Şimdi Ara

Kendi ütopyanızı yazar mısınız?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
33.531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Ütopya, aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum şekli anlamı taşırHayal ürünü gerçekleşmeyecek şeyleri katabilirsiniz. • Adam kayırma ve rüşvetin olmadığı; yöneticilerin koltuğa-makama kök salmadığı; yasama,yürütme, yargının birbirine müdahale etmeden bağımsız çalıştığı; ülkeyi yöneten kişilerin eğitimsiz, cahil değil üst düzey, başarılı ve KENDİ ALANINDA bakanlık yapan insanlar olması( milli eğitim bakanının prof. Doç. Uz. Vb. Başarılı öğretmen olması,sağlık bakanının prof.doktor olması vs.vs.);
  halkın örf ve adetlerini bilen, vatanını seven ,tarihini bilen , safsatalara, hurafelere inanmayan, eğitimli, duyarlı, bilinçli insanlardan oluşması,
  Toplumsal hayatın pahalı olmadığı, insanların refah mutluluk ve huzur içerinde yaşadığı, kendimize ait dünyaca ünlü araba,telefon,TV,bilgisayar,uçak, vb. Şirket ve Kuruluşların olduğu, insanların bizi kötülemektense bize hayranlıkla baktığı bir ülke (japonya abd). hayal ediyorum.

  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
 • 1984 kitabındakidir hayalim. iç parti üyesi olmak.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nécromant -- 1 Mayıs 2014; 0:04:50 >
 • Ütopyanızda sadece bu ülkenin düşünülmüş olması çok üzücü. Burası küçücük bir ülke, 5.5 milyar insan ne olacak? Hayvanlar, bitkiler, geçmişten kalan değerler(tarihi yapıt, sanat eseri) kimsenin umurunda değil mi?

  Kendi ütopyama gelince bir şeyler oluşturuyorum ama gerçekten çok zor, ufak bir şeyi es geçmeniz kontrolü kaybetmeniz demek. Tüm değerleri düşünmek de kafayı yediriyor. farklı açılardan bakınca hiç de güzel olmuyor. Çıldıracağım. Neyse demem o ki ütopya yazmak kolay değil, hele oturup foruma yazmak bel ağrıtır. Zaten okuyunca ütopya değil de şu anki düzene küçük alternatif çözümler yazmış olduğunuzu görürsünüz.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • ne saçmalıyosun sen ya.İstediğimi düşünürüm kardeşim sana mı sorucam.bide üzücü diyo.hey Allah ım ya.ütopya dediğin şey sadece kuşlar böcekler tarihi kalıntılar hakkında olmaz.asıl çıkış noktası ideal toplum düzeni fikridir.ünlü ütopyalar .francis bacon un,thomas more,tommaso campenella nın ütopyaları platonun devlet farabinin erdemli toplumu hep devlet tasarımı üzerine.

  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
 • dine,ahlak kurallarına,devletlere yer yok benim ütopyamda.7 milyar insana da yer yok.insanlar az sayıda olmalıdır,belki 2-3 milyar civarı.herkes tek dili konuşur.koca koca apartmanlarla dolu değildir her yer,insan doğaya uyum sağlamayı sonunda başarabilmiştir.
 • Basitçe tek din tek dil ve eşitliğin hüküm sürdüğü
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Nécromant

  1984 kitabındakidir hayalim. iç parti üyesi olmak.

  O distopya değil miydi yahu :D
 • Kuranda vaadedilen cennet.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: lightyeaR

  quote:

  Orijinalden alıntı: Nécromant

  1984 kitabındakidir hayalim. iç parti üyesi olmak.

  O distopya değil miydi yahu :D

  kesinlikle. ama benim hayalim o. çünkü başka yolu yok. :D iç parti üyesi olup yoluma bakıcam.
 • Yolsuzluğun olmadığı bir Türkiye

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Ütopyamda tüm kıtalarda insanların hepsine aynı yemekler veriliyor.Böylece dünyada ki en önemli ihtiyaçlardan olan beslenme sorununu ortadan kaldırmış oluyorum.

  Sonuçta Afrikanın hali ortada
 • Benim Ütopyamda insanların arasında kötülük , kıskançlık , adilik , fesatlık yok . Hatta orada kötülük diye bir kavram yok çünkü kimse kötülük yapacak , onu zikredecek bir şey ile uğraşmamış , yapmamış , söylememiş . Halktan korkan , halka saygı duyan , makamına geldiğinde eskiden bulunduğu konumu unutmayan , nerden geldiğini bilen ve onu kimin getirdiğini de asla unutmayan yöneticilerin bulunduğu bir ülke . Halkı kutuplaştıracak hiçbir etmenin ortada olmadığı bir diyar ( din , mezhep , para vs .) Kimsenin kimsenin ekmeğine , karısına , kızına , çocuğuna , malına göz dikmediği , dikmeye korkan insanların yaşadığı bir ülke . Hapis , ceza diye kelimelerin bile sözlükte olmadığı çünkü bunun gibi kelimelerin , fiillerin kullanılmasını gerektirecek şeylerin dahi ortada bulunmadığı bir vatan .

  Fazla uçtum biliyorum , ne kadar gerçekleşmiyecek olmasa da hayallerini kurmak güzel bir şey
 • Ütopya adı üstünde olmaz olamaz.Olursa da mutlaka bir karısıklık bir kusurluluk ortaya cıkar o yüzden düsünmenin anlamı yok

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.