Şimdi Ara

Starlink Beta Kayıtları Başladı, Talebimizi Göstermek İçin Kaydolun (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
234
Cevap
8
Favori
17.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
420 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1.6 mbit internete aylık 100 lira ödüyoruz 80 dolara-500 lira civarına 1 gbit bizim kan emicilerle karşılaştırınca sudan ucuz. Tabi yine de Türkiye'de iyi parası olan alabilir gibime geliyor belki Elon Musk abimiz ilk zamanlar kampanya yapar da bizde 4-5 dakikada gblar dolusu veriyi indirmek nasıl oluyormuş görürüz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 2 mailden kayıt oldum bende. En azından, adamlar talep var diye ciddiye alırlar bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kayıt oldum yüklenin ki ilk ülkeler arasına alsınlar.
  • Kayıt oldum bana 20 ms yi bütün dünya genelinde garanti ederse 80 değil 180 de veririm.Yeter ki asabımı bozmasın eve geldiğimde internet.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alkımm -- 25 Haziran 2020; 18:27:26 >
  • Mesut Çevik starlink videosunda tek aboneliğin ortak kullanılabileceğinden bahsetmişti. eğer merkezi uydu sistemi gibi tek çanaktan her daireye kablo çekilip kullanılabilirse örneğin 10 dairelik bir apartmanda şimdi kullandığımız fiyattan bile daha ucuza gelir
  • Kayıt olduk bakalım. İnşallah şu vampirlerden kurtuluruz ülkecek.
  • mcrew kullanıcısına yanıt
    Dışarıya bir anten konması gerekecek ama çanak antenler kadar büyük değildi sanırım.
  • Bunu yasaklayamazlar, %18 üzeri vergi de alamazlar. Anteni koyar ödemeni kartla yapar kullanırsın.

• Bölgeye göre fiyatlandırma yapacağını zannetmiyorum. Ki ABD'de bile 1Gbps burst interneti 30$ bandında satacak. Kur hesabı yapıldığında 200₺ yapıyor. Spacex'in ülkemizde faaliyeti bulunmadığı için vergilendirme uygulanamaz. ABD fiyatıyla bile alsak 1Gbps 200₺ ediyor.

Bölgeye özel fiyatlandırmadan ziyade bölgeye özel önceliklendirme yapısına gidilebilir. 1Gbps'yi 15$'a da satar 30$ veya 50$'a da. 50$'lık aldığınızda akşam yoğun saatlerde 1Gbps hızı tam alabiliyorken 15$'lık aldığınızda akşam yoğunluğa göre hız düşmesi yaşanıp hız 200-300Mbps seviyelerine inebilir. Bölgesel fiyatlandırma yerine bu tarz bir sisteme gideceklerini düşünüyorum.

Ping olarak, 20ms başlangıç pingi. İlk versiyon uydular 1200KM'de yer alıyor. Bağlı olduğunuz uydunun dikey açıda olduğunu düşünürsek sadece bağlantının gidip gelme süresi 8ms yapıyor. İstemci yanıt süresi, bu yoğun trafikte paketlerin işlenmesi ve tabii ki uydunun uzaklığı önemli bir etken. Benim düşüncem, 2021 başlarında 12-16ms arası olacağı yönünde.

Ping hesabına gelirsek, ışık hızına göre 1ms sürede ~300KM yol katedilebilir. Bu hesaba göre uyduya bağlantı süresi dikey pozisyonda 4ms. Hava koşulu, uydunun dikey pozisyonda olmaması vb. sebeplerden bunu 8ms kabul edelim. İstanbul>Frankfurt arası kuş uçuşu mesafe 1800KM. Uydu diziliminden bunu 2000KM varsayalım. Yaklaşık 7ms. Geçilen uydular ve ek gecikme ile 10ms civarı olur bu süre. Frankfurt'ta da uydudan karaya bağlantı olacak, aynı süre yani 8ms varsayalım. İstanbul>Frankfurt arası starlink uyduları ile iyi koşullarda 26ms olacak demek bu.

Mesafe arttıkça fibere göre pingler daha da düşüyor. Örneğin Amazon'un İrlanda'da kurulu sunucuları için kuş uçuşu mesafe 3000KM oluyor, varsayımla 3500KM, yani 12ms. Eklemeler ile 16ms yapalım. İstanbul>Dublin arası 32ms'e iniyor ki günümüz fiberleri ile minimum 50ms olabilir.

Fiber bağlantıya göre en büyük avantajı yer koşullarından etkilenmemesi ve lazerlink ile ışığın doğrusal iletimi. Karasal fiber kablolarda ışık kırılarak gider. Bu da 1ms 200KM mesafe demek. Ve her ~100KM'de bir repeater'a ihtiyaç duyar. Bu da eski teknolojilerde 1ms, güncel teknolojilerde 0,5ms ek gecikme yaratır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi k8s -- 25 Haziran 2020; 19:46:36 >

• sis651 kullanıcısına yanıt
    Antenleri de ortaya çıktı. Gayet küçük, uydular sabit olmadığı için belirli yöne çevirme şartı yok, çatıya kurma şartı yok, balkonun köşesine bile kurulsa muhtemelen sorunsuz çalışır.

