Şimdi Ara

***SUZUKİ SX4 TEKNİK SERVİS & KULLANICI LİSTESİ***

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
13
Favori
16.765
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • NOT:Suzuki sx4 ile ilgili bakım,bakım parçaları,tanıtım,teknik ve faydalı bilgiler adına ilk mesajı elimden geldiğince güncel tutmaya çalışacağım.Listede adı olmayan sx4 kullanıcıları araç bilgilerini yazarak listeye eklenmeleri rica olunur.

GÖLCÜK arkadaşımıza teşekkürler (sübap hakkında faydalı bilgiler)

Sayın tedirgin011 arkadaşımız, mağnezyum alaşımlı subap hakkındaki yazınızı dikkatlice okudum, EVET , çelik subap da olsa LPG ye dayanamaz , orjinali ile aynı km gider diyen ustalar da var , bunun tam aksini iddaa eden ustalar da var .
    Sizin yaptığınız subap la ilgili alıntı detay a girmeden yazılmış bir bilgidir oysa alıntısını yaptığınız firmanın subap larda kullanılan materiyal alaşımları incelemesi yaptığınızda mağnezyum alaşımlı subap ile karşılaşırsınız şöyleki ;
    Toyota corolla 1.6 4AF motor için araştırma yapmıştım supsan marka subap materyalini yazayım;
    İNLET VALVE; H: C;%0,45 , Cr; %0,9 Si; %2,9
    EXAUST VALVE; P: C;%0,54 , Cr;%0,21 Mn;%0,9 Ni;%4 Si;%0,20 , N;%0,45 Bu subaplar 93 model corollanın standart subaplarıdır.Bu subaplar LPG de 160,000km kullanıldı Bu subaplar eski teknoloji ile üretilen subaplardır.

Şimdi Suzuki sx4 'ün Avrupada satılan yan sanayii standart subap alaşımını vereyim;

Freccia 6212 ; Chorome , slicon steel emme subap ( İTALYAN malı SX4 ve sedici için imal edilmiştir)
    Freccia 6213 ; Chorome, Mangan , Nicel ,Niobium steel egzost subap

BGA V162120 ; Chorome , Slicon steel. emme subap ( İNGİLİZ Malı )
    BGA V162131; Chorome , Nikel , Magnezyum steel. egzost subap .
    Ben ve benim gibi LPG kullanan arkadaşlar ın yapacağı en iy iş LPG ye dayanıklı subap kullanmaktır , Aklınıza başka bir şey geliyorsa bende faydalanmak isterim , alman otomobil satış siteleri olan Mobile.de ve Autoscout.de sitelerinde LPG li sx4 aratıyorum bayagı var . Adamlar da LPG kullanıyor yani.

Dostum inan bana bu subap konusunda çok araştırma yaptım , daha öncede yazmıştım İTALYA da İVAM diye bir firma var LPG ve CNG için SX4 ve Sedici ye uygun subap yapıyorlar hatta linkini de atayım bir bak ;http://www.ivam.it/CATALOG/IVAM_VALV_CAT.pdf bu katalog da da özelikle 7. sayfaya da bir bak subap malzemelerini veriyor % li oranları.
    Sonra 223. sayfaya bak sx4 için LPG ye dayanıklı subap vermiş; Versione specifica per GPL / Metano - Specific Version for LPG / Natural Gas)
    Buradaki bilgilerin aynılarını Supsan ve Supar firmalarının kataloglarında da görmüştüm ama ne olur göster deme çok uğraşırım.

Ama , bu subapların kaç km LPG ye dayanabileceğini İSPATLAMIYOR.
    Ben toyota corolla ile LPG de 160.000km yaptıysam aynı alaşımlı subap la da SX4 de 100.000km yaparım diye ümit ediyorum yoksa vay halimize , çok büyük hayal kırıklığı olur

SUZUKİ SX4 GÜNCEL LİSTE 2014

GLX/AT ler
    ---------------------------------------
    1- gokhanunal61 (2013) 17.500 km. + LPG
    2- fırat74 (2013) + LPG
    3- fourseason (2012) 11.000 km. füme
    4- sener 49 (2012) 6.200 km. beyaz
    5- Frick! (2010)
    6- rupafin (2012) 14.000 km.
    7- trbsuzuki (2013) 9.000 km.
    8- rerezant (2010) 19.000 km. turuncu
    9-efulim2006 (2010) 54.000 km + lpg Gri
    10-hakeerus (2013) 20.000 km +lpg

GLX/MT ler
    -------------------------------------
    1- metin25 (2012)
    2- buzdolabi2 (2012) beyaz+LPG 10.000 km.

