Şimdi Ara

Şu sözü yorumlar mısınız?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
562
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kitapta geçiyordu da şu sözü yorumlayamadım. Hemen geçmek de istemiyorum bu sözü.

Şu sözü yorumlar mısınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• eğitimin ne olduğuna göre değişir. göreceli doğru bir eğitimle bir ışid militanı veya bir bilim insanı yetiştirilebilir. alınan eğitim pragmatik bir kişilik ortaya çıkarmışsa alınan eğitimin de boş olduğu anlatılmaya çalışılmış.

• Eğitimin dışa dönük ve dinamik olduğu - yani insanları aydınlattığı, insandan insana geçip herkesi tutuşturduğu ve yol gösterdiği - , sanki bir kaptaki suymuş gibi durağan ve kümülatif olmadığı vurgulanmak istenmiş bence. Bu benzetmeye katılmakla birlikte eğitimin kümülatif olduğunu da düşünüyorum: Ne kadar birikimin varsa veri işleme kapasiten de o kadar büyüyor. Yani bir ateş yakmakla bitmiyor eğitim, esasında bir ömür boyunca devam ediyor. Sonsuza dek yaşayabilseydik eğitim sonsuza dek devam ederdi. Bu anlamda eğitim hiç sönmeyen, giderek büyüyen bir ateş ya da doldur doldur bitmeyen bir bardak gibi düşünülebilir. Bilgi sonsuz, meraklı beyinler bilgiye aç ancak paradoksal olarak ömür sonlu. Merak-ilgi kaybolduğunda veya manasız bir sonsuzluk kişiyi bunalttığında insanlar araştırmayı veya öğrenmeyi bırakırlar.

• Çok basit. Bugün bizim üniversitelerimizde olduğu gibi evirip çevirip aynı lafı sayfalarca yazmak yerine. Yani hepimizin bildiği şeyleri formalite icabı farklı farklı şekillerde defalarca kez ifade etmek yerine. Yeni ve orjinal birşey bulup onu derinleştir diyor.

Yani sayfalarca , kitaplarca zaten keşfedilmiş şeyleri tekrar tekrar anlatmak yerine, ufacık fakat orjinal birşey bul ki ondan belki yeni bir alan türesin, yeni bir bilgi dalı.

Kısacası yazmak için yazma, yapmak için yapma diyor.

Bu söz bağlamına çevirirsem. Hazır bilgiler vermek yerine bilgi edinme yollarını göster. Yani kendi kendine kendi bilgisini arttırabilme yetkinliğine sahip olsun ki sen ona ufak bir kıvılcım olarak bu yetiyi kazandırınca o ufak kıvılcımı alıp koca bir yangına çevirebilsin : D

Bu arada ödevini burada bize yaptırmak hiç hoş değil : D veya testini bize çözdürmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 18 Şubat 2021; 12:45:49 >
  • Alıntı

metni:
    Balık vermeyi değil, balık tutmayı öğret.

Yukarıdaki sözle aynı anlama geliyor.

• Egitim insana verilmekle onun kendi başına bir şeyler yapabilir bilim uretebilir hale getirilmesidir diyor

Bos beyne bilgi yuklemek degildir diyor

Ornek verelim

Bizim okullarimizdaki ezberci zihniyete baktigimizda ayni bir 8 gb flash belleğe dosya atmak gibi ogrenciden belirli bilgileri ogrenmesi ve tekrar etmesi istenir

Ama yabanci ulkelerde hoca ogrenciden verdigi bilgiyi oldugu gibi geri kusmasini istemez o bilgiyi kullanarak üretkenlikte bulunmasini daha once var olmamis bir seyi yapmasini ister

Örneğin bizdeki hoca sana once cevaplari ezberletir sonra bosluk doldurmali cümle sorar

Onlardaki hoca ise sana felsefi görüşleri öğretir sonrasindaysa senin gorusunle ilgili deneme yazisi ister

Gibi gibi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önce o kıvılcımın tutuştutacağı odunları zihne yüklemek gerek boş kafaya ne kadar kıvılcım çakarsan tutuşmaz.

• Bence potansiyeli kastetmiş burada.

• Şimdiki hükümetimize söylenen bir söz :D

Ben şunu anladım ,

''İstediğin kadar beton yığını okullar, üniversiteler, eğitim kurumları vs. yap ama nitelikli öğretmen ve öğrenci, disiplinli idari personel olmadan hiçbir halta yaramaz yaptıkların.''

• Bakış açısı, düşünce çeşitliliği.fikir edinme. Ön yargısız düşünme. Bunlar yakar heryeri

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-19F046D8A -- 4 Nisan 2021; 20:35:48 >
  • İçindeki potansiyeli ortaya çıkarıyor diyor heralde.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.