu. Birkaç güne kadar o muhteşem koku geldi.
    Ne kadar temizlenirse temizlensin, 1 damla süt bile kalsa bozulduğunda üreyen BAKTERİLER müthiş ağır bir koku yapıyor. Bozulmuş kaşar peynirinden daha ağır, leş gibi bir koku.
    İnternette yaptığım araştırmada karbonatın kokuya iyi geldiğini okudum, 3-4 defa toplamda 1 kg yakın karbonat kullanarak uyguladım. Limon kesip her kapıya koydum. Sonuçta bunlar kokuyu hafifleştiriyordu. Zamanla kaybolacağını okumuştum ama bu sürede araçtan soğumayı da istemiyordum. Araca binmediğim zamanlarda pencereleri 1cm kadar açık bırakmam da kokuyu azaltıyordu. Ama sonuçta araçta üreyen bakteriler ve artan bir koku vardı. Bu bakterileri öldürmedikçe kokunun gitmeyeceğine inandım. Sonuçta tertemiz oluyordu araç, koku gitse dahi 2-3gün sonra yine alıyordum. Özellikle temizlerken sulandırdığımız süt aracın döşemeleri içine sızmış, izolasyon katmanları arasında bakteri üretiyordu belki.
    İnternetten saatlerce araştırdım, sonunda bir ürün buldum. (ürünün reklamını yapmak istemesemde aynı sorunla kalan arkadaşlara yardımcı olmak için ismini veriyorum) Dr. MAT. Tekstil temizleyi diyor, üzerinde arabanın içi resmedilmiş. 25tl ye sipariş ettim, 12tl de kargo(fazlaydı evet) ile elime ulaştığı gece arabanın süt dökülen ve temizlediğim bölgeye bolca sıktım. Ertesi gün sadece dr. Mat kokusu geliyordu (hani şu yerleri sildiğimiz sıvılar gibi) ARABADAN SÜT KOKUSU DR. MAT ile TAMAMEN GİTTİ. (15gündür geride gelmeyince gittiğinden emin oldum)
    Biraz reklam gibi oldu ama ürünle bir ilgim yok. Araba sattıran süt kokusuna kesin çözüm olduğu için paylaşıyorum.

• quote:

Damdan düşen gelsin derler ya, işte geldim. :)
    2 ay kadar önce benim araca da süt dökülmüştü. belki bin tane site gezdim, bi sürü şey denedim.
    Sonunda buldum. ŞU ANDA ARAÇTA SÜT KOKUSUNDAN ESER KALMADI.
    Forumda paylaşmıştım.

quote:

Her ne kadar araca süt döküldüğünde nasıl kötü kokar bilsemde geçen ay oldu bir kaza ve arka paspasa 1lt süt döküldü. Hemen paspası çıkardım, biraz alta geçmişti, onu da suyla temizledim ama olan oldu. Birkaç güne kadar o muhteşem koku geldi.
    Ne kadar temizlenirse temizlensin, 1 damla süt bile kalsa bozulduğunda üreyen BAKTERİLER müthiş ağır bir koku yapıyor. Bozulmuş kaşar peynirinden daha ağır, leş gibi bir koku.
    İnternette yaptığım araştırmada karbonatın kokuya iyi geldiğini okudum, 3-4 defa toplamda 1 kg yakın karbonat kullanarak uyguladım. Limon kesip her kapıya koydum. Sonuçta bunlar kokuyu hafifleştiriyordu. Zamanla kaybolacağını okumuştum ama bu sürede araçtan soğumayı da istemiyordum. Araca binmediğim zamanlarda pencereleri 1cm kadar açık bırakmam da kokuyu azaltıyordu. Ama sonuçta araçta üreyen bakteriler ve artan bir koku vardı. Bu bakterileri öldürmedikçe kokunun gitmeyeceğine inandım. Sonuçta tertemiz oluyordu araç, koku gitse dahi 2-3gün sonra yine alıyordum. Özellikle temizlerken sulandırdığımız süt aracın döşemeleri içine sızmış, izolasyon katmanları arasında bakteri üretiyordu belki.
    İnternetten saatlerce araştırdım, sonunda bir ürün buldum. (ürünün reklamını yapmak istemesemde aynı sorunla kalan arkadaşlara yardımcı olmak için ismini veriyorum) Dr. MAT. Tekstil temizleyi diyor, üzerinde arabanın içi resmedilmiş. 25tl ye sipariş ettim, 12tl de kargo(fazlaydı evet) ile elime ulaştığı gece arabanın süt dökülen ve temizlediğim bölgeye bolca sıktım. Ertesi gün sadece dr. Mat kokusu geliyordu (hani şu yerleri sildiğimiz sıvılar gibi) ARABADAN SÜT KOKUSU DR. MAT ile TAMAMEN GİTTİ. (15gündür geride gelmeyince gittiğinden emin oldum)
    Biraz reklam gibi oldu ama ürünle bir ilgim yok. Araba sattıran süt kokusuna kesin çözüm olduğu için paylaşıyorum.

Sizin alıntı yaptığınız mesajı okumuştum.
    Dr.mat ı uygulama listesine aldım zaten. Bugün yarın bir tane edineceğim.

Temizleme- sirke- dr.mat döşeme değiştirme sırasını uygulayacağım. Süt henüz taze olduğu için kolay temizlendi şimdilik.