GL/AT ler
    ------------------------------------
    1- maestro35 (2011) + LPG gri
    2- volkan86 (2011)+ LPG turuncu 36000 km.
    3- TekBozok (2012) + LPG
    4- vedat07 (2013) + LPG Beyaz
    5- tedirgin011 (2012) Beyaz
    6- oguzhan.kubur (2009) + LPG
    7- efe16
    8- scelbis (2011)
    9- ruveydaela(2012)
    10- zonne07
    11- litminov (2013)
    12- oguzce (2012) 19.000 km. beyaz
    13- turpar (2011) + LPG
    14- penkhy (2011)
    15- demirdogen (2009) 51.000 km.
    16- adiloglu (2013)
    17- segmen 06 (2011) 9.900 km.
    18- oz61 (2013) 13.000 km.
    19- yekta36 (2011) 35.000 km.
    20- endustrimuh (2013) beyaz + lpg 30.000 km.
    21- tanatmis34 (2009) gri
    22- spawn07 (2011) gri 34000 km
    23- esselte (2009)okyanus mavi 105.000 LPG
    24-nihilist76 (2011) +LpG 48000 gri

GL/MT ler
    --------------------------------
    1-captainzed + LPG
    2-merdo1234 (2011)
    3-kaldırımlı01 (2011)
    4-burdizo (2009) 55.000 km. siyah
    5-sekoya81 (2010) 94.000 km. siyah
    6-numan35izmir (2010)
    7-irfarslan (2010) sedef beyaz
    8-atakan (2008) 56.000 km. siyah
    9-cholak (2009) LPG siyah
    10-Graski (2012) Beyaz

GL/AT sedan
    --------------------------------
    1-octagon
    GL/MT Dizel
    1-Cankeremk (2011)
    4x4 GL/MT
    1- edysch (2013) 0 km.
    Sedici 4x4/MT
    1- smart.001

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tedirgin011 -- 11 Nisan 2016; 22:49:33 >

• SUZUKİ SX4 BAKIM PARÇALARI

1-Hava Filtresi(120 beygir için):Orjinal kodu:13780 54LAO bu kod ile filtreyi bulmak zor.fakat nissan primera,almera vanetta ve Subaru Impreza WRX 2,0 STI hava filtreleri sx4 e birebir uyumludur. temin etmek için : OEM: 16546 - V0100 bu kod ile temin edebilirsiniz. hava filtresi için Tıkla..
    yükseklik [mm]:34
    en [mm]:168,5
    boy [mm]:282,5

2-Hava Filtresi(107 beygir için) : OEM NO: FIAT 71742069 SUZUKI 13780-79J00
    Boyutları
    UZUNLUK : 226 mm
    GENİŞLİK: 127 mm
    YÜKSEKLİK: 34 mm

3- polen filtre : Polen filtre torpido gözünün hemen arkasında ve sökülmesi çok basittir.Ön sağ koltugu geri alarak torpido gözünü üstten sağlı sollu hafif esneterek sökmek mümkün.Filtresini tüm filtre satan yerlerde kolayca bulmak mümkündür.
    polen filtre için Tıkla..

4- Yağ Filtresi : orjinal kodu: 16510-61A21 Yağ Filtresi için Tıkla..

5- 5-30w Castrol magnatek yağ (bulabildiğim en uygun fiyatlı ürünü ekleyeceğim.Daha uygununu bulursanız linkleri değiştirelim.5-30W castrol magnatek yağ için tıkla..

___________________________________________________________________________________________________
    Sx4 stop lambası ampül değiştirme : videoda stop lambasının ampüllerin nasıl söküldüğü gösteriliyor.

___________________________________________________________________________________________________
    SX4 Teyp çitaları ve teyp nasıl sökülür

____________________________________________________________________________________________

Sx4 polen filtre değişimi:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tedirgin011 -- 11 Ağustos 2014; 1:09:27 >
  • SX4 AKSESUARLARI:

1-Teyp Çerçevesi: Teyp çerçevesini 100 tl civarında alabilirsiniz,fakat fiat sedici diye aratıp alırsanız aynı birebir ürünü Yarı fiyatına almak mümkündür.sx4-sedici teyp çerçevesi Tıkla..

2-Teyp iso bağlantı soketi: Bu küçük soket sayesinde sx4 aracınızın orjinal teybini başka bi teyple değiştirmek istediğinizde tek bir kablo bile kesip eklemeden direk soketi takarak montajı yapmanız mümkün.(yoksa yaklaşık 15 16 adet kablo kesip eklemeniz lazım teyp değiştirmek için.) Ürünü ben aldım denedim kullanıyorum.sx4 iso soket için tıkla..