Starlink Beta Kayıtları Başladı, Talebimizi Göstermek İçin Kaydolun

https://teknoloji.in/starlink-antenlerinin-fotograflari-ortaya-cikti/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi k8s -- 25 Haziran 2020; 19:44:54 >

• Bunu nasıl engelleyecek akp. Engelleyemeyecek hahahhha

• quote:

Orijinalden alıntı: k8s

Bölgeye göre fiyatlandırma yapacağını zannetmiyorum. Ki ABD'de bile 1Gbps burst interneti 30$ bandında satacak. Kur hesabı yapıldığında 200₺ yapıyor. Spacex'in ülkemizde faaliyeti bulunmadığı için vergilendirme uygulanamaz. ABD fiyatıyla bile alsak 1Gbps 200₺ ediyor.

Bölgeye özel fiyatlandırmadan ziyade bölgeye özel önceliklendirme yapısına gidilebilir. 1Gbps'yi 15$'a da satar 30$ veya 50$'a da. 50$'lık aldığınızda akşam yoğun saatlerde 1Gbps hızı tam alabiliyorken 15$'lık aldığınızda akşam yoğunluğa göre hız düşmesi yaşanıp hız 200-300Mbps seviyelerine inebilir. Bölgesel fiyatlandırma yerine bu tarz bir sisteme gideceklerini düşünüyorum.

Ping olarak, 20ms başlangıç pingi. İlk versiyon uydular 1200KM'de yer alıyor. Bağlı olduğunuz uydunun dikey açıda olduğunu düşünürsek sadece bağlantının gidip gelme süresi 8ms yapıyor. İstemci yanıt süresi, bu yoğun trafikte paketlerin işlenmesi ve tabii ki uydunun uzaklığı önemli bir etken. Benim düşüncem, 2021 başlarında 12-16ms arası olacağı yönünde.

Ping hesabına gelirsek, ışık hızına göre 1ms sürede ~300KM yol katedilebilir. Bu hesaba göre uyduya bağlantı süresi dikey pozisyonda 4ms. Hava koşulu, uydunun dikey pozisyonda olmaması vb. sebeplerden bunu 8ms kabul edelim. İstanbul>Frankfurt arası kuş uçuşu mesafe 1800KM. Uydu diziliminden bunu 2000KM varsayalım. Yaklaşık 7ms. Geçilen uydular ve ek gecikme ile 10ms civarı olur bu süre. Frankfurt'ta da uydudan karaya bağlantı olacak, aynı süre yani 8ms varsayalım. İstanbul>Frankfurt arası starlink uyduları ile iyi koşullarda 26ms olacak demek bu.

Mesafe arttıkça fibere göre pingler daha da düşüyor. Örneğin Amazon'un İrlanda'da kurulu sunucuları için kuş uçuşu mesafe 3000KM oluyor, varsayımla 3500KM, yani 12ms. Eklemeler ile 16ms yapalım. İstanbul>Dublin arası 32ms'e iniyor ki günümüz fiberleri ile minimum 50ms olabilir.

Fiber bağlantıya göre en büyük avantajı yer koşullarından etkilenmemesi ve lazerlink ile ışığın doğrusal iletimi. Karasal fiber kablolarda ışık kırılarak gider. Bu da 1ms 200KM mesafe demek. Ve her ~100KM'de bir repeater'a ihtiyaç duyar. Bu da eski teknolojilerde 1ms, güncel teknolojilerde 0,5ms ek gecikme yaratır.
    Yer bazlı olmayan İSS'lerin maliyet hesabı yer bazlılara kıyasla daha farklı. Uydular yörüngeden dolayı tüm dünyayı kapsayacak, ve bundan kaçış yok. Yani SpaceX istese de istemese de tüm dünyaya bir nevi altyapı yatırımı yapmış oldu. Bu yüzden de Türkiye'den veya Zimbabve'den elde edeceği gelir yine önemli. Fakat ülkemizdeki insanın internet için ABD ile aynı fiyatı ödemek istemeyebileceği aşikar, bu durumda eğer fiyatlandırma aynı kalırsa üye azlığı nedeniyle altyapı sonuna kadar kullanılmadığı için fiyatın daha düşük tutulmasına kıyasla gelir kaybı yaşayacaktır. Bunun yerine daha düşük fiyatla daha fazla üye alması onların da yararına olacaktır.

Kısacası SpaceX'in bu durumda fiyatları üye azlığı pahasına yüksek tutma, ve uydularını tam kapasite kullanmama gibi bir lüksü yok.

• 500 tl olsa apartman olarak alınıp 12 daire olsa 42 tl düşer kişi başı.. 900 mbps alsan hızı 12 daireye eşit olarak 75 mbps olarak bölünse mis gibi olur..
  • Bu adamlardan hizmet alacağım ve Türk Telekom dan kurtulacağım günleri iple çekiyorum.

• Uydu yayınını engelleyebiliyorlar mı? Tv yayınından bahsediyorum.
    Dalga ile uydudan geliyor. İnternet de öyle gelecek.
    Devlet tüm ülkenin üzerine faraday kafesi yapamayacağına göre bunu nasıl engelleyecek?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 355GTS -- 25 Haziran 2020; 20:26:44 >
  • Şimdi binin için çanak kurmak lazım . Amerikada bu işi bilen çok yoktur acaba bu çanak işi için amerikaya davet etseler gidemezmiyiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Red_devil33 -- 25 Haziran 2020; 20:42:37 >
  • Kürk parakoma karşı savaş ilanı . Yapmayın

• Hala ınternette bunlar yalan uzaya cıkılmıyor dıyen cahiller var. Bu kafayla hep baskalarını ızleyecekler.
  • mehmet_alp M kullanıcısına yanıt
    1 g/bit hızdan bahsediyoruz ki 300 mbps gibi hızlar daha ekonomik olabilir.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.