• quote:

Orijinalden alıntı: Melihdk

Süt gibi temiz araçın var halıları değiştirirsen koku yok olur yada güzel temizleme ile 1 sene içinde eski haline döner

Aracımı hem seviyorum hem de bakıyorum. inşallah bu koku sorunu ile karşılaşmam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Lupara_

Sizin alıntı yaptığınız mesajı okumuştum.
    Dr.mat ı uygulama listesine aldım zaten. Bugün yarın bir tane edineceğim.

Temizleme- sirke- dr.mat döşeme değiştirme sırasını uygulayacağım. Süt henüz taze olduğu için kolay temizlendi şimdilik.

Süt bozulmadığından daha bakteri ve dolayısıyla koku yoktur. Birkaç güne kadar(Tabi umarım olmaz ya) tanışırsınız o meşhur kokuyla. Ben karbonatı, limonu ve çeşitli temizlik kimyasallarını denemiştim, onlarla vakit kaybetmeyin. Sirkeyi bakteri öldürmez diye denemedim. Ha bir de sirke kokusu var...

Bir de hatırlatma, bakteriler zamanla üreyip çoğalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birtasarimci -- 29 Mayıs 2012; 18:51:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sekoya81

4 kasa karidesi arka koltuğa koyduktan sonra o karideslerin eve gidene kadar kendi sularını bıraktıktan sonra döşemeye sinen kokuyu koklasanız,süt kokusunu lavanta diye 24 saat içinize çekersiniz.
    Sonaxın döşeme temizliyici köpükler işinizi görür yalnız 2,3 kutu bitirmeniz lazım.

benim 1 poşet karadesin suyu arka koltuğa dökülmüştü ve öyle 1 saat kadar fark etmeden durdu. nasıl desem kadınların cinsel organı gibi kokuyordu resmen. evet tam böyle bi kokuydu :D :D çok ciddiyim yalnız şaka falan sanmayın cidden öyle kokuyordu.
  • quote:

Alıntıları Göster
    kendini başkasının yerine koy adam binmiş arabana bi püskevit bile yedirmiyosun ne değişik insanlar var arkadaş ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: ycgurdal

Ansiklopedimiz Taner Göde bey yazmıştı, bence en mantıklısı da bu;
    sirke ile bir formülü vardı ama aha buldum;

quote:

Sirkeyi 3 kâseye doldur, arabanın içine koy, kapıları kapat.
    1-2 saat sonra kapıları aç, buharlaşan sirke arabadaki aromatik süt molekülleri ile birleştiğinden 3-4 kibrit çak, kibrit sirke buharı ile beraber süt moleküllerini de tüketecektir. Alman ProSieben TV kanalındaki Galileo Programında gösterdiler, YouTube'da da (biraz zor bulunan) videosu var, foruma daha önce de eklemiştim.
    Koltuğu ve/veya döşemeyi traş köpüğü ile temizleyebilirsin. Köpüğü iyice yedir, yarım veya 1 saat bekle, sonra ıslak/nemli bir bezle sil, güneşte kurula, temizlenir.
    Kolay gelsin.

http://forum.donanimhaber.com/m_55533765/tm.htm

Taner Bey'e saygılar ile anlıtı. özledik seni

hea Taner Göde abimiz nerlerde.

• quote:

Orijinalden alıntı: jac0B0

quote:

1. ağızdan bir açıklama gelmedi ama;
    anlaşıldığı kadarıyla birileri üzmüş ve o da kendilerine uzaklaştırma kararı almış.
  • quote:

Alıntıları Göster
    O kadar ciddi bir durum mu yav
  • quote:

Alıntıları Göster
    akşam kapıları açık bırak mahallenin kedileri halleder
  • quote:

Orijinalden alıntı: High Quality

Süt kokusu gitmez, dosemelerin tamamen sökülüp yikanmasi gerek.

Aynen.gecen sene esimin arabasina sut dokuldu, ustelik 5 lt falan degil az bir miktar. Emin olun denemedigim temizleyici, yontem kalmadi ama kokuyu gideremedim. En sonunda taban halisini komple sokturdum, guzelce deterjanla yikatip kuruttum ve koku kalmadi. Tabi taban sacini da iyice temizleyip kurutmak lazim, baya küf olmustu bizimki. Yalniz haliyla tabanin arasindaki yalitim malzemesi de sokuldugu icin tekrar haliyi takarken problem oluyor, malzeme bir miktar kopup eksildigi icin hali eskisi gibi duzgun oturmuyor zemine. Ama kokudan iyidir :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: aanil

Böyle bi durumda koku giderme işlemi olarak ne yapılabilir ? Benzer bi durum bende de varda. Bilen arkadaşlar bi yardımcı olsun.

Nasıl geçer bilmem ama hani uğrayacaktınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stones_

quote:

Orijinalden alıntı: aanil

Böyle bi durumda koku giderme işlemi olarak ne yapılabilir ? Benzer bi durum bende de varda. Bilen arkadaşlar bi yardımcı olsun.

Nasıl geçer bilmem ama hani uğrayacaktınız?

Hocam bizim ekibi toplayamadık hiç şu sınavlar bitsin kesin uğrayacağız.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: jac0B0

quote:

1. ağızdan bir açıklama gelmedi ama;
    anlaşıldığı kadarıyla birileri üzmüş ve o da kendilerine uzaklaştırma kararı almış.

pire için yorgan yakılırmı yahu
    o yazmıyodur sadece, bence okumaya devam ediyodur

• Buyuk gecmis olsun ya... Eger 5 litre sutun hepsi ya da cogu dokulduyse isiniz zor.

İs arkadasim boyle bir arac aldi. Arac ceset kokuyordu resmen... Cok zor bi durum.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.