3-Sustalı anahtar: Orjinal anahtarınızı sustalı anahtar haline getirebilirsiniz.Aynı ürünü yurtiçinden dha fazla para ödeyerek te alabilirsiniz.sx4 sustalı anahtar için tıkla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tedirgin011 -- 8 Ağustos 2014; 14:56:28 >
  • Enfes paylaşımlar. Emeği geçenlere ve emek verecek olanlara teşekkürler.
  • Selamun Aleyküm....

Hayırlısı olsun .
  • Teşekkürler hepimize hayırlı olsun.Tabi katılım olursa istek ve vereceğiniz önemli bilgileri ilk 3 mesaj içine sığdırabiliriz.Faydalı olacağına inanıyorum.
  • Arkadaslar aracin kitapcigindan bakim tablosunun resmini atabilecek var mi? Benim ki evde kalmis memleketteyim....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • .......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkann86 -- 9 Ağustos 2014; 18:15:03 >
  • http://aykonotomotiv.com.tr/suzuki/sx4periyodikbakimlar kitapçık var ama tarattıracak yazıcı yok umarım bu işe yarar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tedirgin011

http://aykonotomotiv.com.tr/suzuki/sx4periyodikbakimlar kitapçık var ama tarattıracak yazıcı yok umarım bu işe yarar.

kitapdakiyle aynı değil. yapabilirseniz fotoğrafını çekebilir misiniz bakım tablosunun?
  • telefonla çektim idare edin artık.
     ***SUZUKİ SX4 TEKNİK SERVİS & KULLANICI LİSTESİ*** ***SUZUKİ SX4 TEKNİK SERVİS & KULLANICI LİSTESİ*** ***SUZUKİ SX4 TEKNİK SERVİS & KULLANICI LİSTESİ*** ***SUZUKİ SX4 TEKNİK SERVİS & KULLANICI LİSTESİ***
  • Arkadaşlar öncelikle sayfamız hayırlı olsun.
    Ben istanbuldayım.Bildiğiniz gibi bizim parçaların temini biraz sıkıntı özellikle istanbul dışındaki arkadaşlar için.
    Balata rot rotil vs her türlü parçaya ihtiyacı olan arkadaş olursa benimle irtibata geçsinler uygun fiyata kore malı gönderimi yapabiliriz.Bir arkadaş aracılığı ile
  • Takipteyiz arkadaşlar,

emeği geçenlere teşekkür ederim.
  • Çok aşağılara kaymasın, göz önünde olsun başlık. :D
  • Eline sağlık hemşerim.Faydalı bir paylaşım olmuş.İnşallah herkes biraz katkıda bulunur gelişir bu bölüm.
  • quote:

SUZUKİ SX4 BAKIM PARÇALARI

1-Hava Filtresi(120 beygir için):Orjinal kodu:13780 54LAO bu kod ile filtreyi bulmak zor.fakat nissan primera,almera vanetta ve Subaru Impreza WRX 2,0 STI hava filtreleri sx4 e birebir uyumludur. temin etmek için : OEM: 16546 - V0100 bu kod ile temin edebilirsiniz. hava filtresi için Tıkla..
    yükseklik [mm]:34
    en [mm]:168,5
    boy [mm]:282,5

2-Hava Filtresi(107 beygir için) : OEM NO: FIAT 71742069 SUZUKI 13780-79J00
    Boyutları
    UZUNLUK : 226 mm
    GENİŞLİK: 127 mm
    YÜKSEKLİK: 34 mm

3- polen filtre : Polen filtre torpido gözünün hemen arkasında ve sökülmesi çok basittir.Ön sağ koltugu geri alarak torpido gözünü üstten sağlı sollu hafif esneterek sökmek mümkün.Filtresini tüm filtre satan yerlerde kolayca bulmak mümkündür.
    polen filtre için Tıkla..

4- Yağ Filtresi : orjinal kodu: 16510-61A21 Yağ Filtresi için Tıkla..

5- 5-30w Castrol magnatek yağ (bulabildiğim en uygun fiyatlı ürünü ekleyeceğim.Daha uygununu bulursanız linkleri değiştirelim.5-30W castrol magnatek yağ için tıkla..

Sx4 stop lambası ampül değiştirme : videoda stop lambasının ampüllerin nasıl söküldüğü gösteriliyor.

SX4 Teyp çitaları ve teyp nasıl sökülür

____________________________________________________________________________________________

Sx4 polen filtre değişimi:

Harika ötesi paylasimlar olmuş.En azından neyi hangi numara ile alacağımız belli oldu.Balatalarida hallettik mi.Birde iyi bir Suzuki ustası bulduk mu kaymaklı ekmek kadayıfı olur Usta ve balata tavsiyelerinide beklerim.Hocam emeğine sağlık sağolun varolun

• hocam balataları alınca taktırmadan önce ürün bilgilerini numarasını hatta resmini atabilirseniz onuda ekleyelim bu konuya
  • quote:

hocam balataları alınca taktırmadan önce ürün bilgilerini numarasını hatta resmini atabilirseniz onuda ekleyelim bu konuya

Tamamdir sayın hocam taktirinca balatalarin seri numarası ve resimlerinide ekleri m insaallah

• Aracın kullanım kitapçığında
    -10 ile +40 derece arası iklimde: 20W-50
    -15 ile +40 derece arası iklimde: 15W-40 veya 15W-50
    -20 ile +40 derece arası iklimde: 10W-40 veya 10W-50
    -20 ile +30 derece arası iklimde: 10W-30
    -30 ile +5 derece arası iklimde: 5W-30
    motor yağı tavsiye edilmektedir.
    Bunlardan birini tercih edebilirsiniz.
    Genellikle Türkiye şartlarında Vitaralara kullanılan yağ ise 10W- 40 'tır.
    Yağ tercihinde biraz da aracın km'si yani motor yağ eksiltme durumu önemlidir.
    TAM SENTETİK YAĞLAR: Motor yağlarından 5 veya 0 ile başlayan yağlar tam sentetiktir ve motor için en üst seviyede yağlama yapıp koruma sağlar. Kullanım ömürleri uzundur. (10-15000 km) Bu yağlar ince olduklarından özellikle kış soğuklarında ilk çalıştırma anından itibaren motorun en ince noktalarına kadar ulaşır motoru korurlar. Ayrıca motor içi sürtünmeyi düşürdüklerinden %2-3 gibi yakıt tasarrufu ve daha sessiz çalışma sağlarlar.
    Dezavantaj yönü pahalı olmasıdır. Bir diğer dezavantaj ise yağın içine katılan çeşitli kimyasal katkılarıdır.Yani aslında motora koyduğunuz miktarın büyük kısmı yağ az bir kısmı ise katkı maddesidir ki bunların motorda meydana getirdiği etkiler uzun bir süre sonra ortaya çıkmaktadır.
    Ayrıca 94 model bir araçta yağ eksiltme varsa yani motor zayıfsa araç bu yağları diğerlerine nazaran daha hızlı eksiltecektir.
    YARI SENTETİK YAĞLAR:10 ve 15 ile başlayan yağlar yarı sentetik yağlardır. Tam sentetiklere göre fiyatları daha makul, eksilmeye karşı daha dirençlidir. Her yönden optimum fayda sağladıklarından Türkiye şartlarında servisler tarafından da en çok tercih edilen yağ 10 w 40'tır.
    MİNERAL YAĞLAR:20 W 50 ise mineral yani petrol türevi yağdır. Bu yağ sayılanlar içinde en kalını olup yanmaya da en dirençli yağdır. Fakat motor içi sürtünme fazla olduğundan hem diğerlerine göre biraz daha fazla yakıt tüketimine, hem aracın gidişinde hantallaşmaya hem de daha sesli çalışmaya sebep olur. Ayrıca 5000 km'de değiştirmek gerekir. Bu yağın avantaj yönü herhangi bir sentetik katkı içermemesidir yani motora koyduğunuz miktarın tamamı yağdır. Özellikle yağ eksilten araçlarda kullanılması önerilir. Fakat bu bir çözüm değil sorunu erteleme, zaman kazanma olayıdır.
    Bir de Mobil marka 10W-60 yağ var ki, 10 ile başladığı halde tam sentetik sınıfındadır. Üretici firma tarafından yağ eksiltmeyi önleyici katkılar içerdiği belirtilip özellikle eski ve yüksek kilometreli motorlar için tavsiye edilmektedir.
    Sözü toparlayalım aracınızın motoru hiç yağ eksiltmiyorsa 5w-30 veya 5W-40, az miktar yağ eksiltiyorsa 10W-40, yağ eksiltme fazla ise 10W-60 veya son çare 20W-50 kullanmanız uygundur.
    Başka bir forumdan bir kullanıcının mesajından alıntıdır.
  • http://www.repsolturkey.com/yhgb.html
    Motor yağları ile ilgili bulduğum en kapsamlı bilgi derlemesi.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.